Шахівська об’єднана територіальна громада стала першою сільською громадою на Донеччині. Переживши обстріли у 2014 році, три сільські ради ризикнули об’єднатися і сьогодні амбітно розбудовують інфраструктуру громади. Нині Шахівська ОТГ посідає одне з чільних місць у рейтингу фінансової спроможності серед невеликих громад. Тут відкрили Центр надання адміністративних послуг, Центр безпеки громадян і встановили гібридну електростанцію на сонячних панелях. У Шаховому працює оновлена опорна школа для дітей з 14 сіл.
Згадки про Шахове датуються ще XVIII століттям. У радянський період (з 1919 року) і до 2016-го село називалося Октябрське, а відповідно до закону про декомунізацію його перейменували на честь першого власника села Олексія Шахова. Сьогодні населення Шахівської громади становить понад 3 тисячі осіб. Більшість жителів зайняті у сільському господарстві, промисловості, соціальній сфері.
Шахівська громада була створена восени 2015 року. Сьогодні вона об’єднує три сільські ради (14 сіл) і планує надалі розширюватись. Очільник Шахівської ОТГ Володимир Кучеріненко каже, що початок об’єднання був непростим, але результат себе виправдовує.
— На початку, коли ми стали обговорювати можливість об’єднання у громаду, було страшнувато. Тому що ми об’єднали три сільські ради з різними бюджетами і різною кількістю сіл. Сьогодні ми не шкодуємо про об’єднання і думаємо, що це було краще рішення. По-перше, виріс бюджет. По-друге, ми бачимо, що певні проекти зрушили з місця, що в громадах робляться зміни. Також у нас збільшується кількість робочих місць. Через кілька років після об’єднання я можу впевнено сказати, що ми б не втілили стільки проектів у старому складі. Зрозуміло, що міста отримують більше ресурсів і потреби у них більші. Але тут ми потихеньку не даємо селу відмирати. Бо село дуже потрібне державі.
Бюджет Шахівської громади 2018 року склав 56 млн гривень, 2019 року — майже 61 млн грн. Відповідно до звіту експертів Міністерства регіонального розвитку за 2018 рік, Шахівська громада посіла третє місце за рівнем власних доходів у перерахунку на одного мешканця серед 248 маленьких (чисельністю до 5 тисяч жителів. — ред.) громад України. За результатами 2018 року цей показник бюджету Шахівської громади склав 14,8 тисячі гривень.
— З децентралізацією з’явилась в першу чергу можливість розподіляти і планувати свої доходи, а також ухвалювати пріоритетні і необхідні для громади рішення. З’явилося більше відповідальності, але і більше можливостей реалізовувати проекти. Кошти, які заходять на наш рахунок, більш відчутні.
До пріоритетів розвитку Шахівської громади на 2019 рік входить розвиток малого та середнього бізнесу, інфраструктури; надання якісних послуг населенню та покращення стану доріг. Місцева влада планує надалі впроваджувати методи енергоощадження, відремонтувати лікарню і облаштувати фельдшерсько-акушерські пункти (ФАПи), оновлювати будинки культури у селах.
— Найбільший пріоритет – транспортне сполучення. Дороги у нас у хворобливому стані. Також будемо ремонтувати два будинки культури у селах Володимирівка і Никанорівка. Проекти вже готові. 80 відсотків фінансує обласний або державний бюджет і 20 відсотків — місцевий. А те, що отримали від Міністерства регіонального розвитку, ми повністю направили на ремонт амбулаторії, на нове медичне обладнання. Будемо рухатись у цьому напрямку, щоб не залишати населення без медичної допомоги. До найближчого міста – Дружківки — за 25 кілометрів, до районного центру – Добропілля — 30 кілометрів. А природні умови бувають різні. Тому перша медична допомога має надаватись тут.
Володимир Кучеріненко працює головою сільської ради з 1992 року. Одним із досягнень він вважає те, що за цей період у Шахівській сільраді не закрилась жодна школа або лікарня. Сьогодні голова громади прагне працювати над тим, щоб вирівняти всі села за рівнем соціальних послуг.
— У нас як були дитячі садки, школи, амбулаторія, будинки культури, так і залишилося. Ми не дали в той момент закрити соціальну сферу, тоді як у деяких позакривали садки, школи і все інше. У нас воно збереглося. Зараз задача така, щоб вирівняти соціальну сторону всіх 14 населених пунктів, привести їх на один рівень по соціальному забезпеченню. Ми намагаємось зробити життя усіх членів громади комфортним.
2014 року село Шахове, тоді ще Октябрське, входило до зони бойових дій і потрапляло під мінометні обстріли. Голова Шахівської громади Володимир Кучеріненко згадує, що після звільнення українськими військовими у селі стало спокійніше. Однак пережите може вплинути на рішення розбудовувати громаду.
— Іноді люди кажуть: а навіщо щось будувати, робити капітальні ремонти? Бо невизначена ситуація і завтра доведеться все розгрібати. Але треба сподіватися на краще. Не зупинятися і працювати. Воно нікуди не дінеться і залишиться тут. А стояти на місці, потім наздоганяти — це важче, ніж постійно створювати і зберігати.
У селах громади будують дитячі ігрові майданчики, тренажерні комплекси просто неба, молодіжні центри. Володимир Кучеріненко розповідає про капітальний ремонт Шахівського будинку культури, який відновили після пожежі.
— Тут стояли одні стіни. Ми ухвалили рішення цей будинок відновити і сьогодні вже зроблений ремонт. Тут є бібліотека, тренажерний зал. Ми закупили музичне обладнання, устаткували сцену і поставили 290 посадкових місць.
слайдшоу
Центр безпеки та електростанція
На початку 2017 року в Шахівській громаді відкрили Центр безпеки громадян, де цілодобово чергує пожежна бригада. Тепер у найвіддаленіші куточки громади можна дістатися максимум за 25 хвилин. Голова Шахівської громади Володимир Кучеріненко говорить, що у Центрі безпеки працює 17 людей.
— У нас є чотири бригади по чотири людини і один керівник. Вони отримують зарплатню коштом місцевого бюджету. Тут є пульт, куди виведене все відеоспостереження громади, тобто ЦНАП, адмінбудівля, школа.
Біля Центру безпеки у грудні 2017 року громада розмістила гібридну електростанцію, що має 32 сонячні панелі. Станцією керують дистанційно з міста Покровська. Голова Шахівської громади Володимир Кучеріненко говорить, що у перспективі Шахове зможе повністю перейти на автономне вуличне освітлення.
— Ми пішли на цей експеримент з енергозаощадженням, і сьогодні маю вам сказати, що він виправдовує себе. За нашими розрахунками, вартість цього проекту має окупитися за три роки. Під цю електростанцію підключені Центр безпеки, адмінбудівля і дві вулиці. І тому по погодних умовах, якщо вимикається електроенергія, у нас є можливість брати її з автономної станції. Тут встановлені накопичувальні акумулятори, які незалежно від сонця протягом 3-4 годин можуть набрати свої 9 кіловатів і тримати напругу в автоматичному режимі.
Центр надання адміністративних послуг
Восени 2018 року у Шаховому відкрили Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). За кошти державного бюджету відремонтували будівлю колишньої лікарні, де зараз розташований Центр, а з місцевого бюджету профінансували закупівлю обладнання і меблів. Центр оснастили приймальнею, інформаційними кіосками, серверними кімнатами, дитячим майданчиком тощо. Керівниця Шахівського ЦНАП Анна Омельченко каже, що Центр фактично надає більше півсотні адміністративних послуг, і цей перелік буде розширюватись.
— За допомогою інформаційного кіоску відвідувачі можуть знайти інформацію щодо переліку послуг та документів, які потрібно надати. У приймальні адміністратори проводять первинну консультацію і направляють людей. Прийнявши документи, адміністратори передають їх до бек-офісу, де відбувається обробка. Поруч ми маємо паспортний кабінет, де будемо оформлювати український паспорт у вигляді ID-картки та закордонні паспорти.
Опорна школа
У березні 2018 року у Шаховому відкрили опорну школу, де навчаються діти з 14 навколишніх сіл. Щоб підвозити дітей до школи, громада придбала два автобуси. Директорка школи Галина Лягуша каже, що тепер усі класи мають інтерактивну дошку і проектор.
— Раніше у школі був один кабінет інформатики з 15-ма комп’ютерами і всього один проектор з інтерактивною дошкою. Після того, як ми стали громадою, маємо цифрові кабінети фізики, хімії, біології, два кабінети інформатики. Бачите — відремонтоване все абсолютно.
Капітальний ремонт школи зробили протягом року. У шкільній їдальні, кухні та спортзалі встановили нове обладнання. Для території навчального закладу закупили світильники і камери відеоспостереження. Особливістю оновленої школи став відкритий бібліотечний простір, де учні можуть брати і читати книжки.
— Громада закупила нові книжки. Тут діти матимуть змогу взяти книжку, яка їх цікавить, і читати на перерві або у вільний час.