Share this...
Facebook
Twitter

Wiarołomny i niczym niesprowokowany pełnoskalowy atak Rosji na Ukrainę nie pozostawił w cywilizowanym świecie wątpliwości, że Rosja jest krajem terrorystycznym. Aby powstrzymać przestępcze działania Federacji Rosyjskiej, rządy, przedstawiciele biznesu, sektora publicznego i kreatywnego, a także zwykli obywatele krajów partnerskich Ukrainy zjednoczyli się. W przeróżne sposoby zbierają fundusze na pomoc Ukraińcom.

Dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie rezerwowało noclegi w Ukrainie za pośrednictwem platformy do krótkoterminowego wynajmu mieszkań Airbnb od początku pełnoskalowej inwazji Rosji. Ze względów bezpieczeństwa nie jechali do Ukrainy, a rezerwacja przez serwis jest dla nich szybkim i bezpiecznym sposobem finansowego wsparcia Ukraińców. 12 marca dyrektor wykonawczy Airbnb, Brian Chesky, zauważył, że w ciągu zaledwie jednego tygodnia użytkownicy serwisu zebrali 15 milionów dolarów na pomoc Ukrainie. Środki natychmiast otrzymują Ukraińcy, którzy zaoferowali swoje zakwaterowanie do rezerwacji na platformie.

Firma Citizen Brick wydała minifigurki w stylu słynnego konstruktora Lego — prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego oraz „koktajle Mołotowa”. Limitowana seria zabawek powstała w charytatywnym celu. Podczas aukcji udało się zebrać ponad 16 tysięcy dolarów. Cała kwota została przekazana organizacji charytatywnej Direct Relief, która specjalizuje się w udzielaniu pomocy medycznej w nagłych wypadkach na całym świecie, i przekazała Ukrainy leki.

Ilustracja: Jurij Żurawel

W maju francuski magazyn satyryczny „Charlie Hebdo” opublikował specjalny numer wspierający Ukrainę — ukazało się w nim około 20 prac ukraińskich karykaturzystów. Magazyn zaznaczył, że ​​pieniądze ze sprzedaży tego numeru zostaną przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy i siłom Obrony Terytorialnej Odesy.

Amerykański producent gier wideo Epic Games we współpracy z Xboxem zapowiedział, że cały dochód z gry Fortnite, zebrany od 20 marca do 3 kwietnia, przekaże na pomoc humanitarną dla dotkniętych wojną Ukraińców. Podczas akcji charytatywnej użytkownicy gry zebrali 144 miliony dolarów. Fundusze trafią do Światowego Programu Żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych, Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz dzieci oraz organizacji Direct Relief, która dostarcza lekarstwa.

Dzięki koszulkom i innym gadżetom z memem Saint Javelin udało im się zebrać ponad milion dolarów na wsparcie Ukrainy. Autorem inicjatywy jest kanadyjski dziennikarz Christian Borys, który relacjonował wydarzenia w Ukrainie od początku wojny w 2014 roku. Obraz Matki Boskiej trzymającej w rękach broń przeciwpancerną Javelin stał się jednym z symboli ukraińskiego ruchu oporu. Ubrania z tym wizerunkiem stały się szalenie popularne na całym świecie.

W ciągu zaledwie 3,5 dnia Litwini zebrali 5 mln euro na zakup drona Bayraktar dla Ukrainy, uruchamiając publiczną zbiórkę. 25 maja litewski prezenter Andrius Tapinas zainicjował kampanię, mówiąc, że otrzymał zgodę na potencjalny zakup od Ministerstwa Obrony Litwy i Turcji oraz producenta. Ostatecznie firma Baykar postanowiła przekazać tego drona Litwinom, a za zaoszczędzone pieniądze kupili amunicję do drona, inne urządzenia rozpoznawcze i środki medyczne.

Nauczyciel Lado Apkhazawa z wioski Chibati w prowincji Chibati na zachodzie Gruzji zebrał 700 000 dolarów, aby pomóc Ukrainie w walce z rosyjskim najeźdźcą. Po sprzedaniu pierścionka zaręczynowego zmarłej matki i pamiątkowej monety Global Teacher Award, powiedział w mediach społecznościowych, że przekazał dochód (około 850 dolarów) na pomoc uczniom i nauczycielom w Ukrainie. Osobista inicjatywa gruzińskiego nauczyciela przerodziła się w globalną akcję charytatywną nauczycieli z kilkudziesięciu krajów.

Litewski modelarz Tomas Upskas stworzył dioramę o działaniach rosyjskiego wojska w Ukrainie. Dzieło nosi tytuł  Brothers in Arms”. Pokazuje, jak rosyjscy żołnierze kradli i niszczyli ukraińskie domy. Autor dzieła ma w planach sprzedać je na aukcji. Cena wywoławcza to 2000 euro. Wszystkie środki uzyskane z aukcji zostaną skierowane na pomoc Ukrainie. Artysta pracuje także nad dioramą dedykowaną obrońcom Azowstalu.

Popularni blogerzy również dołączają do zbiórki pieniędzy na rzecz Ukraińców. Amerykański YouTuber Jimmy Donaldson, znany pod pseudonimem MrBeast, w jednym ze swoich filmów zapowiedział zebranie 3 milionów dolarów na pomoc ukraińskim uchodźcom. A kanał na YouTube z historycznymi dokumentami Kings and Generals publikuje serię filmów o tożsamości narodowej Ukraińców i wzywa do datków na Fundusz Charytatywny  „Memoriał Holokaustu Babyn Jar”.

Nad materiałem pracowali

Autor projektu:

Bohdan Łohwynenko

Autorka:

Natalia Ponediłok

Redaktorka:

Ania Jabłuczna

Redaktor zdjęć:

Jurij Stefaniak

Menadżerka treści:

Olha Szełenko

Tłumaczka:

Oleksandra Vyshnevetska

Redaktorka tłumaczenia:

Małanka Junko

Śledź ekspedycję