Share this...
Facebook
Twitter

Культура завжди була зброєю для Росії. І якщо раніше активно поширювався нині вже повністю дискредитований наратив про «братські народи», то у 2022 році Путін почав висловлюватися зовсім абсурдно: мовляв, сучасну Україну створила Росія. Пропаганда РФ працює на всіх культурних фронтах, використовуючи як інструмент мову, релігію та освіту.

Із початком повномасштабного вторгнення Україна не тільки продовжила бойкотувати російську культуру на своїй території, а й закликає весь світ до такого бойкоту. Українські культурні діячі звернулися до міжнародних колег і партнерів із проханням підписати петицію щодо культурних санкцій для РФ. Багато мистецьких, культурних закладів, стримінгових платформ, виставок і фестивалів по всьому світу вже заявили про припинення будь-якої співпраці з країною-агресором.

Видавнича сфера

Український інститут книги, Український ПЕН, Книжковий Арсенал і Bookforum Lviv закликали світову книжкову спільноту блокувати будь-яку співпрацю з Росією у книжковій сфері: від скасування участі російських видавців, культцентрів і авторів на книжкових виставках та фестивалях до припинення дистрибуції книг російських авторів на всіх доступних платформах.

Ключові українські книжкові мережі та книгарні — Yakaboo, Книгарня «Є», «Клуб Сімейного Дозвілля» — розірвали співпрацю з російськими видавництвами. Деякі з них уже заявили про вилучення з продажу всієї продукції країни-окупанта, а також зробили суттєві благодійні внески на підтримку ЗСУ. Українська спільнота видавців коміксів закликала не купувати і не продавати російські комікси, припинити будь-яку співпрацю з РФ. Закріплюючи цю тенденцію на загальнодержавному рівні, на початку березня Державний комітет України з телебачення та радіомовлення повністю заборонив ввезення будь-якої видавничої продукції в Україну з території Росії.

Найбільші книжкові фестивалі світу відмовляють присутності Росії з їхнім національним стендом. Таке рішення вже ухвалив Франкфуртський книжковий ярмарок, що є ключовою подією у книжковому світі. Цю позицію підтримав і Книжковий фестиваль у Болоньї.

Деякі літератори, зокрема всесвітньовідомий американський письменник Стівен Кінг, оголосили, що не укладатимуть нових контрактів із російськими видавництвами.

Музика

Сервіс потокового аудіо Spotify повідомив про закриття свого офісу в Росії, а згодом зупинив продаж Premium-передплати через відхід з країни платіжних провайдерів.

За агресію проти України Росію вилучили з пісенного конкурсу Євробачення-2022. До цього Європейський мовний союз (EBU) закликала фінська телекомпанія YLE.

Світові зірки підтримують Україну та захоплюються стійкістю українців. Мадонна, Пол Маккартні, Леді Гага, Том Оделл, Яніс Філіппакіс (соліст Foals) та інші закликають Путіна зупинити війну. Багато виконавців і гуртів уже скасували заплановані концерти в РФ, зокрема Imagine Dragons, Iggy Pop, Brainstorm, Green Day, The Neighborhood, Tommy Genesis, Franz Ferdinand, Apashe, Foals, The Killers.

Проблеми почались і в російських музичних діячів, що мали заплановані виступи за кордоном. Російський диригент Валерій Гєргієв, який підтримує путінський режим і підписував лист на підтримку анексії Криму, втратив контракт на серію концертів у одному із найпрестижніших концертних залів світу Карнегі-хол. Скасовано виступи і російського піаніста Дєніса Мацуєва.

Театр і кіно

Бойкотувати російські фільми закликала Асоціація кіноіндустрії України. Заклик підтримала Європейська кіноакадемія, вилучивши російські фільми з цьогорічної премії European Film Awards. FIPRESCI (Міжнародна організація кінопреси) у відповідь на лист українських кінокритиків повідомила, що її члени не братимуть участь у фестивалях на території Росії та у тих, які вона організовує.

Десятки культурних інституцій повністю розривають співпрацю з РФ: провідний американський театр Metropolitan Opera та Royal Opera House у Лондоні, литовський Національний театр опери й балету, естонська Національна опера та інші.

Київський театр російської драми та комедії змінив назву — тепер це Національний академічний театр імені Лесі Українки.

У соцмережі Twitter неофіційний акаунт українського Театру на Подолі послав у одному напрямку з російським військовим кораблем Державний музей ім. А. С. Пушкіна у Москві, який написав, що перерахує всі кошти, виручені в День захисника Вітчизни (колишнє державне свято в Україні, яке відзначали 23 лютого, спадок радянської системи; зараз державне свято в Росії), у фонд біженців так званих ДНР і ЛНР.

Мистецтво

Світові об’єднання художників, скульпторів, фольклористів, дизайнерів та інших креативних сфер вилучають учасників з Росії зі своїх спільнот і тематичних виставок, фестивалів. Так, на 59-й Венеційській бієнале (провідна виставка сучасного мистецтва) не буде жодного проєкту від Росії. На тлі вторгнення РФ в Україну аукціонні дома Sotheby’s та Christie’s скасовують торги російським мистецтвом, заплановані на червень 2022 року.

Креативні конкурси та спільноти, такі як European Design Awards, Awwwards, Cannes Lions, Red Dot Award та інші, зайняли проукраїнську позицію і відмовились співпрацювати з агресорами.

Міжнародна рада організацій фольклорних фестивалів і традиційних мистецтв (CIOFF) призупинила членство Росії та Білорусі.

Блогери та лідери думок

Українці масово блокують проросійських блогерів, лідерів думок та інфлюенсерів, які підтримують путінський режим або завуальовано висловлюються за мир, ніби «не все так однозначно». У коментарях під їхніми навіть нейтральними постами з’являється все більше хештегів #SlavaUkraini та #stoprussia, які ті не встигають видаляти.

Кім Кардашян, Тімоті Снайдер, Малала Юсафзай, Річард Бренсон та інші світові інфлюесери-мільйонники висловлюють активну підтримку Україні у своїх соціальних мережах. Більшість українських блогерів зараз опікується підтримкою ЗСУ та веде свої сторінки ситуативно.

Стрімінгові платформи

26 лютого понад 200 провайдерів заблокували сервіси, що транслювали російські канали. На черзі — бан основних інтернет-ресурсів, що забезпечують ретрансляцію каналів РФ. Цього ж дня, 26 лютого, Мінкульт разом із ключовими медіагрупами звернувся до міжнародних телевізійних провайдерів, аби ті вимкнули всі російські новинні канали.

Стримінговий сервіс Netflix теж ввів культурні санкції проти РФ — 20 російських телеканалів перестануть показувати на платформі. YouTube заблокував трансляцію російських Перший канал, Росія 24, Росія 1, TASS, РІА Новини, РБК та низку інших пропагандистських каналів.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Анна Яблучна

Софія Анжелюк

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Катерина Легка

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за новинами Ukraїner