Dekolonizace: série podcastů Ukraїner International

Share this...
Facebook
Twitter

Každý Východoevropan a Středoevropan, ať už se nachází kdekoli na světě, byl někdy nazýván Rusem. Dlouho se to odmítalo jako pouhý stereotyp, ale ve skutečnosti se na nás svět díval skrze zamlženou optiku a viděl v nás něco nejednoznačného, co začínalo hned za Berlínskou zdí. Berlínská zeď padla, země bojovaly proti komunismu a diktaturám, prošly válkami a znovu vybudovaly svou identitu z popela. Zamlžená optika však zůstala.

Dekolonizace je série podcastů, ve kterých se zabýváme tím, jak lze toto zkreslené vnímání zlepšit a proč je boj proti ruskému imperiálnímu vlivu klíčový pro budoucnost globální demokracie. V této sérii hovoříme s českými a mezinárodními odborníky na kulturu, historii, politiku, jazyk, kolektivní paměť a informace, abychom dekonstruovali převládající ruský narativ a prozkoumali, co je moderní Evropa skutečně zač.

Sledujte Ukraїner v češtině, angličtině, a polštině a poslouchejte naše rozhovory v různých jazycích.

Dekolonizace v kontextu Ukrajiny, východní a střední Evropy

Ruské impérium ve svých různých podobách — od dob Moskovije přes SSSR až po Putinovo Rusko — vytvořilo umělé narativy, které je stále obtížné dekonstruovat. Tyto narativy přetrvávají, protože vzdělávací, akademické a intelektuální rámce jsou na nich často postaveny a zůstávají celosvětově rozšířené. Pokaždé, když někdo tvrdí, že Rusové a Ukrajinci jsou bratrské národy, nebo neuznává problém označování ukrajinských umělců a spisovatelů za ruské, vymazává tak existenci milionů Ukrajinců, kteří po staletí bojovali a umírali za právo Ukrajiny na existenci a zachování její autentické identity. Ukrajinci pokračovali v boji za toto právo na východě Ukrajiny a na Krymu v roce 2014 a nyní ho zuřivě brání proti ruskému imperialismu.

Ve střední a východní Evropě je proces dekolonizace podobný, i když začal dříve, jakmile komunistické režimy ztratily moc. Tento proces byl složitou souhrou národního obrození a odporu proti různým formám imperiální kontroly, především sovětské, ale i dřívějším vlivům. V zemích, jako je Polsko a Česká republika, došlo ke znovuzrození národní identity, kterou se komunistické režimy snažily potlačit. Po rozpadu SSSR a dalších komunistických režimů pod sovětskou záštitou tyto národy rychle začaly reklamovat svou historii, jazyk a kulturní symboly, které byly marginalizovány nebo pozměněny tak, aby odpovídaly imperiálnímu narativu.

Rozhodli jsme se diskutovat o procesech dekolonizace Ukrajiny, stejně jako východní a střední Evropy, protože se jedná o zásadní téma, které vyžaduje globální porozumění. Útlak ze strany Ruska, který je často přehlížen, stále přetrvává, protože Rusko zůstává největším existujícím impériem. V současné době se boj za dekolonizaci odehrává na frontách v Ukrajině, kde se brání nejen území, ale i samotná myšlenka demokracie. Je načase, aby svět uznal a odstranil ruský imperiální vliv v zájmu lepší budoucnosti ve znamení lepšího pochopení našich dějin a identit.

Ukraїner v češtině X Spaces a podcastové série: epizody Dekolonizace

Podcast je tvořen týmem Ukraїner International a je k dispozici živě na stránce Ukraїner v češtině na X (Twitter), a jako epizody podcastů na Spotify, Youtube a Apple Podcasts.

Moderátorkou podcastu je Marharyta Golobrodska, šéfredaktorka a koordinátorka Ukraïneru v češtině. Absolventka Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, novinářka, sociální aktivistka.

Materiál je připraven

Autor projektu:

Bohdan Logvynenko

Šéf redaktorka Ukraїner International:

Anastasija Maruševska

Koordinátorka Ukraїner International:

Julija Kozyrіaсka

Producent:

Anna Vdovyčenko

Tazatelka,

Šéf redaktorka,

Překladatelka:

Marharyta Golobrodska

Redaktorka:

Yvette Zikmundová

Koordinátorka kontentových manažerů,

Content manažerka:

Kateryna Juzefyk

Grafický návrhář:

Anna Domanska

Marketingová specialistka,

Koordinátorka SMM:

Anastasija Hnatiuk

Sleduj Expedici