Як Ізюм чинив опір окупації?

28 листопада 2022
Share this...
Facebook
Twitter

Під час експедиції звільненими територіями Слобожанщини у другій половині вересня команда Ukraїner відвідала місто Ізюм, що перебувало під російською окупацією понад п’ять місяців. Протягом весни і літа Ізюм був одним із міст, по яким російські загарбники вгатили найбільше ракет. Через їхні дії більшість цивільної інфраструктури та житлової забудови міста зруйнована або пошкоджена. 10 вересня 2022 року внаслідок успішного контрнаступу ЗСУ відвоювали Ізюм.

Ми зустрілися із Михайлом Шевченком, колишнім співробітником Ізюмського управління поліції, якого окупанти запроторили до катівні, де він пробув два тижні. Чоловік поділився спогадами про те, як відбувалися допити і яким був побут бранців. Відомо про щонайменше кілька подібних катівень в Ізюмі. У них росіяни незаконно утримували, катували й вбивали цивільних, бійців тероборони, поліціянтів, військових. Також ми побували на місці найбільшого масового поховання в Ізюмі, де було виявлено тіла українців, які загинули від рук росіян і під час обстрілів.

Крім цього, ми познайомилися з Миколою Калюжним, випусковим редактором місцевого видання. Він розповів про те, як підняли перший український прапор над звільненим Ізюмом, і поділився історіями опору місцевих мешканців.

На жаль, в Ізюмі були й ті, хто чекав на «рускій мір». За розповідями очевидців, колаборанти повідомляли загарбникам місця дислокації українських військ і техніки, надавали списки тих, хто не підтримував окупаційну владу. Попри всі жахи окупації, місцеві мешканці мужньо вистояли й радо зустріли визволення. Вони впевнені в перемозі України і вже будують плани на відбудову рідного міста.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Дарина Мудрак

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Продюсер:

Віталій Побережний

Продюсерка:

Карина Пілюгіна

Христина Кулаковська

Фотографиня:

Вікторія Якименко

Оператор:

Роман Климчук

Олег Сологуб

Режисерка монтажу:

Надія Мельниченко

Режисер:

Микола Носок

Звукорежисерка:

Анастасія Климова

Авторка обкладинки:

Катерина Пташка

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик