Share this...
Facebook
Twitter

100 zdjęć Ukrainy to duży materiał podsumowujący, który Ukraїner od 2017 roku tradycyjnie przygotowuje na koniec każdego roku. Są to najbardziej udane zdjęcia, które wykonał zespół w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ukraińskie krajobrazy, lokalni aktywiści, inicjatywy społeczne i kulturalne itp. — to historie Ukraińców i Ukrainy, które warto znać i opowiadać.

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do poprzednich tego typu publikacji, ta nie zawiera prawie żadnych zdjęć zrobionych za pomocą dronów, ponieważ nasi operatorzy chwilowo się przekwalifikowali — służą głównie w zwiadzie powietrznym.

Tą publikacją podsumowujemy 2022 rok. Rozpoczynał się od filmowaniatradycyjnych obchodów świąt zimowych, które ekipa Ukraїner nagrywała jednocześnie w różnych regionach Ukrainy. Jak większość Ukraińców mieliśmy wiele planów na 2022 rok. Przygotowywaliśmy się do nowych ekspedycji, ale 24 lutego zmienił życie każdego z nas. Rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Wtedy Ukraїner ponownie uruchomił wszystkie kanały komunikacyjne, aby zacząć mówić prawdę o wojnie rosyjsko-ukraińskiej i niezłomności Ukraińców. Wstrzymaliśmy publikacje historii nakręconych przed inwazją, skupiając się na tematach, które pokazują jedność i opór Ukraińców w nowych, wojennych realiach, obnażają zbrodnie Rosji i przybliżają zwycięstwo Ukrainy. Mimo wojny w tym roku rozpoczęliśmy wiele nowych projektów.
Jednym z najważniejszych jest „Deokupacja”, w ramach którego odwiedzamy ukraińskie miasta i wsie na północy, południu i wschodzie, które zostały wyzwolone od wojsk rosyjskich. Do końca grudnia ekipa ukraińska odwiedziła wszystkie wyzwolone miasta i miasteczka, często stając się pierwszym mediami, które odważyły ​​się tam pojechać, aby porozmawiać z mieszkańcami, którzy przeżyli rosyjską okupację. Spodziewajcie się tłumaczeń tej serii na polski w nowym roku.

Nakręciliśmy także serię opowieści o kobietach na wojnie, które pomagają ludziom jako lekarki, wolontariuszki i liderki. Opowiadaliśmy o inicjatywach wolontariackich, które pojawiły się lub odżyły po inwazji, by pomóc wojsku i ludności cywilnej. Oczywiście nie jest to pełna lista projektów, dlatego zebraliśmy te i inne nowe materiały wielkiej wojny na stronie w dziale „Wojna”.

W czasie, gdy to czytacie,, zebraliśmy prawie trzy miliony hrywien, które są nam niezbędne do zapewnienia istnienia i rozwoju projektu przez cały rok. Nie prowadziliśmy kampanii komunikacyjnej wspierającej tę zbiórkę, ponieważ przede wszystkim przekazujemy darowizny na broń i wojsko. Ty również możesz wesprzeć Ukraїner na naszej stronie lub przez Patreon.

Zapraszamy też do zapoznania się ze zdjęciami z poprzednich lat: 2021, 2020, 2019, 2018 i 2017!

Na okładce: Skutki ostrzału pozycji ukraińskich przez rosyjskie wyrzutnie rakietowe. Jeden z pocisków trafił w jezioro.
Podnieprze i Zaporoże. 8 grudnia. Fot. Pawło Paszko.

Śmierć to postać z wertepu (pol. jasełek) „Herod”. Komarowo, Polesie. 7 stycznia. Fot.Switłana Czurubrowa.

Wertep (pol. jasełka) Związku Młodzieży Ukraińskiej idzie ulicą miasta. Charków, Słobożańszczyzna. 7 stycznia. Fot. Jewhenija Sednewa.

Świąteczny spacer gwiazdorów (kolędników trzymających gwiazdę). Lwów, Galicja. 8 stycznia. Fot. Hałyna Kuczmanycz.

Folklorystka i założycielka zespołu „Murawski szlak” Hałyna Łukjanieć przebiera się w tradycyjny ukraiński strój, by kolędować na ulicach miasta. Charków, Słobożańszczyzna. 8 stycznia. Fot. Jewhenija Sednewa.

Rodzina Skoryków świętuje Boże Narodzenie. Szerszenci, Podole. 10 stycznia. Fot. Emma Sołdatowa.

Kostiumy Niedźwiedzi, postaci święta Małanki, wykonane są ze specjalnie przygotowanego latem siana lub słomy. Kostium postaci dorosłej waży 30–40 kg. Bełełuja, Galicja. Fot. Artem Hałkin.

Mieszkaniec wsi Pistyń, wolontariusz Ukraїner Jurij Hanuszczak, co roku bierze udział w Małance, przeobrażając się w postacie kobiece – Małankę lub Babę. Pistyń, Karpaty. 13 stycznia. Fot. Chrystyna Kułakowśka.

Jedną z tradycyjnych zabaw podczas świętowania Małanki jest zatrzymywanie samochodów okolicznych mieszkańców, by drażnić się z kierowcami i prosić ich o jakąś nagrodę. Popowa Hrebla, Podole. 13 stycznia. Fot. Wiaczesław Ratyński.

Kulminacją obchodów Małanki w Bełełuji jest zawsze borinka – widowiskowa walka postaci z różnych małankowych grup o prawo do pierwszeństwa. Zapaśnik, który położy przeciwnika na łopatki, wygrywa. Bełełuja, Galicja. Fot. Artem Hałkin.

Uczestnik Małanki podziwia nocny widok na wieś. Ispas, Bukowina. 14 stycznia. Fot. Jurij Stefaniak.

Walka małankowych postaci z różnych grup. Święto Małanki w Popowej Hrebli nazywa się „Cyganie”, a grupy małankowe „Rodziny Cygańskie”. Popowa Hrebla, Podole. 14 stycznia. Fot. Wiaczesław Ratyński.

Słoneczny dzień w zaśnieżonej górskiej wiosce. Pistyń, Karpaty. 12 lutego. Fot. Chrystyna Kułakowśka.

Zamarznięta górska rzeka Pistyńka. Pistyń, Karpaty. 12 lutego. Fot. Chrystyna Kułakowśka.

Korek na wyjeździe ze stolicy pierwszego dnia pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Kijów. 24 lutego. Fot. Ołeksandr Chomenko.

Produkcja koktajli Mołotowa na podwórku prywatnego domu. Zapytiw, Galicja. 26 lutego. Fot. Lina Chu.

Ośrodek dla tymczasowych przesiedleńców we Lwowskim Teatrze Akademickim im. Łesia Kurbasa. Lwów, Galicja. 27 lutego. Fot. Jurij Stefaniak.

Historia: „Jak teatry i muzea prowadzą działalność wolontariacką podczas wojny”.

Tymczasowi przesiedleńcy z walizkami na placu w pobliżu stacji kolejowej. Lwów, Galicja. 27 lutego. Fot. Sofia Soliar.

Dni powszednie sztabu humanitarnego. Lwów, Galicja. 28 lutego. Fot Ołeksandr Chomenko.

Andrij Chływniuk – lider zespołu muzycznego Boombox, dołączył do specjalnej jednostki policji patrolowej w centrum stolicy. Kijów. 4 marca. Fot. Serhij Korowajnyj.

Zabezpieczony przed ostrzałami wroga posąg Neptuna na centralnym placu. Lwów, Galicja. 6 marca. Fot. Jurij Stefaniak.

Spektakl teatralny w schronie. Iwano-Frankiwsk, Galicja. 7 Marca. Fot. Wałentyn Kuzan.

Ochotnik jednostki Sił Obrony Terytorialnej. Kijów. 9 marca. Fot. Serhij Korowajnyj.

Wolontariusze tkają siatki maskujące dla wojska w Wieży Prochowej. Lwów, Galicja. 10 marca. Fot. Lina Chu.

Wolontariusze w rektoracie Narodowego Uniwersytetu w Użhorodzie. Użhorod, Zakarpacie. 16 marca. Fot. Walentyn Kuzan.

Hałyna Bałabanowa, przebywając w oblężonym Mariupolu wraz z zespołem koordynowała duży sztab wolontariacki, utworzony na bazie ośrodka edukacyjnego „Hałabuda”. Lwów, Galicja. 20 marca. Fot. Chrystyna Kułakowśka. Projekt specjalny: „Usłyszcie głos Mariupola”.

Dym ze składu ropy zniszczonego przez wrogi pocisk, widoczny z centrum miasta. Lwów, Galicja. 26 marca. Fot. Chrystyna Kułakowśka.

Hałyna Feduszka — neurolożka dziecięca w Państwowym Dziecięcym Szpitalu Specjalistycznym „Ochmatdyt”. W dniu inwazji pozostała na służbie, a koledzy podchwycili jej inicjatywę. W ten sposób szpital kontynuował pracę w czasie wojny. Kijów. 26 marca. Fot. Serhij Korowajnyj Projekt specjalny „Kobiety na wojnie”.

Od pierwszego dnia pełnowymiarowej inwazji pracownik serwisu samochodowego, a także weteran operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy, naprawia samochody dla wojska oraz trofea z pola walki, które mogą być ponownie wykorzystane przez ukraińskich wojskowych. Kijów. 27 marca. Fot. Karina Piliuhina.

Szczątki rosyjskiej rakiety na wiejskiej ulicy. Liutiż, Polesie. 31 marca. Fot. Karina Piliuhina.

Dziadek Wałentyn z wnuczką w ośrodku dla przesiedleńców. Zaporoże, Zaporoże i Naddnieprze. 4 kwietnia. Fot. Pawło Paszko.

Zwiadowczyni lotnicza zabiera do domu kota znalezionego w Irpeniu. Irpiń, Polesie. 2 kwietnia. Fot. Karina Piliuhina.

Zwiadowcy lotniczy pilotują kwadrokopter. Czernihów, Siewierszczyzna. 4 kwietnia. Fot. Dmytro Sanin.

Historia: „Świadomość sytuacyjna: rola zwiadu lotniczego podczas wojny”.

Szkolenie strzeleckie w ramach projektu szkoleniowego dla cywilów. Lwów, Galicja. 10 kwietnia. Fot. Lina Chu.

Zniszczone przez Rosjan lokalne muzeum historyczne z obrazami Marii Prymaczenko. Iwanków, Polesie. 10 kwietnia. Fot. Roman Kłymczuk.

Historia: „Uratujmy obrazy Mariji Prymaczenko”.

Portret dziecka na wyzwolonym terytorium. Iwanków, Polesie. 10 kwietnia. Fot. Karina Piliuhina.

Mężczyzna jedzie pociągiem ze strefy działań wojennych do stosunkowo bezpieczniejszych regionów kraju. Łozowa, Słobożańszczyzna. 13 kwietnia. Fot. Karina Piliuhina.

Nabożeństwo w Kościele Garnizonowym Piotra i Pawła. Lwów, Galicja. 17 kwietnia. Fot. Jurij Stefaniak.

Zachód słońca. Ochtyrka, Siewierszczyzna. 21 kwietnia. Fot. Karina Piliuhina.

Fotograf Serhij Melnyczenko pokazuje drukowane wersje swoich zdjęć. Sprzedaje zdjęcia jako NFT, z których dochód przekazuje Siłom Zbrojnym Ukrainy. Latem udało mu się zebrać ponad pół miliona hrywien. Iwano-Frankiwsk, Galicja. 22 kwietnia. Fot. Anastasija Kubert.

Miejscowy partyzant, który pomagał bronić swojego miasta przed okupantami, pokazuje pozostałości rosyjskiej kolumny ciężkiego sprzętu. Trostianeć, Słobożańszczyzna. 22 kwietnia. Fot. Kostiantyn Huzenko Projekt specjalny „Deokupacja”.

Miejscowy przejeżdża obok domu ostrzelanego przez rosyjskie wojsko. 22 kwietnia. Fot. Kostiantyn Huzenko. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Działo artylerii samobieżnej zniszczone przez okupantów na głównym placu miasta. Trostianeć, Słobożańszczyzna. 22 kwietnia. Fot. Kostiantyn Huzenko.

Pocisk z rosyjskiej wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet, który utknął w drzewie. Koriukiwka, Siewierszczyzna. 25 kwietnia. Fot. Kostiantyn Huzenko Projekt specjalny „Deokupacja”.

Ihor Biłećkyj – nauczyciel, który wraz z początkiem pełnowymiarowej inwazji dołączył do Obrony Terytorialnej. Czernihów, Siewierszczyzna. 26 kwietnia. Fot. Kostiantyn Huzenko Projekt specjalny „Deokupacja”.

Ochotnicy, którzy przybyli na nabór do 47-go batalionu Sił Zbrojnych Ukrainy (od 15 listopada 2022 r. – brygady), zwanego „Batalionem Markusa”. Kijów. 4 maja. Fot. Jurij Stefaniak.

Pozostałości mebli w mieście zniszczonym przez rosyjskie wojsko. Hostomel, Polesie. 5 Maja. Zdjęcie: Karina Piliuhina Projekt specjalny „Deokupacja”.

Szefowa kuchni restauracji Wine Love, Kateryna Tkaczuk, która przekształciła restaurację na kuchnię wolontariacką, wspierając inicjatywę „Kijów Wolontariacki”. W lutym przygotowywali dziennie około 900 obiadów dla cywili i wojskowych. Kijów. 9 maja. Fot. Ołeksandr Chomenko Projekt specjalny „Lokalni działacze”.

Historia: „Jak działa „Kijów Wolontariacki”

Roman Korobkin jest wolontariuszem pracowni artystycznej „Moduł”, która naprawia samochody wysyłane z Polski, Łotwy i innych krajów na front. Dnipro, Naddnieprze i Zaporoże. 20 maja. Fot. Jurij Stefaniak Projekt specjalny „Lokalni działacze”.

Dziewczynka w bibliotece czyta książkę po ukraińsku. Kołomyja, Galicja. 21 maja. Fot. Wałentyn Kuzan.

Wolontariusze rozładowują rzeczy w magazynie. Zaporoże, Podnieprze i Zaporoże. 22 maja. Fot. Jurij Stefaniak.

Mieszkanki Chersonia, które były zmuszone do ewakuacji do bezpieczniejszych miejsc. Zaporoże, Podnieprze i Zaporoże. 27 maja. Fot. Jurij Stefaniak.

Lej po bombie lotniczej w pobliżu wiejskiego podwórka. Kuchari, Polesie. 29 maja. Fot. Roman Kłymczuk. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Serhij Prytuła – showman, polityk, działacz społeczny i kierownik jednej z największych organizacji charytatywnych wspierających wojsko. Kijów. 29 maja. Fot. Mychajło Czubun. Projekt specjalny „Kreatywne finansowanie”.

Mieszkaniec wyzwolonej spod okupacji wsi, Mykoła Morhun, ze znalezionym na swojej posesji pociskiem kasetowym. Kuchari, Polesie. 29 maja. Fot. Jurij Stefaniak. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Dziewczynka z samolotem-zabawką w ośrodku dla tymczasowo przesiedlonych osób. Zabołotci, Galicja. 3 czerwca. Fot. Bohdan Hrab. Projekt specjalny „Kobiety na wojnie”.

Dziewczynka bawi się z kotem w ośrodku dla tymczasowo przesiedlonych osób. Zabołotci, Galicja. 3 czerwca. Fot. Bohdan Hrab. Projekt specjalny „Kobiety na wojnie”.

Wałentyna Dobrydina pomaga młodemu mężczyźnie. Kobieta jest aktywistką, przewodniczącą Czerniowieckiej Obwodowej Organizacji na rzecz Osób z Niepełnosprawnością „Lider”, od początku pełnowymiarowej wojny pomaga ludziom z niepełnosprawnościami w ewakuacji i organizacji życia codziennego. Czerniowce, Bukowina. 4 czerwca. Fot. Wasyl Sałyha. Projekt specjalny „Kobiety na wojnie”.

Historia: „Jak pomaga się osobom z niepełnosprawnościami w czasie wojny”.

Chłopiec wspiął się na spalony czołg rosyjskich okupantów. Droga na północ od Kapitaniwki, Polesie. 6 czerwca. Fot. Jurij Stefaniak.

Charkowski artysta uliczny Hamlet Zińkowśkyj przed jedną ze swoich prac. Charków, Słobożańszczyzna. 10 czerwca. Fot. Ołeksandr Szarma. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Budynek Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej zrujnowany w wyniku ataku rakietowego wojsk rosyjskich. Charków. Słobożańszczyzna. 15 czerwca. Fot. Ołeh Sołohub. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Żołnierz towarzyszy ochotnikom z ośrodka „Wokzał” w drodze do przyfrontowej miejscowości. Słobożańszczyzna, 14 maja. Fot. Ołeksandr Babicz . Projekt specjalny „Lokalni działacze”.

Ukraińscy wojskowi jedzą wiśnie. Słatne. Słobożańszczyzna. 14 czerwca. Fot. Karina Piliuhina. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Wojskowa medyk Marija Nazarowa (w środku) prowadzi szkolenie z medycyny taktycznej. Dokładna lokalizacja nie została podana ze względów bezpieczeństwa. 17 czerwca. Fot. Mykyta Zawilinśkyj. Projekt specjalny „Kobiety na wojnie”.

Chłopiec Nikita, który ma padaczkę i autyzm, w drodze na badania do neurochirurgów, którzy pomagają Ukraińcom w ramach współpracy z organizacją społeczną Razom for Ukraine (pol. Razem dla Ukrainy). Lwów, Galicja. 22 czerwca. Fot. Petro Czekal.

Wolontariusze organizacji charytatywnej Razom for Ukraine (pol. Razem dla Ukrainy) – zespół aktywistów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Polski i Ukrainy, pakuje kartony z pomocą humanitarną. Lwów, Galicja. 22 czerwca. Fot. Petro Czekal.

Mężczyzna przechodzi przez ulicę. Charków, Słobożańszczyzna. 2 lipca. Fot. Kyrył Honczar.

Ukraiński dziennikarz Roman Wintoniw podczas pełnowymiarowej inwazji znów wstąpił w szeregi SZU. Dokładna lokalizacja nie została podana ze względów bezpieczeństwa. 12 lipca. Fot. Wałentyn Kuzan.

Uszkodzony silnik samolotu An-225 „Mrija”. Hostomel, Polesie. 13 lipca. Fot. Jurij Stefaniak. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Samolot zniszczony w wyniku działań rosyjskich okupantów. Hostomel, Polesie. 13 lipca. Fot. Roman Kłymczuk. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Aktorzy mariupolskiego Teatru Dramatycznego, który wznowił działalność w Użhorodzie, przed wyjściem na scenę. Użhorod, Zakarpacie. 18 lipca. Fot. Bohdan Hrab.

Współzałożyciel inicjatywy wolontariackiej Repair Together, Ołeksandr Kuczyński, podczas tłoki w zniszczonym Domu Kultury. Jahidne, Siewierszczyzna. 23 lipca. Fot. Chrystyna Kułakowśka.

Wolontariusze Repair Together odpoczywają po rozbiórce gruzów zniszczonego przez okupantów Domu Kultury. Jahidne, Siewierszczyzna. 23 lipca. Fot. Chrystyna Kułakowśka.

Ksiądz Iow Olszański, który przeszedł z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego do Kościoła Prawosławnego Ukrainy, wchodzi do cerkwi, aby odprawić nabożeństwo. Lwów, Galicja. 27 lipca. Fot. Petro Czekal.

Taras Kompaniczenko – bandurzysta, lirnik, lider zespołu „Choreja kozaćka”. W 2022 roku wstąpił w szeregi SZU. Kijów. 14 sierpnia. Fot. Wałentyn Kuzan.

Zespół projektu Ukraїner na corocznym obozie letnim. Bucza, okolice Kijowa. 27 sierpnia. Fot. Sofija Solar.

Analityk wojskowy, uczestnik rosyjsko-ukraińskiej wojny, przewodniczący fundacji „Wróć żywy” Taras Czmut. Kijów, 1 września. Fot. Wałentyn Kuzan.

Ukraiński reżyser i scenarzysta, pochodzenia krymskotatarskiego Nariman Alijew. Kijów. 1 września. Fot. Wałentyn Kuzan.

Ukraińska prezenterka telewizyjna, producentka i działaczka społeczna Jarosława Krawczenko. Kijów. 10 września. Fot. Wałentyn Kuzan.

Autoportret przesiedlonej kobiety, która tymczasowo wraca z zagranicy do rodzinnego Charkowa. Słobożańszczyzna. 14 września. Fot. Anhelina Biszep.

Winnice. Husiatyn, Podole. 17 września. Fot. Orest Ilczyszyn Ekspedycja do książki o winie.

Wolontariusze Hub „Wokzał” (pol. dworzec) rozdają pomoc humanitarną w wyzwolonym mieście. Kupiańsk, Słobożańszczyzna. 15 września. Fot. Wiktoria Jakymenko.

Dworzec w mieście, które przetrwało rosyjską okupację. Kozacza Łopań, Słobożańszczyzna. 18 września. Fot. Wiktoria Jakymenko Projekt specjalny „Deokupacja”.

Sala tortur, w której rosyjscy okupanci przetrzymywali Ukraińców. Izium, Słobożańszczyzna. 19 września. Fot. Wiktoria Jakymenko. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Członek ekipy ekshumacyjnej na miejscu masowego grobu. Izium, Słobożańszczyzna. 19 września. Fot. Wiktoria Jakymenko. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Mieszkanka na miejscu masowego grobu. Izium, Słobożańszczyzna. 19 września. Fot. Wiktoria Jakymenko. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Założyciel Ukraїner Bohdan Łohwynenko rozmawia z młodym mieszkańcem wyzwolonego miasta. Izium, Słobożańszczyzna. 19 września. Fot. Wiktoria Jakymenko. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Miejscowi łapią sygnał sieci komórkowej w najwyższym punkcie na obrzeżach miasta. Izium, Słobożańszczyzna, 20 września. Fot. Wiktoria Jakymenko. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Pomnik Tarasa Szewczenki w wyzwolonym mieście. Bałaklija, Słobożańszczyzna. 21 września. Fot. Wiktoria Jakymenko. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Winiarz degustuje własne wino. Myła, Polesie. 24 września. Fot. Jurij Stefaniak. Ekspedycja do książki o winie.

Zachód słońca nad Dniestrem. Bakota, Podole. 26 września. Fot. Orest Ilczyszyn.

Zbiór winogron w Instytucie Winogrodnictwa i Enologii im W.J. Tajirowa. Tajirowe, Nadczarnomorze. 30 września. Fot. Jurij Stefaniak. Ekspedycja do książki o winie.

Kobieta przechodzi obok budynku zrujnowanego w wyniku działań wojennych. Łyman, Słobożańszczyzna. 6 października. Fot. Roman Kłymczuk. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Para podziwia widok wieczornego miasta podczas awaryjnego wyłączenia prądu. Kijów. 25 października. Fot. Jurij Stefaniak.

Korespondent włoskiej gazety Corriere della Sera, Lorenzo Cremonese. Kijów. 27 października. Fot. Artem Hałkin. Projekt specjalny „Ukraina oczami dziennikarzy zagranicznych”.

Para idzie do domu. Kupiańsk, Słobożańszczyzna. 1 listopada. Fot. Jana Sidasz. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Spalony sprzęt wojskowy na tle ostrzelanej Ławry Świętogórskiej. Swiatohirsk, Słobożańszczyzna. 4 listopada. Fot. Jana Sidasz. Projekt specjalny „Deokupacja”.

łena Honczaruk, która do listopada 2022 roku pełniła obowiązki dyrektorki generalnej Centrum Dowżenki. Kijów 16 listopada. Fot. Jurij Stefaniak.

Ukraińscy wojskowi witają się z kierowcą i pasażerami mijanego samochodu. Dokładna lokalizacja nie została podana ze względów bezpieczeństwa. 17 listopada. Fot. Ołeh Marczuk. Projekt specjalny „Deokupacja”.

Mieszkańcy wyzwolonego miasta nabierają wodę przy brzegu. Chersoń, Tawria. 24 listopada. Fot. Jurij Stefaniak. Projekt „Deokupacja”.

Nad materiałem pracowali

Autor projektu:

Bohdan Łohwynenko

Autorka:

Natalia Ponediłok

Redaktorka:

Ania Jabłuczna

Redaktor zdjęć:

Jurij Stefaniak

Autor okładki:

Pawło Paszko

Menadżerka treści:

Olha Szełenko

Tłumaczka:

Katarzyna Gach

Katarzyna Pastuszka

Anastasiia Volchkovych

Oleksandra Vyshnevetska

Koordynatorka Ukrainer po polsku:

Oleksandra Vyshnevetska

Redaktorka naczelna:

Małanka Junko

Śledź ekspedycję