Архітектурні проєкти для тимчасових переселенців

Share this...
Facebook
Twitter

Під час повномасштабної війни в Україні зруйновано чи пошкоджено тисячі житлових будинків. Російські окупанти вже залишили багатьох українців без власної нерухомості. Крім того, мільйони людей були вимушені евакуюватися з «гарячих» точок у безпечніші населені пункти всередині країни. Усім цим людям потрібно десь жити. Український уряд вже напрацьовує механізми вирішення цих питань, а архітектурні бюро з різних міст України проєктують рішення, що допоможуть тимчасовим переселенцям облаштуватися у наявних просторах або знайти прихисток у модульних будинках.

Станом на 8 квітня, за даними міністра розвитку громад і територій України Олексія Чернишова, повністю зруйновано понад 14 000 житлових будинків, в тому числі 800 багатоквартирних, а також пошкоджено понад 72 000 житлових будинків, в тому числі 3200 багатоквартирних. А зі слів міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, станом на 11 квітня в додатку «Дія» подано понад 66 000 заявок на компенсацію за пошкоджене або зруйноване житло. На жаль, війна триває та ситуація лише погіршується.

19 квітня український уряд затвердив порядок швидкого будівництва тимчасового житла для переселенців, а обласні адміністрації шукають землю для розміщення таких будівель. Також Офіс президента анонсував програму викупу житла для переселенців у забудовників.

В українському архітектурному середовищі триває дискусія щодо методів зведення тимчасового житла, а також відновлення міст і їхньої інфраструктури. Водночас українські архітектурні бюро вже долучаються до вирішення деяких питань. Вони розробляють і втілюють проєкти, які дозволяють розміщувати переселенців у наявних просторах із максимально можливим у цих умовах комфортом і приватністю. Також архітектори розроблять концепти модульного житла, що дозволить людям дочекатися відбудови зруйнованих міст після перемоги України. Усі ці проєкти можна буде втілювати як на державному рівні, так і з допомогою інвесторів.

Для небайдужих архітекторів з усього світу також запустили проєкт #ReCreateUA. Креатори можуть вибрати одну зі зруйнованих або пошкоджених будівель, що знаходяться в галереї, і створити візуалізацію її відновлення.

Share this...
Facebook
Twitter
Share this...
Facebook
Twitter

Харківське архітектурне бюро Олега Дроздова Drozdov & Partners разом із Replus bureau та Ponomarenko Bureau розробляють і втілюють проєкти центрів для внутрішньо переміщених осіб у Львові. Їхнє рішення — модульні каркаси з картонних труб, які є відносно простими у монтажі, їх можна використовувати повторно і віддавати на переробку. За цим проєктом облаштували місця для сотень людей у різних локаціях Львова. Команда продовжує збір коштів на витратні матеріали для облаштування центрів.

Компанія Loft Buro Олега Волосовського створила проєкт модулів, які можна розмістити в спортивних залах, шоурумах, офісах чи навіть бомбосховищах, аби їх можна було використати як житло. Проєкт створено спільно з фабриками та приватними майстернями. Приміщення, які обладнають цими конструкціями, після перемоги можна буде перепрофілювати у хостели.

Агенція +kouple разом із майстернею 22F розробили концепт місць для тимчасового розміщення переселенців у великих відкритих просторах з мінімальними елементами індивідуального використання.

У Balbek Bureau Слави Балбека розробили систему модульного містечка RE:Ukraine. Завдання проєкту — збереження гідного способу життя для людей, які вимушено залишили свій дім. Автори пропонують використовувати дерев’яно-каркасну систему та за принципом конструктора комбінувати різні види модулів (житлових, громадських, кухонних і санітарних).

Cтудія Dekart Studio представила концепт модульного житла для тих, хто втратив дах над головою під час війни. Круглі будинки, які можна виробляти на місцях з використанням локальних матеріалів, пропонують розміщувати на територіях, які відбудовуватимуться після перемоги України. Також передбачають, що подібні споруди можна буде використовувати як постійне житло або переформатувати у заміські готелі.

Девелоперська компанія All Right Development & Investment розробила проєкт містечка з індивідуальними будинками — Паляниця Дім. Для будівництва пропонують використовувати геодезичні куполи, які не потребують фундаменту та мають вільне планування через відсутність колон. Компанія планує будувати такі центри у відносно безпечних регіонах країни і запрошує інвесторів долучатися, адже в майбутньому такі центри можна буде переформатувати під комерційні потреби.

Архітектурне бюро «ФОРМА» та організація «Музей сучасного мистецтва» розробили Emergency Art Shelter. Це тимчасове житло для музикантів, художників і архітекторів, які змушені були переїхати через війну. Першу резиденцію планують розмістити під Ужгородом. Це швидкомонтована будівля зі збірних елементів, якою можна буде користуватися протягом тривалого часу без додаткових витрат на ремонт. У майбутньому автори планують розвинути її до «культурного селища».

Інші країни також допомагають Україні вже готовими рішеннями тимчасового житла. На початку квітня США передали на Закарпаття 18 модульних будинків, які в самих Штатах використовують для проживання людей після природних катастроф. Згодом, за рішенням голови Закарпатської ОВА, будинки передали для розміщення людей, житло яких зруйноване, у Бучі та Гостомелі.

Польський уряд передав Львову понад 300 будиночків для розміщення переселенців. Перше модульне містечко у місті відкрили 19 квітня.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Наталія Понеділок

Шеф-редакторка:

Євгенія Сапожникова

Редакторка тексту:

Катерина Легка

Збір інформації:

Діана Швець

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Авторка обкладинки:

Катерина Москалюк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за новинами Ukraїner