Краловець. Як Чехія повертає собі Калінінград

Share this...
Facebook
Twitter

Росія зі своєю імперською хворобою і безмежною тягою до розширення територій заподіяла багато горя іншим країнам і народам. У центральній і східній Європі складно знайти країну, по якій би вона не «проїхалася» своєю культурою, політичним тиском, а то й танками. Цивілізований світ чудово розуміє абсурдність російських псевдореферендумів, які проводять на тимчасово окупованих територіях України. Все це схоже на агонію країни-агресорки, що намагається будь-як перекроїти мапу. Реагуючи на цю безглузду ситуацію, тисячі польських і чеських інтернет-користувачів почали сатиричну боротьбу за «чеський Краловець». Однак жарт, здається, вийшов з-під контролю.

Новина про «рефендуми» РФ на тимчасово окупованих територіях України, а також рішення країни-агресорки визнати ці землі своїми (тобто анексувати), не залякала світову спільноту, а стала приводом для насмішок. Українці й іноземці глузують із нахабності і правової недолугості цих дій. Росія ще раз показала, що зневажає міжнародне (і навіть власне) законодавство. Крім того, держава-агресорка спробувала привласнити території, які фактично не контролює.

Нещодавні псевдореферендуми в Запоріжжі, Херсоні (а в 2014 році — у Луганську й Донецьку) обурили всіх українців. Реакція не забарилася. Президент України Володимир Зеленський своїм указом визнав нікчемними рішення Путіна про «незалежність» низки регіонів України, генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський підписав наказ про визнання території московського Кремля власністю свого акціонерного товариства, а американський астронавт Скотт Келлі своїм твітом «привласнив» марсіанський вулкан Олімп.

Вірусним став мем про «анексію» Чехією Калінінградської області і перейменування Калінінграда на Краловець. Однак у цього жарту, як кажуть, є доля правди, і правда ця — історичний факт. Місто справді було засноване хрестоносцями на честь чеського короля і називалося Краловець.

Нагадаємо, що Калінінградська область — це балтійський ексклав РФ, тобто регіон, відокремлений від основної території країни й оточений іншими державами. В цьому випадку його «стискають» Литва, Польща, а також омиває Балтійське море. До 1945 року це був регіон із центром у місті Кенігсберг, що не належав до «рускіх історічєскіх зємєль», а був частиною німецької провінції Східна Пруссія. Радянський Союз приєднав до себе цю територію після поразки Німеччини у Другій світовій.

Калінінград відділений від території Білорусі (яка фактично є країною-маріонеткою РФ, що підтримує повномасштабну війну) так званим Сувальським коридором. НАТО вважає цю територію потенційно «гарячою точкою», якщо конфлікт із Росією таки розгориться, а російські пропагандисти натомість часто згадують, що саме звідси можна атакувати східний фланг НАТО й захопити країни Балтії.

Росіяни перейменували Кенігсберг на честь радянського революціонера Михайла Калініна, чиє ім’я нерозривно пов’язане зі злочинами радянського тоталітарного режиму в 1917–1946 роках. Із моменту заснування міста (початково — замку) сусідні народи називали «Королівську гору» власними мовами: литовці — Karaliaučius (Караляучюс), поляки — Królewiec (Крулевець), чехи — Královec (Краловець). У Московії теж спершу використовували назву Краловець, однак після Петра I і до перейменування у 1946 році частіше використовували німецький варіант, тобто Кенігсберг. Крім росіян, у новостворену Калінінградську область переселили також чимало українців і білорусів. Навіть у XXI ст. вони складають значні національні спільноти в регіоні.

Сучасний мем почався з твіту польського користувача @papież internetu, який запропонував поділити російський Калінінград між чехами й поляками так, щоб у чехів з’явився нарешті вихід до моря. Твіт завірусився, зокрема ним поділився депутат Європарламенту Томаш Здеховськи.

Це потягло за собою низку інших жартівливих твітів. Навіть офіційний акаунт чеського Міністерства внутрішніх справ жартівливо зазначив, що думає, де знайти експерта з морських кордонів.

Ідею повернення Калінінграда підхопив сатиричний сайт AZ247. Було створено петицію за «анексію» території, яка станом на 8 жовтня 2022 року зібрала вже понад 19 тис. підписів. У ній сказано, що підставою для «анексії» є те, що місто Кенігсберг було засноване чеським королем Пржемислом Оттокаром II у 1255 році. «Як показала Росія у Криму і зараз показує на сході України, це цілком нормально — зайти на територію чужої держави, оголосити там референдум, а потім анексувати територію», — йдеться в петиції.

Для Краловця навіть створили «офіційний» твіттер-акаунт, на який станом на 8 жовтня 2022 року підписалися вже понад 82 тис. користувачів, а також сайт. «Після успішного референдуму 97,9 % калінінградців вирішили приєднатися до Чехії та перейменувати місто на Краловець», — вказано на сайті, що є очевидною відсилкою до російських зрежисованих «референдумів» на території України.

Мем так розлетівся мережами, що його підхопили й користувачі інших країн. Наприклад, поляки разом із чехами заповзялися будувати чеський балтійський флот з авіаносцями та тягти до Краловця трубопровід із пивом (Beer Stream). Чеські інтернет-магазини, поштові оператори й банки публікують оголошення про відкриття своїх магазинів і відділень у Краловці, у чеських ЗМІ запитують політиків про Краловець, а на прогнозах погоди показують мапу з цим регіоном. Схоже на те, що мем за лічені дні переріс у повноцінний інформаційний рух на межі жарту й протидії пропаганді РФ.

Історія з чеським Краловцем — ще один яскравий приклад того, що будь-яка війна тепер відбувається не лише на полі бою, а й в інформаційному просторі, і меми тут — окрема потужна зброя. Поки, на жаль, не всі лідери думок визнають, що Росія порушила міжнародні норми, тож такі жарти привертають увагу до очевидного абсурду й нелегітимності дій російської влади.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Анна Яблучна

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за новинами Ukraїner