Як у світі висловлюють шану військовим і ветеранам війни

17 квітня 2023
Share this...
Facebook
Twitter

Будь-які війни завершуються. Але навіть коли вони вщухають, з’являється низка викликів для суспільства, адже, окрім відбудови, йдеться про повернення ветеранів війни до мирного життя. Особливо гостро ці питання постали після завершення Першої і Другої світових воєн. Тоді уряди низки країн, а також недержавні організації розробили програми підтримки й реінтеграції своїх захисників. Традиція допомоги і висловлення поваги воїнам сьогодні поширена як у країнах, що нині або нещодавно брали участь у збройних конфліктах, так і в тих, для яких війни вже стали історією. Наприклад, у США такі ініціативи включають зокрема безкоштовне медичне страхування й навчання в університетах, знижки на продукти та послуги тощо.

Зараз українські захисники й захисниці щодня відстоюють незалежність нашої держави й борються за її мирне майбутнє. За 9 років війни українці як ніхто переконалися в тому, якою важливою є підтримка військовослужбовців і під час служби, і після її завершення. Іще з початку війни у 2014 році в Україні виникла низка неурядових організацій та ініціатив, що опікуються військовими, а у 2018 році з’явилося Міністерство у справах ветеранів України, яке реалізує державну політику у сфері соціального захисту ветеранів війни.

Та досвід інших країн також може стати в пригоді. Розгляньмо приклади того, як за кордоном висловлюють шану й допомагають військовим і ветеранам війни.

Особливі вітання при зустрічі

За законодавством Великої Британії, статус ветерана отримує кожен, хто прослужив принаймні один день у Збройних Силах Її Величності (регулярних чи резервних) або в екіпажі морських суден торгового флоту, які брали участь у певних військових операціях. За традицією, якщо ветерана бачать на вулиці, у магазині тощо, то при зустрічі промовляють коротку фразу — «Thank you» (з англ. — дякую).

У Сакартвело з військовими вітаються «Didеba kartul jars!» (у перекл. — Слава сакартвельській армії!), притискаючи до свого серця розкриту долоню або кулак. У США традиційною фразою вітання з бійцями збройних сил є «Thank you for your service!», що в перекладі означає «Дякую за службу!».

До слова, у 2018 році в Україні стартувала національна кампанія «Завдяки тобі», в межах якої поширюється жест привітання і вдячності — рука, притиснута до серця.

Листи подяки

Популярною є традиція надсилання військовослужбовцям листів подяки. До прикладу, австралійський портал Kids News запустив ініціативу #ThanksForServing, яка заохочує читачів подякувати військовослужбовцям — залишити повідомлення в коментарях до статті або надіслати листа на вказану електронну пошту. Листи адресуються ветеранам світових воєн і учасникам сучасних бойових дій закордоном.

Іще один австралійський проєкт — Cardly — розробив технологію, щоб люди вибирали й писали онлайн-листівки вдячності захисникам. Ініціатива тісно співпрацює з організаціями колишніх військовослужбовців, допомагаючи розповсюджувати листівки з подяками.

Зустрічі

У багатьох країнах існує традиція запрошувати ветеранів війн і миротворчих місій виступати із промовами під час публічних заходів і зустрічей зі школярами чи студентами. На таких подіях військовослужбовці розповідають про свій досвід служби в армії, а слухачі мають змогу подякувати й висловити їм шану.

Кредитування, консультаційна підтримка і менторство

Після Другої світової війни уряд США видав закон «Про реабілітацію військових», у якому зокрема йшлося про надання позики ветеранам війни під низькі відсотки для відкриття бізнесу та допомогу з отриманням освіти (середньої чи професійно-технічної). Така підтримка швидко дала результат. Із 1960-х ветерани створили низку брендів, що стали всесвітньовідомими (наприклад, Nike і FedEx).

У багатьох країнах нині також діють ініціативи, що підтримують ветеранів війни при відкритті власного бізнесу. Наприклад, британські організації X-Forces Enterprise, SME Loans, PDQ Funding надають спеціалізовані кредити для стартапу та малого бізнесу для військових ветеранів.

В уряді Австралії є департамент, що надає інформаційну підтримку військовим ветеранам та їхнім родинам — The Department of Veterans’ Affairs (DVA). Тут вони можуть отримати супровід офіцера з підтримки — Veteran Support Officers (VSO) — радника, який консультує членів збройних сил Австралії.

При Міністерстві збройних сил Франції також діє орган, що допомагає військовим — Національне управління у справах учасників бойових дій і жертв війни. Серед іншого, тут військові можуть отримати гранти на навчання й перекваліфікацію.

Оздоровлення та психологічна підтримка

У Великій Британії діє благодійна організація Combat Stress, що піклується про психічне здоров’я ветеранів. Понад століття вона допомагає колишнім військовослужбовцям і їхнім родинам вирішувати такі проблеми як посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), тривога й депресія. Нині Combat Stress надає спеціалізоване лікування й підтримку для ветеранів різних служб, конфліктів і миротворчих операцій.

Пільги і фінансова допомога

В Австралії військовослужбовці, які служили в Силах оборони Австралії під час Другої світової війни та в закордонних війнах, конфліктах і миротворчих операціях мають змогу отримати картку ветерана, яка зокрема передбачає знижки при замовленні послуг чи покупках. Кожен бізнес або організація такої системи лояльності сама вирішує, які пільги чи бонуси вони нададуть.

У Малайзії поняття «ветеран» стосується службовців регулярних збройних сил із певною вислугою років. Посвідчення ветерана допомагає отримувати соціальні пільги й пенсію.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Збір інформації:

Софія Ляшенко

Авторка тексту:

Дарина Мудрак

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Анна Яблучна

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією