Як Росія намагається розʼєднувати українців

16 квітня 2024
Share this...
Facebook
Twitter

Війна Росії проти України — це не лише бойові дії, а й інформаційне протистояння, спрямоване зокрема на розкол українського суспільства. Ворог розуміє, що єдність — це одна з перешкод на шляху до його мети, адже згуртований народ, який бореться за свою свободу, значно складніше перемогти. Тому РФ роками шукає слабкі місця або створює штучні лінії поділу, які можуть посіяти деструктивні суперечки серед українців. Особливо небезпечним цей вплив може бути під час довготривалої війни, коли люди втомлені й можуть більш різко реагувати на подразники. Тому важливо розрізняти ці штучно створені або підсилювані меседжі, аби не дати їм розповсюдитися.

В інформаційно-психологічних операціях (ІПСО) Росія використовує наративи, тобто сконструйовані оповіді або описи подій з певної точки зору. Основна ідея ворожих наративів полягає в тому, щоб перекрутити факти або використовувати обмежений набір даних для передачі вигідної позиції. Це може бути спотворення інформації, відсутність контексту, використання емоційно заряджених слів і фраз, а також інші маніпуляції. Російські наративи покликані шкідливо вплинути на українське суспільство, зокрема розколоти єдність, деморалізувати, дискредитувати керівництво держави. Розглянемо декілька прикладів, як Росія намагається розпалювати ворожнечу серед українців за період повномасштабної війни.

Ворожі інформаційні спецоперації

«Майдан-3»

За даними Генерального управління розвідки (ГУР), восени 2023 року Росія запустила масштабну дезінформаційну кампанію з розколу українського суспільства, метою якої є створити хаос та підбурити українців вийти на «Майдан», щоб змінити українську владу. Росія таким чином хоче змістити фокус українського суспільства з військової агресії РФ на внутрішні суперечності. Така спецоперація мала б послабити українську владу, змусити її погодитися на «замороження» війни та відмовитися від окупованих територій на користь ворога. Якби цих пунктів не досягли — було передбачено усунення Президента України шляхом підбурювання до державного перевороту.

Назву до спецоперації придумали окупанти, спираючись саме на використання українського слова, яке має особливе значення для українців. За словами представника ГУР Андрія Юсова, називати спецоперації українськими словами — це давня російська традиція ще з часів СРСР. 

Фото: Віталій Носач, РБК-Україна.

У ГУР заявляють, що спецоперація продумана до дрібниць, адже без «підігрітого» суспільства вона під загрозою зриву. Для цього РФ використовує інформаційні вкиди, які стосуються відразу кількох тригерних тем для держави: мовне питання, ефективність керівництва, конфлікт між владою та військовим керівництвом тощо. Наприклад, аби створити картинку неефективності влади та невтішної ситуації у боротьбі з Росією, ворожі телеграм-канали у лютому 2024 року поширили фейкову інформацію про те, що керівництво Харкова готується «втікати» з міста. Крім того, заступник голови ГУР МО Вадим Скібіцький каже, що нині окупанти не мають достатньо сил, щоб почати потужну наступальну операцію на цьому напрямку.

Джерело: Центр протидії дезінформації.

Також проросійські медіа продовжують поширювати фейки про Володимира Зеленського. У березні-квітні 2024 року пропагандисти створили серію дезінформації про нібито придбання ним нерухомості за кордоном, зокрема, особняка Highgrove House у короля Великої Британії Чарльза III.

Фото: David Goddard, Getty Images.

У фокусі пропагандистів — великі міста України, де мали відбуватися протести з вимогою ротацій військових та повернення військовополонених. На тлі цього восени 2023 року РФ штучно призупинила обмін.

«Майдан-3» виявилася для Росії найбільш дороговартісною інформаційною атакою проти України з 2014 року. За даними ГУР, її бюджет сягнув $1,5 мільярда. Лише на поширення дезінформації в телеграмі витратили $250 мільйонів. У Головному управлінні розвідки повідомили, що ворожими ІПСО займаються спеціальні підрозділи, які створили в усіх російських спецслужбах та адміністрації Путіна. Безпосередньо «Майдан-3» координує заступник голови уряду Росії Сурков. Також розвідники повідомляють, що пік спецоперації припаде на березень-травень 2024 року. В цей період ворог докладе максимум зусиль для поширення своїх наративів. Пропагандисти намагатимуться штучно пересварити суспільство всередині країни та поширити теорії змови.

«Розкол між Президентом та Головнокомандувачем ЗСУ»

Про конфлікт між Володимиром Зеленським та Валерієм Залужним з осені 2023 року до початку весни 2024 року писали в російських ЗМІ, цю ж ініціативу зрештою перехопили й деякі світові медіа. В межах цієї спецоперації поширювали різні фейкові повідомлення. До прикладу російські ЗМІ писали про те, що Зеленський, боячись військового перевороту, наказав зосередити сили спецпризначенців у Києві.

У продовження цієї теми російська пропаганда запустила в телеграмі, тіктоці й X (раніше Twitter) діпфейки із Залужним. На одному відео він нібито звинувачує українську владу в загибелі свого помічника й закликає громадян країни вийти на площі своїх міст, а воїнів — не коритися «злочинним наказам» влади. На іншому відео — псевдоголовнокомандувач каже, що Зеленський намагається його ліквідувати, здає країну і провалив контрнаступ.

Діпфейк
Deep Learning + Fakes, повністю відтворює людину за допомогою алгоритмів машинного навчання.

Скриншот поширення діпфейка в пропагандистських телеграм-каналах.

Окрім цього РФ повідомляла про фото агіток із зображенням Володимира Зеленського та Валерія Залужного, які нібито почали отримувати жителі України. На листівках закликають зробити «правильний вибір» — тобто підтримувати Залужного. Підігрівали цей фейк «аналітикою» про можливі результати виборів в Україні на користь колишнього Головнокомандувача ЗСУ.

Фото: ОП.

Згодом, після відставки Валерія Залужного, почали з’являтися повідомлення у пропагандистських телеграм-каналах нібито Залужний отримав $53 млн «відступних» за відмову від політичних амбіцій. У своїх постах ворог посилався на неіснуючий сюжет BBC. Такий вкид був спрямований на дискредитацію української влади та Валерія Залужного.

Розпалювання міжрегіональної ворожнечі

Щоб розсварити українців, Росія поширювала наративи про те, що поки схід України страждає від бойових дій, жителі заходу, зокрема львів’яни, намагаються нажитися на війні й завищують ціни на квартири.

Джерело зображення: chesno.org

Дезінформацію пропагандисти поширювали і в тіктоці. Ворожі анонімні акаунти поширювали відео через хештег #ФортецяЛьвів, де видавали з себе жертв війни під іронічний кавер на пісню «Фортеця Бахмут» гурту «Антитіла». Такі публікації покликані дискредитувати львів’ян і жителів віддалених від фронту регіонів та створити враження світоглядної розділеності між сходом і заходом країни

Інші відео стосувалися теми цін на квартири у Львові. У них використовували скріни із сайтів, де можна орендувати квартири. Таким чином пропагандисти намагалися створити картинку дорогого житла в західних регіонах країни, не згадуючи про волонтерські організації та інші можливості, якими можуть скористатися переселенці. Зрештою, в коментарях люди ділилися своїм негативним досвідом, який медіа РФ могли використовувати у своїх ефірах.

Cкриншот російської «методички».

Подібні маніпуляції щодо різних досвідів можуть провокувати суперечки між людьми і, як і задумано пропагандистами, вони зміщують увагу від того, що агресором і винуватцем у війні є лише РФ, що в Україні немає по-справжньому безпечних територій, а вихідці з різних регіонів однаково йдуть до війська й ризикують життям, відстоюючи незалежність України.

Як не потрапити під вплив ворожих наративів

Представники ГУР звертаються до українців та до міжнародних партнерів із проханням посилити спільний опір та безпекові заходи, особливо в інформаційному просторі. Це дозволить протистояти російській пропаганді. Адже Росія й надалі атакуватиме українське суспільство дезінформацією та поширюватиме шкідливі наративи. Окупанти витрачають на це шалені кошти та приділяють не менше уваги, ніж збройній агресії. Аби не допустити розколу суспільства, громадяни можуть зокрема дбати про медіагігієну, та покращувати свої навички медіаграмотності, звернувшись до організацій Рrometheus чи ЕdЕra.

Ось кілька порад як убезпечити себе від дезінформації та зберегти єдність всередині країни:

– Перевіряйте джерела інформації.
– Критично оцінюйте те, що ви читаєте або бачите в Інтернеті, шукайте довірене першоджерело.
– Діліться лише перевіреною інформацією,уникайте поширення сумнівних та надто емоційних повідомлень.
– Скаржіться на фейкові новини та пропаганду платформам, де ви їх побачили.
– Користуйтеся білим списком медіа, який оновлюють експерти Інституту масової інформації.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Альона Ягольник

Редакторка тексту:

Дарина Довгоп'ята

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Більдредактор,

Координатор фотографів:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Графічний дизайнер:

Арсен Шумейко

Графічна дизайнерка,

Координаторка напрямку дизайну:

Олександра Онопрієнко

Координаторка текстового напрямку:

Олеся Богдан

Координатор напрямку партнерств:

Мар'ян Манько

Координаторка напрямку продюсингу:

Марина Мицюк

Координаторка сценаристів:

Карина Пілюгіна

Координаторка операторів:

Ольга Оборіна

Координатор режисерів монтажу:

Микола Носок

Координаторка транскрибаторів:

Олександра Тітарова

Копірайтерка:

Софія Котович

Головна копірайтерка:

Владислава Івченко

Координаторка контент-менеджерів:

Катерина Юзефик

Керівниця з маркетингу та комунікацій:

Дар'я Чорноморець

Піарниця:

Валентина Ковальчук

Маркетологиня:

Дарина Іванова

Спеціаліст із реклами та аналітики:

Владислав Іванов

Координаторка соцмереж:

Анастасія Гнатюк

Менеджер із комерційних партнерств:

Сергій Бойко

Операційна менеджерка:

Людмила Кучер

Фінансовий спеціаліст:

Сергій Данилюк

Фінансова спеціалістка:

Катерина Данилюк

Руслана Глушко

Юрист:

Олександр Лютий

Архіваріуска:

Вікторія Будун

Івент-менеджерка:

Єлизавета Цимбаліст

Відповідальний за технічне забезпечення:

Олексій Петров

Слідкуй за експедицією