Share this...
Facebook
Twitter

Již dlouhou dobu Rusko „převychovává“ své učitele ještě předtím, než začnou vychovávat děti. Za šíření historické pravdy, pacifistické názory nebo dokonce nápisy na oblečení hrozí pokuta nebo uvěznění. Zároveň vláda Ruska dělá všechno možné, aby rusifikovala vzdělávací proces v Ukrajině: „otevírá“ školy na dočasně okupovaných územích a dokonce v místech, kde se vedou boje, například v Mariupolu, a plánuje posílat učitele z Charkivské, Chersonské a Záporožské oblasti do létních „rekvalifikačních táborů“ na území okupovaného Krymu.

Vzdělávání je jedním z účinných nástrojů ruské propagandy spolu s náboženstvím a mediální sférou, a jeho účelem je „správná“ výchova občanů RF. Děti se odmala učí slepě podporovat kult tyranického prezidenta a bez jakýchkoli pochyb věřit, že jejich země je lepší než ostatní. Školky, školy, univerzity a neformální mládežnická hnutí — všechny tyto instituce doplňují obrovský propagandistický systém Ruska.

Láska k „veliké vlasti“, Putinovi a vděčnost předkům, kteří zvítězili v druhé světové válce — to jsou tři pilíře, na kterých Rusko postavilo své školství. Výchovný proces je založen na patriotismu natolik, že děti už ve školce skoro každý den vidí svého prezidenta — jeho portrety nejen visí na zdech učeben, ale taky stojí na policích s hračkami, které tak připomínají oltář vůdce. Do vzdělávacího programu jsou integrovány hodiny „pravdivých“ moderních dějin a na vysokých školách zavírají obory, které učí novináře být čtvrtou mocí a přemýšlet kriticky. A pokud děti projeví nesouhlas s takovými vzdělávacími praktikami, zaručeně je čeká výchovná práce, a to jak ze strany vedení školy, tak ze strany policie.

Mateřská škola

Tematické hodiny o „velké vlastenecké válce“, učení se písní a tanců o hrdinské válce a teď také improvizovaná focení dětí seřazených do tvaru písmene Z — všechno toto je součástí vzdělávacího programu pro ruské předškoláky. Na webových stránkách některých ruských mateřských škol jsou zveřejněny písně a básně o ruské armádě, na sociálních sítích se zveřejňují příspěvky o slavnostech dne obránce vlasti (den sovětské armády 23. února, který Rusko zdědilo — pozn. red.) a dokonce testy k ověření povědomí o armádě RF.

VELKÁ VLASTENECKÁ VÁLKA
Termín převzatý ze sovětské historiografie pro popis německo-sovětské fronty v letech 1941 až 1945 v rámci druhé světové války.

Malí Rusové se ocítají v imperialistickém kontextu ještě předtím, než začnou chodit do školky. Pro miminka se na ruském trhu prodávají speciální partiotické spacáky v armádním provedení. Bojovat a položit život za svou zemi je jedním z rozšířených propagandistických hesel. Patriotická výchova existujeve všech zemích, ale v Rusku má spíše radikální projevy, kdy kritické myšlení ustupuje bezpodmínečnému plnění rozkazů. Vlastenectví v Rusku zakládá nikoli na lásce k své zemi, ale na vychvalování hrdinských činů z minulosti („dědečkové bojovali“) a na současné ruské armádě ve válkách, které Rusové sami rozpoutali. Různé vojenské věci (oblečení, hračky, studijní materiály) se v Rusku nabízí předškolákům různého věku.

Na desátý den rozsáhlé invaze ruská propaganda představila animovaný film Pohádka o Ivanovi a Mykolovi. Podle tvůrců tento animovaný film vysvětluje složité věci jednoduchým jazykem, ve skutečnosti však pouze ospravedlňuje agresi RRF.

Škola

Dlouhá léta Rusko učí ve školách světové dějiny, které změnilo podle sebe. Kremelská vláda fakticky postupuje podle nacistických příruček a vychovává „ideologicky správnou“ mládež, která má udržet tento směr vývoje své země. Od začátku rozsáhlé války v Ukrajině došlo k posílení propagandy ve školách. Jelikož plánovaná blesková válka se nepodařila, ruská vláda se rozhodla posílit sebevědomí a šířit pro ni výhodná hesla mezi školáky různého věku.

Například školakům se vysvětluje, co je „speciální osvobozovací mise“ v Ukrajině. Ministerstvo školství Ruska připravuje řadu otevřených přednášek v rámci státního projektu Patriotická výchova občanů Ruské federace. Jednou z nich je celostátní otevřená přednáška Obránci míru, kterou zhlédlo přes 5 milionů školáků. Klíčovými tématy této hodiny jsou „společné dějiny“, „vznik Ukrajiny ve 20. století“, „Rusko je starší bratr“, „Ukrajinci jsou zrádci a šovinisté“.

Učitelé obdrželi speciální návody na vedení výchovných hodin s dětmi. Na stránkách ruských škol v sociálních sítích se zveřejňuje spousta fotografií z podobných „vzdělávacích akcí“. Na některých z nich jsou děti seřazeny ve tvaru písmene Z, které se stalo symbolem ruské invaze na Ukrajinu. Další „dobrovolně povinnou“ akcí je posílání dopisů ruským vojákům. Jsou školy, které se připojily k „nostalgické“ propagandistické akci „Století pionýrů: 100 let za 100 dní“: ještě začátkem února 2022 se v Rusku začaly konat akce jako „Zpátky do Sovětského svazu“, „Dějiny pionýrského hnutí“ ap. Školské správy a policie vyvíjí tlak na rodiny školáků, kteří kladou „špatné otázky“ o válce Ruska v Ukrajině.

Další plánovanou novinkou jsou hodiny dějin, na kterých se bude vyprávět o „speciální vojenské operaci“ v Ukrajině. Pokud tento nápad bude realizován, dodatečnou dávku informací v zájmu „zachování historické paměti“ a „historické osvěty“ budou ruští školáci dostávat již od první třídy. Školní učebnice také slibují rychle doplnit informace o „speciální operaci Ruska na záchranu Ukrajiny”.

Od roku 2016 v RF působí Junarmija (mládežnická armáda — pozn. př.) — celostátní vojensko patriotické hnutí dětí a dospívajících. Hnutí bylo založeno podle iniciativy ministra obrany. Dle oficiálních údajů se do hnutí zapojil více než 1 milion dětí a dospívajících od 8 do 18 let. Již na konci března někteří plnoletí příslušníci hnutí byli mobilizováni k účasti ve válce v Ukrajině.

Propagandistický systém ve školství však občas selhává. Příkladem je příběh učitelky angličtiny ve městě Pěnza, kterou školáci udali FSB proto, že vyjádřila objektivní názor na válku v Ukrajině. Podle nově schváleného zákona o „fake news“ hrozí jí pokuta a trest odnětí svobody až na 10 let.

Vysoká škola

Politická agitace je oficiálně zakázána ruským školským zákonem, ale to nepřekáží šíření propagandy na ruských univerzitách. Na různých ruských vysokých školách se čas od času konají propagandistické přednášky o „nepřátelích národa“, „Rusku jako vzoru demokracie“, „zvláštnostech západních států“ ap. Hlavní témata těchto přednášek jsou pro Rusko typická: majestát, moc a výjimečnost země, v jejíž čele stojí Putin, který tvoří a chrání světový pořádek. Sem patří taky chápání současného Ruska jako nadstátu, který vznikl v důsledku transformace z říše v SSSR. Stejně jako na středních školách tak i na vysokých školách se zintenzivnil vliv propagandy v souvislosti s rozsáhlou válkou v Ukrajině.

Ruský svaz rektorů zveřejnil prohlášení, kterým podpořil rozhodnutí Putina o invazi na Ukrajinu. Největší ruské vysoké školy na svých webových stránkách zveřejnily slova rektorů, kteří vyzývají k tomu, aby všichni přečkali „těžké časy“ a zdrželi se demonstrací. Například Vysoká škola ekonomická poskytuje rady studentům, jak organizovat studijní proces za „současných mezinárodních okolností“. Tímto jak vyučující, tak studenti podporují vládní systém a válku proti Ukrajině. Pořádají akce (řadí se do tvaru písmene Z), natáčí vzkazy prezidentovi Zelenskému, v nichž požadují zastavit válku, kterou, podle jejich názoru, před 8 lety rozpoutala Ukrajina.

Studentskou iniciativu podporují propagandistická ruská média. Například LIFE zveřejnili video se studenty tmavé plati ve městě Sumy (Ukrajina — pozn. př.). Podle tohoto videa prý ukrajinští vojáci brání evakuaci těchto studentů a starosta vyhrožuje studentům zabitím v případě, že se budou pokoušet opustit město humanitárním koridorem. Šíření nenávisti pro příslušnost k určité národnosti nebo rase je klasickým nástrojem ruské propagandy, který se používá ke znehodnocení demokratických principů evropských zemí. Přitom cizinci různého věku a sociálního postavení ještě v průběhu prvních dnů invaze Ruska popírali projevy rasismu v Ukrajině.

Zatímco světové vysoké školy pozastavují jakoukoli spolupráci s ruskými vědeckými institucemi a ruskými studenty, Rusko se snaží za každou cenu udržet stav „všechno jde podle plánu“. Některá jejich rozhodnutí v oblasti školství se podávají jako dobročinné gesto vůči válkou zasaženým Ukrajincům. Například ministerstvo školství RF prohlásilo, že všichni evakuováni studenti z tzv. Luhanské lidové republiky a Donecké lidové republiky budou přijati ke studiu na ruských vysokých školách. Je zřejmé, že se za tímto gestem skrývá snaha získat kontrolu nad ukrajinskou mládeží.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Ze všeho uvedeného vyplývá, že tzv. „sílné body“ Ruské federace nespočívají jenom v armádě, církvi a ochromené propagandou mediální sféře, ale také ve vzdělávání. Celá tato konstrukce nemá nic společného s demokratickým směrem vývoje společnosti a státu.

Materiál je připraven

Autor projektu:

Bohdan Logvynenko

Autorka:

Aňa Jablučna

Šéf redaktorka:

Natalija Ponedilok

Redaktorka:

Kateryna Lehka

Fotoeditor:

Jurij Stefaňak

Content manažerka:

Kateryna Juzefyk

Překladatelka:

Maryna Khomchenko

Sleduj Expedici