Wojna przeciwko Ukrainie, którą Rosja rozpoczęła 24.02.2022 roku stała się jednym z największych konfliktów zbrojnych w Europie po II wojnie światowej.
Wojna ta na zawsze zmieniła świat i cały czas go zmienia. A mianowicie:
1. Szwecja przekaże Ukrainie pomoc wojskową — konkretnie broń przeciwpancerną, hełmy, kamizelki kuloodporne. Ostatnim razem ten neutralny kraj dostarczał broń 83 lata temu Finlandii, na którą napadło ZSSR.
2. 28.02.2022 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zebrało się na nadzwyczajną sesję, na której zasądziło wojenne napady Rosji na Ukrainę. To pierwsza sesja nadzwyczajna od 40 lat i 11 taka sesja w historii ONZ.
3. UE przekaże Ukrainie śmiercionośną broń o wartości 500 milionów euro i pomoc o rozmiarze 50 milionów euro (towary nieśmiercionośne). Jest to bezprecedensowy i pierwszy taki krok w historii UE. Zostanie w tym celu użyty specjalny „Europejski Fundusz Pokoju” w wysokości ponad 5 miliardów euro.
4. Niemcy rezygnują z wieloletniej praktyki blokowania dostarczania uzbrojenia do miejsc konfliktów zbrojnych, w związku z czym zdecydowały, że dostarczą Ukrainie broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą, jak również pozwolą Holandii i Estonii wysłać do Ukrainy wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe i haubice. Z powodu powojennych wyrzutów sumienia, Niemcy podchodziły bardzo ostrożnie do konfliktów na arenie międzynarodowej.
5. Szwajcaria odrzuciła neutralność i przyłączyła się do sankcji UE przeciwko FR: konkretnych osób i firm, zamrażając ich aktywa w swoich rachunkach oraz zamykając przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Natychmiastowe sankcje zaczęły działać przeciwko prezydentowi Rosji, premierowi i ministrowi MSZ. Izolacjonizm polityczny Szwajcarii liczy około 200 lat.
6. Rząd Norwegii uchwalił decyzję o wysłaniu broni przeciwpancernej do Ukrainy. Ta decyzja anuluje norweską politykę, trwającą od 1950 roku. Wcześniej Norwegia nie wysyłała broni krajom, które nie były członkami NATO i przebywały w stanie wojny lub konfliktu zbrojnego.
7. Finlandia jak nigdy zbliżona do członkostwa w NATO. Finlandia długo utrzymywała status neutralności, jednak wojna FR przeciwko Ukrainie wszystko zmieniła: premierka kraju poinformowała, że kwestia wstąpienia do NATO jest obecnie w fazie rozpatrywania.