Share this...
Facebook
Twitter

Świat naciska na gospodarkę Rosji z różnych stron. USA, Kanada oraz kraje UE wprowadziły już szereg sankcji przeciwko poszczególnym wysokim rangą urzędnikom, firmom, bankom. Ponad 30 państw zamknęło przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Zważając na ostatnie akty terrorystyczne oraz pirackie przejmowanie wód Morza Czarnego, taki los czeka również rosyjskie statki.

W ciągu dwóch tygodni pełnowymiarowej wojny, wojenno-morskie siły FR:

– okupowały ukraińską Wyspę Węży i wzięły jako zakładników 13 ukraińskich strażników granicznych, przejęły też ukraińską cywilną łódź ratowniczą „Sapfir”;

– ostrzelały trzy zagraniczne łodzie pod banderą Panamy, Bangladeszu i Mołdawii, które przebywały w pobliżu ukraińskich portów. Ostatnia z nich wiozła 600 ton oleju napędowego, którego rozlew może doprowadzić do katastrofy ekologicznej;

– zatopiły estoński statek towarowy firmy Nelt przebywający w pobliżu Odessy;

– zatopiły dwa ukraińskie statki z załogą cywilną na wodach terytorialnych Rumunii.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Rosja zajmowała się terroryzmem morskim jeszcze przed wtargnięciem na Ukrainę. W 2018 roku w warunkach tymczasowo okupowanego Krymu w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej rosyjscy strażnicy graniczni przejęli trzy ukraińskie łodzie i aresztowali 24 marynarzy. Po sankcjach UE i USA przeciwko Rosji udało się odzyskać łodzie i zdjąć areszt z marynarzy. W przeddzień wojny na pełną skalę, od 13 do 19 lutego 2022 roku Rosja ogłosiła tak zwane ćwiczenia w rejonie Morza Azowskiego i Morza Czarnego, narażając na niebezpieczeństwo łodzie cywilne, kursujące tym szlakiem.

Turcja jako pierwsza zareagowała na jawne łamanie międzynarodowego prawa morskiego: zamknęła dla rosyjskiej floty wojennej cieśninę Bosfor i Dardanele. Rząd Wielkiej Brytanii i Kanady zdecydowały zamknąć dostęp do portów dla rosyjskich łodzi. Cypr nie pozwolił zacumować pięciu łodziom rosyjskim mającym zaplanowaną wizytę w porcie Limassol.

Kraje UE do tej pory nie zablokowały swoich portów dla rosyjskich statków, ale to ograniczenie jest rozważane w pakiecie kolejnych sankcji. To znacznie wpłynęłoby na rosyjską gospodarkę.
Jedynie do samego portu w Rotterdamie przybyło 29 rosyjskich statków, a w litewskiej Kłajpedzie jest ich 20. UE ma ponad 1200 portów.

Zamknięcie portów dla rosyjskiego agresora oznacza przybliżenie świata do bezpieczeństwa i pokoju.

Nad materiałem pracowali

Założyciel Ukrainera:

Bohdan Łohwynenko

Autorka:

Dasza Titarowa

Redaktorka:

Natalia Ponediłok

Menadżerka treści:

Olha Szełenko

Autor okładki:

Tłumaczka:

Katarzyna Gach

Śledź ekspedycję