Share this...
Facebook
Twitter

„Chciałeś tę ziemię, to możesz się z nią zmieszać” — te słowa piosenki „Kołysanka dla wrogów” ukraińskiej piosenkarki STASIK, dla tysięcy żołnierzy stały się rzeczywistością. „Druga armia świata”, która rozpoczęła wojnę na pełną skalę z Ukrainą, od pierwszych dni inwazji milczy na temat poniesionych strat w swoich szeregach i odmawia odbioru ciał, by rodzice mogli pochować ich na „wielkiej ojczyźnie”.

Około 17 tys. żołnierzy — taką przybliżoną liczbę zabitych w rosyjskiej armii odnotowało Ministerstwo Obrony Ukrainy, na dzień 28.03.2022. Z każdym dniem ta liczba wzrasta.

Typowymi komunikacyjnymi zwyczajami FR jest fragmentaryczność podawania informacji, ciągłe przekonywanie o męstwie armii rosyjskiej i sprostowywanie danych Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Informację o śmierci rosyjskich wojskowych jako pierwsi upubliczniają nie rządowe źródła FR, a media regionalne, czy ludzie, którzy osobiście znali zmarłych.

21.03.22 — propagandowe wydanie „Komsomołskiej prawdy” opublikowało i niedługo później usunęło materiał o tym, że na wojnie w Ukrainie zginęło już blisko 10 tys. rosyjskich żołnierzy, a ponad 16 tys. jest rannych.

25 marca Rosja oficjalnie informuje o śmierci 1351 żołnierzy.
W tym czasie Sztab Generalny SZU informował o ponad 16 tys. strat w szeregach przeciwnika.

„Krym. Syria, Donbas. Was ZWołali? Swoich nie zostawimy.”

Liczba ofiar z każdym dniem jest coraz trudniejsza do ukrycia: ukraińskie wojska informacyjne działają, kanał w Telegramie „Gruz 200” jest stale aktualizowany, a rodziny żołnierzy dzwonią na gorącą linię „Wróć żywy z Ukrainy” już od pierwszych godzin jej uruchomienia.

„Szukaj swoich. Lejtenant Linar Garipow Baszkirija zginął. Fizlijew Eduard Fanisowicz zginął”

Pojawienie się informacji o wysokości wypłat środków rodzinom żołnierzy, którzy zginęli podczas tak zwanej „specoperacji” można uważać za pierwszy krok do uznania faktu strat wojennych Rosji.

Na wypadek gdyby Rosjanie chcieli dowiedzieć się czegoś więcej lub opowiedzieć więcej, w kodeksie karnym FR pojawił się nowy przepis, zgodnie z którym za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o armii rosyjskiej lub za działania skierowane na jej zdyskredytowane, można zostać skazanym na 3-15 lat kolonii karnej.

W mediach zagranicznych szerzy się informacja o wykorzystywaniu przez armię rosyjską mobilnych krematoriów, by ukryć rzeczywiste straty.

Ukraińcy zmuszeni są chować porzucone ciała rosyjskich żołnierzy w nieoznaczonych zbiorowych mogiłach, żeby efekty rozkładu ciał nie zagrażały zdrowiu miejscowych.

Na kanale „Horjuszko” (ukr. «Горюшко») na Telegramie publikowane są dane o rosyjskich żołnierzach, którzy zginęli podczas wojny w Ukrainie. Jest to kanał nieoficjalny. Autorzy kanału czerpią informację z dostępnych źródeł.

Nad materiałem pracowali

Założyciel Ukrainera:

Bohdan Łohwynenko

Autorka:

Ania Jabłuczna

Redaktorka:

Jewhenia Sapożnykowa

Menadżerka treści:

Olha Szełenko

Redaktorka tłumaczenia:

Małanka Junko

Tłumaczka:

Katarzyna Gach

Śledź ekspedycję