Восени 2022 року чимало українців із цікавістю дивилися й обговорювали цикл лекцій професора Єльського університету Тімоті Снайдера про формування сучасної України. Це лише один приклад курсів про Україну, представлених у світі, інтерес до яких зріс від початку великої війни.
Публікуємо добірку ключових наукових інституцій у країнах Європи, Північної Америки та Австралії, які мають лекції, кафедри україністики або цілковито присвячені вивченню України.
Перші українські студії почали реалізовувати в Європі ще в 1920–х роках, коли велика частина України була окупована Радянським Союзом. Часто вони з’являлися завдяки діаспорянам, які взялися розвивати українську науку й культуру за межами батьківщини. Протягом десятиліть це були чи не єдині центри знань про Україну, не спаплюжені тоталітарною пропагандою і цензурою.
Українські закордонні студії завжди були важливими осередками поширення достовірних, актуальних знань про Україну в міжнародній спільноті. А повномасштабна війна, яку розгорнула РФ, ще раз довела, що продовжувати інтегрувати Україну з ціннісно близькою Європою — життєво необхідно. Зрештою, це стає інтелектуальною базою стійкості до російських наративів та протидії ним на різних рівнях — від приватного до міжнародного.
На щастя, українські держінституції приділяють усе більше уваги до розвитку подібних студій і програм. Так, Український інститут іще на початку лютого 2022 року започаткував довгострокову програму підтримки українських студій за кордоном (заявки приймають до 23 січня 2023 року).
Сьогодні дедалі більше українців цікавляться взаємозв’язками України з дружніми до неї країнами, тому публікуємо для вас добірку українських студій, із якими можна навчатися або співпрацювати, щоб підтримати українців і українське.
Дисклеймер: тут зібрані ключові, на погляд редакції, ініціативи, тому цей перелік не є вичерпним. Більше осередків українських і кримськотатарських студій (понад 150) можна переглянути на інтерактивній мапі, створеній Українським інститутом (базу постійно оновлюють).
Європа
Інститут історії та культури Східної Європи ім. Лейбніца, історичний факультет
Розташування: Німеччина, Ляйпциг
Спеціалізація: Історія та культура
Опис: Організація циклу лекцій із літератури, культури й історії України у зимовому семестрі 2022–2023 навчального року. Лекції проводять та/або перекладають українською, німецькою та англійською мовами.
Українське товариство у Майнці
Розташування: Німеччина, Майнц
Спеціалізація: Історія та культура
Опис: Мета товариства — поширювати українську культуру, мову, а також покращувати зв’язки між Німеччиною та Україною. Діє суботня школа для дітей, де можна вивчати українську мову, історію і культуру. Паралельно товариство організовує різні культурні події в місті.
Український Вільний Університет (УВУ)
Розташування: Німеччина, Мюнхен
Спеціалізація: Наука й культура
Опис: Єдиний університет поза межами України з українською, німецькою та англійською мовами викладання, з правом присвоєння ступенів магістра й доктора наук. Організовує різноманітні заходи й культурні події, щоб привернути увагу до України та її спадщини.
Історія Ukraїner про УВУ.
Німецьке товариство україністів
Розташування: Німеччина, Потсдам
Спеціалізація: Наука
Опис: Німецьке товариство україністів сприяє розширенню наукових зв’язків між Німеччиною й Україною. Це, зокрема, популяризація й розповсюдження україністики, обмін результатами досліджень між університетами й коледжами, де проводяться дослідження чи навчання про Україну.
Європейський університет Віадріна
Розташування: Німеччина, Франкфурт-на-Одері
Спеціалізація: Наука, культура.
Опис: Організовують щотижневі зустрічі для дискусій та обміну інформацією про війну в Україні, а також науково-просвітницькі тематичні лекції. «Віадріна їде Україною» — низка екскурсій, організованих протягом 2014–2019 років (про результати екскурсій розповідають у блозі).
Українсько-іспанське студентське наукове товариство Університету Валенсії
Розташування: Іспанія, Валенсія
Спеціалізація: Культура
Опис: Студентська наукова організація, заснована під впливом подій Революції гідності. Це осередок знань про культуру України й актуальні події в країні. Долучатися можуть не тільки студенти Університету Валенсії, а й інші охочі. Спільнота налагоджує українсько-іспанський діалог і співпрацю.
Кафедра україністики Інституту східнослов’янської філології Яґеллонського університету
Розташування: Польща, Краків
Спеціалізація: Наука й культура
Опис: Кафедра пропонує вивчення української мови, історії української літератури та інших українознавчих дисциплін, після чого можна здобути освітній ступінь бакалавра і магістра. Співробітники кафедри роблять наукові дослідження, створюють підручники, перекладають сучасну українську художню літературу. Також організовують наукові конференції про Україну.
Софійський університет Святого Климента Охридського
Розташування: Болгарія, Софія
Спеціалізація: Наука й культура
Опис: Видають альманах «Българска Украинистика», який вміщує публікації з мово- та літературознавства, історичних, фольклористичних, етнографічних, соціологічних та культурологічних досліджень, пов’язаних з Україною. Також організовують тематичні наукові конференції, симпозіуми, конкурси, виставки тощо.
Загребський університет, відділення східнослов’янських мов і літератур факультету гуманітарних і соціальних наук
Розташування: Хорватія, Загреб
Спеціалізація: Україністика
Опис: Пропонують бакалаврські й магістерські програми з української мови та літератури. Організовують цикл лекцій з україністики. Українознавчі студії Загребського університету — єдині в Хорватії. На початку листопада 2022 року організували програму «Україна у фокусі» (за підтримки влади, медіа й тамтешніх книгорозповсюджувачів), щоб налагодити й заохотити співпрацю між хорватськими й українськими авторами, редакторами, перекладачами й науковцями.
Україністика
Багатозначний термін для позначення відомостей про Україну в іншомовній пресі та літературі; сукупності наук, що вивчають історію, мову, літературу та культуру України; українського сегменту у соціогуманітарних науках певної країни. Аналогічний термінам щодо інших країн та культур: германістика, полоністика, арабістика тощо.Гельсінський університет, Олександрівський інститут, Національний центр досліджень Росії, Євразії та Східної Європи
Розташування: Фінляндія, Гельсінкі
Спеціалізація: Україністика
Опис: Доступний мультидисциплінарний модуль «Українознавство», що викладають на бакалаврській програмі з культурології. Завдяки йому можна отримати знання про культуру України, її політику, історію, міжнародні відносини й суспільство. Також на їхньому сайті зібрано багато джерел про Україну, створені тамтешніми видавцями та провайдерами послуг — деякі з них є у відкритому доступі.
У зв’язку з повномасштабним вторгненням РФ створили Кризовий фонд, кошти з якого виділятимуть на підтримку студентів і дослідників, які вимушено покинули Україну й хочуть продовжити навчання в їхньому університеті (також допомагають тим, хто вже здобуває в них освіту).
Університет пропонує програму з українознавства, в межах якої також відбувається щорічна наукова конференція. У 2022 році її тема — «Нова ера небезпеки» — була присвячена війні в Україні.
Український культурний центр Ноттінгема
Розташування: Велика Британія, Ноттінґем
Спеціалізація: Українознавство, суботня школа
Опис: Український культурний центр перебуває у віданні Ноттінґемського Союзу українців у Великій Британії. Вже більш як 60 років він дбає про збереження культурної ідентичності українців за межами їхньої Батьківщини.
Є школа українознавства ім. Лесі Українки — одна з найстаріших українських шкіл у країні. Центр влаштовує різні культурні й освітні заходи для людей різного віку — від дошкільників до літніх осіб.
Кембриджський університет
Розташування: Велика Британія, Кембридж
Спеціалізація: Україністика
Опис: Кембриджські українознавчі студії (академічний центр при Кембриджському університеті) — самостійна програма, що діє ще з 2010 року. Їхня діяльність спрямована на те, щоб поглиблювати знання про Україну, передусім її культуру й літературу.
Українська молодіжна організація «Світанок» та Інститут україністики Тбіліського державного університету ім. І. Джавахішвілі
Розташування: Грузія, Тбілісі
Спеціалізація: Наука та культурно-просвітницька діяльність
Опис: Організовують чимало культурно-просвітницьких заходів у Грузії. Зокрема в січні 2022 року у Національній Парламентській Бібліотеці було відкрито Українську Бібліотеку.