Фільм від Ukraїner

Дивитись

про фільм

Стрічка «Різдво разом» — про те, як у січні 2023 року молодь з усієї України вертепувала на Слобожанщині. Хлопці й дівчата створювали різдвяне свято жителям звільнених населених пунктів, які пережили окупацію та жахи російського терору.

Докладніше

Різдво разом з Україною

1 / 4

Різдво, коли всі разом

Під кінець 2022 року українські військові звільнили значну частину Слобожанщини й Донеччини. Місцеві, які пережили жахи російської окупації, все ще не почуваються безпечно, адже РФ постійно обстрілює їхні міста та села. Взимку ворожі атаки особливо інтенсивні — так окупанти прагнуть створити гуманітарну катастрофу. Щоб підтримати жителів сходу, молодь з усієї України об’єдналася й поїхала туди вертепувати, продовживши одну з найдавніших традицій, що століттями об’єднує українців.

Share this...
Facebook
Twitter
Фотограф:

Костянтин Гузенко

Share this...
Facebook
Twitter
Фотограф:

Костянтин Гузенко

Share this...
Facebook
Twitter
Фотограф:

Петро Чекаль

Share this...
Facebook
Twitter
Фотограф:

Петро Чекаль

Share this...
Facebook
Twitter
Фотографиня:

Яна Сідаш

Share this...
Facebook
Twitter
Фотографиня:

Яна Сідаш

2 / 4

1000 кілометрів на схід із вертепом

На початку 2000-х років існувала акція «Різдво разом», коли сім’ї на заході України приймали в себе на Різдво дітей зі сходу та півдня, щоб познайомити їх із традиціями, які збереглися на Галичині, Волині та Поділлі. Команда Ukraїner вирішила відновити акцію, але трохи на свій манір. Ми хотіли, щоб дух Різдва та Маланки відчули люди і на деокупованих територіях, адже зараз їм дуже треба підтримка. Тому ми кинули клич вертепувальникам і очільникам громад звільнених населених пунктів, щоб створити це свято разом.

Share this...
Facebook
Twitter

Share this...
Facebook
Twitter

Share this...
Facebook
Twitter

Share this...
Facebook
Twitter
3 / 4

Чому святкувати зимові свята — на часі?

Святкувати чи не святкувати зимові свята — питання, актуальне в наших реаліях як ніколи. Хтось вважає, що новорічну ялинку варто приберегти до перемоги та замість купівлі подарунків надіслати свої гривні туди, де вони потрібніші. Інші ж, навпаки, переконані, що атмосфера свята допомагає темряві навколо розсіятися. Наводимо аргументи, чому влаштувати бодай якесь свято — це нормально (і навіть важливо!) і чому не потрібно себе за це картати.

4 / 4

Де шукати тексти колядок

Колядки та щедрівки споконвіку гуртують довкола себе різні покоління українців. Їхні тексти символізують тяглість історії і традицій, а їхнє вивчення й відтворення допомагає зберегти нашу ідентичність. Тож ми зібрали для вас добірку ресурсів, на яких можна знайти тексти українських колядок із різних регіонів України. Зберігайте, діліться з друзями й розповідайте світу про свої улюблені.

про фільм

«Різдво разом». Фільм від Ukraїner

На початку 2000-х років існувала акція «Різдво разом», коли сім’ї на заході України приймали в себе на Різдво дітей зі сходу та півдня, щоб познайомити їх із традиціями, які збереглися на Галичині, Волині та Поділлі. Команда Ukraїner торік відновила акцію, але трохи на свій манір: принесла звістку радості на деокуповані території, де росіяни залишили руйнування та біль.

Фільм «Різдво разом» — це атмосферна повнометражна документальна стрічка про те, як у січні 2023 року молодь з усієї України обʼєдналася в три ініціативи й вирушила вертепувати на Слобожанщину. Хлопці й дівчата створювали різдвяне свято жителям звільнених населених пунктів, які пережили окупацію та жахи російського терору. Із побажаннями миру та перемоги колядники ходили від хати до хати в Балаклії та Ізюмі, Тростянці та Охтирці, Малій Рогані та Дергачах.

Запрошуємо вас до перегляду фільму про те, як кожен із нас здатен зробити свято та привезти його на деокуповані території, туди, де важливо відчути підтримку, дух свята та українські традиції. Прем’єрні покази відбулися у Києві, Харкові, Львові, Дніпрі, Івано-Франківську, Полтаві та Одесі.

Офіційний саундтрек фільму

«Завданням музики у цьому фільмі було “встелити дорогу колядникам”, підтримуючи їхній ритм, тон та мотиви. Основними музичними елементами стали голос, віолончель та перероблена автоарфа, записані на плівку.»

— музикантка Маргарита Кулічова (Grisly Faye)

Головні герої

Вертеп Віктора Перфецького

 

Ідея зібрати молодь та поїхати вертепувати на схід України належить волонтеру Ukraїner Віктору Перфецькому з села Волиця, що на Галичині. Він подумав: «Чому б не зібрати вертеп і поїхати зі світлою звісткою на схід чи південь України?». Хлопець подав клич у соцмережах — скоро набралася група охочих.
 
Усього Віктор із командою вертепували три дні. Свою коляду розпочали 7 січня із Дергачів. Це місто російські військові так і не змогли окупувати, але постійно обстрілювали.
 
На думку Віктора, такі вертепи важливо робити у всіх регіонах України. Утім, міркує він, люди на деокупованих територіях потребують цього дійства найбільше. Адже вони по-особливому прагнуть відчуття належності до спільноти, нагадування, що люди з Києва, Тернополя, Вінниці чи Харкова памʼятають про те, що, скажімо, в Малих Проходах живе жінка, в якої зруйнований будинок, але вона святкує Різдво і в неї також свято.

Вертеп Катерини Босяченко

 

Один із вертепів зібрала 21-річна Катерина Босяченко родом із Дебальцевого, що на Приазовʼї. У 2014 році вона із сім’єю переїхала на Слобожанщину в селище Слобожанське, де й досі проживає. У січні 2022 року Катерина вертепувала у Львові з дітьми з різних куточків України. А після поїздки в звільнені Балаклію й Ізюм зрозуміла, що хоче повернутися в ці міста з радісною виставою.
 
У Катерининому вертепі були як типові герої — Чорт, Ірод, Янголи, Звіздар, так і нестандартні — Бабка з Дідом, яких вона придумала ще під час навчання в УАЛ. Для вертепу дівчина найперше обрала колядку «Добрий вечір тобі, пане господарю», бо її знають і люблять більшість людей.

Вертеп Анастасії Скоропад

 

У Тростянець й Охтирку, що на Слобожанщині, привезла вертеп випускниця програми культурології Українського католицького університету (УКУ) Анастасія Скоропад зі своєю командою. Дівчина родом із галицького міста Стрий. Уже пʼять років вона вертепує разом із друзями.
 
Анастасія досліджує українську традиційну культуру, зокрема пісні. Завдяки цьому команда змогла ретельно підібрати для сценарію колядки, які зʼявлялися залежно від своєї тематики, свого тексту або настроєвості. Декілька з них були слобожанські, тобто походили з регіону, в якому ставили виставу:
 
— У деяких місцях ми колядували із місцевими. Ми знаходили ці спільні пісні, які ми всі разом можемо співати, що нас обʼєднує.

Різдво разом. Фільм від Ukraїner

Дивитись