Share this...
Facebook
Twitter

Kultura zawsze była bronią dla Rosji. I o ile przedtem aktywnie rozpowszechniano dziś już całkowicie zdyskredytowaną narrację o „bratnich narodach”, tak teraz w 2022 roku Putin zaczął wypowiadać się całkowicie absurdalnie: jakby, współczesną Ukrainę stworzyła Rosja. Propaganda rosyjska działa na wszystkich frontach kulturowych, jako narzędzia wykorzystuje język, religię i naukę.

Od początku pełnowymiarowego wtargnięcia Rosji Ukraina nie tylko nie ugięła się i nadal bojkotuje rosyjską kulturę na swoim terytorium, ale i nawołuje świat do dołączenia do tego bojkotu. Ukraińscy działacze kultury zwrócili się do kolegów i partnerów międzynarodowych z prośbą o podpisanie petycji w sprawie wprowadzenia sankcji w kulturze dla FR. Wiele twórczych zakładów kultury, platform streamingowych, wystaw i festiwali na całym świecie już poinformowało o zawieszeniu współpracy z krajem-agresorem.

Sfera wydawnicza

Ukraiński Instytut Książki, Ukraiński PEN, Książkowy Arsenał, Bookforum Lviv apelują do światowej wspólnoty wydawniczej o blokowanie współpracy z Rosją w sferze wydawniczej: począwszy od anulowania udziału rosyjskich wydawców, centrów kultury i autorów w targach oraz festiwalach, a skończywszy na zaprzestaniu dystrybucji książek rosyjskich autorów na wszystkich dostępnych platformach.

Kluczowe ukraińskie wydawnictwa oraz księgarnie — Yakaboo, Księgarnia „Je”, „Klub Simejnoho Dozwillia”. — zerwały współpracę z rosyjskimi wydawnictwami. Niektóre z nich poinformowały już o wyłączeniu ze sprzedaży wszystkich utworów pochodzących z kraju-okupanta, jak również dokonały znacznych darowizn na wsparcie SZU. Ukraińska wspólnota wydawców komiksów nawołuje, by nie kupować i nie sprzedawać komiksów rosyjskich i zaprzestać współpracy z FR. By umocnić tę tendencję na arenie ogólnonarodowej, na początku marca Państwowy Komitet Ukrainy ds. Telewizji i Radiofonii całkowicie zakazał wwożenia rosyjskiej produkcji wydawniczej do Ukrainy.

Największe festiwale książkowe świata odmawiają Rosji uczestnictwa i prezentacji swojego stoiska narodowego. Taką decyzję uchwaliły już Frankfurckie Targi Książki, które są kluczowym wydarzeniem na świecie. Tą decyzję również podtrzymuje Festiwal Książki w Bolonii.

Niektórzy autorzy, w tym znany na całym świecie amerykański pisarz, Steven King ogłosili, że nie będą zawierać nowych umów z rosyjskimi wydawnictwami.

Muzyka

Serwis strumieniowego przesyłania audio Spotify poinformował o zamknięciu swojego biura w Rosji, a następnie wstrzymał sprzedaż Subskrypcji Premium z powodu odejścia z kraju dostawców płatności.

Z powodu agresji przeciwko Ukrainie, Rosję wykluczono z konkursu Eurowizji-2022. Od Europejskiej Unii Nadawców (EBU) wymagała tego fińska firma telewizyjna YLE.

Gwiazdy światowe wspierają Ukrainę i podziwiają wytrzymałość Ukraińców. Madonna, Paul McCartney, Lady Gaga, Tom Odell, Yannis Philippakis (solista zespołu Foals) oraz inni apelują do Putina o zakończenie wojny. Wielu wykonawców i grup muzycznych anulowało zaplanowane wcześniej koncerty w FR, w tym Imagine Dragons, Iggy Pop, Brainstorm, Green Day, The Neighborhood, Tommy Genesis, Franz Ferdinand, Apashe, Foals, The Killers.

Problemy nie ominęły również rosyjskich działaczy muzycznych mających zaplanowane występy za granicą. Rosyjski dyrygent, Walerij Giergijew, który wspiera putinowski reżim, co udowodnił podpisaniem listu popierającego aneksję Krymu, stracił kontrakt na serię koncertów w jednej z najbardziej prestiżowych sal świata Carnegie Hall. Anulowano również występy rosyjskiego pianisty Denisa Macujewa.

Teatr i kino

O bojkot rosyjskich filmów apelowało Ukraińskie Stowarzyszenie Przemysłu Filmowego. Wezwanie poparła Europejska Akademia Filmowa wyłączając rosyjskie filmy z tegorocznej nagrody European Film Awards. FIPRESCI (Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych) poinformowała, że jej członkowie, nie będą brali udziału w festiwalach na terytorium FR oraz w tych, które są przez nią organizowane.

Dziesiątki instytucji kultury całkowicie zrywają współpracę z FR, w tym: wiodący teatr amerykański Metropolitan Opera oraz Royal Opera House w Londynie, litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu, estońska Opera Narodowa i inne.

Kijowski Teatr Rosyjskiego Dramatu i Komedii zmienił nazwę na Narodowy Teatr Akademicki imienia Łesi Ukrainki.

W serwisie Twitter nieoficjalne konto ukraińskiego Teatru na Podolu kazało Państwowemu Muzeum im. A. S. Puszkina oddalić się w ślad za rosyjskim okrętem wojennym, po tym gdy muzeum napisało, że wpłaci wszystkie środki otrzymane podczas Dnia Obrońcy Ojczyzny (dawne święto państwowe w Ukrainie, które świętuje się 23 lutego, spadek po systemie radzieckim; aktualnie święto państwowe w Rosji), na fundusz uchodźców tak zwanych DRL i ŁNR.

Sztuka

Światowe zrzeszenia twórców, rzeźbiarzy, folklorystów, designerów oraz innych kreatywnych sfer wyrzucają rosyjskich członków ze swoich wspólnot, wystaw tematycznych i festiwali. Tak oto, na 59 Biennale w Wenecji (wiodąca wystawa sztuki współczesnej) nie będzie żadnego projektu z Rosji. W związku z wtargnięciem FR do Ukrainy domy aukcyjne Sotheby’s oraz Christie’s anulowały aukcje sztuki rosyjskiej, zaplanowane na czerwiec 2022 roku.

Kreatywne konkursy oraz wspólnoty, takie jak European Design Awards, Awwwards, Cannes Lions, Red Dot Award i inne, odmówiły współpracy z agresorami czym pokazały wsparcie dla Ukrainy.

Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych (CIOFF) wstrzymała członkostwo Rosji i Białorusi.

Blogerzy i liderzy opinii

Ukraińcy masowo blokują prorosyjskich blogerów, liderów opinii i influencerów, którzy wspierają putinowski reżim lub zawoalowanie opowiadają się za pokojem, ponieważ „nie wszystko jest takie jednoznaczne”. W komentarzach pod, nawet neutralnymi postami, pojawia się coraz więcej hashtagów #SlavaUkraini i #stoprussia, których nie nadążają usuwać.

Kim Kardashian, Timothy Snyder, Malala Yousafzai, Richard Branson i inni światowi influencerzy o milionowych zasięgach wyrażają aktywne wsparcie Ukrainie w swoich sieciach społecznościowych. Większość ukraińskich blogerów aktualnie zajmuje się wspieraniem SZU oraz prowadzi swoje strony sytuacyjnie.

Platformy streamingowe

26 lutego ponad 200 dostawców zablokowało serwisy transmitujące kanały rosyjskie. W kolejce znajduje się — blokada podstawowych zasobów internetowych, które odpowiadają za retranslację kanałów FR. W tym dniu, 26 lutego, Minister Kultury razem z kluczowymi grupami medialnymi zwrócił się do międzynarodowych dostawców telewizyjnych, by wyłączyli wszystkie rosyjskie kanały informacyjne.

Serwis streamingowy Netflix również wprowadził sankcje kulturowe przeciwko FR — 20 rosyjskich kanałów telewizyjnych nie będzie już transmitowanych na platformie. YouTube zablokował transmisję rosyjskiego Pierwszego kanału, Rosja 24, Rosja 1, TASS, RIA Informacje, RBK i szereg innych propagandowych kanałów.

Nad materiałem pracowali

Autor projektu:

Bohdan Łohwynenko

Autorka:

Sofia Anżeluk

Ania Jabłuczna

Redaktorka naczelna:

Natalia Ponediłok

Redaktorka:

Kateryna Łehka

Redaktor zdjęć:

Jurij Stefaniak

Menadżerka treści:

Olha Szełenko

Tłumaczka:

Katarzyna Gach

Śledź ekspedycję