Ekspedycja

Еkspedycja
20 November 2016 21:59
2866

ПРИЄДНАТИСЬ   ·   ПОРАДИТИ МІСЦЕ  ·  ПОДІЛИТИСЬ МУЗИКОЮ


Po tym, jak z ukraińskiego rynku medialnego wycofał się National Geographic, nie pojawił się żaden nowy projekt dla odbiorców inteligentnych mediów i niespodziewanych odkryć geograficznych.

Przez ostatnie lata Ukraińcy aktywnie emigrowali lub przeprowadzali się do wielkich miast, stopniowo opuszczając swoją małą ojczyznę, tak naprawdę nic o niej nie wiedząc. Historie małych miejscowości nie zdobywały rozgłosu, były przechowywane w rodzinnych archiwach i stopniowo zacierały się w pamięci.

Zwykle nasze państwo trafia do światowych mediów z powodu politycznych lub kłopotów ekonomicznych, wojny lub katastrof. Ci nieliczni obcokrajowcy, którzy tu docierają, opisują Ukrainę zupełnie inaczej, niż nasze media. Dla postronnego obserwatora Ukraina jest niespodzianką, ciekawostką, nieprzewidywalną i kolorową. A w jaki sposób postrzegają swój kraj Ukraińcy? Dlaczego, wracając z zagranicy, przede wszystkim zwracają uwagę na szarość, negatywy, nieuprzejmość i brutalność wielkich miast? Może dlatego, że medialnie Ukraina dla samych Ukraińców wygląda nieładnie?

Wewnętrzna turystyka w Ukrainie jest słabo rozwinięta, sieć transportowa daleka od doskonałości. Wielu Ukraińców w ogóle nigdy nie przekraczało granic swojego regionu. Ci z nas, którzy sporo podróżują po Ukrainie, mogą zauważyć, jak mało wiemy o sąsiednich regionach i o całym kraju.

Aby zmienić ten stan rzeczy, założyliśmy Ukraїner – nowy projekt medialny, mający za cel drogą rzetelnych badań zrozumienie i sformułowanie, kim jesteśmy.

Ekspedycja potrwa półtora roku i obejmie 16 historycznych regionów na terenie Ukrainy – od Słobożańszczyzny do Podola, od Wołynia do Taurydy. Rozpoczniemy od zachodniej części Ukrainy, przez całe lato będziemy przybliżać Państwu Zakarpacie. Nasi czytelnicy mogą dołączyć do naszego przedsięwziecia – odkryć przed nami swoją unikalną małą miejscowość, poznać z niezwykłymi ludźmi.

Ukraїner będzie opowiadał interesujące historie o najbardziej odległych miejscach, o ludziach, sztuce i jedzeniu. Na podstawie materiałów ekspedycji planujemy stworzyć nowoczesne przewodniki po Ukrainie w kilku językach. Co jest do tego potrzebne? Przede wszystkim, zainteresowanie czytelników i zaufanie.


 

Zespół

Bogdan Logvynenko

Bogdan Logvynenko, autor projektu
Od ponad dziesięciu lat jest zaangażowany w inicjatywy kulturalne i społeczne. Pracował jako menedżer muzyczny, krytyk, prezenter telewizyjny. Zwiedził ponad pięćdziesiąt krajów, w pięciu z nich mieszkał przez dłuższy czas. Jest autorem trzech książek, jedna z nich została bestsellerem w Ukrainie.

“Ukraїner — to coś więcej niż zwykły projekt medialny. To część mojego życia.
Stawiamy przed sobą wiele ambitnych celów. Pierwszy – przyczynić się do rozwoju ukraińskiego reportażu i w ten sposób sprzyjać turystyce wewnętrznej. Drugi – odkrywać nieznane miejsca i osoby, opowiadać jak najwięcej insiderskich historii. I najważniejsze – popularyzować Ukrainę w świecie, dołączyć do zmian w dyplomacji publicznej. W rankingu najbardziej niebezpiecznych krajów świata Ukraina zajmuje ósme miejsce. Taka informacja odstrasza potencjalnych turystów z zagranicy. Sytuację można zmienić, lecz nie poprzez zaprzeczanie, ale poprzez podawania alternatywnych informacji.”

Dmytro Okhrimenko

Dmytro Okhrimenko, operator kamery wideo
Z zawodu operator filmowy, w 2011 założył własne studio wideo OHRIM Production, w zeszłym roku został członkiem ekipy filmowej programu “Oreł i Reszka. Krugoswietka”, z którą zdążył odwiedzić piętnaście krajów.

“Ukraїner — to możliwość poczucia, jakim naprawdę jest mój kraj, jacy ludzie w nim mieszkają, szansa na znalezienie nowych miejsc, a wraz z nimi – nowych powodów do bycia dumnym z Ukrainy. Chciałbym, aby ludzie postrzegali mój kraj tak samo pięknym, jak ja postrzegam inne kraje podczas podróży. Przecież Ukraina – to ogromny potencjał, zadziwiające bogactwo kultur, niewiarygodnie smaczna kuchnia i najlepsi ludzie na świecie!”

Taras Kovalchuk

Taras Kovalchuk, fotograf
Współzałożyciel projektu “Chata-Majsternia”. W ciągu ostatnich pięciu lat zwiedził ponad dwadzieścia krajów. Zawodowy fotograf, wykonujący zamówienia z różnych krańców świata.

“Ukraїner — to dobra okazja poznania nadal nieznanej mi Ukrainy, ogarnięcia całości jej naturalnej i kulturalnej rozmaitości. Prócz tego, chciałbym pokazać poprzez zdjęcia jej codzienność, gdyż wielu Ukraińców potrafi żyć i czerpać szczęście z prostych rzeczy. Filmując takie proste, codzienne czynności i emocje chcę pokazać ludziom, jak piękni są, poznać ich z sobą samym i jednego z drugim. Jestem gotów trzymać kamerę w ręku już od czwartej rano, aby złapać najlepsze światło, mogę wspinać się na najwyższe wzniesienia, aby znaleźć najlepsze ujęcie. Zresztą, jestem gotów prawie na wszystko.”

Микола Носок

Mykola Nosok, reżyser
Zajmuje się reżyserią i montażem. Stworzył własny projekt – film “28 litrów” opowiadający o problemach alkoholizmu. W latach studenckich uczestniczył w projekcie Ukraine Welcomes U, w ramach którego objechał wielkie miasta Ukrainy, kręcąc promocyjne wideo. Wszystko to robione z entuzjazmem i z żądzy przygód.

“Kiedy zobaczyłem informacje o Ukraïnerze, od razu przypomniałem sobie o swojej niezrealizowanej chęci pracy na temat podróżowanie po Ukrainie. Algorytm dalszych działań był prosty: napisałem, że chciałbym być częścią projektu, spotkaliśmy się i voilà – jestem w projekcie. Wszystko takie proste. Cenię sobie nasz projekt właśnie za tę prostotę oraz porozumienie w komunikacji. Staramy się odnaleźć taką atmosferę w każdym regionie Ukrainy. Pragniemy dotrzeć do prawdziwych Ukraïnerców, opowiedzieć ich historię.”

Marichka Pohorilko

Marichka Pohorilko, koordynatorka wolontariuszy i tłumaczy
Historyk, muzyk, mama. Mieszka we Lwowie, który uważa za swoją “bazę” i “miejsce czerpania sił”. Pracowała w Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej oraz w Ukraińskiej Akademii Liderów.

“Dołączyłam do projektu, pragnąć zająć się wolontariatem i odrobinę odetchnąć od pracy. Lecz wkrótce poczułam wielką miłość do sprawy, która rośnie z każdym nowym materiałem. Podróżuję od dziecka. Najpierw jako członek zespołów muzycznych, później samodzielnie. W pewnym momencie zrozumiałam, że nie ma potrzeby jechać daleko, gdyż wiele ciekawych, niewiarygodnych rzeczy znajduje się tuż obok! Teraz przeżywam nowy etap w swoich wędrówkach – odkrywam Ukrainę razem z synkiem.”

Pavlo Pashko

Pavlo Pashko, operator kamery wideo
Mieszka w Zaporożu, pracuje jako reżyser dźwięku. Całe życie poświęcił pracy z muzyką i dźwiękiem.

“Wydarzenia ostatnich trzech lat oraz częste podróże po Ukrainie zmusiły mnie do zastanowienia się na tym, że wiele wydarzeń w moim kraju pozostaje niezauważonych. Dlatego wziąłem kamerę od przyjaciół i zacząłem robić amatorskie dokumenty, przeważnie na wschodzie kraju. Te filmy opowiadają o zwykłych ludziach, którzy robią wielkie sprawy dla wszystkich. Kiedy poznałem zespół Ukraїnera, zrozumiałem, że nie jestem sam. Takie historię naprawdę są potrzebne Ukrainie, gdyż są inspiracją do wewnętrznych zmian i akcji bezpośredniej.”

Natalka Panchenko

Natalka Panchenko, producent
Aktywistka społeczna, przewodnicząca Fundacji “Euromajdan-Warszawa”. Odwiedziła ponad dwadzieścia krajów. Do projektu Ukraїner dołączyła w trakcji ekspedycji po regionie Połtawskim. W zespole zajmuje się organizacją i systematyzacją pracy, działa na rzecz rozwoju projektu i doskonalenia ekspedycji, szuka partnerów strategicznych.

“Ukraїner — to okazja robić to, co lubię: odkrywać swój kraj dla siebie, swoich przyjaciół oraz dla osób, które wcześniej nawet nie słyszały o Ukrainie. Jest to również szansa na poznanie zwykłych ludzi, możliwość wysłuchania ich, nauczenia się czegoś od nich.”

Serhiy Korovainy

Serhiy Korovainy, fotograf
Uprawia wizualne dziennikarstwo. Jest najmłodszym uczestnikiem projektu, studentem Szkoły Dziennikarstwa Akademii Mohylańskiej w Kijowie. Sporo podróżował po Europie, przez jakiś czas mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Najpierw robił reportaże fotograficzne, później zainteresował się fotografią dokumentalną. Urodził się na Donbasie, dlatego robi wiele projektów związanych z tym regionem. W ostatnim czasie interesuje się robieniem wideo i wirtualnej rzeczywistości.

“Dołączyłem do Ukraїnera przypadkowo. Jechałem pociągiem z Mariupola do Kijowa, zobaczyłem, że projekt szuka fotografa dla ekspedycji w Nadazowiu. Prosto z pociągu zacząłem pisać do autorów, i dostałem odpowiedź. Ukraїner — to projekt marzeń. To jest to, dlaczego swego czasu zmieniłem ekonomię na foto-dziennikarstwo. To możliwość podróżowania i opowiadania historii. Czego jeszcze chcieć więcej do szczęścia?.. Pewnie świetnego zespołu, atmosfery i rozumienia, że robisz coś naprawdę ważnego. W Ukraїnerze mam to wszystko.”

Traian Mustiatse

Traian Mustiatse, menedżer portali społecznościowych
Pracuje jako przewodnik górskich wycieczek na Zakarpaciu, a także jako nauczyciel muzyki w szkole artystycznej w miejscowości Dubowe (rejon Tiacziwski, Zakarpacka obłast – red.). Witarianin. Odwiedził siedem krajów.

“Ukraїner jest częścią mnie. To okazja poznania wszystkich historycznych regionów Ukrainy, odkrycia mało znanych miejsc i dorobku kulturalnego, pokazanie tego wszystkiego całemu krajowi. To szansa na udział w rozwoju ukraińskiej turystyki.”

Olha Shor

Olha Shor, koordynatorka ekspedycji
Magister kulturologii, koordynator i konsultant takich projektów medialnych, jak Associated Press London, Die Zeit, Aljazeera America. Producent liniowy projektu United Nations Television w Ukrainie. Organizator zdjęć programu podróżniczego “Wieriu nie wieriu” w dwudziestu czterech krajach.

“Jestem szczęśliwa, że zostałam zaproszona do projektu, który jest kwintesencją najlepszego o Ukrainie dla Ukraińców oraz obcokrajowców. Pracując w międzynarodowych projektach w Ukrainie, jestem dumna ze swojego kraju. Widzę, jakie wrażenie sprawiają na moich kolegów to niewidzialne i niepowtarzalne poczucie wolności; szczerość, głębia światopoglądu, intelektualizm i piękno narodu tego kraju, o istnieniu którego większość z nich dowiedziała się dopiero podczas rewolucyjnych wydarzeń 2013 roku. Ukraina jest unikatowa, tworzą ją wyjątkowi ludzie z peryferii. Chcę nadal o tym opowiadać, pokazać naszą kulturę całemu światu.”

Iryna Shvets

Iryna Shvets, fundriser
Od dziesięciu lat pracuje zawodowo w sektorze społecznym.

“Do zespołu Ukraїnera dołączyłam przypadkowo: koleżanka poprosiła pomóc napisać wniosek grantowy. W ten sposób zostałam jego częścią. Później zrozumiałam, na czym polega wolontariat – to dobry sposób odetchnąć od śledzenia procesów politycznych w kraju i dodać do swojej codzienności odrobinę #zwycięstwa.”

Maria Terebus=

Maria Terebus, montażysta
Geograf z wykształcenia i filmowiec z powołania. W wieku dwunastu lat zaczęła kręcić kamerą analogową i montować filmy krótkometrażowe. Od wczesnego dzieciństwa zaczęła poznawać Ukrainę dzięki corocznym wypadom kajakowym. Sporo wędrowała po Krymie i Karpatach. Jeździ autobusem lub autostopem, odwiedziła ponad dwadzieścia obłasti Ukrainy.

“Wiosną 2016 roku brałam udział w festiwalu “86” (Międzynarodowy Festiwal Kina i Urbanistyki “86” – red.), przedstawiając dokument o Dombrowskim kamieniołomie w Kałuszu. Wtedy pojawił się pomysł ekspedycji po Ukrainie. Miesiąc później dowiedziałam się o cudownym projekcie Ukraїner i pomyślałam “To znak!”. Ukraїner daje Ukraińcom klucz do jedności i wzajemnego zrozumienia, którego nam tak brakuje, jest to także potężny ładunek energii i inspiracji, aby własnoręcznie budować “krainę marzeń” w ojczystej ziemi.”

DOŁĄCZYĆ DO ZESPOŁU   ·   POLECIĆ MIEJSCE
WESPRZEĆ FINANSOWO  ·  PODZIELIĆ SIĘ MUZYKĄ

Nad materiałem pracowaliTłumaczenie:Vladyslav Tsovma

20 November 2016 21:59