Share this...
Facebook
Twitter

Pełnoskalowa wojna rozpętana przez Rosję wywarła wpływ na wszystkie sfery życia w Ukrainie, w szczególności na gospodarkę i biznes. Przedsiębiorcy w miarę możliwości uczą się elastyczności w nowych warunkach. Ukraińcy, jak i poprzednio, lubią kupować wyroby ukraińskie, dlatego gotowość wspierania krajowych producentów wciąż wzrasta. Obcokrajowcy z kolei z zainteresowaniem odkrywają dla siebie ukraińskie produkty.Znaczna część ma z nimi do czynienia po raz pierwszy, bo jak się okazało: Ukraina to nie Rosja i nie jest jej częścią, lecz odrębnym państwem z własną kulturą.

„Jeszcze przed rozpoczęciem wojny w lutym Ukraina była znana jako ośrodek kreatywności w modzie, sztuce i designie” – czytamy w artykule The Guardian. Obecnie światowe marki aktywnie angażują ukraińskich twórców do wspólnych projektów, pojawiają się granty na wsparcie i rozwój biznesu, a wejście na arenę międzynarodową jest znacznie łatwiejsze. To właśnie dzięki przedsiębiorcom świat mówi o produktach ukraińskich.

W tych warunkach wielu ukraińskich przedsiębiorców opanowuje zarządzanie ryzykiem w praktyce, wyraźniej określa priorytety, optymalizuje swoje procesy i zasoby. Ukraińcy każdego dnia budzą się odrobinę silniejsi. Marki nie są tu wyjątkiem. Jednak również i one potrzebują wsparcia, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy wchodzą na rynek międzynarodowy.

Aby wesprzeć ukraińską gospodarkę poprzez popularyzację ukraińskich marek na rynku międzynarodowym, 6 kwietnia 2022 roku ukraińscy przedsiębiorcy Jarosław Ażniuk oraz Andrij Klen założyli organizację non-profit Spend With Ukraine (SWU). Nadzoruje ona platformę internetową, na której obecnie przedstawione jest ponad 200 ukraińskich firm, a lista przedsiębiorców jest stale aktualizowana. Hasłem projektu jest apel do zagranicznych odbiorców: Spend with Ukraine to stand with Ukraine. Czyli kupuj produkt ukraiński, aby wspierać Ukrainę.

Tę zakrojoną na szeroką skalę inicjatywę wsparło Biuro Prezydenta (Ukrainy — przyp.red.), przekazując odwiedzającym Ukrainę celebrytom specjalne zestawy upominkowe ukraińskiej produkcji, które zostały skompletowane w ramach projektu SWU. Pierwszy zestaw artykułów gospodarstwa domowego, odzieży, produktów ekologicznych i urządzeń elektronicznych otrzymał Bono, lider zespołu U2, drugi — aktor Ben Stiller, a trzeci — aktor Sean Penn.

Spend With Ukraine przedstawia kreatywny potencjał Ukrainy, innowacje i technologie, styl życia, twórczość i modę. Połączenie kultury oraz handlu reprezentowane przez kreatywne marki tworzy unikalny i postępowy wizerunek Ukrainy.

W materiale przygotowanym wspólnie z Spend With Ukraine opowiemy o ukraińskim biznesie za granicą.

Jakimi ukraińskimi biznesami interesują się obcokrajowcy?

— W czołówce najczęściej są produkty fizyczne — moda, gadżety, artykuły domowe i akcesoria są najczęściej przeglądanymi kategoriami. Interesują się również kategorią lifestylową, zwłaszcza technologiami AI (sztuczna inteligencja — red.) i rozwiązaniami z zakresu zrównoważonego rozwoju. To jest nasza przyszłość.

Zrównoważony rozwój (ang. sustainability)
Zdolność ludzi do bezpiecznego współistnienia na Ziemi przez długi czas i zaspokajania swoich potrzeb bez szkody dla przyszłych pokoleń.

Top-10 firm zmienia się co tydzień. Zależy to od aktywności mediów, naszych treści, sezonowości oraz aktualności. Tradycyjnie największą popularnością cieszą się: walizki Have A Rest, rowery elektryczne Delfast, rolety z panelami słonecznymi SolarGaps, urządzenia dla posiadaczy zwierząt domowych od Petcube, wyszywanki Etnodim, ubrania marek Anna October, SNDCT, Bevza, KSENIASCHNAIDER, obuwie Hvoya, artykuły oparte na tradycyjnych kulturach etnicznych marki Gunia.

Zdjęcie: Serhij Korowajnyj

Najmniej uwagi poświęca się agencjom i usługom kreatywnym, zwłaszcza segmentowi B2B. Jest to naturalne, ponieważ takie usługi są skierowane do wąskiego profilu użytkowników. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że zysk z jednego potencjalnego klienta dla agencji projektowej może być znacznie większy niż sto transakcji dla marki modowej.

B2B (business to business)
Sprzedaż innym firmom, czyli obsługa klientów korporacyjnych.

Zdjęcie: Katia Akwarelna

W jaki sposób Spend with Ukraine pomaga ukraińskim firmom?

— Oferujemy zachodnim konsumentom kapitalistyczny sposób pomocy Ukrainie i naszemu narodowi: poprzez kupowanie ukraińskich produktów i usług jako alternatywy dla darowizn zyskują zarówno sami, jak i przynoszą korzyść krajowi, inwestując w jego gospodarkę. Nawet wówczas, gdy do faktycznego zakupu nie dojdzie, otrzymujemy promocję, wzrost znajomości ukraińskich marek, stymulowanie sprzedaży, PR oraz zwiększenie zasięgu kontaktów międzynarodowych.

W pierwszych miesiącach istnienia platformy SWU sprzedaż zagraniczna ukraińskiej marki odzieżowej Etnodim wzrosła o 5%. To samo dotyczy marki walizek Have A Rest oraz ukraińskiego ekologicznego producenta świec Rekava. Nawet Respeecher (bardzo niszowa technologia AI klonowania głosu) otrzymała dwóch obiecujących potencjalnych klientów. Ludzie poznają marki i, nawet jeśli nie kupują od razu, wzrasta rozpoznawalność marki, co przekłada się na konwersje w długofalowej perspektywie.

Jeśli chodzi o PR, to oprócz pitchingu (krótka prezentacja biznesu — red.) w mediach zachodnich, nawiązujemy również partnerstwa z detalistami, izbami przemysłowo-handlowymi oraz ułatwiamy wejście marki na arenę międzynarodową.

Czasem jesteśmy mostem do komunikacji i udziału w wydarzeniach międzynarodowych: nowojorski i am u are, berliński pop-up Skrynya, charytatywna fundacja wspierająca producentów filmowych Ukrainian Signal.

Niedawno wspólnie z biurem Google w Dublinie przeprowadziliśmy aukcję charytatywną, na której trzy nasze „torby” z towarami ukraińskich producentów (jak lubi je nazywać jeden z założycieli Petcube, Jarosław Ażniuk) zebrały ponad 15 tysięcy euro, które zostały przekazane na potrzeby humanitarne dla Ukrainy.

Uczestnicy naszej platformy pomagają nam również rozwijać projekt i przyciągać odbiorców: na przykład marka technologii interaktywnych Kodisoft udostępniła swoje wyświetlacze w siedmiu krajach, agencja marketingu internetowego Inweb pomaga w marketingu cyfrowym i korzystaniu z Google Ad Grants, a firma Empat oferująca innowacyjne produkty IT zajmuje się projektem strony internetowej. Szczery win-win po ukraińsku.

Nasz projekt inspiruje niektóre firmy do doskonalenia się, co nas niezmiernie cieszy. Kiedy widzimy, że marka jest szczerze zainteresowana prezentacją w naszych zasobach (co z kolei oznacza, że ​​jest gotowa do rozbudowywania się i rozwoju), zawsze przedstawiamy pełną listę rekomendacji. Na przykład producent świec Sabi dodał opcję wysyłki międzynarodowej, producent ekologicznych świec i zastawy stołowej Rekava przyspieszył wdrożenie etykiet w języku angielskim, a Free on Friday, producent profesjonalnych kosmetyków dla mężczyzn, zaczął tworzyć indywidualne opakowania produktów.

Dlaczego ważne jest wspieranie ukraińskiego biznesu?

— Poza znaczeniem ekonomicznym, jest to również praca nad wizerunkiem i ujawnieniem ogromnego twórczego potencjału kraju. Pozwala poznać współczesną Ukrainę, naszą tożsamość — poprzez produkty naszej twórczości, pracy i doświadczeń z przeszłości.

Mamy co zaoferować światu. Ponadto mamy czego nauczyć świat. I o tym trzeba rozmawiać.

Wśród prezentowanych ukraińskich marek są takie, które zostały już docenione przez klientów za granicą, a nawet zdobyły nagrody w swoich dziedzinach. Ukraińskie bioniczne protezy Esper Bionics znalazły się na liście 200 najlepszych wynalazków 2022 roku według magazynu TIME, ukraiński startup Respeecher otrzymał nagrodę Emmy Awards, a kapelusze marki Ruslan Baginskiy coraz częściej widujemy jako element garderoby światowych celebrytów.

Wspieraj Ukrainę poprzez ukraińskie marki.

Nad materiałem pracowali

Założyciel Ukrainera:

Bohdan Łohwynenko

Autorka:

Daria Wojewoda

Redaktorka naczelna:

Natalia Ponediłok

Redaktorka:

Jana Mazepa

Redaktor zdjęć:

Jurij Stefaniak

Menadżerka treści:

Olha Szełenko

Tłumaczka:

Ivanna Andriichuk

Redaktorka tłumaczenia:

Zoriana Mychajlenko

Koordynatorka Ukrainer po polsku:

Oleksandra Vyshnevetska

Śledź ekspedycję