Co roku ekspedycja Ukraїner przejeżdża ponad 30 tys. kilometrów, poznając najciekawsze miejsca i ludzi Ukrainy – od wschodu do zachodu, od południa do północy. Co roku robimy przegląd wszystkich poznanych w ciągu roku historii, czas więc podsumować 2018 rok. Jaką znacie i widzicie Ukrainę? Spróbujemy pokazać ją z trochę innej strony na zdjęciach.
W ciągu 2018 roku Ukraїner przeprowadził 6 ekspedycji, robiliśmy transmisje na żywo 2 Małanek — w Waszkowcach i Krasnojilsku, jeździło z nami ponad 10 fotografów. Ten materiał zawiera małą część wybranych zdjęć z różnych regionów Ukrainy. Zebraliśmy pieniądze na podróż dla rzeźbiarza Wałerija do Grecji i robimy o tym pełnometrażowy film. Nasze zdjęcia często i najszybciej pojawiają się w ciągu roku na naszych oficjalnych stronach Instagram i Facebook.
Święto Małanki w Krasnojilsku i Waszkowcach
Pierwszym wyjazdem zespołu Ukraїner w 2018 roku była Małanka w Waszkowcach i Krasnojilsku. Podzieliliśmy się na 2 zespoły; artykuł i wideo o Małance w Krasnojilsku jest na stronie Ukraїner (na razie w języku ukraińskim — tłum.), o Małance w Waszkowcach materiał pojawi się już w 2019 roku.
pokaz slajdów
Podróż Wałerija
Pod koniec 2017 roku 850 dobroczyńców po wpisie na Facebooku odezwało się i zebrało ponad 110 tys. hrywien na podróż rzeźbiarza ze wsi Panasiwka do Grecji. Na początku stycznia zespół Ukraїner zaczął realizować ten pomysł i pojawiły się pierwsze trudności — okazało się, że Wałerij nie ma nawet paszportu wewnętrznego. W ciągu kilku miesięcy 2018 roku otrzymaliśmy wszystkie dokumenty i już w marcu odbyła się podróż.
Wałerij, zainspirowany grecką kulturą, przez całe życie marzył o podróży do tego kraju. Taka okazja pojawiła się po pojawieniu się naszego artykułu o artyście. Niezbędne do podróży pieniądze zostały zebrane w ciągu 3 godzin. Jednak budżet wyjazdu się zwiększył kilkukrotnie ze względu na szereg okoliczności, o których opowiemy w artykule i filmie dokumentalnym, przygotowywanym przez zespół Ukraїner.
pokaz slajdów
Tawria
Ekspedycja do Tawrii była pierwszą w 2018 roku. Rozpoczęła się wczesną wiosną. Pojechaliśmy do najbardziej wysuniętego na południe regionu Ukrainy na początku sezonu turystycznego, żeby zobaczyć, jak wyglądają przygotowania do niego w jednym z najbardziej turystycznych regionów.
Zajęcia w szkole żeglarstwa dla dzieci w Chersoniu. 14 kwietnia 2018 roku. Zdjęcie: Alina Kondratenko.
Adżygolska latarnia z wysokości lotu ptaka. Jest najwyższą latarnią Ukrainy. Znajduje się niedaleko wsi Rybalcze w obwodzie chersońskim. 22 kwietnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Mistrz buhajów Andrij Łopuszyńskyj ze wsi Darjiwka w obwodzie chersońskim pozuje na tle rzeki Inhułeć. 14 kwietnia 2018 roku. Zdjęcie: Alina Kondratenko.
Artykuł o unikatowym instrumencie muzycznym buhaj można przeczytać na stronie Ukraїner (na razie w języku ukraińskim — tłum.).
Ptaki lecą nad piaszczystą półpustynią w Tawrii niedaleko mierzei Kinburnskiej. 22 kwietnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Repetycja studium cyrkowego “Jin Roh” w Chersoniu. Już od 10 lat ten chersoński teatr cyrkowy tworzy unikatowe show światowego poziomu i koncertuje po całym świecie. 15 kwietnia 2018 roku. Zdjęcie: Alina Kondratenko.
Artykuł o studium cyrkowym Jin Roh jest na stronie Ukraїner (na razie w języku angielskim — tłum.).
Miejsce zagnieżdżania czapli nadobnej na mierzei Kinburnskiej. Czapla nadobna mieszka w odosobnieniu, chroniąc swoje włości przed konkurentami — przedstawicielami swojego gatunku. Jednak żeruje w grupie. 22 kwietnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Rolnik z miasteczka Ołeszky Albert Fedotow uprawia winogrona w szklarniach, kolekcjonuje ich różne gatunki i uważa winogrodnictwo za swoje życiowe powołanie. 16 kwietnia 2018 roku. Zdjęcie: Alina Kondratenko.
Artykuł o winogradniku można przeczytać na stronie Ukraїner (na razie w języku ukraińskim — tłum.).
Kobieta maluje ozdoby na budynku w Nowej Kachowce. 17 kwietnia 2018 roku. Zdjęcie: Mykyta Zawilińskyj.
Artykuł o “kamiennych wyszywankach” na budynkach w Nowej Kachowce jest na stronie Ukraїner (na razie w języku ukraińskim — tłum.).
Jeziora solne w pobliżu wsi Herojske, niedaleko mierzei Kinburnskiej. 23 kwietnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Praktykuje się tutaj unikatowy sposób wydobycia soli — poprzez stopniowe wyparowywanie. Woda morska przechodzi przez naturalną kaskadę składającą się z dwudziestu jezior, przekształcając się w końcu na różową ropę, z której bezpośrednio wydobywana jest sól.
Pracownica tkackiego atelier we wsi Lubymiwka, gdzie powstają szwedzkie dywany, eksportowane do 29 krajów świata. Zdjęcie: Mykyta Zawilińskyj.
Historię o tym można przeczytać na stronie Ukraїner (na razie w języku ukraińskim — tłum.).
Na samym końcu mierzei Kinburnskiej morze i liman znajdują się w odległości kilku metrów od siebie. Jak widać, słodka i słona woda różnią się nawet kolorem. 6 maja 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Rolnik Serhij Kowalow wiezie taczkę z kapustą ze szklarni, aby sprzedać ją na bazarze we wsi Wełyki Kopani (rejon ołeszkowski). 20 kwietnia 2018 roku. Zdjęcie: Mykyta Zawilińskyj.
Widok na wyspę Dżaryłgacz w Morzu Czarnym. Jest to największa bezludna wyspa w Ukrainie, położona w zatoce Karkinickiej, w 7 km od Morza Czarnego. 25 kwietnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Nadczarnomorze
Nadczarnomorze było drugim regionem, który odwiedził nasz zespół w 2018 roku. W ciągu kilku tygodni byliśmy w Mikołajowie i Odessie, oraz w wielu małych miastach i wsiach.
Etniczny Bojko Mychajło Chałak razem z braćmi gra na instrumentach muzycznych w tradycyjnym zespole bojkowskim. Są potomkami Bojków, którzy zostali deportowani z Ukrainy Zachodniej do wsi Zmijiwka na Nadczarnomorzu, i pozostali tam do dziś. 30 kwietnia 2018 roku. Zdjęcie: Wasyl Sałyha.
Artysta Wołodymyr Bahtow w swoim warsztacie we wsi Parutyne w obwodzie mikołajowskim, niedaleko historyczno-archeologicznego rezerwatu Olwia. 5 maja 2018 roku. Zdjęcie: Wasyl Sałyha.
Widok z quadrokoptera na elektrownię wiatrową niedaleko wsi Dmytriwka na Nadczarnomorzu. 7 maja 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Dzieci na rowerach jadą przez park z zakupami we wsi Perszotrawnewe. 8 maja 2018 roku. Zdjęcie: Jurij Stefaniak.
Samochód w polu na terytorium rezerwatu Tylihulskiego niedaleko wsi Koblewe. 8 maja 2018 roku. Zdjęcie: Jurij Stefaniak.
Rzeźbiarz Ownan Manukian z Odessy tworzy dzieła z drewna za pomocą piły łańcuchowej. Stworzył łącznie 6 rzeźb dla miasta. Bierze aktywny udział w życiu ormiańskiej społeczności Odessy. 10 maja 2018 roku. Zdjęcie: Jurij Stefaniak.
Znany astronom, pracownik odeskiego obserwatorium, Osman Szahruchanow patrzy w niebo w pomieszczeniu placówki. Kiedyś było to główne państwowe obserwatorium astronomiczne Ukrainy. 12 maja 2018 roku. Zdjęcie: Jurij Stefaniak.
Traktor orze pole niedaleko farmy orzechowej we wsi Trojicke na Nadczarnomorzu. 13 maja 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Pomniki Lenina zebrane na farmie strusi we wsi Kremeniwka. 15 maja 2018 roku. Zdjęcie: Jurij Stefaniak.
Farma strusiowa we wsi Kremeniwka w obwodzie mikołajowskim. 15 maja 2018 roku. Zdjęcie: Jurij Stefaniak.
Podnieprze i Zaporoże
Podnieprze i Zaporoże to trzeci region, który odwiedziliśmy pod koniec wiosny 2018 roku.
Widok na wyspę Chortyca i twierdzę “Sicz Zaporoska” w Zaporożu. 23 maja 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Chortyca — największa wyspa na Dnieprze. Jest unikatowym kompleksem przyrodniczym i historycznym. W 2007 roku została uznana za jeden z “7 cudów Ukrainy”. Na terytorium wyspy o długości 12 km i średniej szerokości 2,5 km znajdują się stepy, łąki, lasy dębowe i iglaste. Najpopularniejszym obiektem na wyspie jest kompleks historyczno-kulturowy “Sicz Zaporoska”, odzwierciedlający atmosferę czasów kozackich. Oprócz tego na wyspie jest 9 wsi, w których mieszka 2 tys. osób.
Pokazowy występ kozaków na wyspie Chortyca. 23 maja 2018 roku. Zdjęcie: Alina Kondratenko.
Jeden z budynków fabryki “Zaporiżstal” w Zaporożu. 24 maja 2018 roku. Zdjęcie: Chrystyna Kułakowska.
Zajęcia w muzeum historii instrumentów muzycznych “Barabanza” w Zaporożu, które stworzył Denys Wasylew. 25 maja 2018 roku. Zdjęcie: Chrystyna Kułakowska.
Garncarz i aktywista Serhij Horbań obok swojego unikatowego warsztatu w mieście Dnipro. 30 maja 2018 roku. Zdjęcie: Chrystyna Kułakowska.
Widok na nabrzeże miasta Dnipro podczas zachodu słońca. 31 maja 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Mistrzyni malarstwa petrykiwskiego pokazuje swoje malunki na naczyniach. Petrykiwka, 1 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Jurij Stefaniak.
Rodzina Kertulaja Ogly w Pawłohradzie. Przemysłowe miasto w regionie Podniprowia, które jest centrum basenu węglowego Donbasu Zachodniego. 2 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Ołeksandr Chomenko.
Artykuł o Romach z Pawłohradu jest na stronie Ukraїner.
Garncarz Mychajło Towstowus produkuje naczynia z gliny w studium ceramiki autorskiej Pottery Park, znajdującej się w sadybie we wsi Szedijewe. 2 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Ołeksandr Chomenko.
Ołeksandr Naczosa na skuterze z plecakiem Blackpack własnej produkcji. Jedzie załatwiać swoje sprawy z warsztatu, w którym produkowane są te plecaki. Krzemieńczuk, 3 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Ołeksandr Chomenko.
Razem z przyjacielem Artemem Swerhunem stworzyli zakład produkcji plecaków wysokiej jakości Blackpack, eksportowanych za granicę. Artykuł o tym startupie można przeczytać na stronie Ukraїner (na razie w języku ukraińskim — tłum.).
Uczennica szkoły w Kropywnyckim tka płótno artystyczne na zajęciach mistrzyni ludowej Wałentyny Dobrowolskiej. 4 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Ołeksandr Chomenko.
Młodzi pasterze wypasają stado kóz wieczorem na farmie “Złota Koza” we wsi Pokrowske na Zaporożu. 4 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Dwie dziewczyny zjeżdżają na linie nad jeziorem Radonowe — byłym zatopionym kamieniołomem granitu. 5 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Ołeksandr Chomenko.
Naddnieprze
Pomiędzy zdjęciami na Zaporożu i Naddnieprzu mieliśmy małą przerwę, więc udaliśmy się w najbardziej centralny region Ukrainy, do którego należy miasto stołeczne Kijów. Dookoła było tyle historii, że postanowiliśmy zrobić o Kijowie oddzielną serię już po zakończeniu głównej ekspedycji.
Mistrz-samouk Wołodymyr Wawiłow pozuje obok własnoręcznie zbudowanego fantastycznego samochodu. 19 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Kateryna Akwarelna.
Wołodymyr kupił starego Fiata za 4 tys. hrywien (około 540 zł — tłum.), z kolei tuning kosztował ponad 300 tys. (około 40,5 tys. zł — tłum.). Samochód na sześciu kołach przypomina statek kosmiczny, na dachu którego znalazła miejsce figura Obcego. Ten dziwny samochód ma osiem rur wydechowych i 5 telewizorów w środku.
Centralna plaża w mieście Biała Cerkiew nad rzeką Roś. Rzeka jest uważana za bardzo brudną i nie zaleca się kąpieli w niej. 20 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Dziecko biega po farmie “Babyni kozy” we wsi Hałajky w obwodzie kijowskim. Przedsiębiorstwo pracuje od 2007 roku. Farma rodzinna “Babyni kozy” — to hobby, które urosło na skalę przemysłową i jest przykładem udanego biznesu rodzinnego. 20 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Kateryna Akwarelna.
Mistrz obrabia gryf przyszłej gitary na warsztacie fabryki Universum Guitar. 21 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Kateryna Akwarelna.
Wszystkie gitary fabryki Universum Guitar stworzone są z uwzględnieniem “złotego podziału”. Mistrzowie uważają, że to jest jeden z kluczowych czynników unikatowego brzmienia gitary. Na ukraińskich gitarach grają Alice Cooper, Tommy Emmanuel, John Patitucci i wielu innych znanych muzyków.
`Widok z quadrokoptera na parterowy amfiteatr і terasę róż w Narodowym Parku Krajobrazowym “Zofijówka” w Humaniu. 22 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Starsza pani odpoczywa, ukrywając się przed deszczem pod parasolem, siedzi na zrębie na terytorium kanionu w Bukach w obwodzie czerkaskim. 22 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Kateryna Akwarelna.
Zajęcia szkoły gry na harmonijce ustnej w mieście Żaszków na Naddnieprzu. 24 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Kateryna Akwarelna.
Bocian spaceruje po terytorium edukacyjno-rozrywkowego kompleksu “Zernoland” we wsi Iwkiwci rejonu czyhyryńskiego w obwodzie czerkaskim. Zwiedzający dołączają się do wszystkich etapów powstawania chleba, biorą udział w różnych warsztatach i wykonują zadania. 26 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Kateryna Akwarelna.
Przewodnik muzeum Ołeksij Trochymowycz oraz pomysłodawca Nazar Ławrinenko w edukacyjno-rozrywkowym kompleksie “Zernoland” we wsi Iwkiwci rejonu czyhyryńskiego w obwodzie czerkaskim. 26 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Kateryna Akwarelna.
Widok na hotel “Słowiański”, albo inaczej Błękitny pałac, o zachodzie słońca. Budowla powstała pod koniec XIX wieku według projektu architekta Władysława Horodeckiego. 26 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Grobla w Rewiwce pomiędzy miastem Switłowodsk i wsią Podorożnie. 29 czerwca 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Romska kobieta trzyma dwójkę dzieci podczas spotkania w mieście Zołotonosza obwodu czerkaskiego w jedynym w Ukrainie centrum “Dialog pomiędzy pokoleniami”, gdzie Romowie mogą dostać opiekę medyczną, rozerwać się, wyprać rzeczy i wziąć prysznic. 6 lipca 2018 roku. Zdjęcie: Alina Kondratenko.
Artykuł o Romach z Zołotonoszy jest na stronie Ukraїner.
Wołyń
Wołyń — region, który kojarzy się głównie z obwodem wołyńskim, ale ten region historyczny jest o wiele większy. Była to piąta ekspedycja w tym roku.
Zdjęcie domku rybaka we wsi Staryj Sołotwyn na rzece Kodnianka, zrobione na początku lutego i na początku sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Pole i skrzynie do kapusty we wsi Chorochoryn rejonu łuckiego, gdzie uprawia się truskawki i kapustę pekińską. 29 lipca 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Dzieci jadą na koniu w zaprzęgu niedaleko Włodzimierza Wołyńskiego. 30 lipca 2018 roku. Zdjęcie: Dmytro Bartosz.
Mistrzowie studia dmuchania szkła Sweet Glass pokazują, jak produkują się fajki do palenia i inne produkty według unikatowej technologii poprzez dodawanie do wysokiej jakości szkła srebra najwyższej próby. 31 lipca 2018 roku. Zdjęcie: Dmytro Bartosz.
Członek zespołu “Odyn w kanoe” Ihor Dzikowskyj uprawia plogging w lesie niedaleko rodzinnego miasta Sosniwka na Wołyniu. Plogging — sport, który łączy w sobie jogging i zbieranie śmieci, dbanie o zdrowie i ekologię. 1 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Dmytro Bartosz.
Mistrz ceramiki czarnodymowej Andrij Ulanyckyj z żoną w warsztacie garncarskim w mieście Czerwonohrad na Wołyniu. 1 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Dmytro Bartosz.
Letnie mistrzostwa Ukrainy w saneczkarstwie na jedynej w Ukrainie trasie saneczkowej w Krzemieńcu na Wołyniu. 4 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Trasę saneczkową w Krzemieńcu, o długości 1157 metrów, zaczęto budować w połowie lat 90. XX wieku. W 2004 roku budowa obiektu został ukończona.
Bazylika Świętych Ignacego Loyoli i Stanisława Kostki albo Kościół Jezuitów w Krzemieńcu na Wołyniu. 5 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Obecnie przemianowana na Cerkiew Przemienienia Pańskiego. Budowla w stylu późnego baroka jest najwyższa w mieście. Za czasów ZSRR kościół wykorzystywano jako obiekt sportowy placówki edukacyjnej.
Widok na fort w Tarakanowie z wysokości lotu ptaka. 5 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Ruiny unikatowej budowli wojskowej końca XIX wieku. Położone niedaleko miasta Dubno, bliz wsi Tarakanów, Wołyń. W stanie gotowości bojowej fort przebywał do 1908 roku. Co ciekawe, budowla nadal należy do wojska.
Widok na Zamek Ostrogskich w Starokonstantynowie. 7 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Budowla z XVI wieku, wybudowana na zbiegu rzek Słucz i Ikopot w celu obrony ościennych terytoriów od najazdów Tatarów. Zamek był rezydencją kniaziów Ostrogskich, skąd pochodzi jego nazwa.
Widok na Klasztor Karmelitów Bosych w mieście Berdyczów w obwodzie żytomierskim. Ekspedycja Ukraїner nagrała tę znaną budowlę XVII wieku na drodze powrotnej z Wołynia do Kijowa. 7 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Słobożańszczyzna
Słobożańszczyzna — jeden z największych regionów na wschodzie Ukrainy. Do niego częściowo należy region, który kształtował się o wiele później — Donbas, zarówno jak cały obwód charkowski i częściowo sumski. Stąd zaczynała się okupacja radziecka, przez co Charków czasami błędnie nazywany jest “pierwszą stolicą Ukrainy”. Ten region pełen jest ukraińskiej tożsamości, kobzarstwa, kozactwa, gór kredowych i architektury współczesnej.
Widok na Derżprom i plac Swobody w Charkowie. 23 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Derżprom — pierwszy radziecki 13-piętrowy biurowiec. Pomnik architektury w stylu konstruktywizmu. Plac Swobody (wolności — tłum.) jest największym w Ukrainie i piętnastym pod względem wielkości na świecie.
Widok z wysokości lotu ptaka na samoloty Cywilnego Patrolu Powietrznego, wylatujące z lotniska pod Charkowem. 25 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Pilot Cywilnego Patrolu Powietrznego leci nad Charkowem. Jeden z głównych obszarów pracy patrolu — ewakuacja medyczna za pomocą sprzętu lotniczego. 25 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Serhij Swerdiełow.
Kobziarz Nazar Bożynskyj gra na bazarze w Charkowie. 26 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Serhij Swerdiełow.
Stacja badań jonosferycznych w mieście Zmijiw pod Charkowem – widok z lotu ptaka. 27 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
W skład kompleksu wchodzi Instytut Jonosfery w Charkowie, radary promieniowania niekoherentnego, antena paraboliczna i ruchoma 25-metrowa antena. Techniczne budowle przeznaczone są do badań wpływu fal radiowych na plazmę jonosferyczną. Stacja częściowo działa do dziś.
Zwiedzający przestrzeń kreatywną D•R•U•Z•I w Konstantynówce w obwodzie donieckim zajmują się pracą techniczną. 31 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Pachomenko.
Artykuł o przestrzeniach interakcji w Konstantynówce jest na stronie Ukraїner (na razie w języku ukraińskim — tłum.).
Kuźnia w Dobropolu. 1 września 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Pachomenko.
Kamieniołom gliny niedaleko miasta Drużkiwka na Słobożańszczyźnie. Tutaj wydobywana jest ogniotrwała glina, na którą jest wysoki popyt za granicą. 1 września 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Anna Tuzowa bawi się z dzieckiem w centrum dla dzieci ze specjalnymi potrzebami “Promiń” w Konstantynówce w obwodzie donieckim. 1 września 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Pachomenko.
Artykuł o przestrzeniach interakcji w Konstantynówce jest na stronie Ukraїner (na razie w języku ukraińskim — tłum.).
Garncarz Dmytro w Słowiańsku. 2 września 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Pachomenko.
Dzieci bawią się na boisku sportowym, wybudowanym na koszt mini-grantu, który otrzymała organizacja “Tworci istorii” (twórcy historii — tłum.) na renowację miasta Dobropole w obwodzie donieckim. 2 września 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Artykuł o przestrzeniach interakcji w Dobropolu można przeczytać na stronie Ukraїner (na razie w języku ukraińskim — tłum.).
Aktywista Maksym Trunow opowiada dziennikarzom projektu Ukraїner o stworzeniu skateparku dla młodzieży na terytorium kina “Drużba” (przyjaźń — tłum.) w Łysyczańsku. 5 września 2018 roku. Zdjęcie: Artem Hałkin.
Artykuł o przestrzeniach interakcji w Łysyczańsku jest na stronie Ukraїner (na razie w języku ukraińskim — tłum.).
Żasin Iskondarow — członek honorowy społeczności turecko-meskizyjskiej we wsi Wasiukiwka niedaleko Bachmuta odpoczywa z rodziną w domu. 6 września 2018 roku. Zdjęcie: Artem Hałkin.
Widok na największy na świecie radioteleskop (UTR-2), znajdujący się niedaleko miasta Czuhujiw na Słobożańszczyźnie. Jego obszar jest większy od wszystkich radioteleskopów na planecie razem wziętych. 7 września 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Portret kompozytora Piotra Czajkowskiego autorstwa Nadii Chodasewycz-Łeże, wykonany techniką mozaiki w ekspozycji w muzeum historii i sztuki we wsi Parchomiwka obwodu charkowskiego. 8 września 2018 roku. Zdjęcie: Artem Hałkin.
Horiunka Lukeria Koszelewa spotyka sąsiadkę na podwórku własnego domu we wsi Nowa Słoboda na Słobożańszczyźnie. 10 września 2018 roku. Horiunie to autochtoniczna ludność Putywlszczyzny, grupa subetniczna, która uformowała się na tym terytorium w XVI wieku. 10 września 2018 roku. Zdjęcie: Artem Hałkin.
Galicja
Ostatnim, 16-tym regionem była Galicja, gdzie koncentracja historii i lokacji była najwyższa. Wyodrębnić kogoś z bohaterów w Galicji było naprawdę trudno.
Widok na Operę Lwowską i aleję Swobody (wolności — tłum.) z wysokości lotu ptaka. 3 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Zamek w Olesku. Obecnie jest oddziałem Lwowskiej Galerii Sztuki. 19 sierpnia 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Widok na zamek w Olesku o zachodzie słońca. To najstarszy zamek Galicji, pomnik architektury i historii XIII-XVIII w. Położenie na granicy Polski i Litwy powodowało, że o zamek wciąż prowadzono walki i często zmieniali się jego właściciele.
Po raz pierwszy wspomniano o nim w źródłach z 1327 roku.
Zamek w Olesku znany jest w polskiej historii z tego, że tutaj urodził się przyszły król Polski Jan III Sobieski. Za czasów jego panowania zamek był rezydencją królewską. Za czasów ZSRR w zamku mieścił się obóz jeńców wojennych i skład amunicji. W latach 70. XX wieku rozpoczęła się restauracja zamku w Olesku.
Lirnik i rzeźbiarz Hordij Staruch gra na lirze w swoim warsztacie we Lwowie. 20 września 2018 roku. Zdjęcie: Alina Rudia.
Artykuł o Hordiju Staruchu jest na stronie Ukraїner (na razie w języku ukraińskim — tłum.).
Niedźwiedź w schronisku “Domażyr”. Schronisko dla niedźwiedzi otwarte w październiku 2017 roku niedaleko wsi Domażyr, 15 km od Lwowa, Galicja. 20 września 2018 roku. Zdjęcie: Alina Rudia.
Schronisko dla niedźwiedzi “Domażyr” to centrum rehabilitacyjne, które pomaga i ratuje niedźwiedzie z ośrodków szkolenia psów (które prowadzą treningi z udziałem niedźwiedzi), mobilnych zoo, cyrków, hoteli i restauracji. Czytajcie więcej w materiale o “Domażyrze”, który jest już opublikowany (na razie w języku ukraińskim — tłum.).
Mieszkanka centrum resocjalizacji bezdomnych “Emaus-Osela” w Winnikach w obwodzie lwowskim wygrzewa się na słońcu. 21 września 2018 roku. Zdjęcie: Alina Rudia.
Mistrzyni sztuki ludowej Daria Aloszkina, która odtwarza starożytną ukraińską sztukę wycinania, pozuje na tle swoich prac. Lwów, 23 września 2018 roku. Zdjęcie: Alina Rudia.
Radziecki pomnik na podwórku eksperymentalnej lwowskiej fabryki ceramiczno-rzeźbiarskiej. 25 września 2018 roku. Zdjęcie: Alina Rudia.
Koń pasie się na farmie ekologicznej niedaleko wsi Płocka w obwodzie lwowskim. Farma powstała z inspiracji entuzjasty Tarasa Suchodolskiego. 27 września 2018 roku. Zdjęcie: Artem Hałkin.
Kościół Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy — czynna świątynia Kościoła rzymskokatolickiego w Ukrainie w mieście Stryj, Galicja. 1 października 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Wybudowany w 1425 roku kościół wielokrotnie ucierpiał z powodu pożarów i przeszedł wiele przebudowań. Co ciekawe, był czynny nawet w czasach radzieckich, a zatem zachowały się zdobienia wnętrz i nawet drewniane ławki. Na przełomie XVI і XVII w. w kościele pojawiły się organy. Po raz pierwszy wspomniano o nich w dokumentach z 1620 roku.
Uczestnicy inicjatywy “Frankiwsk, jaki trzeba zachować”, która zajmuje się restauracją autentycznych drzwi w mieście, pokazują swój warsztat dziennikarzom projektu Ukraїner. 4 października 2018 roku. Zdjęcie: Chrystyna Kułakowska.
Zachód słońca nad górą Paraszka (Paraska) — najwyższym szczytem grzbietu o tej samej nazwie w Beskidach Skolskich w Karpatach. Wysokość góry to 1268,5 m nad poziomem morza. 6 października 2018 roku. Zdjęcie: Chrystyna Kułakowska.
pokaz slajdów
Mistrzowie produkują rzeźbę Jezusa Chrystusa w cechu lwowskiej fabryki ceramicznej. 8 października 2018 roku. Zdjęcie: Kateryna Akwarelna.
Wałerij Didorak z Kołomyi na Galicji. 9 październik 2018 roku. Zdjęcie: Kateryna Akwarelna.
Wałerij już od pięciu lat wykonuje figury ogromnych prehistorycznych zwierząt. O tym, jak wyglądały, dowiaduje się z książek i internetu. Kiedy nie wystarczało mu informacji, korzystał z własnej intuicji.
Ludzie idą placem Teatralnym w Tarnopolu. 12 października 2018 roku. Zdjęcie: Pawło Paszko.
Dziewczyna pozuje w wyszywance borszczowskiej z kolekcji Wiry Matkowskiej — właścicielki największej na świecie kolekcji wyszywanek borszczowskich. Jej kolekcja liczy ponad półtora tysiąca ubrań. 12 października 2018 roku. Zdjęcie: Kateryna Akwarelna.
Wyszywankę borszczowską łatwo rozpoznać po kontrastowych wizerunkach, wykonanych nitkami czarnego koloru.
Szwajcarka Cristina Lieberherr trzyma w rękach skrzynie, co których zbiera karpackie zioła. 13 października 2018 roku. Zdjęcie: Kateryna Akwarelna.
Wraz z innymi trzema kobietami Cristina założyła na podkarpackich wzgórzach we wsi Potutory niedaleko Bereżan przedsiębiorstwo produkcji herbaty “Przyprawy z Potutorów”. Grządki, gdzie rośnie większość ziół, suszarka i pomieszczenie przetwórcze znajdują się na terytorium farmy. Inne zioła zbierane są na polach przedsiębiorstwa albo dookoła Potutorów w ekologicznie czystych miejscach.
Stado ptaków na niebie niedaleko Buczacza. 10 października 2018 roku. Zdjęcie: Kateryna Akwarelna.