Republika Białorusi jest współagresorem w wojnie z Ukrainą. Zasługuje na najsurowsze sankcje ze strony światowych rządów i firm, ponieważ Aleksander Łukaszenko podziela poglądy Władimira Putina, a to stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Ukrainy. Uderzenia rakietowe z terytorium Białorusi spowodowały liczne ofiary wśród ludności cywilnej i dotkliwe zniszczenia w ukraińskich miastach.
Od 1994 roku Białoruś nieubłaganie znajduje się w orbicie rosyjskiej polityki zagranicznej. Obecnie Republika Białorusi jest członkiem wszystkich rosyjskich organizacji reintegracyjnych, które istnieją na terenie byłego Związku Radzieckiego: od Państwa Związkowego Rosji i Białorusi po Unię Eurazjatycką i Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.
Aleksander Łukaszenko od 28 lat pozostaje przywódcą Republiki Białorusi i systematycznie niszczy opozycję polityczną. Po nielegalnym zajęciu Krymu i Donbasu w 2014 roku Białoruś stała się główną areną negocjacji między Ukrainą a Rosją. Władze białoruskie próbowały wykorzystać status mediatora w tych negocjacjach dla własnych korzyści gospodarczych i politycznych. Gospodarki Rosji i Białorusi są ściśle powiązane poprzez Unię Eurazjatycką (następca Euroazjatyckiej Unii Celnej). Dzięki Białorusi firmom udawało się unikać sankcji nałożonych na Rosję przez społeczność międzynarodową.
Następnie stanowisko Mińska coraz częściej powtarzało oświadczenia Moskwy. Po brutalnym stłumieniu pokojowych protestów latem 2020 roku, masowych aresztowaniach opozycjonistów i sztucznym prowokowaniu kryzysu migracyjnego na granicy z Polską, władze Białorusi znalazły się w całkowitej izolacji międzynarodowej.
Jednocześnie UE, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nałożyły na Białoruś pakiet sankcji. Wśród nich znalazło się kilka białoruskich samolotów, a także szereg przedsiębiorstw państwowych, fabryk i firm. Niedawno do istniejących sankcji dodano ograniczenia w eksporcie towarów i technologii, które mogłyby przyczynić się rozwoju sektora bezpieczeństwa militarnego i obronnego Białorusi. Wprowadzane są również ograniczenia w świadczeniu odpowiednich usług na rzecz strony białoruskiej. Cała lista produktów objętych sankcjami zajmuje 120 stron.
Cztery tygodnie przed rosyjską inwazją na Ukrainę na Białorusi odbyły się ćwiczenia wojskowe na szeroką skalę Allied Determination 2022, pod pozorem których Rosja skoncentrowała ponad 170 000 żołnierzy i tysiące jednostek sprzętu przygotowanych do ataku na Ukrainę. Mińsk wiedział o zamiarach Kremla, ale nie zrobił nic, aby zapobiec konfliktowi.
Od 24 lutego Łukaszenko wielokrotnie powtarzał, że Siły Zbrojne Białorusi nie będą interweniować w wojnę. Jednak 1 marca zaobserwowano konwój białoruskiego sprzętu wojskowego i żołnierzy na Siewierszczyźnie pod Czernihowem. Ponadto na Białorusi znajdują się rosyjskie jednostki wojskowe, systemy rakietowe i jednostki powietrzne, które są bezpośrednio zaangażowane w rosyjską agresję zbrojną na Ukrainę.
Obecnie Federacja Rosyjska jest najbardziej sankcjonowanym krajem na świecie: według Ministerstwa Cyfrowej Transformacji Ukrainy na rosyjskich obywateli, firmy i urzędników nałożono prawie 6000 sankcji. Wiele międzynarodowych korporacji ogłosiło zamknięcie działalności w Rosji, od Netflixa, Ikei i McDonaldsa po takich gigantów technologicznych jak Intel, Meta czy Volkswagen Group. Jednak większość z tych ograniczeń (w tym zakaz zakupu rosyjskiej ropy i gazu) nie dotyczy Białorusi. Białoruskie oddziały rosyjskich i światowych firm mogą nadal swobodnie działać, pomimo ograniczeń.
Jednocześnie trwają ostrzały Ukrainy z terytorium Białorusi. Do 4 marca z 480 rakiet wystrzelonych przez Rosję w stronę Ukrainy 70 zostało wysłanych z terytorium Białorusi. Oleksandr Łukaszenko nie zaprzeczył tego faktu, ale oznajmił, że było tylko 2-3 rakiety wysłanych z terytorium Białorusi.
Działania reżimu Łukaszenki podważają także fundamenty bezpieczeństwa europejskiego. Na podstawie wyników manipulacyjnego „referendum”, które odbyło się 27 lutego, władze białoruskie dążą do zniesienia statusu państwa nienuklearnego i umieszczenia rosyjskiej broni jądrowej na terytorium Republiki Białorusi.
W piątek 11 marca Łukaszenko i Putin spotkali się w Moskwie, aby omówić dalsze wspólne działania w wojnie, w tym politykę wobec sankcji. Nie ma wątpliwości, że Białoruś nadal będzie wykonywać polecenia Kremla, liczba rosyjskich wojsk na Białorusi wzrośnie, a ostrzały Ukrainy z terytorium Białorusi będą kontynuowane. W tym że dniu doszło do prowokacji mającej na celu wciągnięcie Białorusi w wojnę z Ukrainą, którą rozpoczął Władimir Putin. Wojska rosyjskie zaatakowały kilka przygranicznych miejscowości na Białorusi, a atak został poprowadzony z terytorium Ukrainy.
Za wspieranie rosyjskiej inwazji wojskowej, systematyczne łamanie praw człowieka i agresywną politykę zagraniczną władze i gospodarka Republiki Białoruś powinny zostać poddane szeregowi międzynarodowych sankcji w stopniu nie mniejszym od tego jaki był zastosowany wobec Rosji. Tylko w ten sposób społeczność światowa będzie mogła zapobiec dalszej eskalacji wojny na Ukrainie.