Tysiące domów zostało zniszczonych lub uszkodzonych podczas pełnoskalowej wojny w Ukrainie. Rosyjscy okupanci pozostawili wielu Ukraińców bez własnej nieruchomości. Ponadto, miliony ludzi zostało zmuszonych do ewakuacji z obszarów objętych walkami, do bezpieczniejszych miejscowości w kraju. Wszyscy ci ludzie muszą gdzieś żyć. Ukraiński rząd opracowuje już mechanizmy rozwiązania tych problemów, a firmy architektoniczne z różnych miast Ukrainy przygotowują rozwiązania, które pomogą tymczasowym przesiedleńcom osiedlić się w istniejących przestrzeniach lub znaleźć schronienie w budynkach modułowych.
Według Ołeksija Czernyszowa, ministra rozwoju gmin i terytoriów Ukrainy, na dzień 8 kwietnia zostało całkowicie zniszczonych ponad 14 000 budynków mieszkalnych, w tym 800 budynków wielomieszkaniowych, a ponad 72 000 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych, w tym 3200 budynków wielomieszkaniowych. A według Mychajła Fiodorowa, ministra cyfrowej transformacji Ukrainy, na dzień 11 kwietnia w aplikacji mobilnej Diia (Дія) złożono ponad 66 000 wniosków o odszkodowanie za uszkodzone lub zniszczone mieszkania. Niestety wojna wciąż trwa, a sytuacja się tylko pogarsza.
19 kwietnia ukraiński rząd zatwierdził procedurę szybkiej budowy tymczasowych mieszkań dla przesiedleńców wewnętrznych, a administracja regionalna szuka gruntów pod wykonanie tych projektów. Kancelaria Prezydenta Ukrainy ogłosiła także program kupowania mieszkań dla przesiedleńców od deweloperów.
W ukraińskim środowisku architektonicznym toczy się dyskusja na temat sposobów budowy tymczasowych mieszkań, a także odbudowy miast i ich infrastruktury. Jednocześnie ukraińskie biura architektoniczne angażują się już w rozwiązywanie niektórych problemów. Opracowują i wdrażają projekty, które pozwalają umieścić przesiedleńców w dostępnych przestrzeniach, z maksymalnie możliwym, w takich warunkach, komfortem i prywatnością. Architekci również opracowują koncepcje modułowego budownictwa mieszkaniowego, które pozwolą ludziom doczekać się odbudowy zniszczonych miast po zwycięstwie Ukrainy. Wszystkie te projekty będzie można realizować zarówno na poziomie państwowym, jak i z pomocą inwestorów.
Dla architektów z całego świata, którzy nie są obojętni, został uruchomiony projekt #ReCreateUA. Twórcy mogą wybrać jeden ze zniszczonych lub uszkodzonych budynków, znajdujących się w galerii, by następnie stworzyć wizualizację jego odbudowy.
pokaz slajdów
Charkowskie biuro architektoniczne Drozdov & Partners, którego właścicielem jest Oleg Drozdov, razem z Replus Bureau oraz z Ponomarenko Bureau opracowują i wdrażają projekty ośrodków dla wewnętrznych przesiedleńców we Lwowie. Ich rozwiązaniem są modułowe ramy wykonane z tekturowych rur, które są stosunkowo łatwe w montażu, podlegają ponownemu wykorzystaniu i recyklingowi. W ramach tego projektu powstały miejsca dla setek osób w różnych lokalizacjach Lwowa. Zespół kontynuuje zbiórkę środków finansowych na aranżację pomieszczeń.
Studio projektowania wnętrz Loft Buro, którego właścicielem jest Oleg Volosovskiy, stworzyło projekt modułów, które można umieścić w salach gimnastycznych, salonach wystawowych, biurach, a nawet w schronach przeciwbombowych, aby mogły służyć jako mieszkania. Projekt powstał we współpracy z fabrykami i prywatnymi warsztatami. Po zwycięstwie Ukrainy, pomieszczenia wyposażone w te konstrukcje mogą zostać przekształcone w hostele.
Agencja +kouple wraz z pracownią 22F opracowały koncepcję miejsc dla tymczasowego zakwaterowania przesiedleńców na dużych otwartych przestrzeniach z minimalnymi elementami indywidualnego użytku.
W Balbek Bureau, którego właścicielem jest Slava Balbek, opracowano system modułowego miasteczka RE:Ukraine. Celem projektu jest utrzymanie przyzwoitego sposobu życia dla osób, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów. Autorzy proponują zastosowanie drewnianego szkieletowego systemu, zgodnie z zasadą klocków konstrukcyjnych, poprzez łączenie różnych typów modułów (mieszkalnych, użyteczności publicznych, kuchennych i sanitarnych).
Dekart Studio przedstawiło koncepcję zabudowy modułowej dla tych, którzy podczas wojny stracili dach nad głową. Okrągłe domy, które można wykonać na miejscu z lokalnych materiałów, autorzy proponują umieścić na terenach, które zostaną odbudowane po zwycięstwie Ukrainy. Przewiduje się również, że taki rodzaj zabudowania, może być wykorzystywany jako stałe miejsce zamieszkania lub przekształcony w podmiejskie hotele.
Firma deweloperska All Right Development & Investment opracowała projekt miasteczka z prywatnymi domami – Palianyca Dim. Do budowy proponuje się zastosowanie kopuł geodezyjnych, które nie wymagają wykonania fundamentów, a ze względów na brak słupów można je swobodnie rozplanowywać. Firma planuje budowę takich centrów w stosunkowo bezpiecznych rejonach kraju i zaprasza inwestorów do współpracy, ponieważ w przyszłości takie projekty mogą zostać przeformatowane do celów komercyjnych.
Pracownia architektoniczna FORMA i Muzeum Sztuki Współczesnej stworzyły projekt Emergency Art Shelter. Jest to tymczasowa przestrzeń mieszkaniowa dla muzyków, malarzy i architektów, którzy zostali zmuszeni do przeprowadzki z powodu wojny. Pierwsza rezydencja ma być zlokalizowana w pobliżu Użhorodu. Jest to budynek prefabrykowany ze składanych elementów, który może służyć przez długi czas bez dodatkowych kosztów naprawy. W przyszłości autorzy planują przekształcenie go w wioskę kultury.
Inne kraje również pomagają Ukrainie z gotowymi tymczasowymi rozwiązaniami mieszkaniowymi. Na początku kwietnia Stany Zjednoczone przekazały na Zakarpacie 18 domów modułowych, które w samym USA są wykorzystywane do życia po klęskach żywiołowych. Następnie, zgodnie z decyzją Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej, domy zostały przekazane ludziom, których domy zostały zniszczone w Buczy i Hostomelu.
Polski rząd przekazał do Lwowa ponad 300 domków dla umieszczenia przesiedleńców. Pierwsze modułowe miasteczko w mieście zostało otwarte 19 kwietnia.