Share this...
Facebook
Twitter

Každoročně tým Ukraїneru podniká cesty do všech ukrajinských regionů a navštěvuje různé části naší země. Kromě regionálních expedic již několik let existují také výpravy tematické (speciální projekty), na kterých pečlivě a do hloubky zkoumáme určitá témata. Tyto aktivity se nakonec proměnily v knižní projekty a z Ukraїneru se tak letos stalo i nakladatelství. V této publikaci přinášíme shrnutí roku 2021 na těch nejlepších fotografiích.

Ale vezměme to pěkně popořádku. Během roku 2021 jsme s expedicí navštívili Karpaty, Volyň, Podolí, Bukovinu, Záporoží a Podněpří, Přičernomoří, Halyč a natočili jsme sérii příběhů v Kyjivě; studovali jsme téma vodních zdrojů ve vodách Dnipru a pokusili jsme se rozebrat na součásti úspěšného příběhu ukrajinských exportérů; napsali jsme články, ve kterých jsme se věnovali ukrajinskému jazyku a literatuře; zkoumali jsme vazby s ukrajinskou diasporou ve Velké Británii a věnovali jsme se také příkladům úspěšné revitalizace prostorů v různých ukrajinských městech; seznámili jsme se se sociálními iniciativami a odpovědným podnikáním a natočili jsme také televizní seriál o Ukrajině pro polskou veřejnoprávní stanici. Vydali jsme knihu o národních menšinách a původních obyvatelích Ukrajiny a také aktualizovanou mapu země.

Ve chvíli, kdy si tento článek čtete, se nám podařilo za tento rok nashromáždit téměř dva miliony hřiven. I vy můžete podpořit Ukraїner na naší webové stránce nebo Patreon.

Můžete se také podívat na 100 fotografií z minulých let: 2020, 2019, 2018 a 2017!

V ateliéru pracuje lvivský sochař Vasyl Odrechivskyj spolu se svým otcem, sochařem a uměleckým kritikem Volodymyrem Odrechivským. Fotografie byla pořízena v rámci kurzu pro studenty Fakulty žurnalistiky v rámci Ukrajinské katolické univerzity. 1. února. Foto: Anastasjia Yaroščuk.

Roman Zilinko je lvivský malíř ikon, historik umění, kurátor a autor expozic v Národním muzeu Andreje Šeptyckého ve Lvově. Fotografie byla pořízena v rámci kurzu pro studenty Fakulty žurnalistiky Ukrajinské katolické univerzity. 2. února. Foto: Pavlo Paško.

Pohled na lvivskou radnici z ptačí perspektivy. 8. února. Foto: Pavlo Paško.

Výběr starých fotografií pro Carpathian Cult — projekt Chrystyny Bunij, která zkoumá historii a kulturu svého regionu. Expedice do Karpat. 10. února. Foto: Káťa Akvarelna.

Syn mistra Nykoly Andrusjaka obědvá u rodinného stolu. Expedice do Karpat. 12. února. Foto: Káťa Akvarelna.

Obyvatelka vesnice Brustury. Expedice do Karpat. 13. února. Foto: Káťa Akvarelna.

Mosjažnyk Nazar Haborak vyrábí sekeru ve své dílně v Karpatech.13. února. Foto: Káťa Akvarelna.

Dědečkova chýše je umělecká platforma v Javorivu, která spojuje lidi, kteří se chtějí dozvědět o huculské kultuře. Expedice do Karpat. 15. února. Foto: Káťa Akvarelna.

Cesta zasněženým lesem na okraji Javorivu. Expedice do Karpat. 16. února. Foto: Pavlo Paško.

Vesnický dům v Kryvorivně. Expedice do Karpat. 18. února. Foto: Artem Halkin.

Ivan Vlasjuk je technik na sněhové lavinové meteorologické stanici Požiževska v Karpatech. 24. února. Foto: Serhij Korovajnyj.

Svítání na Maramurešském pohoří. Expedice do Karpat. 2. března. Foto: Pavlo Paško.

Záchranáři horského útulku a záchranného stanoviště Marmaros Rescue Hut. Expedice do Karpat. 3. března. Foto: Sofija Stoljar.

Bohdan Faštryha je horolezec a průvodce s mnohaletými zkušenostmi, spoluzakladatel horské útulny Marmaros Rescue Hut. Expedice do Karpat. 3. března. Foto: Sofija Stoljar.

Ostvycja Horodyšče je park historické rekonstrukce na břehu jezera Basiv Kut v Rivnem. Expedice do Volyně. 18. dubna. Foto: Pavlo Paško.

Básník, prozaik a dramatik Oleksandr Irvanec v Rivnem. Expedice do Volyně. 18. dubna. Foto: Lina Ču.

Jurij Žuravel je vedoucí a zpěvák kapely Ot Vinta, umělec, aktivista, herec a scénárista. Expedice do Volyně. 21. dubna. Foto: Lina Ču.

Hlediště před hrou "Takový je život" v divadle Harmyder v Lucku. Expedice do Volyně. 24. dubna. Foto: Albert Lores.

Olga Valjanik, vedoucí uměleckého prostoru Harmyder hangár-stage v Lucku, herečka. Expedice do Volyně. 25. dubna. Foto: Lina Ču.

Anton Kostjuk až do svého zatčení v roce 1950 plnil pokyny Ukrajinské povstalecké armády (UPA) související s materiální podporou povstalců. Člen UPA zemřel 17. června 2021. Expedice do Volyně. 26. dubna. Foto: Albert Lores.

Nejhlubší jezero Ukrajiny Svitjaz z ptačí perspektivy. Expedice do Volyně. 30. dubna. Foto: Pavlo Paško.

Lesní louka a rákosí na břehu jednoho ze Šackých jezer. Expedice do Volyně. 30. dubna. Foto: Albert Lores.

Jevhenija Andrijčuk, obyvatelka vesnice Ozero, hněte těsto na velikonoční koláč. Expedice do Volyně. 1.května.Foto: Albert Lores.

Ve vesnici Četvertnja hrají děti starodávnou velikonoční hru kluziště. Expedice do Volyně. 2. května. Foto: Albert Lores.

Ptáci krouží nad polem. Expedice do Volyně. 3. května. Foto: Pavlo Paško.

Památník sovětské postavy Nikolaje Ostrovského před vchodem do Muzea propagandy v Šepetivce. Expedice do Volyně. 6.května. Foto: Sofija Soljar

Ljudmyla Slipa — spojovací Ukrajinské povstalecké armády (UPA), nejmladší neteř patriarchy ukrajinské řeckokatolické církve Josypa Slipého. Vesnice Zolotnyky. Expedice do Podolí. 25. května. Foto: Aljona Malašyna.

Večerní obloha nad pevností Kamjanec Podilskij ze 14. století. Expedice do Podolí. 27. května. Foto: Pavlo Paško

Procházka po nábřeží v centru Dnipra. Speciální projekt Revitalizace. 27. května. Foto: Kostjantyn Huzenko.

Plachetní regata mezi cestovními jachtami, věnovaná Dni Kyjiva. Speciální projekt Vodní zdroje. 30. května. Foto: Jurij Stefanjak.

Mark Vilkins (Marc Wilkins) je švýcarský režisér, který se v roce 2016 přestěhoval na Ukrajinu. V Kyjivě rozvíjí umělecký prostor Naked Room a poblíž Vytačeva staví rekreační komplex The Riverbird’s Nest. 1. Června. Foto: Jurij Stefanjak.

Ohyb řeky Smotryč poblíž jejího ústí, kde se vlévá do Dnistru. Expedice do Podolí.1. června. Foto: Pavlo Paško.

Plavba po Dnipru na nafukovacím člunu. Speciální projekt Vodní zdroje. 3. června. Foto: Jurij Stefanjak.

Shuttle je třídící stanice odpadu ve škole ve městě Vinnycja, kterou iniciovala a vytvořila studentka 10. třídy Marija Ošovska. Expedice do Podolí. 3. června. Foto: Oles Moskalčuk.

Všední dny na jachtě Queen během expedice po Dnipru. 4. června. Fotografie: Jurij Stefanjak.

Oksana Tereško je jednou z mistryň sociálního podniku Vereta, která přeměňuje použité oblečení na koberečky a další produkty. Vesnice Stina, expedice do Podolí. 5. června. Foto: Eugenja Sedněva.

Dřevěný kostel sv. Jiří, převezený ze zatopené nádrže Kaniv z vesnice Andruši do Perejaslavského muzea lidové architektury a života středního Dnipru. Speciální projekt Vodní zdroje. 5. června. Fotografie:Jurij Stefanjak.

Obyvatel vesnice Stina, expedice do Podolí. 6. června. Foto: Jevhenja Sedněva.

Přípravy na každoroční vzpomínku na vesnice, zatopené Kanivskou přehradou Dnipro revučyj (Dnipro řvoucí), která se pořádá od roku 2016. Speciální projekt Vodní zdroje. 6. června. Foto: Jurij Stefanjak.

Odraz oblohy ve vodách Dnipru. Speciální projekt Vodní zdroje. 9. června. Foto: Jurij Stefanjak.

Duha nad poli poblíž vesnice Snitkiv v Podolí. 10. června. Fotografie: Pavlo Paško

Ivan Bilenko, kapitán jachty Queen během expedice po Dnipru. 11. června. Foto: Jurij Stefanjak.

Překročení navigační brány Kaniv je povinný proces pro plavidla, která chtějí přeplout z nádrže Kaniv po Dnipru do Kremenčucké nádrže. Speciální projekt Vodní zdroje.11. června. Foto: Jurij Stefanjak.

Východ slunce na řece Sob u obce Bubnivka. Expedice do Podolí. 12. června. Foto: Káťa Akvarelna.

Tetjiana Špak je mistryní, která zachovává tradici bubnovské malované keramiky. Expedice do Podolí. 12. června. Foto: Káťa Akvarelna.

Expediční svítání v obci Bubnivka. Expedice do Podolí. 13. června. Foto: Káťa Akvarelna.

Mlha nad přehradou Kaniv. Speciální projekt Vodní zdroje. 14. června. Foto: Jurij Stefanjak.

Chlapci odpočívají poblíž přehrady Ladyžyn na řece Pivdennyj (JIžní) Buh. Expedice do Podolí. 14. června. Foto: Káťa Akvarelna.

Velké kolonie kormoránů hnízdí na ostrovech poblíž rezervace Kaniv. Tyto ptáky lze často vidět v suchých korunách stromů. Speciální projekt Vodní zdroje. 15. Června. Foto: Jurij Stefanjak.

Tým dokončuje výpravu ve vodách Dnipru v Čerkasech. 16. června. Foto: Bohdan Lohvynenko.

Dobrovolníci Ukraїner během výročního setkání na oslavu pátého výročí projektu ve vesnici Uniž v Halyči. 19. června. Foto: Pavlo Paško.

Stánek Ukraїner na knižním festivalu Knižní Arzenál v Kyjeivě. 24. června. Foto: Serhij Korovajnyj.

Řeka Siverskyj Donec poblíž vesnice Čerkaskyj Byškyn, Slobožanščyna. 28. června. Foto: Serhij Sverdělov.

Zaměstnanci továrny na krmivo pro domácí zvířata Kormotech ve vesnici Prylbyči v Halyči. Speciální projekt Exportéři. 3. července. Foto: Irynka Hromocka.

Skicování oblečení pro ukrajinskou značku Cultnaked, kterou kupují a nosí na večírky světové hvězdy. Lviv, speciální projekt Exportéři. 5. července. Foto: Irynka Hromocka.

Maryna Libanova je ředitelkou knihkupectví Bukinist v centru Černivců. Expedice do Bukoviny. 10. července. Foto: Lina Ču.

Pohled na Černivci ze střechy jednoho z domů. Expedice do Bukoviny. 11. července. Foto: Lina Ču.

Sasha Boole je hudebník, který se věnuje country muzice. Expedice do Bukoviny. 11. července. Foto: Lina Ču.

Festival Den běloruského umění v Kyjivě. Speciální projekt Národnostní menšiny. 11. července. Foto: Aljona Malašyna.

Děti ve Městě dobra. Jedná se o celoukrajinský charitativní projekt, který pomáhá matkám s dětmi v těžkých životních situacích. Expedice do Bukoviny. 14. července. Foto: Lina Ču.

Zubři v zoologické rezervaci Zubrovycja u obce Banyliv-Pidhirnyj v Bukovině. 19. července. Foto: Pavlo Paško.

Mistryně Maria Božesku vyšívá tradiční oděvy s korálky. Ve vesnici Voloka v Bukovině se šijí svatební šaty, které se prodávají v mnoha zemích. Dodnes zde vznikají také unikátní národní kroje. 22. července. Foto: Pavlo Paško.

Zaměstnanec závodu na výrobu elektroměrů v Žytomyru. Od roku 2019 je v části areálu závodu vybudován inovační park. Speciální projekt Revitalizace. 24. července. Foto: Jurij Stefanjak.

Příběh: Žytomyr. Jak se revitalizuje továrna Elektrovymirjuvač.

Britská kapela The Ukrainians kombinuje ukrajinskou lidovou a západní rockovou hudbu. Expedice do Velké Británie v rámci speciálního projektu Ukrajina navenek. 24. července. Foto: Mychajlo Kučera.

Palác kultury Hnata Chotkevyče ve Lvivě začal v roce 2018 s rekonstrukcí svých prostor a hledáním nového konceptu kulturního centra. Speciální projekt Revitalizace. 28. července. Foto: Sofja Soljar.

Příběh: Lviv. Přeměna paláce kultury Hnata Chotkevyča.

Olja Herkules je ukrajinská šéfkuchařka a kulinářská spisovatelka, která téměř dvacet let žije v Londýně. Expedice do Velké Británie v rámci speciálního projektu Ukrajina navenek. 1. srpna. Foto: Mychajlo Kučera.

Balíky sena naskládané na poli poblíž města Dunajivci v Podolí. 4. srpna. Foto: Serhij Sverdělov.

Mychajlo Lapčuk je divadelní herec a aktivista. Vesnice Vyhoda, Halyč. Natáčení televizního seriálu pro polskou veřejnoprávní televizi. 10. srpna. Foto: Lina Ču.

Sochař a umělec Valerij Jermakov ve svém ateliéru v obci Panasivka v regionu Poltavy. 13. srpna. Foto: Serhij Korovajny.

Kostýmová zkouška v Kropyvnyckém hudebně-dramatickém divadle. Expedice v Podněpří a Záporoží. 16. srpna. Foto: Aljona Malašyna.

Člen dětského tábora Strokati Jenoty (Pestrobarevní mývalové). Speciální projekt Sociální iniciativy. 19. srpna. Foto: Hari Krishnan.

Vynálezce Vololodymyr Jakovljev létá na závěsném kluzáku vedle expedičního vozu. Vesnice Vlasivka, expedice do Podněpří a Záporoží. 23. srpna. Foto: Roman Matkov.

Mykyta Kozačyinsky, spoluzakladatel Module — koncertního místa, klubu elektronické hudby a místa pro umělce v Dnipru. Expedice do Podněpří a Záporoží. 25. srpna. Foto: Mykola Korol.

Železniční most Merefo-Cherson v Dnipru. Expedice do Podněpří a Záporoží. 26. srpna. Foto: Pavlo Paško.

Záchranný tým zvířat zachraňuje kočku uvízlou ve ventilačním potrubí v Kyjivě. Speciální projekt Sociální iniciativy. 4. září. Foto: Káťa Akvarelna.

Dmytro Kovbasjuk, zakladatel Školy sousedské kultury v Odese, mění žárovku u vchodu do jednoho z městských dvorů. Expedice Přičernomořím. 16. září. Foto: Aljes Piljeckyj.

Olexandr Kušnir vede centrum potápění a kajaku v Odese. Centrum je vybavené pro osoby se zdravotním postižením, veškeré služby jsou pro ně zdarma. Expedice Přičernomořím. 17. září. Foto: Aljes Piljeckyj.

Ranní mlha v Charkově na Slobožanščyně. Pohled na Charkovskou televizní věž, která funguje od roku 1981. 18. září. Foto: Serhij Sverdělov.

Vinice Bejkuš se nacházejí na stejnojmenném mysu, který je z jedné strany omýván Berezanským limanem a z druhé Bejkušským zálivem. Expedice Přičernomořím. 23. září. Foto: Pavlo Paško.

Jevhen Šnejderis je zakladatelem a majitelem vinařství Bejkuš. Vesnice Čornomorka, expedice Přičernomořím. 24. září. Foto: Anastasija Dolženycja.

Rybaření v Bejkušském zálivu. Expedice Přičernomořím. 26. září. Foto: Pavlo Paško.

Serhij Kovalev — fotograf, kameraman, výzkumník přírody, pozorovatel ptactva. Expedice Přičernomořím. 28. září. Foto: Anastasija Dolženycja.

Sklizeň na vinicích rodinného vinařství Slivino. Expedice Přičernomořím. 2. října. Foto: Jurij Stefanjak.

Heorhij Molčanov je zakladatelem a majitelem vinařství Slivino nedaleko Mykolajiva. Expedice Přičernomořím. 2. října. Foto: Jurij Stefanjak.

Pavlo Mahaljas je zakladatelem a majitelem vinařství Olvia Nuvo, které se nachází na hranici s Národní historicko-archeologickou rezervací Olvia. Expedice Přičernomořím. 2. října. Foto: Pavlo Paško.

Anastasija Makarenko je výkonnou ředitelkou odborné veřejné organizace U-Cycle (Kyjivská cyklistická asociace). Speciální projekt Sociální iniciativy. 11. října. Foto: Valentyn Kuzan.

Pohled na přístav Odesy z ptačí perspektivy. Expedice Přičernomořím. 13. října. Foto: Pavlo Paško.

Dělníci těží žulu v lomu Korostyšivskyj v Podolí. Speciální projekt Lokální NO. 15. října. Foto: Chrystyna Kulakovska.

Urbanistický festival na území jednoho z univerzitních kampusů v Černihivu v Severii. Lokální NO. 16. října. Foto: Valentin Kuzan.

Vitalij Rožyk je sochař, který se stará o obnovu parku Korostyšiv v Polesí. Projekt Lokální NO. 23. října. Foto: Chrystyna Kulakovska.

Dobrovolnice veřejné organizace Plato při přípravě dešťové zahrady ve Lvivě. Projekt: Lokální NO. 23. října. Foto: Sofija Soljar.

Poušť Kyciv, ležící 50 km východně od Charkiva. 31. října. Fotografie: Serhij Sverdělov.

Prezentace knihy Ukraїner Národnostní menšiny. Kdo jsme? za účasti hlavních aktérů a projektového týmu v Kyjivě. 15. listopadu. Foto: Serhij Korovainyj.

Lev Skop je ukrajinský umělecký kritik, restaurátor a malíř ikon. Drohobyč, expedice do Halyče. 20. listopadu. Foto: Chrystyna Kulakovska.

Dmytro Mazurjak je multi instrumentalistický hudebník, žák Mychajla Tafijčuka, mistra lidových nástrojů. Dmytro dodržuje tradici a každý rok ve své rodné vesnici Ispas v Bukovině pořádá oslavy Malanky. Spojuje lidi, šije masky a kostýmy, zve přátele a hosty z jiných regionů. 21. listopadu. Foto: Káťa Akvarelna.

Restaurátorské práce na střeše Dominikánské katedrály ve Lvově. Expedice do Halyče. 26. listopadu. Foto: Pavlo Paško.

Ivan Prychod’ko je mistrem ve výrobě lidových hraček a sochař. Vesnice Dudarkiv, expedice do Naddniprjanščyny (Naddněpří). 11. prosince. Foto: Mykyta Zavilinskyj.

Tradiční oslavy na Den sv. Ondřeje v Muzeu Ivana Hončara v Kyjivě. 12. prosince. Foto: Chrystyna Kulakovska.

Mošul – starodávný vánoční obřad, dochovaný ve vesnici Orlivka v Besarábii. Je to jediná vesnice na jihu Ukrajiny, kde se 25. prosince slaví pravoslavné Vánoce. Foto: Jurij Makalis.

Mošul – starodávný vánoční obřad, dochovaný ve vesnici Orlivka v Besarábii. Je to jediná vesnice na jihu Ukrajiny, kde se 25. prosince slaví pravoslavné Vánoce. Foto: Jurij Makalis.

Materiál je připraven

Autor projektu:

Bohdan Logvynenko

Projektová manažerka:

Kateryna Minkina

Šéf redaktorka:

Natalija Ponedilok

Fotoeditor:

Kaťa Akvarelna

Content manažerka:

Julija Bezpečna

Překladatelka:

Julia Mostova

Redaktorka překladu:

Monika Plisková

Marharyta Golobrodska

Koordinátorka překladu:

Marharyta Golobrodska

Sleduj Expedici