Фото: Юсеф Масуд/AP

Як Росія допомагає терористам воювати проти Ізраїлю та Заходу

Share this...
Facebook
Twitter

Речник ХАМАС Газі Хамад визнав, що Іран підтримав їхній нещодавній напад на Ізраїль. Крім того, він натякнув на підтримку з боку інших країн, не називаючи їх.

Тим часом російське Головне управління Генштабу вже передало ХАМАС трофейну зброю, захоплену в Україні. Вона походить із США та ЄС і була передана Україні для захисту від російського вторгнення.

Це було зроблено для того, аби звинуватити Україну, мовляв, вона продає західну зброю терористам. У межах російської дезінформаційної кампанії ці вигадки покликані підкріпити «викривальні статті» та «розслідування» в західних ЗМІ.

Це не перший випадок, коли Росія підтримує терористів і використовує їхні атаки для своєї вигоди.

У цьому дописі коротко розглядаємо контекст відносин між російськими й терористичними організаціями, причетними до нещодавнього нападу на Ізраїль.

7 жовтня 2023 року терористи палестинського ісламського руху ХАМАС проникли на територію Ізраїлю із Сектора Гази, вбиваючи й калічачи цивільних. Пізніше інша терористична організація — ліванська Хезболла — атакувала Ізраїль із півночі.

Багато експертів сходяться на думці, що Росія — один із головних спонсорів терористів і використовуватиме атаку на Ізраїль як спосіб зменшити світову підтримку України.

Дослідники американського аналітичного центру Institute for the Study of War (ISW) виявили, що після цих атак ХАМАС Кремль просуває наративи з критикою Заходу за те, що він віддає пріоритет Україні, а також припущеннями, що це програшний сценарій. У той же час російське МЗС прямо звинувачує Захід у нападі на Ізраїль.

— Нестабільність, створена атакою на Ізраїль, покликана відвернути увагу й ресурси США від війни в Україні й перешкодити нормалізації ізраїльсько-саудівських відносин. Не думайте, що це просто неспровокована, жорстока атака купки терористів із Гази. Це набагато більше. Руки, які штовхнули цих вбивць вперед — у Москві. Не бажаючи вести боротьбу безпосередньо з НАТО, Путін натомість розпалює конфлікт між Азербайджаном і Вірменією, Сербією і Косово, в Західній Африці, а тепер і в Ізраїлі.

Полковник Річард Кемп, колишній командувач Збройних сил Великої Британії

Із 1960-х років Радянський Союз покладався на дезінформацію, маніпуляції в ЗМІ, репресії і підтримку маріонеткових організацій, щоб дестабілізувати Захід та розпалювати конфлікти на Близькому Сході і в Африці. СРСР, зокрема, підтримував терористичні групи, включаючи Народний фронт визволення Палестини, відповідальний за численні викрадення літаків і вибухи в 60-х і 70-х роках.

Пізніше, будучи офіцером КДБ, Путін нібито мав справу з терористами під час свого перебування в Дрездені.

— Підхід радянського керівництва до тероризму випливає з їхнього ширшого уявлення про те, що насильство — основний, легітимний інструмент політичної боротьби, який слід застосовувати або спонсорувати в ситуаціях, коли його використання принесе користь СРСР. Як наслідок, Радянський Союз не мав жодних докорів сумління за підтримку іноземних повстанських і терористичних угруповань.

Фрагмент із доповіді Центрального розвідувального управління (ЦРУ) «Роль радянського блоку в міжнародному тероризмі та революційному насильстві» (1986).

Фото: Білал Хусейн/AP

Із 2015 року Росія воює пліч-о-пліч з іншим терористичним угрупованням — пов’язаною з Іраном ліванською Хезболлою. Вони діють у союзі з режимом Асада в Сирії і несуть відповідальність за численні воєнні злочини.

У 2018 році Міністерство фінансів США викрило контрабандну схему за участю Хезболли, Ірану й Росії, які допомагали режиму Асада уникати санкцій.

Фото: Халед Аль-Харір/Reuters

Лідери ХАМАС також часто зустрічалися з керівництвом РФ і відвідали Москву після її повномасштабного вторгнення в Україну. Делегація «Ісламського джихаду», ще одного угруповання з Гази, також відвідала Москву в березні 2023 року. Водночас Ісламська Республіка Іран публічно схвалювала напади на Ізраїль і є головним прихильником російського вторгнення в Україну, надаючи Росії військову допомогу.

— Росія наближається до того, щоб стати таким же спонсором тероризму, яким колись був Радянський Союз. Кожна терористична група, яка хотіла вбивати людей на Заході, мала чековий рахунок у Москві. <...> Ми [наче] повернулися в 1980-ті — гроші Росії/СРСР «на аутсорсингу» в терористів і польових командирів, щоб сіяти хаос, смерть і руйнування для досягнення цинічних цілей росіян.

Ян Каллберг, доктор наук, позаштатний старший науковий співробітник Центру аналізу європейської політики (CEPA)

Поки тривають жорстокі напади на Ізраїль та Україну, росіяни продовжують це святкувати. Один російський пропагандист Дмитро Стешин заявив, що ізраїльтяни не повинні отримати «ні краплі жалю чи співчуття». Інший — Марат Булатов — закликав «Палестина, так тримати!».

Ця фотографія ілюструє, як для Кремля й пересічних росіян виглядають «хороші новини».

Фото: Цафрір Абаєв/AP

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту,

Більдредакторка:

Анастасія Марушевська

Редакторка тексту:

Наталія Понеділок

Шеф-редакторка:

Анна Яблучна

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Графічна дизайнерка:

Катерина Пташка

Координатор напрямку партнерств:

Мар'ян Манько

Координаторка напрямку продюсингу:

Марина Мицюк

Координаторка напрямку досліджень,

Координаторка текстового напрямку:

Яна Мазепа

Координаторка сценаристів:

Карина Пілюгіна

Координаторка операторів:

Ольга Оборіна

Координатор фотографів:

Юрій Стефаняк

Координатор режисерів монтажу:

Микола Носок

Координаторка транскрибаторів,

Координаторка субтитрувальників українськомовної версії:

Софія Базько

Головна копірайтерка:

Дарина Мудрак

Координаторка контент-менеджерів:

Катерина Юзефик

Координаторка напрямку дизайну:

Катерина Пташка

Керівниця з маркетингу та комунікацій:

Тетяна Франчук

Координаторка соцмереж:

Анастасія Гнатюк

Менеджер із комерційних партнерств:

Олексій Оліяр

Операційна менеджерка:

Людмила Кучер

Фінансова спеціалістка:

Катерина Данилюк

Юрист:

Олександр Лютий

Бухгалтерка:

Наталія Тафратова

Катерина Смук

Анна Костюк

Архіваріуска:

Вікторія Будун

Слідкуй за експедицією