Share this...
Facebook
Twitter

100 fotografií Ukrajiny je obsáhlou publikací, kterou Ukraïner tradičně chystá na konec každého roku už od roku 2017. Toto jsou nejpovedenější snímky, které náš tým pořídil za posledních 12 měsíců. Ukrajinská krajina, místní aktivisté, sociální a kulturní iniciativy atd. – to vše jsou příběhy Ukrajinců a Ukrajiny, které stojí za to poznávat a pak je vyprávět.

Pozoruhodné je, že na rozdíl od předchozích sbírek fotografií, v této nejsou téměř žádné snímky pořízené z dronů, protože jejich operátoři dočasně změnili místo působení – většinou teď slouží v leteckém průzkumu.

Touto publikací shrneme rok 2022. Ten začal tradičními oslavami zimních svátků, které tým Ukraïneru natáčel v různých regionech Ukrajiny najednou. Stejně jako většina Ukrajinců i my jsme měli na rok 2022 mnoho plánů. Připravovali jsme se na nové výpravy, avšak 24. února se životy nás všech náhle změnily. Začala rozsáhlá invaze RF na území Ukrajiny.

Ukraїner přizpůsobil své komunikační kanály k tomu, aby vyprávěl pravdu o rusko-ukrajinské válce a nezdolnosti Ukrajinců. Přestali jsme zveřejňovat příběhy natočené před invazí a místo toho se zaměřili na témata, která ukazují jednotu, odboj a ducha Ukrajinců v novéválečné realitě, odhalují zločiny Ruska a přibližují vítězství Ukrajiny. I navzdory válce jsme letos rozjeli mnoho nových projektů.

Jedním z nejdůležitějších projektů je projekt Deokupace, v jehož rámci navštěvujeme ukrajinská města a vesnice na severu, jihu a východě, které byly osvobozeny od ruských vojsk. Ke konci prosince 2022 navštívil tým Ukraїneru všechny deokupované obce a často se stal prvním médiem, které se tam vydalo a zaznamenalo rozhovory s místními obyvateli, kteří žili pod okupací.

Natočili jsme také sérii příběhů o ženách ve válce, které pomáhají komunitě jako lékařky, dobrovolnice, vedoucí. Mluvili jsme o dobrovolnických iniciativách, které se objevily nebo oživily po invazi na pomoc armádě a civilistům. Samozřejmě se nejedná o úplný seznam, proto jsme tyto a další nové projekty velké války shromáždili na webu v rubrice Válka.

Zatímco čtete tyto řádky, podařilo se nám vybrat téměř 3 miliony hřiven, které potřebujeme k zajištění existence a rozvoje projektu po celý rok. Komunikační kampaň na podporu této sbírky jsme nevedli, v první řadě totiž všichni přispívají na zbraně a Ozbrojené síly Ukrajiny. Ukraїner však můžete podpořit na našich webových stránkách nebo na Patreonu.

Připomeňte si, jak vypadaly publikace 100 fotografií v předchozích letech: 2021, 2020, 2019!

Smrt jako postava v betlému s názvem Herodes. Komarove, Polesí,. 7. ledna. Foto: Svitlana Čurubrova.

Betlém Ukrajinského spolku mládeže jde ulicí města. Charkiv, Slobožanščyna. 7. ledna. Foto: Jevhenija Sedněva. Speciální projekt Zimní svátky.

Vánoční průvod koledníků s vánočními hvězdami. Lviv, Halič. 8. ledna. Foto: Halyna Kučmanyč. Speciální projekt Zimní svátky.

Folkloristka a zakladatelka skupiny Muravskyj šljach Halyna Lukjanec se obléká do tradičního ukrajinského kroje, aby se vydala koledovat do ulic města. Charkiv, Slobožanščyna. 8. ledna. Foto: Jevhenija Sedněva. Speciální projekt Zimní svátky.

Rodina Skorykových slaví Vánoce. Šeršenci, Podolí. 10. ledna. Foto: Emma Soldatova. Speciální projekt Zimní svátky.

Kostýmy medvědů, postav Malanky. Jsou vyrobeny ze svazků ostřice. Kostým dospělé osoby váží 30 až 40 kg. Beleluja, Halič. 13. ledna. Foto: Artem Halkin. Speciální projekt Zimní svátky.

Dobrovolník Ukraїneru Jurij Hanuščak, obyvatel obce Pistyň, se každoročně účastní Malanky, kde ztvárňuje ženské postavy — Malanku nebo Babu. Pistyň, Karpaty. 13. ledna. Foto: Chrystyna Kulakovska. Speciální projekt Zimní svátky.

Jednou z tradic na svátek Malanky je zvyk zastavovat auta místních obyvatel, vtipkovat s řidiči a prosit je o nějakou odměnu. Popova Hreblja, Podolí. 13. ledna. Foto: Vjačeslav Ratynskyj. Speciální projekt Zimní svátky.

Vyvrcholením oslav Malanky v Beleluji je vždy tzv. borinka. Jedná se o demonstrativní boj o prvenství postav z různých skupin Malanky. Vítězem se stává ten, kdo položí soupeře na lopatky. Beleluja, Halič. 14. ledna. Foto: Artem Halkin. Speciální projekt Zimní svátky.

Účastník Malanky se kochá noční krajinou vesnice. Ispas, Bukovyna. 14. ledna. Foto: Jurij Stefaňak. Speciální projekt Zimní svátky.

Boj postav Malanky z různých skupin. Festival Malanka se v Popově Hreblji nazývá Cikáni a vytvořené skupiny Malanky se nazývají „cikánské rodiny“. Popova Hreblja, Podolí. 14. ledna. Foto: Vjačeslav Ratynskyj. Speciální projekt Zimní svátky.

Slunečný den v zasněžené horské vesnici. Pistyň, Karpaty. 12. února. Foto: Chrystyna Kulakovska. Speciální projekt Zimní svátky.

Zamrzlá horská řeka Pistyňka. Pistyň, Karpaty. 12. února. Foto: Chrystyna Kulakovska. Speciální projekt Zimní svátky.

Dopravní zácpa na výjezdu z hlavního města v první den ruské invaze do Ukrajiny. Kyjiv. 24. února. Foto: Olexandr Chomenko.

Výroba Molotovových koktejlů na zahradě soukromého domu. Zapytiv, Halič. 26. února. Foto: Lina Ču.

Azyl pro dočasně přesídlené osoby ve Lvivském akademickém divadle pojmenovaném po Lesu Kurbasovi. Lviv, Halič. 27. února. Foto: Jurij Stefaňak.

Dočasní uprchlíci s kufry na náměstí u nádraží. Lviv, Halič. 27. února. Foto: Sofie Soljar.

Každodenní život humanitárního štábu. Lviv, Halič. 28. února. Foto: Olexandr Chomenko.

Andrij Chlyvňuk, zpěvák ukrajinské kapely Boombox, který se připojil ke speciální hlídkové policejní jednotce v centru hlavního města. Kyjiv. 4. března. Foto: Serhij Korovajnyj.

Socha Neptuna na centrálním náměstí chráněná před ostřelováním. Lviv, Halič. 6. března. Foto: Jurij Stefaňak.

Divadelní představení v úkrytu. Ivano-Frankivsk, Halič. 7. března. Foto: Valentyn Kuzan.

Dobrovolník jednotky teritoriální obrany. Kyjiv. 9. března. Foto: Serhij Korovajnyj.

Dobrovolníci pletou maskovací sítě pro armádu v Prašné věži. Lviv, Halič. 10. března. Foto: Lina Ču.

Štáb dobrovolníků v rektorátu Užhorodské národní univerzity. Užhorod, Zakarpatí. 16. března. Foto: Valentyn Kuzan.

Halyna Balabanova v obléhaném Mariupolu, spolu se svým týmem koordinovala velký dobrovolnický štáb vytvořený na základě vzdělávacího střediska Chalabuda. Lviv, Halič. 20. března. Foto: Chrystyna Kulakovska. Speciální projekt: Slyšte hlas Mariupolu.

V centru města je vidět kouř z ropného skladu zničeného nepřátelskou střelou. Lviv, Halič. 26. března. Foto: Chrystyna Kulakovska.

Halyna Feduška, dětská neuroložka v Národní dětské specializované nemocnici Ochmatdyt. V den začátku invaze setrvala ve službě a její kolegové převzali její iniciativu. Nemocnice tak fungovala i během války. Kyjiv. 26. března. Foto: Serhij Korovajnyj. Speciální projekt Ženy ve válce.

Příběh: Jak lékaři za války zachraňují životy.

Pracovník autoservisu, veterán antiteroristické operace, od prvního dne ruské invaze opravuje pro potřeby armády automobily a trofejní zbraně, které ukrajinští vojáci mohou znovu použít. Kyjiv. 27. března. Foto: Karina Piljuhina.

Úlomky ruské střely na vesnické ulici. Ljutiž, Polesí. 31. března. Foto: Karina Piljuhina.

Děda Valentyn s vnučkou v centru pro dočasně přesídlené osoby. Zaporižžja, Záporoží a Podněpří. 4. dubna. Foto: Pavlo Paško.

Letecká průzkumnice odváží k sobě domů kočku nalezenou v Irpini. Irpiň, Polesí. 2. dubna. Foto: Karina Piljuhina.

Letečtí průzkumníci pilotují drony. Černihiv, Siverščyna. 4. dubna. Foto: Dmytro Sanin.

Střelecký výcvik v rámci projektu výcviku civilního obyvatelstva. Lviv, Halič. 10. dubna. Foto: Lina Ču.

Muzeum místní historie, které zničili Rusové, s obrazy Marie Primačenko. Ivankiv, Polesí. 10. dubna. Foto: Roman Klymčuk.

Portrét dítěte na deokupovaném území. Ivankiv, Polesí. 10. dubna. Foto: Karina Piljuhina.

Muž cestuje vlakem z oblasti poblíž bojů do relativně bezpečnějších oblastí země. Lozova, Slobožanščyna, 13. dubna. Foto: Karina Piljuhina.

Bohoslužba v garnizónním kostele Petra a Pavla. Lviv, Halič. 17. dubna. Foto: Jurij Stefaňak.

Západ slunce. Ochtyrka, Siverščyna. 21. dubna. Foto: Karina Piljuhina.

Fotograf Serhij Melnyčenko ukazuje tištěné verze svých fotografií. Fotografie prodává jako digitální vlastnictví (NFT) a výtěžek věnuje Ozbrojeným silám Ukrajiny. Letos v létě se mu podařilo vybrat více než půl milionu hřiven. Ivano-Frankivsk, Halič. 22. dubna. Foto: Anastasija Kubert.

Místní partyzán, který pomáhal bránit své město před okupanty, ukazuje zbytky ruské kolony těžké techniky. Trosťanec, Slobožanščyna. 22. dubna. Foto: Kosťantyn Huzenko. Speciální projekt Deokupace.

Místní obyvatel projíždí kolem domu ostřelovaného ruskou armádou. Trosťanec, Slobožanščyna. 22. dubna. Foto: Kosťantyn Huzenko. Speciální projekt Deokupace.

Zničené samohybné dělo na hlavním náměstí města. Trosťanec, Slobožanščyna. 22. dubna. Foto: Kosťantyn Huzenko.

Střela z nepřátelského raketometu (MLRS), která uvízla ve stromě. Korjukivka, Siverščyna. 25. dubna. Foto: Kosťantyn Huzenko. Speciální projekt Deokupace.

Ihor Bileckyj, učitel, který se po začátku rozsáhlé invaze stal vojákem jednotek teritoriální obrany Ukrajiny. Černihiv, Severie. 26. dubna. Foto: Kosťantyn Huzenko. Speciální projekt Deokupace.

Dobrovolníci, kteří dorazili na výběrové řízení do 47. praporu Ozbrojených sil Ukrajiny (od 15. listopadu 2022 — brigáda), který je známý jako „Markusův prapor“. Kyjiv. 4. května. Foto: Jurij Stefaňak.

Zbytky nábytku ve městě, které zničila ruská armáda. Hostomel, Polesí. 5. května. Foto: Karina Piljuhina. Speciální projekt Deokupace.

Šéfkuchařka restaurace Wine love Kateryna Tkačuk přetvořila restauraci na dobrovolnickou kuchyni a podpořila tak iniciativu charitativního fondu Dobrovolnický Kyjiv. V únoru se pro civilisty a vojáky vařilo přibližně 900 jídel denně. Kyjiv. 9. května. Foto: Olexandr Chomenko. Speciální projekt Místní aktivisté.

Roman Korobkin, dobrovolník uměleckého studia Modul, které opravuje auta přivezená z Polska, Lotyšska a dalších zemí pro potřeby ozbrojených sil. Dnipro, Podněpří a Záporoží. 20. května. Foto: Jurij Stefaňak. Speciální projekt Místní aktivisté.

Dívka v knihovně čte knihu v ukrajinštině. Kolomyja, Halič. 21. května. Foto: Valentyn Kuzan.

Dobrovolníci pracují na skladě. Zaporižžja, Podněpří a Záporoží. 22. května. Foto: Jurij Stefaňak.

Obyvatelé Chersonu, kteří byli nuceni se evakuovat na bezpečnější místa. Zaporižžja. Podněpří a Záporoží. 27. května. Foto: Jurij Stefaňak.

Kráter způsobený explozí bomby poblíž vesnického dvora. Kuchari, Polesí. 29. května. Foto: Roman Klymčuk. Speciální projekt Deokupace.

Serhij Prytula, showman, politik, aktivista a šéf jedné z nejsilnějších charitativních nadací na pomoc armádě. Kyjiv. 29. května. Foto: Mychajlo Čubun. Speciální projekt Kreativní financování.

Mykola Morhun, obyvatel deokupované vesnice, s nábojnicí z kazetové munice nalezené na jeho zahradě. Kuhari, Polesí. 29. května. Foto: Jurij Stefaňak. Speciální projekt Deokupace.

Dívka si hraje s kočkou v centru pro dočasně přesídlené obyvatele. Zabolotci, Halič . 3. června. Foto: Bohdan Hrab. Speciální projekt Ženy ve válce.

Dívka s letadélkem v azylu pro dočasně přesídlené osoby. Zabolotci, Halič. 3. června. Foto: Bohdan Hrab. Speciální projekt Ženy ve válce.

Valentyna Dobrydina pomáhá místnímu mladíkovi. Valentyna je aktivistkou, vedoucí Černivecké regionální organizace zdravotně postižených lidí Lídr, od počátku invaze pomáhá zdravotně postiženým lidem s evakuací a uspořádáním jejich každodenního života. Černivci, Bukovina. 4. června. Foto: Vasyl Salyha.

Chlapec vylezl na vyhořelý tank ruských okupantů. Silnice severně od Kapitanivky, Polesí. 6. června. Foto: Jurij Stefaňak.

Charkivský pouliční umělec Hamlet Ziňkivskyj na pozadí své tvorby. Charkiv, Slobožanščyna. 10. června. Foto: Olexandr Šarma. Speciální projekt Deokupace.

Budova Charkivské oblastní státní správy zničená v důsledku raketového útoku ruské armády. Charkiv, Slobožanščyna. 15. června. Foto: Oleh Solohub. Speciální projekt Deokupace.

Voják doprovází dobrovolníky střediska Vokzal do přifrontové obce. Slobožanščyna. 14. května. Foto: Olexandr Babič. Speciální projekt Místní aktivisté.

Ukrajinští vojáci si pochutnávají na třešních. Slatne, Slobožanščyna. 14. června. Foto: Karina Piljuhina. Speciální projekt Deokupace.

Bojová záchranářka Maria Nazarova (uprostřed) provádí výcvik taktické medicíny. Přesné místo není z bezpečnostních důvodů uvedeno. 17. června. Foto: Mykyta Zavilinskyj. Speciální projekt Ženy ve válce.

Chlapec Nikita, trpící epilepsií a autismem, je převážen na vyšetření k neurochirurgům, kteří pomáhají Ukrajincům ve spolupráci s nevládní organizací Razom for Ukraine. Lviv, Halič. 22. června. Foto: Petro Čekal.

Dobrovolníci organizace Razom for Ukraine, která sdružuje aktivisty z USA, Kanady, Polska a Ukrajiny, nakládají krabice s humanitární pomocí. Lviv, Halič. 22. června. Foto: Petro Čekal.

Muž přechází přes silnici. Charkiv, Slobožanščyna. 2. července. Foto: Kyryll Hončar.

Ukrajinský novinář Roman Vintoniv vstoupil během rozsáhlé války do Ozbrojených sil Ukrajiny. Místo není z bezpečnostních důvodů uvedeno. 12. července. Foto: Valentyn Kuzan.

Poškozený motor letounu An-225 Mrija. Hostomel, Polesí. 13. července. Foto: Jurij Stefaňak. Speciální projekt Deokupace.

Letadlo zničené ruskými okupanty. Hostomel, Polesí. 13. července. Foto: Roman Klymčuk. Speciální projekt Deokupace.

Herci Mariupolského divadla, kteří obnovili divadelní představení v Užhorodském divadle, krátce před vstupem na jeviště. Užhorod, Zakarpatí. 18. července. Foto: Bohdan Hrab.

Spoluzakladatel dobrovolnické iniciativy Repair Together Oleksandr Kučynskyj při demolici poškozeného Domu kultury. Jahidne, Siverščyna. 23. července. Foto: Chrystyna Kulakovska.

Dobrovolníci z organizace Repair Together odpočívají po rozebírání trosek Domu kultury zničeného okupanty. Jahidne, Siverščyna. 23. července. Foto: Chrystyna Kulakovska.

Kněz Iov Olšanskyj, který přešel od Moskovského patriarchátu k Pravoslavné církvi Ukrajiny, vstupuje do kostela k provedení bohoslužby. Lviv, Halič. 27. července. Foto: Petro Čekal.

Taras Kompaničenko, hráč na banduru a lyru, hlavní člen skupiny Choreja Kozacka. V roce 2022 vstoupil do Ozbrojených sil Ukrajiny. Kyjiv. 14. srpna. Foto: Valentyn Kuzan.

Tým Ukraїner na každoročním letním kempu. Buča, nadáleko Kyjiva. 27. srpna. Foto: Sofija Soljar.

Vojenský analytik, účastník rusko-ukrajinské války, vedoucí charitativního fondu Come Back Alive Taras Čmut. Kyjiv, 1. září. Foto: Valentyn Kuzan. Speciální projekt Kreativní financování.

Ukrajinský režisér a scenárista krymskotatarského původu Nariman Alijev. Kyjiv. 1. září. Foto: Valentyn Kuzan. Speciální projekt Kreativní financování.

Ukrajinská televizní moderátorka, producentka a aktivistka Jaroslava Kravčenko. Kyjiv. 10. září. Foto: Valentyn Kuzan. Speciální projekt Kreativní financování.

Autoportrét běženkyně, která se dočasně vrací ze zahraničí do rodného Charkiva. Slobžanščyna. 14. září. Foto: Anhelina Bišep.

Vinice. Husiatyn, Podolí. 17. září. Foto: Orest Ilčyšyn. Expedice pro knihu o víně.

Dobrovolníci charitativního fondu Vokzal rozdělují humanitární pomoc ve vylidněném městě. Kupjansk, Slobožanščyna. 15. září. Foto: Viktorija Jakymenko Yakymenko. Speciální projekt Místní aktivisté.

Nádraží ve městě, které přežilo ruskou okupaci. Kozača Lopaň, Slobožanščyna. 18. září. Foto: Victorija Jakymenko. Speciální projekt Deokupace.

Cela mučírny, kde ruští okupanti věznili Ukrajince. Izjum, Slobožanščyna. 19. září. Foto: Viktorija Jakymenko. Speciální projekt Deokupace.

Člen exhumačního týmu na místě masového hrobu. Izjum, Slobožanščyna. 19. září. Foto: Viktorija Jakymenko. Speciální projekt Deokupace.

Místní obyvatelka na místě masového hrobu. Izjum, Slobodská Ukrajina. 19. září. Foto: Viktorija Jakymenko. Speciální projekt Deokupace.

Zakladatel Ukraїneru Bohdan Lohvynenko mluví s mladým obyvatelem osvobozeného města. Izjum, Slobožanščyna, 19. září. Foto: Viktorija Jakymenko. Speciální projekt Deokupace.

Místní obyvatelé chytají signál mobilní sítě na nejvyšším místě na okraji města. Izjum, Slobožanščyna. 20. září. Foto: Viktorija Jakymenko. Speciální projekt Deokupace.

Pomník Tarase Ševčenka ve vylidněném městě. Balaklija, Slobožanščyna 21. září. Foto: Viktorija Jakymenko. Speciální projekt Deokupace.

Vinař ochutnává vlastní víno. Myla, Polesí. 24. září. Foto: Jurij Stefaňak. Expedice za knihou o víně.

Západ slunce nad Dněstrem. Bakota, Podolí. 26. září. Foto: Orest Ilčyšyn.

Sklizeň hroznů v Institutu vinohradnictví a vinařství pojmenovaném po V. Tajirovovi. Tajirove, Přičernomoří. 30. září. Foto: Jurij Stefaňak. Expedice pro knihu o víně.

Žena prochází kolem domu zničeného během bojů. Lyman, Slobožanščyna. 6. října. Foto: Roman Klymčuk. Speciální projekt Deokupace.

Pár se kochá výhledem na večerní město během havarijní odstávky proudu. Kyjev. 25. října. Foto: Jurij Stefanyak.

Zpravodaj italského listu Corriere della Sera, Lorenzo Cremonesi. Kyjiv. 27. října. Foto: Artem Halkin. Speciální projekt Ukrajina očima zahraničních novinářů.

Pár se vrací domů. Kupjansk, Slobožanščyna. 1. listopadu. Foto: Jana Sidaš. Speciální projekt Deokupace.

Spálená vojenská technika na pozadí ostřelované Svatohirské lavry. Sviatohirsk, Slobožanščyna. 4. listopadu. Foto: Jana Sidaš. Speciální projekt Deokupace.

Olena Hončaruk, která působila ve funkci generální ředitelky Dovženkova centra do listopadu 2022. Kyjiv. 16. listopadu. Foto: Jurij Stefaňak.

Ukrajinští vojáci zdraví řidiče a cestující v protijedoucím autě. Místo není z bezpečnostních důvodů uvedeno. 17. listopadu. Foto: Oleh Marčuk. Speciální projekt Deokupace.

Obyvatelé osvobozeného města nabírají vodu na nábřeží. Cherson, Tavrija. 24. listopadu. Foto: Jurij Stefaňak. Speciální projekt Deokupace.

Materiál je připraven

Autor projektu:

Bohdan Logvynenko

Autorka:

Natalija Ponedilok

Redaktorka:

Aňa Jablučna

Fotoeditor:

Jurij Stefaňak

Autor:

Pavlo Paško

Content manažerka:

Uljana Hentoš

Překladatelka:

Daniela Rostykusova

Redaktor překladu:

Stanislav Blanco

Sleduj Expedici