прапор з автографами_фото надане героями

Зворушлива історія книжки Inside Ukraine

Share this...
Facebook
Twitter

Багато хто знає Ukraїner завдяки мультимедійним історіям, створеним на основі експедицій різними регіонами України. Але 2021 року ми зрозуміли, що можемо відкривати нашу країну ще в один спосіб: видаючи книжки. Так з’явилося видавництво Ukraїner. Ми створюємо книжки, які показують автентичність традицій, непересічність українців і оригінальність їхнього життя й побуту вже в нинішній час. І ці видання, припавши до душі читачам не тільки в Україні, а й за кордоном, живуть своїм життям, ба більше, стають початком нових. У цьому матеріалі розповімо, як завдяки випадку у Великій Британії з’явилося англомовне видання нашої книжки Ukraїner. Ukrainian Insider і вже стало бестселером у категорії книжок про Україну.

16 лютого 2023-го року в Лондоні вийшла друком книжка Inside Ukraine. A portrait of a Country and its People. Це нова англомовна версія «Ukraїner. Країна зсередини» від британського видавництва Batsford Books. Видання Inside Ukraine показує іноземним читачам різноманітність природних та урбаністичних ландшафтів України завдяки фотографіям, а також знайомить їх із колоритними історіями українців із різних регіонів країни. Матеріали доповнюють QR-коди, які скеровують читачів на сайт Ukraїner, де можна побачити ще більше фото чи відео на певну тему. Наразі паперова версія доступна в чотирьох інтернет-магазинах: BatsfordBooks, Amazon, Hive та Waterstones. На Amazon також можна придбати електронну версію книжки.

«Дивовижний інтерактивний досвід», «спосіб відкрити справжні дива України», «книжка, що показує, які різні, та все ж об’єднані любов’ю до землі є люди» — ось які відгуки залишали на Amazon читачі британської версії видання.

Нове знайомство — нова сім’я

Книжка «Ukraїner. Ukrainian Insider» фактично випадково потрапила до рук засновниці видавництва Batsford Books Поллі Пауелл. Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну жінка прийняла у своєму домі дві сім’ї українських біженців. Інна Перець — одна з тих, хто знайшов прихисток у домі видавчині. Саме вона на знак вдячності подарувала їй примірник видання Ukraїner.

Інна з двома дітьми евакуйовувалася до Лондона з галицького містечка Козова. Вона переймалася через майбутнє в чужій країні та життя з незнайомими людьми, проте перша ж зустріч із Поллі розвіяла її тривоги.

— Коли побачили Поллі, поспілкувалися, ми зрозуміли, що це людина дуже добра й ми просто не маємо за що хвилюватися.

Як і для багатьох українських біженців, найбільшою проблемою для Інни став мовний бар’єр, адже вільно спілкуватися англійською вона не могла. Однак Поллі в усьому їй допомагала, супроводжувала родину до соціальних органів і відразу влаштувала дітей у школу. Дочки Інни були в захваті від Поллі та її чоловіка. А ще від великого пса подружжя, з яким полюбили гратися. У двох родин склалися теплі стосунки. Поллі поставилася до них, як мама чи бабуся до дітей. Інна старалася як могла віддячити гостинним господарям: під час першого знайомства вона передала Поллі безліч солодощів з України. Пізніше не раз готувала їм на вечерю українські національні страви. Інна розповідає, що якось трапився цікавий випадок: вона зрозуміла, що Поллі з чоловіком не знають, що таке гречка, і в Лондоні неможливо знайти цю крупу. Тоді під час одного зі своїх короткочасних візитів додому Інна спеціально купила гречку, приготувала її та пригостила господарів.

— Я їм показувала фотографії — вони дивилися. Бо вони цього не розуміють — гречка.

Вікторія Панкратьєва познайомилася з Поллі завдяки своїй подрузі, коли шукала сім’ю, яка прийме їх у Великій Британії. Жінці було важко зважитися покинути друзів та улюблену роботу, однак таки вирішила евакуюватися за кордон, дбаючи про життя та здоров’я своїх дітей. У травні 2022 року Вікторія із сім’єю виїхала з Гостомеля, а до цього Поллі дистанційно допомагала їй отримати всі необхідні документи. Британська видавчиня приїхала на машині, щоб зустріти Вікторію в аеропорту, і всю дорогу до дому вони проговорили: про Україну, про дітей, про те, як важко залишити своє життя позаду. Вікторія також вдячна, що Поллі взяла на себе відповідальність за її сім’ю та допомагала впоратися зі стресом і труднощами.

— Таких дійсно мало. Це не тому що вона англійка, просто таких людей на світі мало. Вона — як справжній друг, який із півслова все розуміє і відчуває.

Цінний подарунок

Восени 2022 року Інна повернулася в Україну, і тепер знову живе у своєму рідному містечку. Проте до від’їзду вона хотіла зробити Поллі та її чоловікові подарунок на згадку про себе. Жінка вже знала, що вони люблять читати, тож вибрала «Країну зсередини», прагнучи так показати, яка мальовнича й особлива Україна.

— Хай буде на фотографіях, але її все одно видно. І тому виникла така ідея — привезти їм цю книжку.

Тоді Інна не знала, що Поллі — видавчиня, і тим паче не думала, що вона захоче перевидати книжку у Великій Британії. Тому приємно здивувалася, коли вже після повернення в Україну дізналася про підготовку до друку Inside Ukraine. Поллі написала їй, що викупила права на книжку, і показала обкладинку британського видання.

Завдяки своїй видавничій діяльності та частим подорожам Поллі була частково знайома з культурою України й деяких інших країн Східної Європи. З початку повномасштабної війни вони з чоловіком уболівали за Україну й хотіли допомогти українцям. У книжці Поллі побачила нову можливість:

— Думаю, що деяким британцям важко зрозуміти українську ідентичність, а ця книжка чудово пояснює історичні, культурні, топографічні особливості країни.

Під час підготовки до друку англомовного видання зміст та оформлення майже не змінили. На думку Поллі, книжка чудово зроблена, тому найбільшою зміною став дизайн обкладинки. Її треба було оформити так, щоб іноземний читач із першого ж випадкового погляду розумів, що перед ним — книжка про Україну. Для обкладинки Inside Ukraine вибрали жовто-синій петриківський розпис.

Вікторія, яка разом із дітьми лишилася в Лондоні, бачила, як книжку готували до друку: Поллі показувала їй усі стадії підготовки. Видавчиня також радилася з нею щодо дизайну обкладинки й багато розпитувала про особистий досвід подорожей Україною. Виходячи зі свого досвіду, Вікторія вважає, що більшість британців мало знає про Україну. Вони тільки починають поступово відкривати для себе її культуру та традиції, і в цьому їм може допомогти Inside Ukraine. Англійці, з якими спілкувалася Вікторія, до виходу книжки не розуміли, чим схід України відрізняється від заходу або центру, не розуміли культурно-історичних особливостей Криму й різниці між регіональними діалектами.

«Країна наша мальовнича»

Після повернення в Україну Інна листується з донькою Поллі, підтримуючи так зв’язок. Їй бракує Поллі, і її діти постійно питають, коли зможуть знову поїхати до подружжя у Велику Британію. Те саме відчуває і Поллі:

— Зараз, коли одна з родин-переселенців повернулася в Україну, мені дуже не вистачає голосів Софії та Соломії (дітей Інни. — ред.) у нас удома в Лондоні. Але я вірю, що вони в безпеці зі своєю сім’єю та якомога далі від бойових дій.

Інна щаслива, що завдяки новій книжці більше людей за кордоном зможуть побачити Україну:

— Іноземці дізнаються, що країна наша мальовнича. Вона багата на ліси та озера, на моря, вона багата на звичаї. Вона на церкви багата, і кожен регіон відрізняється.

Інна сподівається, що, прочитавши книжку, багато іноземців після війни приїде побачити всі ці місця наживо. Сама ж вона після перемоги чекає в гості Поллі з усією її сім’єю та хоче показати їм Україну.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Анна Цимбал

Шеф-редакторка:

Анна Яблучна

Редакторка тексту:

Тетяна Воробцова

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією