Діти під час війни особливо вразливі. Повномасштабне вторгнення РФ торкнулося кожного маленького українця та українки. Однак багато хто з них не тільки вірить у перемогу, а долучається до її наближення своїми вчинками. Малеча та підлітки продають в Україні різні речі або їжу та застосовують власні таланти, щоб зібрати кошти на потреби українських захисників.
6-річна Соломія з Дніпра збирає гроші для ЗСУ, граючи на флейті. За два дні дівчинка назбирала необхідну суму (всього близько 11 тис. грн) для купівлі одного бронежилета. Вона планує й далі так збирати кошти, доки буде необхідність.
Фото: Ксенія Реут.
Одеські школярі — Євгенія, Матвій і ще двоє їхніх товаришів — на імпровізованому стенді продають свої іграшки, щоб зібрати гроші на бронежилети для армії.
Фото: Суспільне.
5-річна Єва з Пустомитів пече разом з мамою і бабусею кекси і продає їх, щоб зібрати кошти воїнам ЗСУ.
7-річна Варя з Кропивницького хотіла придбати бронежилет воїнам ЗСУ. Особистих заощаджень їй забракло, тому — щоб заробити решту — дівчинка продавала квіти. Необхідну суму (ще 10 тис. грн) вдалося зібрати всього за п’ять годин.
У центрі Львова діти ініціювали схожу акцію та продавали вирощені батьками квіти, щоб зібрати кошти для закупівлі захисного спорядження військовослужбовцям.
7-річна Аріна з Хмельницького також стала продавати іграшки посеред міста, щоб зібрати кошти захисникам. До справи долучився її друг Максим.
16-річна Злата зібрала в Івано-Франківську команду волонтерів-однолітків, із якими виготовляють і продають патріотичні прикраси. Дівчина почала волонтерити на початку березня, коли її батько вирушив захищати країну. Усі вторговані гроші підлітки планують передати на потреби української армії.
Фото: Суспільне Карпати.
7-річна Софія з Миколаєва зібрала понад тисячу доларів для ЗСУ за допомогою своїх малюнків. Дівчина відображає в них власну хроніку війни, наприклад, малювала гусей, які «підбили» російський літак. Малюнки продають на одній із онлайн-платформ у Казахстані, а також через спільноту The Peace Dragon у США. Гроші переказують одразу на криптогаманець ЗСУ.
Фото: Світлана Вовк/Суспільне Миколаїв.
11-річний Максим з Покровська під час повномасштабної війни перебрався з родиною у Чернівці. Там він почав шукати роботу, щоб допомагати армії. Хлопець виносив сміття, приносив питну воду, вигулював тварин і ходив за покупками. На кошти, які заробив Максим, придбали амуніцію українським захисникам.
Усі українські діти переживають війну не менш емоційно, ніж дорослі. У багатьох із них докорінно змінилося життя, бо вони втратили свої домівки або змушені були евакуйовуватися далеко від свого помешкання та рідних. Але сьогоднішнє покоління дітей і підлітків точно знає, хто є ворогом їхньої держави, і на власні очі побачило, як її можна захищати. Молодь, як і дорослі, вірить у перемогу України й вигадує різні способи, щоб долучитися до її наближення.
8-річна Аліса з Кривого Рогу вже два роки гончарює. Під час повномасштабної війни вона вирішила допомогти своїми вміннями українським військовим. Дівчинка створює підставки, тарілки, глечики та статуетки, а потім виставляє їх на продаж у соцмережах. Вторговані кошти перераховує на допомогу ЗСУ.
У Коломиї двоє братів, Владислав та Олександр, віддали на потреби воїнів 10-ї гірсько-штурмової бригади 3 тис. грн, які збирали собі на гіроскутер.
У місті Миколаїв, що на Галичині, учні недільної школи організували благочинний ярмарок. Ще в березні діти віком 8–12 років посадили розсаду помідорів і капусти, а також посіяли квіти. За рослинами постійно доглядали, а потім висадили в ємності, щоб їх можна було продавати охочим. Клієнтами вихованців стали парафіяни, які поверталися з недільного богослужіння. Так вдалося вторгувати майже 3 тис. грн, які передали на квадрокоптер для захисників.
У Львові 9-річна Дарина малює листівки зі словами вдячності та підтримки ЗСУ, а потім продає їх через соцмережі. Всі сюжети й написи дівчинка придумує сама та майже не погоджується повторювати вже створене раніше. На зароблені гроші юна волонтерка разом із мамою купує їжу військовим.
10-річна Таня з Чернівців відрізала і продала свою косу завдовжки 58 см. Дівчинка відрощувала її з дитинства, але зважилася на такий вчинок, щоб допомогти ЗСУ. Троє чоловіків із її родини нині воюють на сході України. За продане волосся Таня отримала трохи більше 3 тис. грн.
Волонтерському штабу «Ангар» у Луцьку регулярно допомагають діти. Учениця 4 класу Юстина зібрала 800 гривень завдяки майстер-класу з виготовлення іграшкових кроликів. А юна Марія продала черешні, які нарвала у саду хресного батька, щоб фінансово допомогти волонтерам. Також діти самостійно збирають для захисників посилки із продуктами й необхідними речами.
14-річний співак Артем Фесько, який був переможцем одного із сезонів телешоу «Україна має талант», через повномасштабне вторгнення Росії разом із родиною евакуювався в Польщу. Там він, окрім навчання, виступає на благодійних концертах. На одному з таких виступів учасники зібрали майже 1 млн дол. на допомогу ЗСУ.
12-річний Сашко з Вінниці плете на продаж браслети з маленьких резинок, щоб підтримати ЗСУ. Фіксованої суми за свої вироби хлопець не просить: покупець жертвує ту суму, яку вважає за потрібне. Сашко вже передавав у Національний фонд підтримки ЗСУ понад 2,5 тис. грн.
Фото: Генштаб ЗСУ.
10-річний Остап із Шепетівки витратив усі свої заощадження, подаровані на свята, щоб придбати портативний зарядний пристрій на сонячній батареї для військових. Хлопець розповідає, що дуже вірить у перемогу України і так хотів допомогти її наблизити.