Jakimi działaniami świat wspiera Ukrainę?

Share this...
Facebook
Twitter

Podczas wojny na pełną skalę Ukraina otrzymuje ogromne wsparcie od rządów i poszczególnych polityków innych krajów. Jedność światowej społeczności w tej sprawie jest bezprecedensowa. Takie zainteresowanie wynika dzięki aktywności obywateli w Europie i innych regionach, które przyciągają uwagę do wojny w Ukrainie. W rezultacie przywódcy tych krajów zmuszeni są do reagowania na opinię publiczną poprzez udzielanie Ukrainie pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej oraz coraz większą presję na Rosję.

Ludzie organizują akcje i przedstawienia, wychodzą na demonstracje z apelami do rządów swoich krajów, zbierają fundusze na jarmarkach, a także stale promują ukraińskie symbole i zadbaj o rozpoznawalność wszystkiego, co jest ukraińskie na świecie.

Be brave like Ukraine

Kampania promocyjna władz Ukrainy, w ramach której w różnych miastach na całym świecie umieszczane są plakaty lub billboardy z napisem „Bądź odważny jak Ukraina”. Gotowe materiały (plakaty, druki, naklejki) są ogólnodostępne, każdy może je drukować i rozpowszechniać w swojej społeczności.

Budynki w barwach ukraińskiej flagi

Najsłynniejsze budowle na świecie są podkreślone kolorami flagi Ukrainy. Niektórzy robią to codziennie przez kilka godzin, inni – cały wieczór, a gdzieś to jednorazowa akcja, w której miasto lub społeczność wyraża poparcie dla Ukrainy. W kolorach ukraińskiej flagi była najwyższa budowla świata – Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Opera w Sydney, Wieża Eiffla, siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli oraz liczne rozpoznawalne budynki w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Zmiana nazwy ulic

Kampania Ukraine Street została uruchomiona w dziesiątkach krajów na całym świecie, wzywając lokalne społeczności i władze miast do zmiany nazw ulic, na których znajdują się rosyjskie ambasady i konsulaty. Tak więc ulice Bohaterów Ukrainy, Wolnej Ukrainy, Niepodległej Ukrainy itp. pojawiły się już w wielu miastach.

Kolej japońska

Lokalna kolej w prefekturze Kagawa w zachodniej Japonii uruchomiła niebiesko-żółty pociąg na znak solidarności z Ukrzaliznycią. W języku angielskim widniał też napis „Jesteśmy z wami” i „Dla Ukraińskich kolejarzy, którzy chronią ludzkie życie”.

Sztuka uliczna

Artyści z różnych krajów malują graffiti i murale na rzecz Ukrainy. Dekoracje te na stałe przypominają o bieżących wydarzeniach na budynkach, murach i ogrodzeniach. Są już w Paryżu, Cardiff, Poznaniu, Mediolanie, Frankfurcie, Pradze, Londynie i nie tylko. Nowe obrazy uliczne pojawiały się również w ukraińskich miastach, zwłaszcza w Równem i Kijowie.

Ocena reakcji Zachodu

W Wilnie 22 kwietnia na placu przed Centrum Kultury Francuskiej odbyła się impreza artystyczna: krwawa impreza France in Trance („Francja w transie”). Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na zbyt powolną reakcję Europy Zachodniej na ludobójstwo w Ukrainie. W performansie zgromadziło się wielu zainteresowanych obywateli, od studentów po znanych artystów. Ludzie tańczyli na placu, ubrani jak na przyjęciu, ale ich kostiumy były przesiąknięte czerwienią, co miało przypominać, że Ukraina płaci teraz krwią za pokój i normalne życie Europejczyków, powstrzymując rosyjską inwazję i walcząc o wartości demokratyczne.

Cicha jazda na rowerze

Setki dorosłych i młodych rowerzystów przejechały 17 kwietnia ulicami Berlina, aby wyrazić swoje poparcie dla Ukraińców. „Cicha” jazda rowerem – bez wyraźnych haseł i wymagań, tylko z flagami Ukrainy na ramionach – trwała około trzech godzin. Uczestnicy pokonali 27-kilometrową krętą trasę. Na trasie uczestnicy byli radośnie witani przez przechodniów, ciągle słychać było okrzyki „Chwała Ukrainie!”, kierowcy sygnalizowali, ludzie wychylali się z okien i machali rękami. Podobna akcja miała miejsce na ulicach Berlina 23 kwietnia, ale trasa była krótsza, więc trwała nieco ponad godzinę. Podobne wyścigi rowerowe i wyścigi poparcia dla Ukrainy odbyły się także w polskich miastach.

Dołącz do wydarzeń odbywających się w Twoim mieście lub znajdź podobnie myślących ludzi i zorganizujcie własne. Każdy głos, który mówi o zbrodniach Rosji i popiera Ukrainę, jest ważny.

Nad materiałem pracowali

Autor projektu:

Bohdan Łohwynenko

Autorka:

Sofia Anżeluk

Redaktorka naczelna:

Natalia Ponediłok

Redaktorka:

Anastasia Hulko

Materiał przygotowała:

Anna Łukasewycz

Redaktor zdjęć:

Jurij Stefaniak

Menadżerka treści:

Olha Szełenko

Tłumaczka:

Oleksandra Vyshnevetska

Śledź ekspedycję