Share this...
Facebook
Twitter

Vojska Ruské federace obsadila Krym už v roce 2014 a právě od tohoto momentu začala rusko-ukrajinská válka, která se v roce 2022 rozšířila na celé území Ukrajiny. Navzdory určitému počtu zastánců „ruského míru“ na Krymu a mýtů o jeho příslušnosti k Rusům zde vždy žili proukrajinští občané. Někteří z nich po vypuknutí války odešli na území kontrolované ukrajinskými úřady. Někteří ukrajinští vlastenci však na Krymu zůstali a brání se ruské okupaci i přes riziko, že budou nezákonně zadrženi a uvězněni.

Výbuch ropného skladu v Sevastopolu. Foto: Unian.

Šíření ukrajinské symboliky

Jedním z nejčastějších způsobů, jak demonstrovat proukrajinský postoj, jsou národní symboly. Ke dni výročí plnohodnotné invaze Ruské federace do Ukrajiny v roce 2023 neidentifikované osoby na oblouku Hrafského (Hraběcího, pozn. překl.) přístavu v Sevastopolu vyvěsili modrožlutou vlajku.

Ukrajinská vlajka na oblouku Hraběcího přístavu v Sevastopolu. Fotografie z veřejných zdrojů.

V Hrušivce u Sudaku v březnu 2023 vlála ukrajinská vlajka nad věží mobilních telefonů. Plukovník Vladyslav Nazarov, mluvčí operačního velení „Jih“, poznamenal, že vlajka je jedním ze symbolů odporu proti ruským vetřelcům, který navzdory trestnímu stíhání a útlaku ze strany Ruské federace nejen sílí, ale také roste.

Písmeno „Ї“ jako symbol odporu. Fotografie z otevřených zdrojů.

Partyzáni z hnutí „Žlutý pruh“ také malují graffiti s ukrajinskými symboly, aby připomínali okupantům, že Krym je součást Ukrajiny a Ozbrojené síly Ukrajiny jsou nablízku. Během roku 2023 byly takové kresby zaznamenány v Simferopolu, Sevastopolu, Jaltě a Kerči.

Sabotáž v ruské armádě. „Ateš“

V září 2022 bylo vytvořeno vojenské partyzánské hnutí „Ateš“ (z krymskotatarského „Oheň“), které působí na dočasně okupovaných územích a v Ruské federaci. V organizaci pracují krymští Tataři, Ukrajinci a Rusové, kteří se zmobilizovali k ruské armádě s cílem „prolít“ data o pozicích a formacích okupantů do složek Ozbrojených sil Ukrajiny, provádět sabotáže a ničit ruskou armádu zevnitř.

Symbolika hnutí ATEŠ. Fotografie z otevřených zdrojů.

V listopadu 2022 aktivisté zabili 30 okupantů, kteří pobývali ve vojenských nemocnicích v Simferopolu. V prosinci vypálili základnu ruských mobilizovaných jednotek v obci Sovjetske. V lednu 2023 aktivisté zabili dva důstojníky ruské gardy, kteří cestovali po dálnici ze Sevastopolu do Simferopolu. V únoru vyhodili železniční trať u Simferopolu. Na začátku února 2023 dosáhla organizace podle jejich údajů 2000 členů-agentů v řadách ruské armády a ruské gardy.

V květnu 2023 pronikli členové hnutí „Ateš“ do předních opevnění ruských útočníků ve vesnici Moločne u Jevpatoriji. Zhodnotili připravenost nepřítele odrazit ukrajinské výsadkové síly od Černého moře a zjišťovali, jak Ruská federace organizovala obranu a kam umístila palebné body.

Obranné struktury okupantů u Jevpatorije. Fotografie z otevřených zdrojů.

Kromě toho aktivisté zaznamenali na dálnici Novorosijsk-Krasnodar a v Krasnoperekopsku přemístění techniky, munice a paliva z Ruské federace na frontovou linii. „Pozdravovali“ okupanty, kteří hlídají instalace S-300 (sovětský protiletadlový raketový komplex s doletem až 300 km) na letišti Krasnoperekopské, ze kterého Rusové pálí na ukrajinská města. Aktivisté zdůraznili, že nedovolí zajistit agresory, kteří vedou proti Ukrajině kriminální válku.

18. května následně informovali o detonaci železničních kolejí u Bachčysaraje, která na nějakou dobu zabránila provozu na úseku Sevastopol-Simferopol a přesunu ruské techniky do Zaporižžja, Podniprovja a Tavrije.

Přeprava těžké techniky okupantů po železnici. Fotografie z otevřených zdrojů.

Shořelé auto. Fotografie z otevřených zdrojů

Partyzáni navíc sypou písek do tanků nepřátelských obrněných transportérů (BVP), čímž zneškodňují vozidla, provádějí průzkum a monitorují okupační správy.

Bránění okupantům a kolaborantům. „Odpor národa“

Od února 2023 začalo na dočasně okupovaném Krymu působit hnutí odporu „Odpor národa“. Ve stejném měsíci ve Feodosiji partyzáni zapálili auto s namalovaným písmenem Z, symbolem plnohodnotné invaze Ruské federace do Ukrajiny. Poznamenali, že nejde o jediný takový případ. Aktivisté také varovali před přípravami na deokupaci. Vyzvali k zaslání informací o přítomnosti ruských jednotek a techniky na dočasně okupovaných územích, zejména na Krymu.

V březnu 2023 partyzáni pronikli do výstavby ruských opevnění u moře v Jevpatoriji a zveřejnili video. V předvečer 18. března, výročí pseudoreferenda Ruské federace o statutu Krymu, aktivisté rozdávali letáky varující před možnými útoky na okupanty. O něco později namalovali symbol svého hnutí (znak „Idea národa“) na auto dalšího příznivce okupace.

Zjištění a neutralizace kolaborantů na Krymu. „Krymští bojoví rackové“

V září 2022 začalo na dočasně obsazeném poloostrově působit hnutí odporu „Krymští bojoví rackové“. Rozdávají proukrajinské letáky, řídí útoky na vetřelce a připomínají: Krym je Ukrajina, Rusové a zrádci tu nejsou vítáni.

Koláž na podporu akcí Ozbrojených sil Ukrajiny. Fotografie z otevřených zdrojů.

V září aktivisté vyzvali ke zveřejnění případu krymského politického vězně Bohdana Zizy, který postříkal modrou a žlutou barvou administrativní budovu v Jevpatoriji. Požádali o sdílení videa s chlapcem na sociálních sítích s hashtagem #FreeBogdanZiza, aby se urychlilo jeho propuštění.

V říjnu 2022 aktivisté korigovali útoky na Rusy v dočasně okupovaném Sevastopolu a vetřelcům „doporučili“ útěk, protože poblíž jsou proukrajinští Krymčakové a bdí nad nimi.

V listopadu téhož roku členové hnutí vyzvali, aby se pseudosoudce Ihor Bražnyk ze Sevastopolu ohlížel častěji. Soudce vynáší nezákonné rozsudky nad Ukrajinci a krymskými Tatary. Poznamenali, že znají adresu a telefonní číslo zrádce a najdou ho kdekoliv.

Nápis na jednom z krymských plotů. Foto: Novynarnja.

V prosinci 2022 aktivisté vyhlásili hon na Janinu Pavlenko, kolaborantku a „vedoucí administrativy“ Jalty.

V lednu 2023 zveřejnili kontakty okupanta Oleksija Verjovkina z ruského Iževska, který s počátkem totální invaze Ruské federace přijel zabíjet Ukrajince.

V březnu a květnu téhož roku v Simferopolu pálili „krymští rackové“ auta s písmenem Z, symbolem totální invaze Ruské federace do Ukrajiny.

V dubnu aktivisté zaútočili na ruská zařízení v Sevastopolu. Poznamenali, že kvůli tomu provedli důkladnou práci: prováděli průzkum, zapojili informátory a podnikli řadu cest na poloostrov. Mimochodem, aktivisté zasáhli nepřátelské cíle 29. dubna, v den výročí vztyčení ukrajinské vlajky nad Černomořskou flotilou.

29. dubna 1918
Do šesté hodiny večer již byly v Sevastopolu staženy rudé vlajky z bitevních lodí, křižníků a některých torpédoborců a na jejich místě byly vztyčeny ukrajinské vlajky. Ruská černomořská flotila byla prohlášena za flotilu ULR dočasným zákonem o flotile Ukrajinské lidové republiky. Činnost ukrajinského politického hnutí ve městech na pobřeží Černého moře však byla nemožná kvůli uchvácení místní moci bolševiky.

Nenásilný odpor na Krymu. „Žlutá stužka“

Hnutí „Žlutá stužka“, vytvořené v dubnu 2022, hraje velmi důležitou roli v odporu proti vetřelcům. Jde o velmi rozsáhlé hnutí, protože působí na všech okupovaných územích země: ve Slobožanščyně, v Záporižži a v Tavriji. Aktivisté rozdávají proukrajinské letáky, malují na ulice modré a žluté vlajky připomínající, že dočasně okupovaná území patří Ukrajině. V roce 2022 bylo hnutí oceněno Sacharovovou cenou jako důležitá součást ukrajinského odboje.

Graffiti hnutí „Žlutá stužka“. Fotografie z otevřených zdrojů.

V květnu 2022 aktivisté vyzvali k pokojnému shromáždění v Simferopolu, aby si tak mohli nárokovat právo na svůj domov. Uctili památku obětí deportace krymských Tatarů, odsoudili invazi Ruské federace a podpořili suverenitu Ukrajiny.

V červenci „Žlutá stužka“ oznámila neurčitou akci s názvem „Krym – čas jít domů“. Aktivisté zdůraznili, že na to čekali osm let, protože nelze zůstat stranou ruské genocidy Ukrajinců. Vyzvali k vyvěšení žlutých stuh a podávání zpráv o pohybu ruských jednotek v chatbotu „Jevoroh“.

V srpnu vyhlásili proukrajinští obyvatelé Krymu odměnu 230000 dolarů za zatčení Serhije Aksonova, kolaboranta a samozvaného vůdce poloostrova. Zároveň slíbili, že zaplatí za informace o jeho přesném pobytu.

Zrádce Ukrajiny Serhij Aksonov. Fotografie z otevřených zdrojů.

V březnu 2023 hnutí „Žlutá stužka“ vyzvalo obyvatele Krymu, aby se vyhnuli nelegální mobilizaci do řad ruské armády a připravilo článek s radami, jak postupovat. Aktivisté zdůraznili, že okupace je dočasná a obyvatelé Krymu budou opět žít v demokratické zemi.

Účastníci hnutí také ve městech na Krymu vyvěšovali proukrajinské letáky, kterých si všimli v Kerči a Alušti. Na severu poloostrova, v Simferopolu a Sevastopolu, malovali vlastenecká graffiti a věšeli žluté stužky.

Zastávka pokrytá nápisy na podporu Ukrajiny. Fotografie z otevřených zdrojů.

Proukrajinští aktivisté vyjadřují svůj postoj i tváří v tvář perzekuci ze strany okupantů. V květnu 2023 „Žlutá stužka“ oznámila, že členka hnutí Violeta, která rozdávala letáky, malovala graffiti a připevňovala žluté stužky na podporu Ukrajiny, byla zadržena FSB. Ruské speciální služby se z ní pokusily vynutit přiznání a vnutit proruský postoj. Violeta byla nucena odejít na území ovládané ukrajinskou vládou, ale své názory nezměnila.

Violeta, členka hnutí „Žlutá stužka“. Fotografie z otevřených zdrojů.

Bez ohledu na to, o čem ruští propagandisté ​​lžou, i po 9 letech okupace je na Krymu stále mnoho ukrajinských vlastenců. Čekají na osvobození poloostrova a různými způsoby se zapojují k jeho přiblížení, navzdory útlaku ze strany útočníků. Partyzáni zvyšují morálku proukrajinských obyvatel dočasně okupovaných území, a co je nejdůležitější, rozsévají mezi okupanty paniku, snižující jejich motivaci a schopnosti bojovat.

Grafitti na Krymu. Foto: Ukrinform.

Materiál je připraven

Autor projektu:

Bohdan Logvynenko

Autorka:

Maryna Kulinič

Šéf redaktorka:

Natalija Ponedilok

Redaktorka:

Kateryna Lehka

Fotoeditor:

Jurij Stefaňak

Sběr informací:

Natalija Vyshynska

Vitalij Poberežnyj

Content manažerka:

Julija Bezpečna

Překladatelka:

Yvette Zikmundová

Redaktorka překladu:

Kateryna Kropyva

Koordinátorka překladu:

Marharyta Golobrodska

Sleduj Expedici