Share this...
Facebook
Twitter

Відбудова міст і сіл, пошкоджених чи зруйнованих російськими окупантами, вже триває. Волонтери створюють чимало ініціатив, завдяки яким прибирають завали, замінюють покрівлі чи роблять косметичний ремонт, щоб у пошкоджених будівлях знову можна було жити. Адже українці не чекають «кращих часів», а роблять усе можливе, щоб уже зараз підтримати одне одного в непрості часи.

Підготували для вас перелік ініціатив, до яких можна долучатися, щоб допомогти облаштувати комфортний для життя побут людям, які постраждалим внаслідок війни.

Ініціативи мають різну історію: одні виникли недавно, інші — відразу після звільнення регіонів з-під російської окупації, а деякі працюють ще з 2014 року. Їх об’єднує спільна мета — допомогти відбудувати зруйновані та відремонтувати пошкоджені будівлі якомога швидше і якісніше. Більшість із них забезпечують волонтерів усім необхідним: обладнанням, рукавичками, харчуванням і транспортом.

Добробат

Добровольчий будівельний батальйон, створений у 2022 році на запит Київської обласної військової адміністрації для допомоги підрозділам ДСНС.

Тут можна як отримати допомогу (надіславши фото руйнувань і заповнивши заявку), так і надати її (наприклад, долучитися як волонтер чи підсобити з будматеріалами). Згодом для групи будівельників-волонтерів організовують транспорт і все необхідне у певній локації.

«Добробат» також можна підтримати благодійним внеском. Проєкт швидко зростає і вже працює в регіонах, звільнених з-під тимчасової окупації: на Сіверщині, Наддніпрянщині та Слобожанщині.

Фото: Катя Акварельна.

БУР (Будуємо Україну Разом)

Ініціатива виникла в 2014 році як волонтерська акція з відновлення будинків на сході України. Упродовж більш як восьми років «бурівці» не тільки регулярно їздять командами та відбудовують міста, а й розвивають спільноту. Вони роблять із деяких приміщень хаби-осередки, де втілюють різні корисні ініціативи. Із часом почали розвивати місцеві постійні БУР-осередки. Нині є 12 спільнот у різних куточках України.

Через повномасштабну війну БУР почав допомагати людям, які постраждали внаслідок війни. Команда організовує волонтерські табори з відбудови, облаштовує понівечені будинки так, щоб там могли тривалий час жити переселенці. Також передає обладнання військовим і допомагає евакуйовувати людей тощо.

Фото: Христина Кулаковська.

Repair Together

Ініціатива з’явилася на початку травня 2022 року, після звільнення Сіверщини від окупації. Одиничні поїздки з прибирання та відбудови переросли в регулярні щотижневі толоки (як їх називають самі учасники) в селах Ягідне та Лукашівка.

У Repair Together є три основні напрями роботи: прибирання, відбудова та адресна допомога. Близько сотні охочих людей регулярно їздять на вихідні в села, щоб допомогти жителям навести лад на подвір’ї та виправити наслідки руйнувань: зремонтувати пошкоджені вікна, дахи, провести внутрішні оздоблювальні роботи в домівках тощо.

Також волонтери на місці роботи влаштовують мініконцерт і ярмарок, щоб разом із місцевими жителями відпочити після важкого робочого дня.

«Есперанса»

Благодійний фонд створив іноземець Альберто Кортес (до речі, його мама — українка) у квітні 2022 року. Команда відбудовує житло (проводить невеликі ремонтні роботи, прибирає територію та надає будматеріали) та встановлює модульні будинки, що стають повноцінним тимчасовим прихистком для людей, які через війну втратили свої домівки. Також БФ надає гумдопомогу й закриває запити ЗСУ на амуніцію.

Понад 50 волонтерів допомагають вразливим групам населення: людям похилого віку, людям з інвалідністю, багатодітним сім’ям, одиноким матерям та ін.

Невеликі філії фонду є у США, Іспанії, Польщі та Болівії.

Сміливі відновлювати

Волонтерську ініціативу запустили влітку 2022 року. ГО «Урбанрада» разом із БФ «Янголи ЮА» та друзями вирішили допомагати відновлювати понівечені окупантами будинки в містах і селах. Тепер їх підтримують не тільки охочі волонтери, а й партнери з-за кордону.

Команда «консервує» понівечені споруди: заклеює плівкою вікна, відновлює покрівлю, встановлює замки у дверях, а також прибирає в приміщенні та дворі. Так вдається вберегти будівлю від подальшого руйнування під впливом погодних умов і зробити життя тамтешніх мешканців трохи комфортнішим.

Іноді команда будує тимчасові будиночки — в цьому їх підтримують організації-донори. Поки що «Сміливі відновлювати» працюють у Ірпені, Бучі, Гостомелі та навколишніх селах. Надалі планують розширювати географію допомоги.

Ro3kvit: Urban Coalition for Ukraine

ГО «Архітектурна освіта» Харківської школи архітектури у 2022 році ініціювала створення спільноти різнопрофільних фахівців (передусім урбаністів) з України та закордону. Вони системно вивчають, як краще відбудовувати зруйновані міста й села, враховуючи принципи сталого розвитку. Команда проводить власні дослідження і створює проєкти нових просторів. Ще організовує лекції, публічні дебати та пропонує нові стратегії для відновлення населених пунктів, постраждалих внаслідок війни.

Урбанина

Команда архітекторів і дослідників-урбаністів, які створюють міські проєкти, орієнтовані на людину та її потреби.

У 2022 році видали «Довідник з благоустрою парків», а зараз завершують роботу над «Довідником з відбудови міст» (охочі можуть долучитися до коментування книги, поки її не віддали в друк). Усі матеріали безкоштовні й у вільному доступі. До книг увійшли найкращі світові практики з проєктування та створення комфортного простору. Кожна частина має детальні тривимірні моделі та приклади реальних парків і міст.

Команда Урбанини долучилася до проєкту Rebuildua, котрий запустили SmartFarming та Vkursi Zemli. Їхня мета — оцифрувати, проаналізувати та наочно показати зруйновану інфраструктуру України. Наразі дослідили села Мощун, Горенка, місто Ірпінь та інші населені пункти.

PRO PM Construction

Школа управління будівельними проєктами після 24 лютого змінила свою діяльність та працює над відбудовою України. Команда проводить дискусії, зустрічі з відомими архітекторами й урбаністами, досліджує досвіди відбудови міст, котрі теж постраждали через воєнні дії, наприклад, Ковентрі, Варшава, Антверпен та інші.

PRO PM Construction навчають, як обстежувати зруйновані будівлі, технологічно ефективніше їх відбудовувати та вирішувати юридичні питання, що виникають під час будівництва. Команда запрошує фахівців і профільні компанії долучатися до їхньої роботи й разом обстежувати пошкоджені будівлі й комунікації.

Район #1

У 2018 році благодійна організація взялася за джентрифікацію (оновлення і реконструкцію будівель у раніше непривабливих частинах міста) Старого Києва. Після вторгнення РФ команда проєкту перефокусувалася — тепер вона на волонтерських засадах відновлює пошкоджені окупантами споруди в Києві й області, а також на інших деокупованих територіях.

«Район #1» оцінює руйнування, розбирає завали, розробляє архітектурні проєкти та реконструює будівлі. Особливо фокусується на відновленні шкіл, дитсадків, медичних і культурних закладів.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Соня Максимів

Шеф-редакторка:

Анна Яблучна

Редакторка тексту:

Вікторія Дідковська

Авторка обкладинки:

Христина Кулаковська

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за новинами Ukraїner