Válka, kterou Rusko vyhlásilo Ukrajině 24. 2. 2022, je nejrozsáhlejším ozbrojeným konfliktem v Evropě od dob druhé světové války.
Tato válka již navždy změnila svět a stále ho mění. Konkrétně:
1. Švédsko poskytne Ukrajině vojenskou pomoc, zejména protitankové zbraně, helmy a neprůstřelné vesty. Naposledy tato neutrální země poskytovala zbraně do zóny konfliktu před 83 lety, a to do Finska, na které/něž zaútočil Sovětský svaz.
2. 28. února 2022 svolalo Valné shromáždění OSN mimořádné zasedání a odsoudilo vojenské útoky Ruska na Ukrajinu. Mimořádné zasedání proběhlo poprvé za 25 let a bylo pouze 11. takovým zasedáním/svého druhu v dějinách OSN.
3. EU poskytne Ukrajině smrtící zbraně v hodnotě 500 milionů eur a pomoc ve výši 50 milionů eur ( nesmrtící vojenské vybavení /ve formě vojenského vybavení). Takový krok je bezprecedentní pro EU a prvním v jejích dějinách. EU bude využívat speciální „Evropský fond míru“, jehož celkový objem činí 5 miliard eur.
4. Německo ustoupilo od své dlouholeté praxe blokování dodávek zbraní do oblastí vojenských konfliktů a rozhodlo se poskytnout Ukrajině protitankové a protivzdušné zbraně, zároveň dovolí/umožní Nizozemsku a Estonsku poskytnout Ukrajině salvové raketomety a houfnice. Kvůli povalečné vině/Vzhledem k poválečnému pocitu viny se Německo vždy snažilo zaujmout opatrnou/zdrženlivou pozici vůči světovým konfliktům.
5. Švýcarsko se vzdalo své neutrality a přidalo se k sankcím EU proti Rusku, resp. proti konkrétním osobám a společnostem, skrze blokování jejich aktiv na svých účtech a uzavřením vzdušného prostoru pro ruská letadla. Okamžité finanční sankce byly uvaleny na prezidenta, premiéra a ministra zahraničních věcí Ruské federace. Politický izolacionismus má ve Švýcarsku téměř 200letou tradici.
6. Norská vláda se rozhodla poslat protitankové zbraně na Ukrajinu. Toto rozhodnutí ukončilo norskou politiku platnou od roku 1950. Dřív tento stát neposkytoval/Dříve Norsko neposkytovalo zbraně nečlenským státům NATO, které/jenž jsou ve válce nebo ozbrojeném konfliktu.
7. Finsko je blíže než kdykoliv jindy ke vstupu do NATO. Finsko se dlouhá léta přidržuje statusu země nezařazené do žádných vojenských paktů, ale válka Ruska proti Ukrajině všechno změnila. Finská předsedkyně vlády oznámila, že možnost vstupu země do NATO je prozatím v jednání.