Енергоефективні виклики криються на різних рівнях — від споживання енергії в офісі чи торговому центрі до технологічного оснащення компаній, що видобувають і транспортують природний газ. І те, що для одного домогосподарства може здаватися незначною змінною, для компаній з управління тисячами об’єктів нерухомості або операторів газотранспортної мережі означає великі збитки, а також тиск на довкілля. Українські бізнеси створюють рішення, що можуть попередити і зменшити цей негативний вплив. V.A.Solutions Estonia розробила онлайн-сервіс для моніторингу енергоспоживання та енергоефективності нерухомості, а команда науково-виробничої фірми «Зонд» створила прилад, що визначає теплоту згоряння природного газу.
Енергозбереження і енергоефективність. Ці два поняття часто плутають, хоча між ними є велика різниця. Наприклад, у вас власний будинок, і вас почала засмучувати платіжка за газ. Якщо йдеться про енергозбереження, ви вдягаєте теплий светр і виставляєте нижчу температуру на котлі. А якщо вас цікавить енергоефективність, то ви шукаєте, де ваш будинок втрачає найбільше енергії, і вирішуєте, чи треба замінити вікна, поставити ущільнювач, щоб не було протягу з вхідних дверей, чи одягнути весь будинок у «шубу» з теплоізоляції. Або поставити ще й регулятори на батареї, щоб давати мінімум тепла в порожні кімнати. Щоби зменшити платіжку таким чином, потрібно виявити точки найбільших втрат, а також вкласти кошти, щоб ці втрати перекрити.
Новітні енергоефективні рішення заощаджують ресурси і знижують витрати для населення, промисловості і країни. Енергоефективність є важливим чинником захисту довкілля, адже зменшення споживання енергії допомагає скоротити викиди CO2, що призводять до глобального потепління. Підвищення енергоефективності будівель та промислових процесів скорочує енергетичні апетити людства і допомагає обмежити глобальні викиди парникових газів. І такі рішення створюють, зокрема, в Україні.
Науково-виробнича фірма «Зонд» і компанія V.A. Solutions Estonia розробляють технології для енергоефективності й економії у великому масштабі на промислових, комерційних та інфраструктурних об’єктах. Онлайн-сервіс Prengi компанії V.A. Solutions Estonia допомагає торговим мережам, великим бізнес-центрам, Укрпошті та іншим клієнтам отримувати детальний портрет свого енергоспоживання, ключових точок втрат і в результаті ставати більш енергоефективними та заощаджувати на цьому. А розробники з Івано-Франківська НВФ «Зонд» створили прилад, який визначає теплотворну здатність природного газу, який потрапляє до споживача.
«Зонд». Виміряти теплотворність природного газу
Люди звикли бачити в платіжках об’єм спожитого природного газу, але обігрів приміщення або швидкість закипання чайника на плиті визначає не кількість спалених кубометрів палива. Основною споживчою характеристикою природного газу як товару є його теплотворна здатність, яка визначається в одиницях енергії.
Теплота згоряння — кількість тепла, яка міститься в одиниці об’єму газу при його спалюванні. Саме від теплоти згоряння природного газу залежить, скільки його потрібно спалити, щоб задовольнити потреби споживача — закип’ятити чайник чи нагріти кімнату. Або подати тепло в десятки тисяч квартир.
Від Радянського Союзу Україна успадкувала систему обліку природного газу, що вимірює його спожитий чи переданий об’єм в кубічних метрах. Такий спосіб вимірювання є технологічно простим і може працювати за умов відсутності конкурентного ринку газу. Якщо подивитися на облік газу в інших країнах, можна побачити, що багато де для розрахунків і оплат використовується BTU — Британська теплова одиниця, за яку й платить споживач. Підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС зобов’язало втілити низку нормативно-правових актів ЄС у сфері функціонування ринку газу, зокрема, забезпечити права споживачів на отримання інформації про спожиту ними енергію. Щоб зробити це, потрібно запровадити на ринку природного газу України розрахунок за спожитий чи переданий газ в енергетичних одиницях.
Британська теплова одиниця
Kількість тепла, необхідна для нагрівання 1 англ. фунта води на 1 °ФВиміряти теплотворність технологічно складніше через стискуваність природного газу. Розробники з науково-виробничої фірми «Зонд» створили прилад під назвою GAS-Hі-Q, що визначає теплотворність природного газу і має ряд переваг перед традиційними методами вимірювання. Цей дешевший у порівнянні з іншими системами прилад не потребує спалювання проби газу для визначення теплотворності і дозволяє швидко отримувати результати онлайн.
ТОВ «Науково-виробнича фірма «Зонд» функціонує з 1990 року на базі відділу неруйнівного контролю Національного технічного університету нафти і газу в Івано-Франківську. Спершу вони розробляли діагностичні вимірювальні пристрої для нафтогазової галузі, але в певний момент наситили ринок своїм обладнанням і перепрофілювалися на його обслуговування і технічну діагностику.
Засновником і директором «Зонду» протягом перших десяти років був науковець і викладач університету нафти і газу Олег Карпаш. Нині компанію очолює його син Максим Карпаш, доктор технічних наук і з 2017 року – проректор з науково-педагогічної роботи університету нафти і газу.
Ідея розробити прилад, який би вимірював теплоту згоряння газу, виникла, коли співзасновники «Зонду» допомагали розробляти мобільні лабораторії оцінки якості палива для нафтогазової галузі.
— Були ідеї поширити досвід на розробку мобільних лабораторій контролю якості автомобільного палива, яке реалізується на АЗС. А тоді ми подумали, що є ж ще природний газ.
Разом із тим підприємства, що мають справу з витратою десятків тисяч або й мільйонів кубометрів газу на місяць, зацікавлені у таких розрахунках, бо для них навіть кількавідсоткове коливання теплотворності – це значні грошові втрати. Тому команда «Зонду» зрозуміла, що треба налагоджувати контакт з підприємствами, і почала співпрацю з облгазами і Укртрансгазом.
— Років 15 тому ніхто не слідкував за вартістю енергоресурсів. А сьогодні це вже стає такою собі релігією для багатьох муніципалітетів, адже комунальні платежі досить високі.
слайдшоу
GAS-Hі-Q
Існує дві групи методів вимірювання теплоти згоряння газу. Калориметричні методи — це вимірювання кількості теплоти, яка виділяється при повному згорянні газу. Ці методи мають ряд обмежень через стискуваність газу, вимагають доволі габаритного обладнання і тривалих випробувань, однак їхні результати вважаються еталонними. До другої групи входить, зокрема, розрахунковий метод, коли визначається частка кожного компоненту природного газу і сумарний показник теплотворності вираховується за табличними значеннями. Він також вимагає спеціалізованого обладнання з відносно дорогими і тривалими дослідженнями. А є ще ряд опосередкованих методів вимірювання, до яких і належить GAS-Hі-Q.
— Ринок хоче отримувати дані про якість газу швидко, мобільно і з прийнятною точністю. Тому ми і створили такий прилад. Ми не кажемо, що ми унікальні, є різні групи дослідників, але серед них ми займаємо достатньо конкурентну позицію. Та група методів, яку ми сповідуємо, є суттєво дешевшою, ніж у наших конкурентів.
Максим Карпаш розповідає, що перевагою останньої, удосконаленої, версії приладу є те, що підключитися для вимірювання теплотворності газу можна практично з точки відбору проби з різним тиском: і до магістрального газопроводу, і до газорозподільної станції, і на рівні побутового споживача. Прилад може працювати як в ручному режимі, так і в напівавтоматичному. Користувач задає періодичність, з якою аналізатор відбирає пробу, проводить вимірювання і записує дані.
— Можна возити не газ до прилада, а прилад до газу. Як правило, між ними є відстань. А хроматограф чи калориметр — це тільки лабораторні дослідження, тільки в стабілізованому навколишньому середовищі. І возити це обладнання фізично неможливо. Тому така ідея, оскільки споживачів багато і питань багато.
Щоб визначити теплотворність газу, розроблений «Зондом» прилад GAS-Hі-Q вимірює низку параметрів: швидкість поширення звуку, концентрацію вуглекислого газу (СО2), надлишковий тиск, вологість. Отримані дані обробляють нейронні мережі (штучний інтелект), визначаючи параметри теплотворності.
Хоча ключовою є теплота згоряння, інші параметри також важливі. Наприклад, показники вологості дозволяють визначити точку роси для певних умов:
— Враховуючи, що українська газотранспортна система достатньо стара, ми не можемо в пікові періоди належно осушити газ. І так звана точка роси, тобто температура, при якій волога в газі випадає в росу, достатньо висока. При -8℃ волога випадає в конденсат, а буває, що і +3℃. А +3℃ в трубі — це звична штука в зимовий період. Тому ми міряємо вологість.
Команда «Зонду» розробила вже декілька поколінь аналізаторів якості газу. Прилад має вигляд валізи, всередині якої є ємність для газу і обладнання для вимірювань. Аналізатор може живитися як від акумулятора, так і від електромережі.
— Новіші версії у нас — вже з сенсорним екраном, але механіка його роботи залишається такою ж. На рівні побутового споживання достатньо його увімкнути і виконувати всі вказівки, які висвічуються на екрані.
Максим Карпаш розповідає, що перші варіанти приладу були схожі скоріше на пересувну лабораторію. Зараз це вже валіза. Але розробники не планують зупинятися на досягнутому і хочуть зробити наступні аналізатори ще більш компактними, витримуючи при цьому всі вимоги безпеки.
— Це газ, це вибухонебезпечно, тому ми мусили зробити всі частини такими великими для того, щоб забезпечити їхню максимальну герметизацію, щоб не було витоків газу.
Аналізатор збирають у співпраці зі спеціалістами Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Деякі частини виготовляють власноруч, інші (зокрема мікропроцесорну техніку) замовляють за кордоном.
— За можливості використовуємо наші комплектуючі, які є в Україні.
Максим Карпаш пояснює принцип роботи приладу і наводить аналогію з бензином. Бензин може мати різне октанове число: 92, 95, 98. Воно (як і вартість бензину) залежить від кількості енергії, яка виділяється при згорянні пального в двигуні. Тому А-95 дорожче за А-92. Так само, на думку Максима, мало бути і з газом. Але ми платимо за об’єм газу незалежно від того, скільки енергії отримуємо.
— Ми розуміємо, що чим вища теплотворність, тим більше енергії віддається. А з газом у нас цієї відмінності взагалі немає, тому весь наш облік здійснюється на підставі об’єму. Тобто уявіть собі, що ви купуєте будь-який бензин і вам дають колись А-80, колись — А-95. Для автомобілістів це суттєва різниця.
Так само як різні двигуни налаштовані на різні значення октанового числа, більшість газових приладів також розраховані на певну теплоту згоряння. Невідповідне пальне при тривалому використанні збільшує ймовірність некоректної роботи системи.
Щоб вивести на ринок прилад такого призначення, потрібно отримати сертифікацію, зокрема метрологічне підтвердження достовірності результатів вимірювання. Компанія «Зонд» виграла грант в межах проєкту «Кліматичні інноваційні ваучери», реалізованого ГО Greencubator за сприяння Європейського банку реконструкції й розвитку та Європейського Союзу. Завдяки цьому гранту розробники змогли провести метрологічні випробування та сертифікувати свій прилад. Максим Карпаш згадує, що протягом декількох років вони втрачали час, бо ніхто не знав, як видавати документи на прилад з такими нетиповими характеристиками. 2017 року стали відомі особливості сертифікації, і команда «Зонду» подала заявку на грант.
— (Коштами гранту. — ред.) ми заплатили за метрологічне дослідження, щоб нам видали свідоцтво про оцінку відповідності, і маркетингові дослідження, щоб розуміти, як змінилось ринкове поле у нас. Ми розуміємо, що на українському ринку зупинятися не можна. Є сусідніх багато ринків, які сидять на газовій голці і будуть сидіти достатньо довго. І проблема оцінки якості все одно буде стояти у всіх.
Платити за енергію, а не за об’єм
З кінця 2015 року Україна припинила купувати блакитне паливо у російського Газпрому і натомість запровадила реверсне постачання газу з Європи. Тоді ж український парламент ухвалив закон «Про ринок природного газу», а з 1 серпня 2020 року ринок газу запрацював в Україні. Тепер споживач може обирати постачальника із сотень компаній.
— Постачальники газу почнуть конкурувати. І картина конкуренції буде зовсім інша, якщо ми з ними будемо розраховуватися на підставі енергетичної цінності. Ми зробимо ринок газу більш прозорим. Споживач отримає реальну інформацію про те, скільки ж він енергії спожив.
Ідея розробки GAS-Hі-Q в тому, аби люди змогли платити за фактично спожиту кількість енергії, а не за метри кубічні газу. У цьому зацікавлені і звичайні споживачі, і великі компанії.
— Ми платимо за нього (газ. — ред.) багато, а що там — ми не знаємо. І це основна проблема.
Для таких компаній, як, наприклад, Укртрансгаз, правильні відомості про теплоту згоряння природного газу є вигідними, тому що вони і самі споживають багато газу, є його операторами і мають правильно налаштовувати техніку. Максим Карпаш пояснює: теплота згоряння газу, який постачається в Україну, вища від прийнятої стандартом (в Україні теплота згоряння природного газу повинна бути не нижчою за 31,8 МДж/м3 або 7600 ккал/м3 при стандартних умовах). По-перше, обладнання не налаштоване на цю теплоту, а по-друге, показник змінюється залежно від часу і регіону, що знижує ефективність системи.
— Якщо ви — велике підприємство, що виробляє теплову енергію, і вам кажуть, для прикладу, що там є 8 200 ккал на кубометр, а реально може бути і 9 000, і 7 800. Різниця в ціні достатньо велика. І ви цього знати не будете, перевірити ніяк не зможете і є ймовірність, що будете переплачувати. Відповідно, ланцюжок іде далі. Мало того, газотранспортна система — це такий котел. Вона складається з системи труб і підземних сховищ, де газ від різних постачальників змішується. Що там відбувається — ніхто не знає.
Так само у перевірці теплоти згоряння газу може бути зацікавлений і споживач. У перспективі прилад можуть використовувати об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).
— Якщо споживач вважає, що в нього неналежного рівня якості газ, він звертається до оператора (газорозподільної мережі), той до нього приїжджає і за гроші робить аналіз. Близько чотирьох тисяч гривень коштує цей аналіз. Якщо виявляється, що газ дійсно нижчої якості, то оператор компенсує видатки за аналіз і перераховує рахунок за газ. Але заплатити чотири тисячі гривень, не маючи інструментів перевірки… Тобі просто скажуть: «Ми поміряли. Тут все добре». Таке може бути.
Коли такий прилад з’являється, наприклад, в ОСББ, то на підставі показників цього приладу можна сказати постачальнику газу: «Я хочу платити вам за калорійність газу». І перейти з постачальником саме на такі розрахунки. Закон це дозволяє і потрібен інструмент, щоб це можна було зробити.
слайдшоу
«Нова енергія». Повірити в науку
2016 року на базі Івано-Франківського університету нафти і газу команда науковців створила наукове містечко «Нова енергія». Спершу це був музей інтерактивних інсталяцій, який згодом розвинувся у навчально-тренінговий комплекс для дітей. Інтерактивні експонати музею показують різні фізичні явища. Також відвідувачі можуть взаємодіяти із 3D-принтером, пристроями доповненої і віртуальної реальності, запрограмованими роботами. Крім екскурсій, у музеї проводять майстер-класи, наукові шоу та курси для дітей.
— Ми вирішили почати з дітей, пояснювати їм, звідки береться енергія, як вона споживається, як можна її зекономити, як можна при нормальному рівні життя споживати її менше і уже як наслідок витрачати менше коштів. Але дітям легше заходить не про гроші, дітям заходять інші речі. Більш прикладні.
Команда наукового містечка складається з більш ніж 30 працівників, серед яких викладачі, аспіранти і студенти університету. Ідея в тому, що люди, які мають досвід і в освіті, і в науці, передають свої знання дітям, зацікавленим у такому розвитку.
— Це наукове містечко орієнтоване на підготовку дітей до серйозної науки, тобто ми, граючись, даємо дітям спробувати себе як справжніх науковців у фізиці, робототехніці, архітектурі.
слайдшоу
Додатково при науковому містечку діє консультаційний пункт з питань енергоефективності та енергозаощадження, де викладачі університету проводять тематичні майстер-класи та тренінги.
— Ми намагаємося привчити дітей до розуміння того, що вони є частинкою величезної екосистеми і кожен їхній, навіть маленький папірець, впливає на систему. У нас (представлено) багато прикладів правильного використання енергії: вітряки, сонячні панелі, колектори.
Команда «Нової енергії» взяла за основу шкільну і частково університетську програму, вибравши ті досліди, які можна безпечно робити з дітьми від 6 років. На їхню думку, коли діти своїми руками намагаються повторити класичні досліди (замість того, щоб роздивлятися їх у підручнику або на слайді), вони зможуть глибше зрозуміти закони природи.
— Як ти отримаєш українського Ілона Маска, Стіва Джобса, кого хоч, якщо він не ходить в музей, не вірить в науку? Знання має цінність тільки тоді, коли йде поєднання віри, інтересу і волі. Коли дитина своїми великими відкритими очима дивиться на такі штучки, їй стає цікаво.
V.A. Solutions Estonia. Культура споживання енергії
Сьогодні в Україні значна стаття енерговитрат припадає на обслуговування промислових, офісних та житлових приміщень. Енергонеефективні звички промислових гігантів із почасти застарілими енергомережами та відсутністю систематичного контролю за енергоносіями або офісних і торгових центрів, де будь-який працівник або відвідувач може залишити світло чи воду увімкненими, призводять до постійно високих витрат для тих, хто керує об’єктами нерухомості.
У 2015 році українська компанія V.A. Solutions Estonia розробила комплексний онлайн-сервіс для обслуговування об’єктів нерухомості — Prengi, який дозволяє керувати всіма процесами технічного обслуговування в мережі супермаркетів, на великому підприємстві, у житловому фонді тощо. Зокрема, модуль енергоефективності цієї онлайн-системи дозволяє відстежувати і аналізувати енерговитрати на об’єктах, а отже керувати їхньою енергоефективністю.
Онлайн-сервіс Prengi розробляли першопочатково для української компанії SHEN як продукт для управління об’єктами нерухомості та їхнього обслуговування (FMS — facility management system). Основною метою була автоматизація бізнес-процесів для ефективного обслуговування нерухомості клієнтів.
— Немає значення, яка будівля: офіс, торговий центр, завод чи житловий комплекс. Щоб вони тривалий час не втрачали свою цінність і не розвалювалися, їх потрібно обслуговувати. Це досить великий комплекс заходів: прибирання, охорона, ремонти.
За словами виконавчого директора V.A. Solutions Estonia Богдана Байовського, вартість користування сервісом Prengi є дешевшою, ніж закордонні аналоги, що робить його більш доступним на українському ринку.
— Назва Prengi складається з двох слів: process та engine (двигун). Це конструктор бізнес-процесів, на основі якого будується робота будь-якої компанії. Неважливо, буде це управління нерухомістю чи логістика, будь-що. У нас (серед клієнтів) є компанії невеличкі, а є компанії такі, як Укрпошта, де працюють десятки тисяч людей.
Зараз, окрім Укрпошти та SHEN, сервісом Prengi користуються такі великі компанії, як мережа супермаркетів Novus, торгові центри «Аладдін» та «Піраміда» тощо.
Та саме зі співпраці з Укрпоштою почалася розробка модуля енергоефективності Prengi.
В основі модуля — автоматизований контроль показників лічильників (газ, електроенергія, водопостачання), аналіз витрат і пропозиції рішень щодо їх оптимізації. За словами Богдана Байовського, більшість подібних систем працюють, не маючи повного паспорту об’єкта, наявність якого є критично важливою, якщо йдеться про енергоефективні рішення.
— На ринку є досить багато систем з енергоменеджменту, але вони всі занадто вузькоспрямовані. Наприклад, є якийсь об’єкт, де система збирає показники всіх лічильників і дозволяє робити певну аналітику цих даних. Але якщо ми хочемо інвестувати в енергоефективність, наприклад, замінити вікна, ми не можемо подивитися по паспорту об’єкта, як він виглядає, скільки разів ремонтувався, скільки в ньому тих же вікон. А наша система дозволяє занести всі ці параметри і управляти об’єктом без виїзду на місце. І виявляти, чи ефективною була заміна вікон, чи витрати не скоротилися і, значить, міняти треба щось інше, наприклад котел.
— Чому ми розпочали саме з паспортизації об’єктів? Бо потрібно створити базу кожного об’єкта: його параметри, яке обладнання встановлене на цьому об’єкті. Якщо був проведений енергоаудит — щоб були також його параметри. Щоб ми одразу зрозуміли, що це за будівля.
Співпраця з Укрпоштою
Саме керівництво Укрпошти ініціювало розробку модуля енергоефективності Prengi. Вони прагнули вести весь облік нерухомості поштової компанії з десятками тисяч відділень в одному онлайн-сервісі і обрали для цього Prengi. Оскільки у більшості відділень показники енерговитрат давно перевищували норму, Укрпошта дала запит на сервіс енергомоніторингу, який би мав оптимізувати витрати компанії.
Директор з управління нерухомістю компанії «Укрпошта» Ігор Морма розповідає, що сьогодні кожне поштове відділення регулярно вносить показники лічильників у онлайн-систему Prengi, яка їх аналізує і визначає ті відділення, де споживання енергії є понаднормовим.
Компанія V.A. Solutions Estonia отримала грант у рамках проєкту «Кліматичні інноваційні ваучери», реалізованого ГО Greencubator за сприяння Європейського банку реконструкції й розвитку та Європейського Союзу, і використала його на професійну експертизу з енергоменеджменту. Богдан Байовський згадує, що спочатку його команда не мала досвіду реалізації проєктів у сфері енергоменеджменту. Тому знайомство і співпраця з ГО Greencubator допомогла розробникам швидко розібратися в темі:
— Вони познайомили нас зі сферою взагалі енергомоніторингу, енергоаудиту, енергоменеджменту загалом. Такий великий блок, як енергоменеджмент, ми без них точно не змогли б реалізувати. З моменту виникнення ідеї до реалізації модуля 5 місяців — це досить-таки швидко.
Процес зняття показників лічильників на об’єктах нерухомості все ще дуже зав’язаний на людському факторі, адже часто показники знімають вручну, записуючи їх одразу з великої кількості лічильників, і це може призвести до похибки у даних. Prengi визначає можливі похибки та сигналізує про це користувачам сервісу.
— Система попереджатиме, що показники лічильника відхиляються від норми, і буде показувати, що, можливо, користувач неправильно вніс показники. На Укрпошті внесенням показників займаються керівники відділень. Ці показники одразу потрапляють до нас в аналітичні дані і людина, яка відповідає за першу групу об’єктів, отримує повідомлення, що, припустимо, на такому-то об’єкті аномальне споживання енергії.
слайдшоу
Prengi формує усі показники лічильників у єдиний графік, на якому у порівнянні з попередніми періодами можна буде визначати точки перевищення.
З досвіду роботи компанії, каже Богдан, причиною надмірного споживання енергії часто є відсутність культури енергоспоживання. Працівники офісів чи великих підприємств, йдучи з робочого місця можуть, наприклад, залишити обігрівач увімкненим на вихідні або довго не ремонтувати зламане обладнання.
— Людський фактор відіграє величезну роль. Яка би не була енергоефективна будівля, можна там залишити світло, включити газ і забути, відкрити вікна і піти собі додому.
Завдяки своєму модулю енергоефективності сервіс Prengi впроваджує культуру споживання енергії.
— Уявіть ситуацію, коли ваш об’єкт розташований за тисячу кілометрів від вас і вам прийшла інформація, що є проблема за місяць, за день. Як проаналізувати, чому так сталося, в чому саме проблема цього об’єкта?
Контроль за показниками лічильників та, відповідно, за енергоспоживанням на об’єкті, за досвідом Prengi, дозволяє економити від 10 до 15% витрат на комунальні послуги.
Ще одним фактором надмірного енергоспоживання сьогодні, на думку Богдана Байовського, є стан нерухомості у державному секторі: старе обладнання на підприємствах, приміщення, у яких десятиліттями не проводився ремонт та модернізація енергоносіїв, тощо. Цим держсектор відрізняється від комерційної нерухомості, каже Богдан:
— Комерція значно новіша майже вся. За нею більше слідкують. Сам енергоменеджмент не настільки цікавий для комерційного ринку, як для державного насправді. Бо будівлі там новіші і, відповідно, менше ресурсів виділяють на їхню енергоефективність. Та в перспективі комерційний сектор все-таки буде більше приділяти уваги енергоменеджменту. Бізнес став більш вільний, технологічний, осмислений. З’являється розуміння того, що просто перепродаючи, просто споживаючи, ми нічого не досягнемо.
На період карантину компанія V.A. Solutions Estonia пропонувала новим бізнес-клієнтам безкоштовний запуск і користування онлайн-сервісом Prengi.
— Будь-який бізнес, який звернеться до нас за допомогою в теперішній час — ми всім безкоштовно запускаємо систему, безкоштовно її налаштовуємо, і на період карантину, поки він буде продовжуватися, безкоштовно будуть користуватися. Як правило, можна десь до 60-70% бізнес-процесів компанії легко автоматизувати.
Prengi, зізнається Богдан Байовський, для нього вже як друга дитина. Піклується, переймається і пишається успіхами програми від самого її старту. Коли розроблений компанією продукт приносить користь, для нього це величезне задоволення.
— Україна повинна стати з часом енергонезалежною, це найважливіше. Ти відчуваєш, що це все твоє і хочеться, щоб твій дім ставав кращим. Бо це щось рідне, а не просто будівля і не просто місце, де ти живеш.
за підтримки
Greencubator та проєкту «Кліматичні Інноваційні Ваучери», що фінансується Європейським банком реконструкції та розвитку та Європейським Союзом.