Share this...
Facebook
Twitter

Od 22. března 2022 se na divadelních náměstích řady zemí koná akce #SaveMariupol na podporu ukrajinského města Mariupol, které je obléháno a metodicky zničováno ruskou armádou. Akce začaly probíhat v Praze, kde vedle Národního divadla se sešli lidé s ukrajinskými vlajkami a svíčkami a vytvořili nápis “DĚTI”. Právě tento nápis totiž měl chránit lidí v Činoherním divadle v Mariupolu před vzdušnými útoky. Během posledního měsíce se podobné akce konaly také v Tbilisi, Kišiněvu, Vídni, Bruselu, Lemesosu a Larnace, Dunedinu, Bratislavě, Curichu, Košicích a jiných městech.

V roce 2014 se Mariupol stal symbolem ukrajinského odporu a rozvinutého Donbasu díky tomu, že se nepodřídil ruské okupaci a zůstal součástí Ukrajiny.

13. ČERVNA 2014
Mariupol byl osvobozen od ruských okupantů, kteří obsadili město začátkem dubna 2014. Na osvobození Mariupolu se podíleli vojáci pluku Azov, dva oddíly pluku Dnipro-1, 1. brigáda Národní gardy a vojáci 79. zvláštní aeromobilní brigády.

V roce 2022 Mariupol je symbolem utrpení okupované Ukrajiny. Od 1. března se průmyslové přístavní město ocítlo v obležení: ruská vojska obklopila Mariupol ze všech stran. Stovky tisíc lidí se nachází ve městě pod neustálou palbou, aniž by měli přístup k vodě, teplu a jídlu, telefonnímu spojení a aniž by měli možnost bezpečně z města odjet.

Ruská okupace způsobila v Mariupolu rozsáhlou humanitární katastrofu a systematicky vraždí jeho obyvatelstvo. Jde o genocídu Ukrajinců, obyvatel Mariupolu. K 13. dubnu podle místní vlády ve městě zůstává kolem 100 tisíc lidí.

17. dubna Mariupolský obecní úřad oznámil, že obydlí 84 tisíc obyvatel města je úplně zničeno. Jde o 40% bytových domů nebo kolem 2 milionů metrů čtverečních.

Podle přibližných údajů od začátku ruské invaze ve městě zahynulo přes 10 tisíc lidí, včetně více než 100 dětí. Přesný počet obětí momentálně není možné určit.

Okupanti taky provádí deportaci Ukrajinců. Od začátku dubna více než 40 tisíc lidí byli nuceně přemístěni z Mariupolu na území Ruska nebo takzvané Doněcké národní republiky (DNR). Civilní obyvatelé jsou umísťováni do filtračního táboru v Novoazovsku. Filtrace je velmi přísná: jsou snímány otisky prstů, všechny biometrické údaje, lidé jsou přinucováni k podepsání různých dokladů. Kromě toho ruští vojáci přivezli do Mariupolu mobilní krematoria, pomocí kterých spalují těla mrtvých civilních obyvatel a tím skrývají stopy svých válečných zločinů.

Ráno 16. března ruská aviace zničila činoherní divadlo v Mariupolu, kde se v té době před bombardováním schovávalo kolem 1300 civilních obyvatel. Podle přibližných údajů v důsledku tohoto útoku zemřelo kolem 300 lidí. Dobrovolníci divadla napsali před budovou na dvou místech slovo DĚTI (ukr. «ДІТИ»), aby upozornili okupanty na to, že se v úkrytu nachází děti, a vyzvali je, aby divadlo neostřelovali, nicméně Rusy to nezastavilo. Zničené mariupolské činoherní divadlo se stalo důkazem krutosti a cynismu ruských vojáků.

Praha, Česko

Tento válečný zločin spáchaný Ruskem se dotkl celého světa. Již 22. března aktivisté české iniciativy Stojíme za Ukrajinou uspořádali akci před Národním divadlem v Praze. Pomocí svíček vytvořili nápis DĚTI a #SaveMariupol. Tak se hlavní město Česka stálo prvním evropským městem, které podpořilo Mariupol.

Později podobné akce uspořádali divadlení pracovníci v Polsku, na Slovensku a v jiných evropských zemích.

Chrystyna Kulakovska, novinářka a fotografka narozená v Mariupolu, se obrátila na aktivisty iniciativy Stojíme za Ukrajinou, aby získala souhlas s pořádáním podobných akcí a nyní pořádá #SaveMariupol po celém světě. Prostřednictvím divadelních společenství, ukrajinských diaspor a dobrovolnických organizací Chrystyna vyhledává místní aktivisty, kteří pomáhají uspořádat iniciativu ve svém městě.

Během prvních týdnů dubna se Chrystyně spolu s jinými Ukrajinci, kteří se zapojili do iniciativy ve svých městech, podařilo uspořádat akce v Tbilisi, Kišiněvu, Vídni, Dunedinu, Lemesosu a Larnace a Bratislavě. V nejbližší době akce proběhnou také v Lisabonu a Kodani.

Chrystyna Kulakovska, novinářka a fotografka

«Narodila jsem se v Mariupolu, kde jsem žila do roku 2004. Moje babička žije v Mariupolu celý život, její dům shořel v důsledku útoku ruských okupantů. Moji kamarádi dva týdny strávili v obležení a teprvé 16. března se jim podařilo z města odjet. S mým strýcem a tetou, kteří žijí tam, po celou tuto dobu nemám spojení. Trhá mi srdce Mariupol a jeho obyvatelstvo. Město se během osmi let velmi změnilo a stalo se vzorem toho, jak se průmyslové město na Východě může stát kulturním městem s uměleckými festivály, vzdělávacími projekty a prvním ve světě kostelem s petrykivským ornamentem. Dnes je ale Mariupol na 90% zničen».

Vídeň, Rakousko

Lidija Akryšora, pořadatelka akce ve Vídni, tiskový atašé Spolku ukrajinské mládeže v Rakousku

«Rozsahy něčeho si vždy lépe představíte, pokud to porovnáte s tím, co milujete. V mém malém horském městečku, odkud pocházím a které mám moc ráda, bydlí skoro 5 tisíc obyvatel. Mariupol, krásné přístavní město, má přibližně 450 tisíc obyvatel, tedy třikrát více, než, například, Salzburg, o kterém všichni vědí a který mají rádi. Nehledě na neustálé bombardování, skoro 30 tisícům lidí se podařilo z města odjet. Tedy přibližně tři Salzburgy již během dvou měsíců nemají dny, ani noci, nežijí normální život. Prosíme, vždy myslete na to, když budete mít chuť vést dialogy s Rusy a vyzývat je k míru. Zdá se mi, že ve světě není národ, který by si přál mír víc, než Ukrajinci.

Příliš dlouho jsme přemýšleli, že je to moc daleko, že se to s nami nestane, že to není důležité. Je důležité neztrácet senzitivitu pro podobné věci. Očišťovat sebe a své pocity, nést dobro a pomáhat překonat zlo. Neuhýbat pohledem.

Sotva mnoho lidí si myslelo, co by se asi stálo, kdyby byla zničena Vídeňská opera. Když člověk to všechno skutečně prožívá, je těžké hovořit o “mírném dialogu”, o tom, že “otázka přerušení dodávání plynu je dost nejednoznačná, protože všechno bude dražší, bude stoupat nezaměstnanost atd.”, “v Rusku je těžké proti něčemu protestovat, protože je tam totalitní režim”.

Lemesos, Kypr

Kaťa Maslenkova, pořadatelka akce na Kypru

«Podařilo se mi udělat tuto akci symbolickou právě tam, kde je moře a divadlo, jako v Mariupolu. Uctít památku zahýnulých dospělých a dětí a obrátit pozornost na město, které prožívá jedno z největších obležení ХХІ.století».

Poté, co na Kypru proběhly proruské akce (začátkem května proplacení aktivisté na Kypru uspořádali akci na podporu Ruska pod heslem «Zastavíme neonacismus spolu s Ruskem»), chtěli jsme uspořádat velkou událost na podporu Ukrajiny. V tom mi pomohli moji kamarádi a obzvlášť ukrajinská komunita na Kypru. V rámci této akce se nám podařilo sebrát více než 230 podpisů pro vyhoštění ruských diplomatů z Kypru a představit akci veřejnosti pomocí místních média».

Ivane Kurasbediani, pořadatel akce v Tbilisi, herec divadla Gribojedova

«Dnes, kdy se na území suverénní Ukrajiny odehrává zcela zločinná invaze ruské armády, mlčet (nebo se dokonce k situaci stavět nedbale) je náprosto hanebný zločin! Zatímco naše státní institce, podle mého názoru, jednoduše předstírají, že jsou znepokojeny, náš národ vyjádřuje podporu Ukrajincům všude: na ulicích, na balkonech bytových domů, v divadlech, na stadionech během zápasů, ve vzdělávacích zařízeních, v barech, v nočních klubech, na vesnicích, na silnicích, na benzínových pumpách atd. Věřím, že úsilím ukrajinského národa a armády s podporou celého prograsivního světa se tuto válku, toto zlo v podobě ruské armády podaří zastavit. Hrybojedivské divadlo mnohokrát hostovalo v Ukrajině. Moc dobře znám tento národ, mám tam hodně kamarádů, moje babička je Ukrajinka, můj otec se narodil a strávil svoje dětství v Sumské oblasti. Právě proto pro mně bylo důležité vyjádřit Ukrajině svou podporu. Ukrajina je neporazitelní! Sláva Ukrajině! Hrdinům sláva!»

Diana Derevjanko, pořadatelka akce v Kišiněvu

«Od prvních dní se účastníme akcí vedle velvyslanectví Ruské federace a vyjádřujeme svou podporu Ukrajině. Pro nás všechny v Moldavsku je důležité vidět to, co se děje v Ukrajině, to, že umírají nejen vojáci, ale také civilní obyvatelé, děti. Obzvlášť poté, co se objevily zprávy z Buči a Mariupolu. Žijeme v podivuhodné době, tragické a podivuhodné. Takové akce nás velmi sjednocují uvnitř země a v této podpoře se můžeme dozvědět o své společnosti ještě víc».

Kišiněv, Moldavská republika

Mariupol potřebuje odblokování! Ukrajinská armáda potřebuje zbraň, aby zachránila naše děti, osvobodila Mariupol a jeho obyvatele.

Přátelé z evropských a světových divadel, Ukrajinci v zahraničí, vyzýváme vás, abyste podpořili akci #SaveMariupol.

Je to důležité pro to, aby světoví lídři a světové společenství vědělo o genocídě ukrajinského národa a kritické situaci v Mariupolu.

Detaily ohledně konání akce se můžete dozvědět na e-mailu: [email protected]

Materiál je připraven

Autor projektu:

Bohdan Logvynenko

Autorka:

Chrystyna Kulakovska

Šéf redaktorka:

Jevhenija Sapožnykova

Redaktorka:

Anastasija Hulko

Fotoeditor:

Jurij Stefaňak

Content manažerka:

Kateryna Juzefyk

Překladatelka:

Maryna Khomchenko

Sleduj Expedici