Топ українських фільмів про російсько-українську війну

14 вересня 2022
Share this...
Facebook
Twitter

Разом із друзями з «Артхаус Трафік» склали добірку фільмів про російсько-українську війну, які, на наш погляд, зараз варто подивитися чи передивитися. Щоб іще краще розуміти, хто ми є і з ким нам випало боротися вже більш як 400 років. Щоб вшанувати пам’ять тих, хто віддав життя за нашу свободу. Зрештою, щоб бачити, як розвивається сучасний український кінематограф. Адже сучасне українське кіно живе і змінюється попри всі труднощі, привертаючи увагу світових кінокритиків.

Добірка цих стрічок — це ще й спосіб переосмислити події сучасності через мистецьку призму. Адже кіно — один із найефективніших форм публічного діалогу. І кому як не українцям починати ці розмови і розказувати світу справжню історію російсько-української війни.

Щорічно у другу суботу вересня відзначають День українського кіно — свято галузі, що налічує на наших теренах вже понад 100 років і в якої ще чимало звершень попереду.

«Кіборги», 2017

Режисер: Ахтем Сеітаблаєв
Сценаристка: Наталка Ворожбит

Про що кіно: про більш як чотиримісячну оборону Донецького аеропорту від російських загарбників, що в 2014 році почали війну на сході України.

За сюжетом, до «кіборгів» (захисників Донецького аеропорту, які відчайдушно захищали його на межі людських зусиль, за що їх так і прозвали) на двотижневе чергування приїздить група молодих солдатів-добровольців, які, беручи участь у боях і спілкуючись із місцевим психологом, намагаються зрозуміти нові реалії життя і свою роль у них.

Цитата з фільму:
«Якщо ми тут, значить сьогодні розплачуватись за минуле, захищати теперішнє і нести відповідальність за майбутнє»

Перший український ігровий фільм про війну з Росією.
«Кіборги» стали рекордно популярною стрічкою про російсько-українську війну, зібравши за перший тиждень показу 8,2 млн грн. Загальні збори склали 23,2 млн грн, завдяки чому «Кіборги» досі тримаються в топах найкасовіших українських стрічок.

Першими глядачами «Кіборгів» стали військові в Маріуполі.
«Після показу, коли зал піднявся і почав аплодувати, я зрозумів, що нашій команді вдалося зняти чесне та історично правдиве кіно», — сказав режисер фільму його прем’єри військовим.

Де дивитися: Takflix, Sweet.tv, 1+1 Video, Київстар ТБ.

Відзнаки: номінант нацпремії кінокритиків «Коло» (2018);
знімальна група була номінована й виборола 6 нагород в нацкінопремії «Золота дзиґа» (2018).

«Додому», 2019

Режисер: Наріман Алієв
Сценаристи: Наріман Алієв, Марися Нікітюк

Про що кіно: Кримський татарин Мустафа має двох синів, які після тимчасової окупації Криму в 2014 році виїхали в Київ. Старший із них помирає під час війни на сході України. Батько приїздить у столицю по обох синів: меншого хоче повернути додому, а старшого — поховати в Криму за мусульманськими обрядами.

Цитата з фільму:
«Кому ми будемо потрібні, якщо не потрібні один одному?» (переклад із кримськотатарської)

«Додому» — повнометражний дебют режисера Нарімана Алієва. Головні ролі у стрічці виконали відомий український актор та режисер Ахтем Сеітаблаєв, а також непрофесійний актор Ремзі Білялов, який є двоюрідним братом режисера стрічки. Таким чином, «Додому» — кримськотатарська історія, розказана саме представниками кримськотатарського народу. Діалоги головних героїв зняті кримськотатарською мовою. Завдяки цьому фільм — іще одне нагадування про всі жахіття, які кримські татари пережили й досі переживають внаслідок злочинних дій РФ.

Світова прем’єра фільму відбулася в конкурсній програмі «Особливий погляд» Каннського кінофестивалю (2019 рік).

Фільм-кандидат на здобуття Премії «Оскар» від України в 2019 році.

Де дивитися: Takflix, Sweet.tv.

Відзнаки: гран-прі Одеського міжнародного кінофестивалю (2019); відзнака Канського кінофестивалю у програмі «Особливий погляд» (2019); гран-прі Бухарестського кінофестивалю (2019); дві нагороди 7-го Міжнародного Босфорського кінофестивалю — «кращий іноземний фільм» та «найкращий повнометражний ігровий фільм» (2019); три нагороди нацпремії кінокритиків «Кіноколо» (2019) у номінаціях «найкращий режисер», «найкращий актор» та «найкраща акторка».

«Атлантида», 2019

Режисер і сценарист: Валентин Васянович

Про що кіно: історія про можливе життя в Україні після закінчення війни з Росією — всі події відбуваються у 2025 році. Окупований схід — знову український, але через злочинні дії РФ його території визнані зовсім непридатними для життя. Однак це не зупиняє хід історії, зокрема початку чогось нового.

Цитата з фільму:
«Усе має свій початок і має свій кінець»

Усі ролі у фільмі зіграли непрофесійні актори. Серед виконавців — колишній розвідник, керівник військового відділу фонду «Повернись живим» Андрій Римарук, парамедикиня Людмила Білека і доброволець Василь Антоняк та ін. Зйомки фільму проходили в Маріуполі та Києві.

Світова прем’єра фільму відбулася на Венеційському кінофестивалі у секції «Горизонти», де він здобув історичну для України перемогу. В подальшому «Атлантида» отримала широкий міжнародний успіх — фільм показали на понад 50 фестивалях, де окрім Венеційської перемоги, він отримав ще кілька гран-прі.

Фільм-кандидат на здобуття премії «Оскар» від України в 2020 році.

Де дивитись: Takflix, Sweet.tv, Воля TV.

Відзнаки: найкращий фільм програми «Горизонти» Венеційського кінофестивалю (2019); переможець Мінського міжнародного кінофестивалю «Листопад» (2019); переможець XI Одеського міжнародного кінофестивалю (2019); виборов 4 нагороди нацкінопремії кінокритиків «Кіноколо» (2019); головний приз Tromsø International Film Festival (2020) та ін.

«Погані Дороги», 2020

Режисерка та сценаристка: Наталка Ворожбит

Про що кіно: п’ять різних історій жителів сходу України. Усі вони — про любов і ненависть, довіру і зраду, важливі й несуттєві речі, та об’єднані темою доріг. Історії, що змальовують життя людей на тлі російсько-української війни, яку РФ розпочала на сході України в 2014 році.

Цитата з фільму:
— Тебя же Вова зовут?
– Володимир.
– Як Путіна?
— Як батька.

Повнометражний дебют драматургині та сценаристки Наталки Ворожбит, екранізація її хітової однойменної п’єси, яку ставили у Лондоні та Києві. Сценарій створено на основі документальних історій, зібраних авторкою на сході України під час роботи над фільмом «Кіборги».

Світова прем’єра драми відбулася у програмі «Тиждень критики» Венеційського кінофестивалю у 2020 році, де вона була відзначена другою за престижністю нагородою — премією Circolo del Cinema di Verona як «найбільш інноваційна стрічка в конкурсі».

«Погані дороги» висунули від України на здобуття Оскара в 2021 році.

Де дивитися: Takflix, Sweet.tv, Київстар ТБ, Воля TV.

Відзнаки: три нагороди нацпремії кінокритиків «Кіноколо» (2020) — «відкриття року», «найкращий актор» і «найкраща акторка»; фільм-лідер за кількістю номінацій (15) на кінопремію «Золота Дзиґа», з яких здобув 5 нагород.

«Земля блакитна, ніби апельсин», 2020

Режисерка: Ірина Цілик

Про що кіно: історія сім’ї 36-річної Ганни, яка живе у місті, де майже не припиняються обстріли — це Красногорівка на сході України. Війна, що на той час триває вже шостий рік, докорінно змінює їхню буденність, але не забирає в них людяності та простих утіх. Зокрема донька Ганни намагається самостійно зняти фільм про своє життя під час війни.

Цитата з фільму:
— Як ти покажеш, що ти живеш п’ятий рік на війні?
(переклад із російської)

Ця документальна стрічка — повнометражний дебют режисерки Ірини Цілик, який одразу ж чекав великий успіх. Стрічка стала першим українським фільмом, що взяв участь у найвідомішому й найбільшому в США фестивалі незалежного кіно — Sundance. Там він виборов першість за найкращу режисуру документального кіно. Саме на цьому фестивалі і відбулася світова прем’єра фільму.

Назва фільму — це уривок із вірша французького поета Поля Елюара. Він підкреслює той дивний новий світ, у якому опиняються герої стрічки, коли в їхнє рідне містечко Красногорівку приходить війна.

Де дивитися: Takflix, Sweet.tv.

Відзнаки: найкращий фільм Міжнародного та Національного конкурсу Docudays UA (2020); найкращий документальний фільм за версією нацпремії кінокритиків «Кіноколо» (2020); виборов нагороду у Reykjavík International Film Festival (2020) та ін.

Зошит війни / War Note, 2021

Режисер: Роман Любий

Про що кіно: про життя українських військових під час російсько-української війни. Життя, що плине з іншим темпом і за іншими законами. Документальний фільм створений із особистих відеозаписів (на телефон чи камеру) українських військових чи добровольців. Усі герої розуміють, що будь-який їхній кадр може стати останнім.

Цитата з фільму:
«Привіт, моя хороша, в мене все добре…»

Cвітова прем’єра фільму відбулася на фестивалі Docudays UA у 2020 році, де він здобув приз глядацьких симпатій та 2 спеціальні нагороди.

2 вересня 2021 року «Зошит війни» мав вийти в кінотеатрах, але цього не сталося, бо Держкіно не видало посвідчення для масового прокату (дозвіл отримали тільки на спецпокази). Річ у тім, що герої стрічки переважно розмовляють російською, а 16 липня 2021 року вже вступили в силу окремі норми закону «Про забезпечення української мови як державної».

Попри те, що творці фільму додали український переклад у субтитри, прокатного посвідчення фільм від Держкіно так і не отримав, адже, за словами директора прокату 86PROKAT Іллі Гладштейна, процедури з видачі документів із таким мовним рішенням — ще немає.

Фільм вийшов онлайн.

Де дивитися: Takflix
10 гривень із кожного придбаного квитка творці фільму перерахують у БФ кваліфікованої допомоги армії «Повернись живим» на закупівлю мобільних комплексів спостереження.

Відзнаки: приз глядацьких симпатій на міжнародному фестивалі документального кіно Docudays UA (2020) та 2 спецнагороди; переможець фестивалю Kharkiv Meet Docs (2020).

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Автор тексту:

Сергій Греков

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Анна Яблучна

Авторка обкладинки:

Катерина Бондаренко

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за новинами Ukraїner