Dobro bez barier: jak osoby z niepełnosprawnością pomagają w czasie wojny

Share this...
Facebook
Twitter

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą w wolontariacie, nawet podczas pełnoskalowej wojny. Potwierdzają to bohaterowie naszego zestawienia, którzy mimo niezwykle trudnych warunków robią wszystko, co możliwe, aby pomóc innym ludziom. W czasie pokoju aktywnie bronili praw osób z niepełnosprawnością i walczyli o środowisko bez barier. Już na początku pełnoskalowej inwazji ich praca przerodziła się w wolontariat. Niektórzy pomagają w ewakuacji lub zajmują się pomocą humanitarną, inni zbierają fundusze.

Zebraliśmy zestawienie cytatów od osób z niepełnosprawnością, które na własnym przykładzie pokazują, że wolontariat nie ma granic i każdy może przyczynić się do zwycięstwa Ukrainy.

Dmytro Szczebetiuk
Założyciel organizacji pozarządowej „Dostupno.UA”.

Informuje osoby z niepełnosprawnością o możliwościach ewakuacji, otrzymywania świadczeń, pomocy humanitarnej, a także zatrudnienia za granicą.

„Każdy jest na swoim miejscu. I to jest wspaniale, gdy ludzie robią wszystko, co mogą w swojej mocy. W ten sposób przybliżamy zwycięstwo Ukrainy na wszystkich frontach”.

Wałentyn Szabunin
Założyciel organizacji pozarządowej „Samochodowy Klub Niepełnosprawnych „Porszeń Wołyni”, mechanik w warsztacie samochodowym „Porszeń” w Łucku.

Naprawia samochody dla Sił Zbrojnych Ukrainy i wysyła je na front. Przystosowuje samochody dla żołnierzy z niepełnosprawnością.

„Nasi chłopcy idą po zwycięstwo. Będzie zwycięstwo. Wierzymy w to i zrobimy dla tego wszystko.”

Jurij Pońkin
Szef organizacji pozarządowej „Ruch bez granic”, deputowany Rady Rejonu Terniowskiego w Krzywym Rogu.

Ewakuuje osoby z niepełnosprawnością z Krzywego Rogu i zapewnia im pomoc humanitarną, pomaga w wyposażeniu mieszkań w mieście. Organizuje również zbiórkę na niezbędny sprzęt i środki dla Sił Zbrojnych.

„Spokojnie pracuję, pomagam ludziom i Siłom Zbrojnym. Oczywiście ten spokój nie jest absolutny. Ale bez względu na to, jak bije serce w środku, na zewnątrz pozostajesz skałą, ponieważ od twojego stanu zależą inni ludzie i okoliczności. Dlatego… Keep calm and help Ukraine (Zachowaj spokój i pomóż Ukrainie. — red.)!”

Uliana i Witalij Pczołkiny
Działacze publiczni, liderzy organizacji pozarządowej „Grupa Aktywnej Rehabilitacji”.

Ewakuują osoby z urazami rdzenia kręgowego, zapewniają im i ich rodzinom pomoc humanitarną. Szkolą wolontariuszy na przewodników ludzi z urazami kręgosłupa poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także prowadzą wykłady o szczegółach zakwaterowania integracyjnego dla osób wewnętrznie przesiedlonych.

„My jako społeczeństwo, jako państwo musimy zrobić wszystko, aby ludzie, którzy doznali obrażeń podczas wojny lub przed wojną, nie czuli się opuszczeni w Ukrainie” (U. Pczołkina)

Alla Murizidi
Dyrektorka Fundacji Charytatywnej „Ukraiński Związek Osób z Niepełnosprawnością”.

Przy wsparciu niemieckich organizacji zapewnia pomoc humanitarną osobom z niepełnosprawnością w Zaporożu. W szczególności środki higieniczne i medyczne (leki, tonometry, wózki, glukometry) oraz produkty spożywcze. Wspomaga ośrodki przyjmujące przesiedleńców w Zaporożu. Ewakuuje osoby z niepełnosprawnością z miasta i okolicznych miejscowości.

„Wszyscy z niecierpliwością czekamy na zwycięstwo. Chcemy wrócić do domu i kontynuować naszą działalność — czynić Zaporoże dostępnym i inkluzywnym”.

Tetiana Herasymowa
Case-managerka organizacji pozarządowej „Fight For Right / Walka o prawa”.

Pomaga osobom z niepełnosprawnością w ewakuacji z najbardziej niebezpiecznych miejsc Doniecczyzny, w szczególności z Drużkiwki, Kramatorska, Kostiantyniwki i innych pobliskich miejscowości.

„Wszystko, co robimy, jest ważne. Na pierwszej linii frontu, w działaniach humanitarnych, na okładkach magazynów lub w postach na Facebooku. Tylko żeby to wszystko przybliżało nas do zwycięstwa”.

Julia Myroniuk
Działaczka społeczna

Stoi na straży praw osób z niepełnosprawnością, doradza w kwestiach integracji, prowadzi wykłady na temat polityki mieszkaniowej państwa, w szczególności dotyczącej przesiedleńców w okresie powojennej odbudowy oraz przestrzegania wymogów państwowych przepisów budowlanych.

„Podczas pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę kwestia życia bez barier stała się jeszcze bardziej aktualna. Niedostępność architektoniczna większości schronów, duża liczba rannych wojskowych i cywili oraz zwiększona migracja ludzi w całym kraju to rzeczy, które wymagają teraz uwagi. A dalsza odbudowa zniszczonych terytoriów powinna opierać się na zasadach bez barier. W końcu każdy ma prawo do bezpieczeństwa i komfortu, które są podstawowymi potrzebami.”

Ołeh Naumenko
Szermierz na wózku inwalidzkim, członek organizacji „Wolontariusze Military Mikołajów”.

Wraz z innymi sportowcami paraolimpijskimi w Mikołajowie produkuje dla Sił Zbrojnych ładowarki do paneli słonecznych i peryskopy na drukarkach 3D. Zbiera fundusze na części do nich.

„Ludzi łączy jedna zasada: chcemy pomóc Siłom Zbrojnym Ukrainy i pomagamy, jak tylko możemy”.

Nad materiałem pracowali

Autor projektu:

Bohdan Łohwynenko

Autorka:

Marjana Seńkiw

Redaktorka naczelna:

Ania Jabłuczna

Redaktorka:

Ołena Zadworna

Redaktor zdjęć:

Jurij Stefaniak

Menadżerka treści:

Kateryna Juzefyk

Tłumaczka:

Anastazja Burda

Redaktorka tłumaczenia:

Małanka Junko

Liwia Kostrzębska

Śledź ekspedycję