Ukrajinští ajťáci přibližují vítězství

Share this...
Facebook
Twitter

Ukrajinští ajťáci pevně drží pozice na kyberfrontě a ukrajinské IT společnosti již více než měsíc rozšířují svoji činnost také na jiné oblasti. Aktivně vyzývají své zahraniční kolegy, aby se účastnili protestů; zveřejňují návody, jak podpořit Ukrajinu; zařizují úkryty v prostorách vlastních kanceláří; podporují své pracovníky a kolegy, kteří vstupují do řad Ozbrojených sil Ukrajiny nebo civilní obrany a pořádají sbírky na humanitární pomoc.

Finanční podpora

Podle výsledků průzkumu největší IT komunity země – Asociace IT Ukrajiny – 78 ukrajinských společností účastnic během prvních 10 dní války vybraly 710 milionů hřiven. Tyto peníze byly předány na podporu armády, ekonomiky státu a zajištění humanitárních potřeb obyvatelstva.

Jak uvádí na svých stránkých IT společnosti, jejich pracovníci nejen pořádají centralizované peněžní sbírky, ale taky pravidelně přispívají do fondů na podporu Ukrajiny.

EPAM Ukraine věnoval 10 milionů hřiven humanitární misi Červeného Kříže Ukrajiny na potřeby nemocnic a přemístěných osob.

Linkos Group, tvůrce programu pro účetnictví Medok, poslala 27 milionů hřiven na účet Ozbrojených sil Ukrajiny.

SoftServe věnovala již 12 milionů hřiven na podporu Ozbrojených sil. Prostřednictvím dobročinného fondu Otevřené oči společnost nakupuje a předává nejnutnější věci civilní obraně a civilním obyvatelům v rizikových oblastech. Jde o výstroj a výzbroj, léky, počítačovou techniku a jiné.

K pátému dni války tvůrce digitálních produktů GlobalLogic Ukraine poslal 1 milion hřiven na podporu armády. Později pracovníci společnosti za pouhý týden vybrali další 2,5 miliony hřiven.

Sigma Software v Ukrajině věnovala více než 9 milionů hřiven Ozbrojeným silám Ukrajiny.

MacPaw a Beetroot Ukraine založily vlastní fondy. Vybrané peníze jsou předávány na potřeby Ozbrojených sil Ukrajiny, dětí, přemístěných osob, civilní obrany, nemocnic atd.

1. března Lvivský IT-klaster vyzval všechny IT společnosti co nejdříve uhradit jednotný sociální příspěvek (JSP) a jednotnou daň. Tuto iniciativu s názvem Tax Pay Forward podpořily společnosti EPAM Ukraine, SoftServe, N-iX a další.

Kanceláře jako útočiště

ІТ společnosti, které mají pobočky na západní Ukrajiny nebo ve městech, kde se nevedou boje, zařizují dočasné úkryty ve svých coworkingových prostorách, a to pro pracovníky a jejich rodiny. Nyní v coworkingových prostorách místo stolů a počítačů jsou karimatky a spacáky.

Například, společnost Grid Dynamics v Ukrajině zařidila 100 míst na spání ve své lvivské kanceláři a taky na vlastní náklad ubytovává rodiny v hotelech, bytech, domech.

V kanceláři ukrajinského vývojáře digitálních aplikací Brainstack v Ivano-Frankivsku zaměstnanci bydlí a pracují zároveň. Jelikož pracovníci žijí jako jedna rodina, rozdělili si domácí povinnosti.

Ve lvivských a krakovských kancelářích společnosti Intellias Ukraine zařídili nejen dočasné úkryty, ale také místnosti pro děti od 3 do 12 let, kde mohou kreslit, číst, dívat se na animované filmy a hrát si pod dohledem chův. V Krakově jedna ze zasedacích místností slouží jako učebna pro ukrajinské děti, které pokračují studovat na dálku.

Ajťáci jako vojenští dobrovolníci

Ministr pro digitální transformaci Ukrajiny Mychajlo Fedorov vyzval k tomu, aby IT odborníci nebyly povolávány k vojenské službě, jelikož již bojují, a to na kyberfrontě. Ale někteří z nich se již od prvních dnů války rozhodli vstoupit do řad vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny nebo civilní obrany. Podle průzkumu Asociace IT Ukraine, 2% ukrajinských IT odborníků šli bránit Ukrajinu.

Společnosti jejich rozhodnutí podporují. Ponechávají pro ně pracovní místa a vyplácí jim mzdu ve výši 100%. SoftServe, ELEKS a Genesis zajišťují pro své zaměstnance vojáky výstroj a výzbroj a jiné nezbytné věci.

Stejně tak společnosti vybízí IT odborníky k dobrovolnické práci a jsou ochotny poskytovat jim možnost pracovat na částečný úvazek. Například, SoftServe stále zapojuje dobrovolníky z řad svých zaměstnanců do nakupování a předání humanitární pomoci, ubytování kolegů a jiných úkolů, které se líší od každodenních pracovních povinností. Na svých stránkách v sociálních sítích společnost zvěřejňuje příběhy svých ajťáků dobrovolníků.

Průzkum online-média DOU ukázalo, že 18% respondentů (ze 6812 dotázaných IT odborníků) se věnují dobrovolnické práci.

Ti, kteří chtějí pomáhat státu svými odbornými dovednostmi a znalostmi, se připojují k řadám ukrajinské IT armády.

IT Army of Ukraine

26. února Ministerstva pro digitální transformaci oznámilo vytvoření IT armády Ukrajiny. Přidat se k ní lze přes úřední telegrám a stačí jenom dodržovat návody. Během prvních dnů války se ajťáci nabourali do webu Federální bezpečnostní služby Ruska, ruských úřadů, prezidenta Ruské federace (podrobněji také v našem článku Kyberfronta rusko-ukrajinské války).

Telegram kanál sleduje již přes 300 000 lidí, kteří každý den podnikají útoky na weby ruských úřadů, velkých korporací, mobilních operátorů, bank, kreditních spolků, servisů digitálních podpisů a řady média.

Mezi úkoly ajťáků patří DDoS útoky, podávání stížností na ruské kanály, boty, stránky na sociálních sítích, které šíří ruské propagandistické informace. K 5. dubnu se terčem útoků ukrajinské IT armády stály 660 ruských online servisů.

DDOS ÚTOK
Jde o útok na počítačový systém z několika zařízení, což vyřazuje ho z provozu a znemožňuje k němu přístup.

Iniciativy

V době války projekty ukrajinských IT odborníků zachraňují život, chrání před napřátelskými programy, uklidňují, povzbuzují.

Ukrajinská IT společnost Poster POS, která se zabývá automatizací zařízení pro stravování veřejnosti a obchodů po celém světě, pozastavila činnost více než 10 tisíc ruských kaváren a restaurací. Na pracovních počítačích a tabletech číšníků se místo systému pro správu účtenek zobrazovala hesla proti válce.

Na podnět Ministerstva pro digitální transformaci a společností Ajax Systems a Stfalcon již 1. března byla vytvořena aplikace Vzdušný poplach, která upozorňuje na různé druhy poplachů v konkrétní oblasti. Aplikace je stále zdokonalována a vylepšována.

Startup BetterMe, který se věnuje vývoji aplikací pro zdravý životní styl, poskytl Ukrajincům zdarma přístup k aplikaci BetterMe Mental Health pro podporu mentálního zdraví a zamířil činnost PR oddělení na boj v informační válce: teď spolupracují s mezinárodními média a blogery pro šíření pravdy o válce proti Ukrajině.

V mobilní aplikaci Dija byla zpřístupněna hra, ve které je možné řídit Bayraktar. Základním cílem ve hře je zničit co nejvíce nepřátelské techniky a zachránit svoje stanoviště. Ministr pro digitální transformaci označuje hru za “digitální lék na uklidnění”.

BAYRAKTAR
Společný název pro bezpilotní letadla, která vyrábí turecká společnost Baykar Makina, a která ukrajinská armáda efektivně používá pro zničení ruské vojenské techniky.

Před odchodem z ruského trhu ukrajinský startup Reface rozeslal push zprávu dvěma milionům ruských uživatelů s výzvou účastnit se protiválečných protestů.

V MacPaw vytvořili aplikaci SpyBuster pro operační systémy macOS, který upozorňuje na přítomnost ruských a běloruských programů na počítači a blokuje potencionálně nebezpečná připojení k ruským a běloruským serverům.

Společnost YouControl, která vyvíjí servisy na základě otevřených databází, vytvořila aplikaci pro okamžitou kontrolu osoby TyChto (Kdo jsi). Díky aplikaci je možné se dozvědět, zda dotyčná osoba byla trestána, zda je činná pro diverzní skupiny a okupanty.

Materiál je připraven

Autor projektu:

Bohdan Logvynenko

Autorka:

Daša Titarova

Šéf redaktorka:

Jevhenija Sapožnykova

Redaktorka:

Kateryna Lehka

Fotoeditor:

Jurij Stefaňak

Content manažerka:

Kateryna Juzefyk

Překladatelka:

Maryna Khomchenko

Sleduj Expedici