Share this...
Facebook
Twitter

Od pierwszych lat niepodległości Ukraina przebywała pod wpływami Moskwy: Rosja była głównym partnerem handlowym i dostawcą gazu do Ukrainy. Zniechęciło to władze do podjęcia zdecydowanych działań w celu dołączenia do UE.

Pod koniec 2013 roku Ukraińcy wyraźnie zaznaczyli chęć stania się członkiem UE – zorganizowali Euromajdan i obalili prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, który nie podpisał umowy stowarzyszeniowej z UE.

28 lutego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał wniosek o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej, a 1 marca Parlament Europejski przegłosował status kandydata Ukrainy do członkostwa w UE. To kluczowy moment. Rosja, która przez wszystkie lata niepodległości blokowała integrację europejską Ukrainy, ma wszelkie szanse na utratę jakichkolwiek wpływów.

Kijów, 25.11.2013. Zdjęcie: AFP

Bezpieczeństwo

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, Ukraina stała się niezawodną tarczą chroniącą bezpieczeństwo całej Europy. Doświadczenie, które nasz kraj zdobywa dzisiaj, jest bezcenne. Po zwycięstwie będziemy mogli się nim podzielić w celu optymalizacji bezpieczeństwa zbiorowego UE.

To z powodu obecnej wojny, kraje UE ponownie rozważają rewizję podejście do bezpieczeństwa i optymalizacji budżetów. Teraz wojna w Ukrainie konsoliduje UE i potencjalnie czyni ją potężniejszym graczem na arenie światowej.

Czynnik ekonomiczny

Unia Europejska jest największym partnerem gospodarczym Ukrainy w dziedzinie przemysłu odnawialnego. Ani rosyjska agresja, ani wojna nie mogą na to wpłynąć. Tylko w 2021 roku Ukraina zwiększyła eksport do UE o półtora raza. To przemysł metalurgiczny, produkty rolne, inżynieria mechaniczna.

Ukraina nie tylko eksportuje towary – eksport IT przekroczył w zeszłym roku 5 miliardów dolarów. Ukraina zajmuje również pierwsze miejsce wśród krajów Europy Wschodniej pod względem atrakcyjności dla outsourcingu IT i zatrudniania programistów.

Eksport Ukrainy do UE w 2019 roku wyniósł 19,1 mld euro. Dlatego Ukraina ma ogromny potencjał w stosunkach gospodarczych i handlowych z UE. 30% światowych zasobów czarnoziemu, jednej z najżyźniejszych gleb w Europie, znajduje się właśnie w Ukrainie.

Energia i zasoby

Pomimo wszystkich rosyjskich prób dostarczania gazu do UE poprzez Nord Stream, Ukraina pozostaje najważniejszym krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu przesyłanego do UE. Ukraina jest jednym z największych producentów energii elektrycznej w Europie. Jej systemy elektroenergetyczne są częściowo zintegrowane z Europejską Siecią Operatorów Systemów Przesyłowych. Ukraina dostarcza energię elektryczną do pięciu państw członkowskich UE: Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja.

Ponadto kraje Unii Europejskiej potrzebują gazu ziemnego i łupkowego, litu, rud tytanu, w które nasz kraj jest bogaty.

Nad materiałem pracowali

Założyciel Ukrainera:

Bohdan Łohwynenko

Autorka:

Wałentyna Połowynka

Redaktorka:

Iryna Pelc

Menadżerka treści:

Olha Szełenko

Śledź ekspedycję