o filmie
“Ukraïner. The Movie” to historia o życiu codziennym najmniej znanego kraju kontynentu europejskiego. Film składa się z 6 historii, splecionych w jedną opowieść. Pokazują zwykły dzień Ukrainy, który tworzą zwykli Ukraińcy. Bohaterowie tego filmu nie są między sobą powiązani, ich światy są różne. Właśnie te różnice łączą kraj.
projekty specjalne
Pomimo potencjału przyrodniczego i dawną historii, wieś Bukatynka na Podolu mogła zostać kolejną upadającą ukraińską wsią. Ale ponad 40 lat temu osiedliła się tutaj rodzina artystów — Ołeksij i Ludmyła Aloszkinowie. Krok po kroku przekształcają wieś na muzeum i miejsce, do którego przyjeżdżają ludzie interesujący się historią i sztuką. Więcej w naszym materiale Bukatynka. Żywe muzeum w porzuconych chatach (na razie w języku ukraińskim — tłum).
projekty specjalne
Dorastając w twórczej rodzinie, córka Aloszkinów, Daria, również wybrała artystyczną karierę. Odradza dawną sztukę wycinanek, tworząc je dla współczesnych wnętrz, przestrzeni publicznych oraz okładek książek. Więcej o współczesnych wycinankach, które robi Daria Aloszkina, w naszym materiale Wycinanka: od tradycji do współczesnych wnętrz (na razie w języku ukraińskim — tłum).
projekty specjalne
Motoball — unikatowy dla Ukrainy sport, który zachował się tylko w kilku krajach świata. Wołodymyr Danylak rozwija go w Kamieńcu Podolskim już od ponad 50 lat. Pracuje jako kierowca marszrutki (mały bus — tłum.), a po pracy bierze udział w meczach motoballu i wychowuje nowe pokolenie graczy tego zanikającego sportu. Więcej w naszym materiale Motoball. Duża piłka obok twierdzy (na razie w języku ukraińskim — tłum).
projekty specjalne
Wiktor Sakara prawie 20 lat pracuje jako nadzorca latarni morskiej, która znajduje się na limanie Szahany, niedaleko wsi Prymorske. Musi codziennie przechodzić kanał w bród, by dojść do latarni, ponieważ drogi lądowej pomiędzy latarnią a wsią nie ma. Zimą Wiktor pracuje na latarni całodobowo. Więcej w naszym materiale Szahany. Życie na krańcu geografii.
projekty specjalne
Ołeksandr Syrota rósł w Prypeci. Po tragedii na Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, jak i większość miejscowych, został ewakuowany. Po jakimś czasie wrócił do domu i zaczął tworzyć dokumentalne projekty i wycieczki po strefie wykluczenia oraz rejestrować odradzanie się ekosystemu Prypeci, do którego powracają dzikie zwierzęta. Więcej w naszym materiale Powrót do strefy wykluczenia.
projekty specjalne
Natalia i Jarosław Kiszczukowie z huculskiej wsi Jaworiw produkują liżnyki — wyroby tkane z owczej wełny, które w Ukrainie są wykorzystywane od dawna w obrzędach i życiu codziennym. Dla Kiszczuków liżnykarstwo jest rodzinnym zajęciem, więc uczą rzemiosła swoje dzieci. Więcej w naszym materiale Karpacki liżnyk — huculski wynalazek.
projekty specjalne
Anatolij Skumin — jest jedną z niewielu osób w Ukrainie, które do dziś zajmują się bartnictwem. Ta starodawna metoda wydobywania miodu dzikich pszczół z drewnianych barci jeszcze do niedawna była uważana za wymarłą. Jednak na Polesiu została zachowana i zaczęła się odradzać. Więcej w naszym materiale Bartnicy. Ludzie lasu.
Podczas gdy artysta maluje porzuconą chatę w podolskiej wsi, na Polesiu zbieracze miodu wspinają się po drzewach po kolejną porcję miodu. Wtedy w Kamieńcu Podolskim kierowca busa kończy pracę i ubiera się w strój gracza motoballu. Z atmosfery szumu i ryku silników trafiamy na Besarabię, w cichą miejscowość Prymorske, na latarnię, z której nadzorca uważnie wpatruje się w horyzont. Następnie lądujemy w Karpatach, gdzie rodzina Kiszczuków umieszcza pierwszą wełnianą nić w przyszłym liżnyku. Stamtąd przemieszczamy się do sarkofagu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, gdzie codziennie pracują setki ludzi.
Bohaterowie filmu to mieszkańcy różnych regionów Ukrainy. Przez osobistą historię każdego z nich widzimy światy, które ich otaczają. Te światy są zupełnie różne, ale to właśnie z nich składa się Ukraina. Ten film to jeden zwykły dzień z życia całego kraju, dokumentalna historia, która dzięki ukazaniu rzadkich, nieznanych zawodów oraz konfliktu, występującego w każdej małej historii tych ludzi, zainteresuje szeroką publiczność, w tym za granicą.
Film “Ukraїner. The Movie”
1 listopada o 19:00 w ponad 60 miastach i 7 krajach świata odbyła się premiera filmu “Ukraïner. The Movie”. Wszystkie pokazy zostały organizowane samodzielnie przez aktywnych obywateli i zaangażowane organizacje, zarówno w małych przestrzeniach, jak i w dużych salach kinowych.