Share this...
Facebook
Twitter

Před tím, než vstoupíme do roku 2018, pojďme si projít zážitky z roku 2017. Jak Ukrajinu znáte a vidíte každý den? My vám ji zkoušíme ukázat trošku jinak pomocí fotografií. Za rok 2017 Ukraïner podnikl 6 expedic, ujeli jsme víc jak 40 tisíc kilometrů, byly s námi desitky fotografů. V tomto článku uvidíte poměrně malou část vybraných snímků z různých regionů Ukrajiny. Naše fotografie nejčastěji během roku uvidíte na našem oficiálním Instagramovém a Telegramovém kanále.

Obřad vodění Malanky ve vesničce Krasnojil’sk na hranici s Rumunskem. Je to rituál typický pro střední Evropu. Aktivně využívá karnevalové kostýmy na svátek Malanky. 14. leden 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Malankáři v kostýmech loupežníků křičí během oslav svátku Malanky ve vesnici Krasnojil’sk na Bukovině. Je to rituál typický pro střední Evropu. Aktivně využívá karnevalové kostýmy na svátek Malanky. 14. leden 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Polesí

Ve čtvrté expedici Ukraïner, která začala v dubnu, jsme se zaměřili na Polesí. Podívejte se na shrnující video.

Portrét učitele šachů, Oleksandra Kozaka. Kostopil’, 9. dubna 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Máme také 360 video z centra Suzir`ja (souhvězdí, pozn. překladatele).

Brtník z vesnice Knjazivka lezoucí na strom. Starodávný brtnický způsob chovu včel. 9. dubna 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Úzkokolejný vlak tvořený z dieselové lokomotivy TU-2 a několika vagonů, přejíždějící dřevěný železniční most přes řeku Styr – nejdelší konstrukci svého druhu v Evropě. 10. dubna 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Dítě objímající koťátko během jízdy poleskou úzkokolejnou dráhou. 10. dubna 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Voják dívající se z okna během jízdy poleskou úzkokolejnou dráhou. 10. dubna 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Čáp letící do svého hnízda. Vesnice Zariččja. 11. dubna 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Dětské hračky v obchodě ve vesnici Sernyky. 12. dubna 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Muž jdoucí ulicí města Ljubešiv, postaveného na západě Polesí. 13. dubna 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

85 letá Kateryna Truš – jedna ze zbývajících obyvatel vesnici Svalovyči v Polesí. 14. dubna 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Máme také 360 video ze Svalovyčů.

Holčička dívající se z okna sovětského automobilu. Vesnice Čerče, Kamiň-Kašyrskyj rajon. Polesí. 15. dubna 2017. Foto: Mateuš Baj.

Hanna Zelena, 90 let, bývalá styčná důstojnice Ukrajinské povstalecké armády. Vesnice Skulyn. 15. dubna 2017. Foto:Mateuš Baj.

Opuštěné loďky na břehu jednoho z Šac’kych jezer. 16. dubna 2017. Foto: Mateuš Baj.

Forman s koněm u železničního mostu. Na břehu řeky Styr, naproti rovenské jaderné elektrárně. 18. dubna 2017 року. Foto: Pavlo Paško.

Bazaltový lom u vesnice Bazal’tove. 19. dubna 2017. Foto: Taras Koval’čuk.

“Hrobky” v opuštěné zóně. Vesničané z opuštěné zóny si na hřbitově připomínají mrtvé. 20. dubna 2017. Foto: Mateuš Baj.

Přistěhovalecký farmář Oleksandr Kononov starající se o kůzlátka na svojí farmě ve vesnici Desjatyny za Žytomyrsku. 25. dubna 2017. Foto: Taras Koval’čuk.

Rekreanti na raftu mávající na tým Ukraïner. Lom v Korostyševu, 28. dubna 2017. Foto: Oleksandr Ratušnjak.

Besarábie

Květen a červen komanda Ukraïner strávila expedicí v malebné Besarábii. Můžete se na to všechno podívat ve shrnujícím videu tohoto regionu. Také se mrkněte na naši sérii videoblogů.

Západ slunce nad mořem, pohled od majáku na liman Šahany. 22. května 2017. Foto: Polina Zabižko.

Článek o majáku a jeho obyvateli Viktoru Sakaru je už zveřejněný na Ukraїner.

Dávné kozácké kříže v poli na březích jezera Sasyk. 23. května 2017. Foto: Polina Zabižko.

Hejno pelikánů odpočívá na teritoriu Národního přírodního parku “Tuzlivs‘ki lymany”. 23. května 2017. Foto: Pavlo Paškо.

Muzeum komunistických památníků ve vesnici Frumušyka-Nova. 24. května 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Veliký článek věnovaný obnově Frumušyky je už zveřejněný na Ukraїner.

Pohled z dronu na stádo ovcí, které se pase vedle letadla ve vesničce Frumušyka-Nova. 24. května 2017. Foto: Pavlo Paškо.

Veliký článek věnovaný obnově Frumušyky je už zveřejněný na Ukraїner.

Pohled z dronu na památník pastýře, jediný na celém světě, ve vesničce Frumušyka-Nova. 24. května 217. Foto: Pavlo Paško.

Veliký článek věnovaný obnově Frumušyky je už zveřejněný na Ukraїner.

Kůň pasoucí se na území farmy Oleksandra Palarijeva ve vesnici Frumušyka-Nova. 24. května 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Veliký článek věnovaný obnově Frumušyky je už zveřejněný na Ukraїner.

Pohled z dronu na pole solárních elektráren, rozmístěných u vesnice Starokozače. 25. května 2017. Foto: Pavlo Paško.

Elektrárna byla natočena ve videoblogu.

ВPohled z dronu na Akkermans’ku pevnost, postavenou u města Bilhorod-Dnistrovs’kyj. 25. května 2017. Foto: Pavlo Paško.

Kovářská dílna v Oděse. 29. května 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Farmář Kristof Lakaren rozlévající do sklenek víno vlastní výroby ve vesnici Šabo u Oděsy. 30. května 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Pastýř v poli se svým stádem ovcí u vesnice Orichivka. 31. května 2017. Foto: Serhij Korovajnyj.

Kajaky plující po řece Dunaj. 4. června 2017. Foto: Pavlo Paško.

Pohled z dronu na vesnici Utkonosivka. Vidíme tak, že hlavní zemědělskou činností tu je pěstování rajčat ve sklenících. 5. června 2017. Foto: Pavlo Paško.

Článek o vesnici z tohoto roku je zveřejněný na Ukraїner.

Vodní buvoli přivezeni v roce 2016 ze Zakarpatí, jdoucí po pastvinách vesnice Orlivka. Zvířata sem byla přivedena, aby zachránila zdejší ekosystém – dělají tu funkci meliorátorů, pojídají rašelinu a rozbíjejí silnou půdu kopytami. 6. června 2017. Foto: Oleksandr Ratušnjak.

O buvolech na Zakarpatí už byl napsán článek v roce 2016.

Pohled z kvadrokoptéry na město Vylkove, které má veliké množství kanálů. 7. června 2017. Foto: Pavlo Paško.

Učni plachetnické školy ve vesnici Serhijivka, nesoucí stěžeň s plachtou pro člun, který se bude účastnit závodu. 10. června 2017. Foto: Oleksandr Ratušnjak.

Článek o plachetnicích v Serhijivce už je zveřejněný na Ukraїner.

Pelikáni vylétající z vod řeky Dunaj nedaleko tzv. “nultého kilometru”. 9. červen 2017. Foto: Oleksandr Ratušnjak.

Siverie

Brzy po ukončení expedice v Besarábii, komanda Ukraїner vyrazila na Siverii.

Pohled na bývalý cukrovarský závod ve vesnici Parafijivka, zbudovaný cukrovarským magnátem Charytonenkem v polovině XIX století. 21. června 2017. Foto: Marija Petrenko.

Režisér a cestovatel Leonid Kanter odpočívá se svým synem na svém statku Obyrok na Černihvsku. 23. června 2017. Foto:Marija Petrenko.

Busta Lenina pomalovaná barvou v trávě na statku Obyrok, kde žije režisér a cestovatel Leonid Kanter. 23. června 2017. Foto:Marija Petrenko.

Průvod absolventů ve městě Krolevec’. 24. června 2017. Foto: Marija Petrenko.

Podnikatel a starosta města Hluchiv, Mišel’ Tereščenko, potomek známého ukrajinského rodu průmyslníků, spolu se svojí družkou, veřejnou činitelkou Olenou Jeskinou, procházející se polem lnu pod Hluchovem. Mišel’ Tereščenko se snaží na Ukrajině obnovit lnový průmysl. 25. června 2017. Foto: Marija Petrenko.

Přívoz v Mezyns’kém přírodním parku. Fotografie z kvadrokoptéry. 26. června 2017. Foto: Pavlo Paško.

Přívozník přesouvá své plavidlo přes řeku Desnu, nedaleko Mezyns’kého národního přírodního parku. 26. června 2017. Foto: Mykyta Zavilins’kyj.

Muži nakládající svůj dřevěný člun, který právě dostavěli, na přívěs automobilu ve vesnici Spas’ke v Krolevec’kém rajonu. 27 června 2017. Foto: Mykyta Zavilins’kyj.

Varhanistka Julija Landau zkouší dovednosti na jednich ze dvou varhan, které se nacházejí ve městě Slavutyč. 28. června 2017. Foto: Mykyta Zavilins’ky.

Ředitel Mižričens’kého parku Andrij Sahajdak. Mižričens’ký regionální krajinný park je největším regionálním krajinným parkem na Ukrajině. 30. června 2017 року. Foto: Mykyta Zavilins’kyj.

Podolí

Červenec a srpen jsme objevovali Podolí. Na podzim jsme se vrátili do Kam`janec’-Podil’sku, abychom se mohli zúčastnit festivalu horkovzdušných balonů. Krom toho, v listopadu jsme navštívili vesnici Illinci, abychom nashromáždili data o místních územních komunitách. Na to všechno se můžete podívat ve shrnujícím videu z tohoto regionu.

МMistr v práci s železem, Valerij Trunov se svým dítětem – kopií “Vetřelce” ze stejnojmenného filmu. Žmerynka, 20. července 2017. Foto: Polina Zabižko.

Krajina v okolí vesnice Hajove. 21. července 2017. Foto: Polina Zabižko.

Vedoucí a majitel muzea z lahví Serafym Les’ko, jak ukazuje svoje exponáty. Vesnice Velyka Jaromyrka, 22. července 2017. Foto: Polina Zabižko.

Busta Lenina – jeden z exponátů v muzeu Serafyma Les’ka ve vesnici Velyka Jaromyrka. 22. července 2017. Foto: Polina Zabižko.

Muž, jak vyndává z automobilu prasata, která přivezl na trh ve vesnici Sataniv. 23. července 2017. Foto: Polina Zabižko.

Zemědělská pole na Ternopil’sku. Foto: Pavlo Paško.

Přívoz přes řeku Dnister nedaleko vesničky Ustja. 25. července 2017. Foto: Polina Zabižko.

Pohled na “meandr” řeky Dnister u města Zališčyky. 26. července 2017. Foto: Polina Zabižko.

Pohled na hřiště, kde se hraje motobal – zvláštní kombinace fotbalu na motorkách. Kam`janec’-Podil’s’ký, 29. července 2017. Foto: Polina Zabižko.

Hráč motobalu během zápasu. Kam`janec’-Podil’s’ký, 29. července 2017. Foto: Polina Zabižko.

Krajina vodní nádrže na Dnistru, která vznikla díky zatopení vesnice Bakota. Podle slov meteorologů, v tomto místě je unikátní mikroklima. 31. července 2017. Foto: Oleksij Karpovič.

Portrét sochaře Oleksija Al’oškina. Vesnice Bukatynka. 1. srpna 2017. Foto: Oleksij Karpovič.

Pohled na přívoz přes řeku Dnister, jak pluje mezi ukrajinskými a moldavskými břehy poblíž města Jampil’. 2. srpna 2017. Foto: Oleksij Karpovič.

Dechový orchestr z vesnice Šeršenci. 2. srpna 2017. Foto: Oleksij Karpovič.

Rodina z vesnice Vil’šanka, kde se v každém dvoře zabývají výrobou košťat. 3. srpna 2017. Foto: Oleksij Karpovič.

Muž, co přivezl košťata na prodej do Savrani. Je to tržiště košťat, které se koná jednou za týden a trvá jen půl hodiny. 4. srpna 2017. Foto: Oleksij Karpovič.

Jedna z nejstarších, stále existujících, synagog v Podolí, ve městě Beršad’. 5. srpna 2017. Foto: Oleksij Karpovič.

Žena kontrolující jízdenky ve vagonu vlaku, který jede po úzkokolejné železnici Hajvoron – Rudnycja. 4.srpna 2017. Foto: Oleksij Karpovič.

Depo úzkokolejné železnice Hajvoron – Rudnycja ve městě Hajvoron. 5. srpna 2017. Foto: Oleksij Karpovič.

Lidi plnící balony před začátkem festivalu horkovzdušných balonů v Kam`janci-Podil’s’ku. 7. října 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

Horkovzdušné balony nad poli nedaleko Kam`jance-Podil’s’ku během festivalu horkovzdušných balonů. 7. října 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

Skleník, kde se pěstuje zeleň pro město Illinci. 13. listopadu 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

Sovětská hvězda a vyšívaný ručník zdobící kulečníkovou místnost v Parchomivs’kém vesnickém klubu. 14. listopadu 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

Největší farmářské hospodářství Illinec’kého územního společenství. Foto: Vasyl’ Salyha.

Karpaty

V září jsme podnikli už osmou expedici Ukraїner. Tentokrát našim cílem byly Karpaty.

Dům v Slavs’komu, postavený lvovským architektem Olesem Dzyndrem spolu s Eduardem Pastuchem a Ol’hou Suchou. 14. září 2017. Foto: Dmytro Bartoš.

Traktor s přívěsem předjíždí Karpatskou tramvaj – úzkokolejný vlak, který jezdí v okolí vesnice Vyhoda na Ivano-Frankivsku. 16. září 2017. Foto: Dmytro Bartoš.

Viadukt nad řekou Prut ve Vorochti. Jeho délka je okolo 200 metrů. Postavili ho na konci XIX století. 19. září 2017. Foto: Alina Kondratenko.

Krávy vracející se z údolí Krynta domů do vesnice po létě v horách. 20. září 2017. Foto: Pavlo Paško.

Vasyl’ Bovhar hraje na trembitu na verandě chaty na louce Krynta během návratu dobytka do vesnice. 20. září 2017. Foto: Alina Kondratenko.

Volodymyr Jakovenko z vesnice Il’ci ukazujíce svůj model mávoletu. Jeho létající stroj umožňuje létat díky mávání rukou. 21. září 2017. Foto: Alina Kondratenko.

Pohled z kvadrokoptéry na novou silnici – serpentýny na cestě do města Turka. 20. září 2017. Foto: Pavlo Paško.

Buddhistický mnich meditující na vrcholu hory nedaleko vesnice Kryvopillja. 21. září 2017. Foto: Alina Kondratenko.

Příbuzní oblékající nevěstu před začátkem svatebního obřadu ve vesničce Verchovyna. 24. září 2017. Foto:Alina Kondratenko.

Muž vedoucí ženící se pár před počátkem svatebního obřadu ve vesničce Verchovyna. 24. září 2017. Foto: Alina Kondratenko.

Družičky sundávající ženicha se sedlem z koně, aby ho odnesly do banketního sálu před počátkem svatebního obřadu ve vesničce Verchovyna. 24. září 2017. Foto: Alina Kondratenko.

Národní umělkyně Natalija Kiščuk z vesnice Javoriv učí dceru umění šití nití z ovčí vlny. Vesnice Javoriv je na Ukrajině známá tím, že se tu provozuje unikátní průmysl – tkaní z ovčí vlny. 26. září 2017. Foto:Mykyta Zavilins’kyj.

Pastevec Vasyl’ vede stádo ovcí na Sokil’s’kém hřbetu. 27. září 2017. Foto: Mykyta Zavilins’kyj.

Portrét pastevce Vasyl’a. Celý rok pase padesát ovcí a ještě dvě stě mu jich přivádějí z vesnice. 27. září 2017. Foto: Mykyta Zavilins’kyj.

Mistr cimbálu Ivan Dzvinčuk a jeho syn Mychajlo hrající na dvoře domu ve vesnici Kosmač 28. září 2017. Foto: Mykyta Zavilins’kyj.

Majitel motoklubu a muzea motorkářské techniky Vasyl’ Kuryščuk uvnitř svého muzea a dílny ve městě Kosiv. 1. října 2017. Foto: Mykyta Zavilins’kyj.

Sběratel vyšívánek Bohdan Petryčuk, který žije ve vesnici Kosmač. 2. října 2017. Foto: Mykyta Zavilins’kyj.

Bukovina

Druhá část osmé expedice Ukraїner v říjnu projela Bukovinu. V prosinci jsme se tam vrátili, abychom něco zjistili o pozemcích územní komunity a o vesnicích Mychajlivka a Červona Dibrova.

Pohled z oblohy na stanici “Pamir” v Bukovinských Karpatech. 2. října 2017. Foto: Pavlo Paško.

Pohled na kupoli radiolokační stanice “Pamir” na hoře Tomnatyk z jiné kupole. 2. října 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

Návštěva u domácích, co vyrábějí masky pro Malanku. Vesnice Baškivci. 3. října 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

Mistr výroby houslí, Volodymyr Solodžuk, ukazuje výrobu hudebního nástroje ve svojí dílně ve městě Černivci. 6. října 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

Starověrský věřící před Uspens’kým chrámem ve vesnici Bila Krynycja na Bukovině. Bila Krynycja je centrem starověrské církve a svatou zemí všech jejích vyznavačů. 8. října 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

U mistrů, kteří vyrábějí masky pro rumunskou Malanku ve vesničce Krasnojil’s’k. 9. října 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

Vesnice Hrušivka. Muž, co má 83 let, vlastní muzeum a jezdí se spolužákem po vesnici na IŽ-49 z roku 1949. 10. října 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

Včelař Mychajlo Balovsjak ve svém sadu úlů. Vesnice Mychajlivka. Hlyboc’ka jednotná územní komunita na Bukovině. 3. prosince 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

Pastevec Oleksij Mykytjuk nesoucí seno do chléva pro svoje ovce. Vesnice Mychajlivka na Bukovině. 3. prosince 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

Pohled na zasněženou Červonodibrovs’kou Sič – duchovní a ozdravně-sportovní komplex pro děti a mládež ve vesnici Červona Dibrova, Hlyboc’ký rajon Černivec’ké oblasti. 4. prosince 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

Zimní západ slunce na Bukovině ve vesnici Mychajlivka v Černivec’ké oblasti. 4. prosince 2017. Foto: Vasyl’ Salyha.

Materiál je připraven

Fotoeditor:

Oleksandr Chomenko

Fotoeditor:

Bohdan Logvynenko

Překladatel:

Viktor Kozák

Redaktorka překladu:

Marta Burdiak

Sleduj Expedici