ТОП-10 фейків про COVID-19

25 квітня 2020
Share this...
Facebook
Twitter

Друга половина квітня 2020 року. Всесвітня пандемія триває вже понад місяць і невідомо, коли закінчиться. На планеті, згідно з даними центру Джона Гопкінса, офіційно підтверджено більш як 2,8 мільйона випадків зараження COVID-19.

Ні ліків, ні вакцини поки не винайдено. При цьому в соцмережах, вайбер-групах і телеграм-каналах люди продовжують поширювати неправду про коронавірус, його причини та методи лікування. Ukraїner зібрав ТОП-10 фейків про недугу та карантин і спробував розібратись, чому, як і навіщо ці фейки виникають.

Фейк № 10: Коронавірус «каструє» чоловіків

«Королю, бережи свій скіпетр!», «Спадкоємці без корони», «COVID-19 вбиває ваші яєчка!». Такими й іншими подібними заголовками світові видання запістрявіли після того, як 12 березня на офіційному сайті народного уряду провінції Хубей було опубліковано статтю про те, що новий коронавірус може стати причиною чоловічого безпліддя. Матеріал викликав суспільний резонанс серед китайців і миттю поширився у тамтешніх соцмережах. Через кілька годин статтю було видалено з офіційного сайту народного уряду провінції, однак чимало міжнародних ЗМІ вже встигли розмістити цю новину. Як це часто трапляється із фейками — їх спростування набули значно меншого резонансу.

Насправді у своїй доповіді експерти з Центру репродуктивної медицини лікарні Тонджі Університету науки і техніки Хуачжун в Ухані, наголошували, що новий коронавірус теоретично може спричинити пошкодження яєчок, вплинути на вироблення сперми та синтез андрогенів, а отже — впливати на фертильність та сексуальну функцію у чоловіків. Тож науковці наполегливо рекомендували усім чоловікам фертильного віку, які перехворіли на COVID-19, пройти обстеження після одужання. При цьому вчені визнавали, що «наразі жодне із наукових досліджень не підтверджує, чи насправді коронавірусна інфекція пошкоджує яєчка та впливає на чоловічу фертильність», — цитує їх ВВС NEWS. Отже, інформацію про те, що коронавірус нібито «каструє» чоловіків таки було вирвано з контексту.

Додатковим підґрунтям для народження цього фейку, вочевидь, стала ще й статистика. Бо, що більше COVID-19 поширюється планетою, стає очевидною закономірність: хвороба частіше вражає таки чоловіків, аніж жінок. Як зазначає The Guardian, вперше статеві відмінності у смертності від коронавірусу зафіксували в Китаї. Там ризик померти від нього становив 2,8 % для чоловіків і 1,7 % для жінок. Подібну картину виявили у Франції, Німеччині, Південній Кореї та Ірані. В Іспанії від COVID-19 померло вдвічі більше чоловіків, аніж жінок, а в Італії на чоловіків взагалі припав 71 % усіх смертей.

Причина такої гендерної нерівності, можливо, криється у фундаментальних біологічних відмінностях між чоловіками і жінками. Відповідно до кількох досліджень, чоловіча імунна система гірше справляється з низкою вірусів, зокрема гепатитом C і ВІЛ. Досліди на мишах доводять, що це може стосуватися і коронавірусів. Деякі вчені певні, що імунні відмінності статей можуть бути також пов’язані із впливом жіночих гормонів естрогенів, які підсилюють противірусну реакцію імунних клітин. Крім того, багато генів, що регулюють імунну відповідь, знаходяться на X-хромосомі, яка у жінок представлена ​​двома копіями. Ймовірно, саме це робить їхні імунні гени більш активними.

— Однак, поки не проведено ґрунтовних досліджень, говорити про однозначний вплив коронавірусної інфекції саме на чоловіче здоров’я, зокрема й репродуктивну функцію, зарано, — переконаний Володимир Курпіта, лікар-інфекціоніст, ексгенеральний директор Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Володимир Курпіта, лікар-інфекціоніст, ексгенеральний директор Центру громадського здоров’я МОЗ України.

— Для того, щоб підтвердити чи спростувати таку теорію, нам необхідно більше часу і більше даних, які б вказували, що ці ускладнення є тимчасовими чи постійними, виникають після складного перебігу недуги чи взагалі після інфікування, а ще — які це матиме наслідки для створення вакцини. Поки ж подібні твердження неможливо ні підтвердити, ні повністю виключити.

Фейк № 9: В Україні винайшли ліки від коронавірусу

«Трава — як панацея!», «Українські вчені винайшли ліки від COVID-19», «Спиртова настоянка врятує світ!» — це ще один галас в українських ЗМІ. Він зчинився після того, як колишній керівник українського Центру грипу та заступник гендиректора НПК «Екофарм» Олександр Гриневич на своїй сторінці у Facebook заявив, що українські вчені навчилися блокувати фермент коронавірусу і гальмувати його розмноження:

— Хочу повідомити вам про гарну новину (стосується доказової медицини). Використовуючи комп’ютерну модель коронавірусу 2019-nCoV, створену китайськими фахівцями, мої колеги в лютому місяці 2020 року, застосовуючи метод докінгу, показали, що діюча речовина протефлазід блокує важливий фермент коронавірусу, що може гальмувати розмноження вірусу. На початку березня на культурах клітин (з використанням доступного в Україні штаму коронавірусу) показано, що діюча речовина протефлазід ефективно блокує розмноження коронавірусу. Дослідження тривають.

Цей пост Гриневича датовано 5 березня. А вже наприкінці місяця він провів прес-конференцію спільно з фахівцями Інституту епідеміології та інфекційних хвороб НАМН України. Вчені запевняли, що у ході своїх лабораторних досліджень визначили діючу речовину, яка здатна уповільнювати розмноження коронавірусу. І рекомендували використовувати у боротьбі з COVID-19 той таки «Протефлазід».

Зазначимо, що «Протефлазід» в Україні вважається лікарським засобом, реєстраційне посвідчення № UA/4220/01/01. До складу препарату входить екстракт трави Щучки дернистої та Війника наземного, розчинені у 96 % етанолі. На сайті компанії виробника зазначено, що під час клінічних досліджень спеціалісти довели дію препарату щодо вірусів герпесу, гепатитів, папіломавірусів, ВІЛ-інфекції, грипу та гострих респіраторних інфекцій.

На початку квітня позитивний коментар щодо препарату з’явився і на офіційному сайті Національної Академії Наук України. Він здійняв ще одну хвилю критики щодо академіків. Їм закидали, що медики не мають права рекомендувати конкретні ліки, надто ті, які за 20 років існування жодного разу не пройшли ретельної перевірки і не довели своєї достатньої ефективності.

Ситуацію підігріла ще одна заява. В інтерв’ю виданню Лівий берег головний державний санлікар Віктор Ляшко зізнався, що на прохання Володимира Зеленського, пообіцяв науковцям $1 млн за створення вакцини від COVID-19. «Я вам відкрию секрет. Президент попросив мене, щоб я написав листи нашим академікам і пообіцяв, що, якщо хтось винайде вакцину або ліки (від COVID-19 — ред.), то отримає, не знаю, з якого фонду, мінімум мільйон доларів», — заявив Ляшко.

Зазначимо, що наразі в протоколі МОЗ про «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)» препарату «Протефлазід» у переліку рекомендованих ліків немає.

За словами Володимира Курпіти, хочеться нам того чи ні, ані вакцини, ані ліків проти COVID-19 поки що не існує:

— У світі наразі проводиться близько 350 досліджень різноманітних ліків і схем лікування. Українські дослідники не входять до їх переліку і не звітують міжнародним організаціям щодо тих чи інших схем лікування. Тож заяви окремих вітчизняних лікарів і виробників ліків є згубними, бо створюють оманливу ілюзію безпеки.

Тим часом у Офісі Президента Зеленського 22 квітня повідомили, що Україна розпочинає дослідження препарату, що нібито допомагає в боротьбі з COVID-19. «В Україні стартують клінічні дослідження вітчизняного лікарського засобу, який, за попередніми висновками українських учених та виробників, може суттєво знижувати або повністю нейтралізувати загрозу смерті від ускладнень, які спричиняє для організму людини коронавірусна інфекція. Крім цього, вивчається можливість використання цього засобу як для лікування коронавірусної хвороби, так і для профілактики», — йдеться в заяві. При цьому ні назви препарату, ні його складу в ОП не розкрили. Більш детальну інформацію пообіцяли надати згодом.

За повідомленням Reuters, зараз у світі розробляється близько 100 вакцин проти коронавірусу, шість із них вже проходять клінічні випробування. Про це повідомив доктор Сет Берклі, гендиректор Глобального альянсу з вакцин та імунізації. Всесвітня організація охорони здоров’я припускає, що створення вакцини, яка буде ефективною проти 2019-nCoV, може тривати близько 18 місяців. Про це ще в лютому заявив глава ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейєс. А всередині березня Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що одна з німецьких компаній може створити вакцину вже восени цього року ― і поки що це найбільш оптимістичний прогноз.

Фейк № 8: Китай переміг коронавірус

У китайському місті Ухань, який став стартовим майданчиком поширення COVID-19, видужав останній тяжкохворий пацієнт. Його виписали 24 квітня. При цьому, як повідомляє видання Xinhua, у провінції Хубей 20-й день поспіль не фіксують нових випадків коронавірусу.

Цю інформацію можна було б назвати провісницею перемоги Китаю над недугою, якби не одна обставина, переконаний Володимир Курпіта:

— Будь-яка інфекційна хвороба може повертатися або приходити у суспільство у вигляді певних хвиль, короткочасних епідемій. У Китаї наразі пройшла перша хвиля, під час якої було офіційно підтверджено понад 80 тисяч хворих. Але так, як і решта держав, Китай продовжує перебувати в небезпеці, оскільки багато людей всередині країни не контактували з цим вірусом завдяки запровадженню обмежувальних заходів.

Спалах коронавірусу в місті Ухань зафіксували наприкінці грудня 2019 року серед місцевих жителів, що купували тварин і морепродукти нз місцевому «мокрому ринку» Хуанань. Про невідому досі пневмонію Всесвітню організацію охорони здоров’я влада Китаю поінформувала останнього дня року. Попри надзвичайні заходи ізоляції недуга поширилася й у інші провінції. За майже 5 місяців пандемії на COVID-19 занедужали десятки тисяч жителів Піднебесної, при цьому померло 4636 людей. Кінець березня став переламним: у Китаї вперше не було зафіксовано жодного випадку смерті та нових інфікованих. Наразі країна в процесі поступового послаблення карантину.

Однак, на переконання Володимира Курпіти, святкувати перемогу поки зарано. Бо за першою хвилею може прийти друга. І допоки 70 % населення особисто не зіткнеться з цим вірусом, кожна країна, кожен громадянин перебуватиме в потенційній небезпеці. Населення Китаю становить близько 1,4 млрд людей. З них наразі, за офіційними даними, перехворіло майже 84 тисячі — це лише 0,006 % від загальної кількості жителів найбільш населеної країни світу.

Фейк № 7: Неправдиві запобіжники COVID-19

Коронавірус не заражає темношкірих

Європа, Америка, Азія, Африка. Пандемія COVID-19 поширилася майже на увесь світ — 225 країн та територій. І якщо спершу існувала теорія, що вірус вражає представників лише однієї раси, то тепер вона втратила будь-яке підґрунтя. Інфікованих серед представників усіх рас — десятки і сотні тисяч. Серед пацієнтів з позитивним тестом на коронавірус — чорношкірий британський актор Ідріс Ельба та зірка NBA Кевін Дюрант.

Коронавірус заражає і вбиває афроамериканців катастрофічно високими темпами, пише The Washington Post. Вони вмирають від Covid-19 набагато частіше, аніж білі. Наприклад, серед жителів Чикаґо чорношкірі складають 30 %. Однак серед інфікованих коронавірусом їх половина, а частка серед померлих становить близько 70 %. Аналогічна картина спостерігається в штатах Вісконсін, Мічиган, Луїзіана, Північна і Південна Кароліна. Мічиган — третій штат за кількістю смертей. Афроамериканці складають 14 % його населення, але на них припадає третина всіх випадків і 40 % усіх смертей, відзначає видання.

Коронавірус не заражає курців

«Куріть на здоров’я», «Лікувальний дим», «Вдихати ротом, видихати через ніс». Балачки про те, що курців омине COVID-19, почалися після того, як світ прочитав статтю китайських алергологів. В ній йшлося про те, що лише 1,4 % від усіх хворих на коронавірус людей були курцям. Новина миттю розлетілася на заголовки, залишивши позаду важливу деталь: у дослідженні брали участь лише 140 пацієнтів з Уханя.

Якщо пройтися цифрами, то у Китаї курить 50 % чоловіків і лише 2 % жінок. І якщо куріння робить легені людини більш вразливими до коронавірусу, то ця статистика пояснювала б, чому чоловіки Піднебесної помирають частіше за жінок. Однак цьому суперечать дані з інших країн, наприклад, Італії, де курять 28 % чоловіків і 19 % жінок. Ця різниця не така велика, як в Китаї, проте там чоловіки все одно помирають від COVID-19 набагато частіше.

Відповідно до недавнього дослідження, у курців дійсно підвищений ризик ускладнень від коронавірусу, бо їхні легені й так уражені. Крім того, вони частіше торкаються губ, що полегшує зараження. Куріння підвищує ймовірність розвитку раку легень у 25 разів. І що старша людина, що більше вона курить, то більші шанси занедужати. Крім того, куріння підвищує ймовірність коронарної хвороби серця чи інсульту у 4 рази. Тож, якщо ви ще не кинули палити, медики радять зробити це зараз, щоб не допомагати коронавірусу.

Коронавірус не прийде, якщо намалювати хрест на дверях

Цей фейк можна назвати достоту чемпіонським. Його ненавмисний автор — чемпіон світу з боксу Василь Ломаченко. Український спортсмен на своїй сторінці в Instagram закликав своїх 1,8 мільйонів підписників малювати хрести на вході. «Святі отці гори Афон закликають сьогодні всіх православних християн зробити хрест на зворотному боці дверей будинків. Якщо у вас немає хреста, то можете його зробити пальцем, зануривши його в оливкову олію. Це серйозно, оскільки вчора був відслужений параклис Божої Матері, і ці вказівки були дані (відкриті) самою Богородицею ченцям на Святій горі», — написав Ломаченко. Через деякий час боксер видалив пост і опублікував інший, в якому вибачився за те, що не перевірив «фейкову інформацію». Фоловери одразу закидали боксера жартівливими коментарями: «І що мені тепер з цим хрестом робити? Вся оливкова олія на нього пішла!», «У мене двері щойно замироточили, а ти кажеш витирай!», «Зате Вася — хороший боксер. Не те, що його друг Кірілл» (Патріарх російської православної церкви, – ред.). Не втримались і колеги Ломаченка по рингу. Так, український середньоваговик Іван Редкач написав: «Косяк хороший був. Друзі, олія в кого є оливкова? Васін інстаграм зламали, схоже».

Коронавірус не виживає від цибулі, часнику, імбиру та горілки

«Цибуля висмоктує вірус, фокусує його у внутрішній клітині, потім переварює у вакуолі і зрештою вбиває», — це не уривок із підручника «Біологія» за 7 клас, а цитата із однієї мережевої розсилки. У листі викладено приголомшливу історію про невідомого китайського лікаря. «У розпал епідемії серед його пацієнтів опинилась родина, яку не зачепило коронавірусом. Він навідався до них додому і виявив, що сім’я рятується цибулею. Але не внутрішньо, а щодня чистить сльозогінний овоч і розкладає його по кімнатах. Тож лікар купив мішок цибулі і провів експеримент на своєму пацієнтові, у якого була важка форма пневмонії. Медик чистив цибулю, складав її у миску і ставив на ніч поруч із ліжком хворого. На ранок цибуля ставала чорною. Колеги були певні — лікар практикує магію, не інакше. Та коли почорніле цибулиння оглянули під мікроскопом, виявилося, що воно все кишіло мікробами і бактеріями. Зрештою той пацієнт таки одужав» — запевняли автори листа і радили розіслати його друзям і родичам. Щоправда, не вказували при цьому, який сорт цибулі допомагає у боротьбі із коронавірусом краще — порей, шалот чи ялтинська? І так само ні слова про те, яку роль в убивстві 2019-nCoV відіграють цибулеві мітохондрії і комплекс Гольджі.

Подібні народні поради про лікувальні властивості часнику, цибулі, імбиру й червоного перцю стали настільки поширеними, що ВООЗ нещодавно довелося навіть офіційно спростовувати деякі з цих міфів, зокрема про часник. «Часник — це корисна їжа, яка може мати деякі протимікробні властивості. Однак, немає даних про те, що вживання часнику захищає людей від нового коронавірусу», — зазначають фахівці ВООЗ. А щодо міцних напоїв, то на їхнє тверде переконання, вживання алкоголю жодним чином не захищає від COVID-19 і може бути небезпечним, надто, коли прикладатися до чарки часто. Тож спирт краще застосовувати зовнішньо, для дезінфекції рук та поверхонь.

Фейк № 6: Комахи, тварини і фрукти переносять коронавірус

Комарі

Японський енцефаліт, малярія, жовта гарячка, чикунгунья, гарячка денге, паппатачі, гарячка Західного Нілу. Це не зміст медичної енциклопедії для туриста. Це хвороби, носіями яких можуть бути комарі. Одна самка цієї комахи, щоб втамувати свій апетит, кусає від 4 до 6 осіб і заради наступної жертви готова летіти на відстань у три кілометри. Донедавна найбільш поширеною у світі недугою, яка передається завдяки комарам, була малярія. Однак, з розпалом пандемії COVID-19, лікарів дедалі частіше стали запитувати — чи може новий коронавірус так само передаватися через укуси комах. Відповідь надала Всесвітня організація охорони здоров’я. Її фахівці заявили, що 2019-nCoV — респіраторний вірус, який головним чином передається повітряно-крапельним шляхом, тобто в результаті вдихання крапель, що виділяються з дихальних шляхів хворого, наприклад, при кашлі чи чханні, а також крапель слини або виділень з носа. «На даний момент інформація про можливість передачі вірусу 2019-nCoV через укуси комарів відсутня. Щоб захиститися від інфекції, необхідно триматися на відстані від людей, у яких спостерігається кашель або підвищена температура, а також дотримуватися правил гігієни рук та респіраторної гігієни», — йдеться у заяві ВООЗ.

Кішки і собаки

«Уникайте контактів з тваринами» — саме такі білборди, за авторства Міністерства охорони здоров’я України, почали з’являтися на вулицях українських міст наприкінці березня. Їх дублювали SMS, в яких українцям радили «відокремити себе від інших людей і тварин в домі». Аби не наражати себе і родину на небезпеку, деякі господарі навіть почали відмовлятися від своїх вихованців і віддавали їх в притулки.

Згодом МОЗ оприлюднило допис, в якому спробувало виправдатися. Фахівці міністерства писали, що білборди узгоджувало ще попереднє керівництво, тому інформація на них може бути неактуальною. «Насправді ж у світі немає лабораторно підтверджених випадків інфікування людини коронавірусом від домашніх тварин», — писало відомство.

Скандальні білборди МОЗ так і не прибрало. Але порадило дотримуватися дистанції під час прогулянки з улюбленцем, а потім ретельно мити з милом не лише свої руки, а й лапи тварини.

Банани

«У лікарні Сіньхуа вчора вночі загинули 23 людини, які мали вірус. Найстаршому було 35 років, наймолодшому рік. Лікарів, які контактували з ними, помістили на карантин. У новинах головного каналу попросили тимчасово не вживати банани, особливо привезені з півдня», — це текст вірусного повідомлення, яке чотири місяці поспіль циркулювало у соцмережах і месенджерах усього пострадянського простору. Особливо популярним повідомлення стало у батьківських чатах. Мами, бабусі і вихователі наввипередки надсилали його одна одній, додаючи від себе подробиць про те, які саме банани, якого кольору і форми найнебезпечніші. Дійшло до того, що про небезпеку бананів всерйоз заговорили не лише на лавках під під’їздами, а й у журналістських розслідуваннях. Банани почали втрачати у рейтингу, гнити на полицях і падати у ціні, аж поки цей фейк не спростувала ексочільниця українського МОЗ Уляна Супрун: «На фруктах кілька діб можуть бути віріони, але в разі, якщо вони туди потрапили разом із фекаліями хворих людей чи тварин-носіїв. В будь-якому разі, це середовище не підходить для тривалого виживання вірусу під час транспортування фруктів», — написала вона у себе на Facebook. І додала, що замість того, щоб поширювати фейки, краще зберігати спокій і ретельно мити руки з милом.

Фейк № 5: Коронавірус винайшли з якоюсь конкретною ціллю

COVID-19 вигадали, щоб покарати геїв

Автором цього фейку став ніхто інший, як Патріарх Філарет. Почесний патріарх Православної Церкви України щиро вважає, що коронавірус у світі став поширюватися через одностатеві шлюби. На його думку, гомосексуалізм — зло, а пандемія коронавірусу — покарання, яке має очистити планету від цього зла. Про це Філарет розповів в інтерв’ю 4-му каналу. «Я маю на увазі, насамперед, одностатеві шлюби. І це причина коронавірусу. Бог спалив Содом і Гоморру», — сказав Патріарх. При цьому здійснення певних церковних таїнств, зокрема спільне причастя, він засобом поширення інфекції не вважає. «Зараз йде дискусія, чи можна причащатися з однієї ложки. Я ставлю питання: «Ви вірите, що це кров і тіло Ісуса Христа? Якщо ви не вірите, то не причащайтесь. А якщо вірите, то хіба від Христа можна отримати ці віруси?», — зауважив Філарет.

Тим часом понад 100 ЛГБТ-організацій у США виступили з відкритим листом до медиків та ЗМІ з нагадуванням про те, що ЛГБТ-люди піддаються більш високому ризику зараження коронавірусом. У листі вказано три основні причини. Перша: рівень куріння тютюну серед ЛГБТ на 50 % вище, ніж серед населення в цілому. А COVID-19 є респіраторним захворюванням, яке більш небезпечне для курців. Друга: У ЛГБТ-спільноті вищий рівень захворюваності на ВІЛ і рак, й імунна система цих людей послаблена, що робить їх вразливішими до COVID-19. Третя: ЛГБТ відчувають дискримінацію, негативне ставлення і відсутність розуміння лікарів, й саме тому рідше звертаються за медичною допомогою.

COVID-19 вигадали, щоб організувати «Світовий електронний концтабір»

Саме такої лінії дотримуються російські націоналісти та прокремлівські ЗМІ. Від початку пандемії вони поширюють одну й ту само безвідмовну теорію змови: «Вірус створений штучно в лабораторіях НАТО. Кінцева мета — скорочення населення Землі і впровадження глобальної тиранії».

Так, російський професор-економіст Валентин Катасонов пише, що «світові еліти» не перший рік працюють над введенням примусової вакцинації і впровадженням наночіпів. І нинішня пандемія — чудовий для цього привід, — певен науковець із Кремля. По-перше, в умовах пандемії влада повинна мати повну інформацію про стан здоров’я кожної людини та про те, які щеплення їй було зроблено. По-друге, такий мікрочіп дозволить відстежувати переміщення людини, контакти з іншими людьми, а також ідентифікувати її місцезнаходження. По-третє, мікрочіп діятиме як передавач, що пересилає в централізовану базу даних відомості про фізичний стан людини та її дії.

Таким чином, чіпізація і вакцинація — тісно між собою пов’язані, — вважає Катасонов. Але, якщо донедавна багато хто сприймав цей зв’язок таким чином: чіпізація потрібна для вакцинації, то пандемія все міняє місцями: вакцинація стає засобом чіпізації.

Крім того, професор щиро переконаний, що у тих, хто займається просуванням вакцин і щеплень у світі, зокрема ВООЗ, справжні цілі не відповідають декларованим. Цілей насправді дві. По-перше, збагачення. Фармацевтичні компанії розраховують заробити на вакцинах мільярди. По-друге, вбивство. «Великий Брат» прагне відправити на той світ мільярди людей, бо земля перенаселена, а керувати таким натовпом дедалі складніше. І тут їм на допомогу знову приходить така зручна пандемія, — стверджує Катасонов.

Але це суперечить фактам, які вже оприлюднені провідними світовими епідеміологами, — розповідає Володимир Курпіта:

– У березні 2020 року 16 провідних світових вірусологів підписали листа, опублікованого у журналі «Ланцет», де чітко зазначено, що вірус має природне походження, і будь-які розмови щодо його штучного створення мають за собою виключно конспірологічну теорію, яка не підтверджується жодним фактом.

Тим часом у США спалах COVID-19 всередині країни пов’язують з Путіним. Американська газета The New York Times опублікувала статтю, в якій експерти стверджують, що спалах коронавірусу в Сполучених Штатах став наслідком тривалої кампанії, спрямованої на розвал американської системи охорони здоров’я, і за якою нібито стоїть сам очільник Кремля.

Видання стверджує, що Путін «відігравав важливу роль в поширенні фальшивої інформації» про захворювання та епідемії — «це було частиною його більш широкого плану із дискредитації Заходу і знищення ворога зсередини».

До такого висновку автори прийшли, вивчивши численні інтерв’ю, наукові статті, новинні репортажі, а також документи російською мовою, записи в Twitter і телешоу. Крім того, експерти стверджують, що Росія мобілізувала онлайнботів аби поширювати теорії змови про коронавірус, зокрема фейки про те, що коронавірус є біозброєю Заходу, створеною для навмисного інфікування людства.

Фейк № 4: Дельфіни повернулися до Венеції

«Природа під час карантину очистилася настільки, що у канали Венеції повернулися дельфіни». А разом з ними ще й лебеді з крокодилами. Те, що карантинні заходи позитивно впливають на екологію — щира правда. У Венеції дійсно вода в каналах стала чистішою, бо вся каламуть осіла на дно. Однак жоден дельфін туди не повертався. Їх там, власне, ніколи й не було. Відео, яке досі продовжують поширювати медіа, і на якому радісно плюскочуться пара симпатичних ссавців, насправді було зняте на Сардинії, на одному з причалів порту Кальярі. Від Венеції це приблизно 700 кілометрів. Італійці навіть почали над цим жартувати і навмисне виклали ще й крокодила, якого дофотошопили прямо в канал між будинками. Але не всі зрозуміли, що це жарт.

А от щодо лебедів, то це водночас — і фейк, і не зовсім. Правда полягає в тому, що лебеді у Венеції дійсно плавають. Птахи з’являються у місті на воді регулярно, і це ніяк не пов’язано з карантином. Першим це з’ясувало видання National Geographic і надрукувало офіційне спростування цього фейку: лебеді часті гості у каналах одного з островів венеціанської лагуни — Бурано. Саме там і були зроблені фотографії, які розійшлися у фейкових повідомленнях «про відновлення природи».

Фейк № 3: В Білорусі ніхто не помер, бо там зберегли радянську систему охорони здоров’я

«Саджайте картоплю і жоден вірус не пройде!», «В Білорусі помирають не від коронавірусу, а від хронічних хвороб», — саме такі мантри який тиждень поспіль продовжує втовкмачувати в голову своєму народові президент Білорусі Олександр Лукашенко. Він зізнається — зумисне нехтує рекомендаціями ВООЗ з протидії пандемії, називаючи їх «масовим психозом». А нещодавно Бацька й взагалі заявив, що Білорусь виявилася краще готовою з-поміж решти країн до боротьби з коронавірусом, і причина цьому — збереження ще радянської структури системи охорони здоров’я.

На противагу європейським країнам, які запровадили суворі обмеження для стримання пандемії, Білорусь не закрила свої кордони, не зупинила роботу підприємств, а також магазинів, закладів харчування та освіти. Масові заходи так само не були заборонені, а церкви відправляли богослужіння на Великдень, 19 квітня, в звичному режимі.

Тим часом Радіо Свобода повідомляє, 21 квітня ВООЗ закликала білоруський уряд таки запровадити карантин, щоб нарешті сповільнити поширення коронавірусної інфекції. ВООЗ радить Мінську відкласти «масові зібрання», в тому числі релігійні, спортивні та культурні, а також запровадити обов’язковий карантин для осіб, які контактували з хворими на COVID-19, а також для тих, у кого є підозра на зараження. Крім того, організація радить білоруській владі надати своїм громадянам можливість для дистанційної роботи та навчання, зупинити роботу нестратегічних підприємств і обмежити «пересування без критичної необхідності, особливо для груп ризику».

Та найяскравішим спростуванням фейку про те, що в Білорусі ніхто не помер, бо там зберегли радянську систему охорони здоров’я, вочевидь, можуть стати цифри. Станом на 23 квітня, за офіційними даними МОЗ Білорусі, COVID-19 було підтверджено у 8022 людей, при цьому померло 60 громадян.

Фейк № 2: Коронавірус виник через запровадження 5G інтернету

Після того, як ця нісенітниця пішла гуляти Інтернет-простором, у Великій Британії лише за перші дні квітня підпалили щонайменше два десятка вишок стільникового зв’язку. При цьому не всі з них були вишкам саме 5G, пише The Guardian. Багато людей просто повірили в одну із чуток, схопили запальнички і чимдуж побігли рятувати себе і сусідів.

Згідно із однією з легенд, що шириться соцмережами, новий коронавірус виник в Ухані саме тому, що там нещодавно запустили мережу 5G. І тепер цей вірус поширюється й на інші міста, які також активно використовують цей формат зв’язку. При цьому у фейкових теоріях не згадується про те, що висококонтагіозний вірус, яким є 2019-nCoV, так чи інакше, має і буде поширюватися в густонаселених містах, таких як Ухань, бо це закономірно. Ну, любить цей вірус натовпи, така вже його природа.

При цьому у фейках жодного слова про те, що пандемія коронавірусу вразила такі країни, як Іран, де 5G ще навіть не використовується, зазначає BBС. Тим часом видання The Verge пише, що за поширенням цих та подібних фейків цілком може стояти Росія. А от один з провідних експертів Національної служби охорони здоров’я Великої Британії Стівен Поїс заявив, що теорія змови щодо 5G є «інформаційним лайном» без наукового підґрунтя. «Історія з 5G — це повне сміття, це нісенітниця, це найгірший вид фейкових новин», — не стримав себе Поїс.

Фейк № 1: Україна повністю готова до коронавірусу

— На даний момент немає жодної країни у світі, яка була б повністю готова до відповіді на коронавірус, — говорить Володимир Курпіта, — Приклад США, Італії, Іспанії чи Німеччини свідчить про те, що кожна країна стикається зі схожими проблемами. Але, якщо говорити про підготовку до пандемії, зокрема роботу уряду, особливо що стосується забезпечення тестами та оснащення лікарень, то на жаль, українська влада поки що програє коронавірусу.

Борис Лушняк, американець українського походження, контрадмірал Служби охорони здоров’я США, колишній в. о. Головного лікаря США:

— Жодна країна не була готова до коронавірусу. Ні США, ні Європа, ні Китай, а разом з ними і Україна. Ніхто не може бути повністю готовим. Ми тут, в Америці, не були повністю підготовлені до пандемії. Так що є різна фейкова інформація. Ми маємо щодня готуватися до боротьби, а не розповідати, що ми готові до неї.

Днями Уряд прийняв рішення про продовження карантину в Україні до 11 травня. Про це в своєму Facebook повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. За розрахунками Академії наук, пік захворюваності на COVID-19 в Україні очікується в період між 3 і 8 травня. План виходу з карантину, за словами Шмигаля, складається з п’яти етапів. «Якщо все буде добре і епідеміологічна ситуація сприятиме, то 11 травня ми зможемо говорити про відкриття парків, скверів, закладів торгівлі та побутових послуг», — зазначив прем’єр. І додав, що карантин можуть пом’якшити й в інших сферах, рішення про це буде прийнято в перших числах травня.

за підтримки

Цей матеріал створено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner,

Редактор тексту:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Катерина Деркач

Коректорка:

Олена Логвиненко

Продюсерка проєкту:

Карина Пілюгіна

Режисер:

Микола Носок

Графічна дизайнерка:

Марта Бубняк

Асистентка продюсера:

Юлія Безпечна

Ukraїner підтримують

Стати партнером

Слідкуй за експедицією