I přes cynická tvrzení ruské propagandy ruská armáda systematicky ostřeluje ukrajinské nemocnice. Během dvou měsíců totální invaze bylo poškozeno přes tři sta zdravotnických zařízení. I v těchto obtížných podmínkách nemocnice fungují dál a lékaři a lékařky někdy doslova tam musí bydlet. Zdravotníci zřizují kryty, starají se o zdraví lidí a poskytují online poradenství. A ještě k tomu najdou příležitost snít se svými mladými pacienty o jejich plánech po vítězství.
Od prvních dnů plné invaze Národní dětská specializovaná nemocnice Ochmadyt (Ochrana matek a dětí) v Kyjevě přijímá zraněné děti a dospělé a někdy i celé rodiny, které se dostaly pod ruskou palbu.
Ráno 16. března raketová palba otřásla nemocnicí Ochmadyt. Jedna z nepřátelských raket zasáhla budovu vzdálenou 300 metrů od nemocnice. Výbuch poškodil okna jedné z budov a rozmetal po podlaze trosky střel. I přesto lékaři pokračovali ve své práci.
24. února dětská neuroložka Halyna Feduška byla ve službě. Halyna se rozhodla neevakuovat a zůstat v práci, čímž se stala příkladem pro ostatní lékaře.
Zdravotníci v Ochmadytu během prvního měsíce války pracovali, odpočívali a žili v nemocnici. Kromě koordinace dodávek léků, s čímž měli zpočátku velké problémy, ošetřování nemocných a zraněných, poskytují lékaři taky online konzultace. Halyna říká, že lékaři sdílejí svá telefonní čísla s těmi, kdo se nemůže dostat do nemocnice.
Kromě toho, lékaři pomáhají také kolegům, kteří pracují v první linii. Halyna jako neuroložka sestavila seznam léků a jejich náhražek, které mohou zdravotníci v první linii předepsat při otřesu mozku, bolesti hlavy a závratích. A pravidelně komunikuje s vojenskými lékaři prostřednictvím messengerů.
Halyna vypráví, že tato těžká zkouška ještě více stmelila tým nemocnice. Před vypuknutím války tvořily ženy na Ukrajině 83 % zdravotnického personálu. A pořád hrají ústřední roli v reakci na válečné výzvy a bojují za zdraví lidí.
Díky odvaze a profesionalitě takových žen, jako jsou lékařky kyjevské nemocnice Ochmadyt, se život na Ukrajině udržuje.
podporováno
Ukraїner vypráví příběhy úspěšných žen během války v rámci projektu „Když ne my, tak kdo?“ společně s UN Women v Ukrajině, s ministerstvem zahraničních věcí Kanady a s vládou Dánska. Cílem projektu je vyprávět o ženách, které se snaží přiblížit Ukrajinu k vítězství. Jsou to příběhy žen, které brání svou zemi a budoucnost, každá ve svém oboru. Zůstávají až do poslední chvíle na pracovišti, aby zachránily životy. Věnují se dobrovolnické činnosti, aby poskytly armádě i obyčejným lidem to nejnutnější. Jejich příběhy si zaslouží být vyprávěny a jejich hlasy vyslyšeny pro další rozvoj naší země a společnosti.