Скоро у прокаті. Топ українських фільмів про російсько-українську війну

26 вересня 2022
Share this...
Facebook
Twitter

Кіно завжди було способом відрефлексувати різні суспільні події. Попри складний час, митці створюють усе більше фільмів воєнної тематики, які здобувають нагороди не лише національних, а й міжнародних кінофестивалів. Фільми стають своєрідними документами доби, що з, одного боку, виражають особисту позицію автора, а з іншого — колективний досвід, стають рупором правди.

Разом із «Артхаус Трафік» підготували чергову добірку українських фільмів про російсько-українську війну, які невдовзі з’являться в масовому прокаті.

Із 2014 року в українському кінематографі стало більше фільмів про війну, адже митці ніколи не залишаються осторонь суспільно-політичних процесів у своїй країні. Більше того, часто саме їхні роботи стають чи не єдиним способом показати, якою насправді є російсько-українська війна.

Ми вже публікували добірку стрічок про війну на сході України, які варто подивитися. Нові ж фільми варті очікування: щоб побачити задокументовану історію сучасної України та її героїв, якими є чи не кожен із нас.

«Цей дощ ніколи не скінчиться», 2020

Режисерка: Аліна Горлова
Сценаристи: Аліна Горлова, Максим Наконечний

Про що кіно: родина 20-річного Андрія Сулеймана тікає із Сирії в Україну. Проте війна наздоганяє головного героя і тут. Він стає волонтером Червоного Хреста в зоні бойових дій, а після смерті батька повертається в Сирію, щоб поховати його тіло на батьківщині.

Світова прем’єра фільму відбулася на Міжнародному фестивалі документального кіно в Амстердамі (IDFA). В Україні стрічку представили на 18-му Міжнародному кінофестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.

Режисерка фільму Аліна Горлова цьогоріч увійшла в список «30 до 30: обличчя майбутнього» від Forbes.

Цитата з фільму:
— Давно ти поїхав із Сирії?
— 7 років тому я переїхав в Україну. Там і лишився.

Відзнаки: нагорода IDFA «Найкращий повнометражний фільм» у секції «Перша поява»; найкращий повнометражний фільм на фестивалі документального кіно Festival dei Popoli (2020); найкраща документальна робота за версією Нацпремії кінокритиків «Кіноколо» (2021); найкращий документальний фільм на ірландському Cork International Film Festival (2021); правозахисна нагорода від незалежної платформи Current Time (2022).

У кіно — з 29 вересня 2022 року.

«Клондайк», 2022

Режисерка та сценаристка: Марина Ер Горбач

Про що кіно: липень 2014 року, Донеччина. Молоде подружжя Толіка й Іри готується стати батьками. Попри постійні сварки, чоловік і брат дружини прагнуть одного — евакуювати вагітну жінку, але Іра відмовляється їхати навіть коли село захоплюють озброєні угруповання.

Цитата з фільму:
— Куди «поїхали», Толік?
— На ту сторону, там, де нема війни.

Світова прем’єра стрічки відбулася на Sundance — найбільшому фестивалі незалежного кіно в США. «Клондайк» став першою українською ігровою картиною в програмі міжнародного конкурсу.

Стрічка також була представлена на Берлінському міжнародному кінофестивалі в програмі Panorama, що фокусується на найактуальнішому міжнародному кіно.

Рейтинг фільму на IMDb — 7,4/10.

IMDB
З англ. Internet Movie Database — найбільша відкрита онлайн-база даних про кіно, телешоу, відеоігри тощо, де всі охочі можуть додавати інформацію про контент і тих, хто його створює.

Відзнаки: нагорода за «Найкращу режисуру світового кіно» на кінофестивалі Sundance (2022); нагорода Екуменічного журі та Глядацьких симпатій на Берлінському міжнародному кінофестивалі (2022).

У кіно — з 3 листопада 2022 року.

«Відблиск», 2021

Режисер і сценарист: Валентин Васянович

Про що кіно: Сергій — цивільний хірург із Дніпра, який іде добровольцем на фронт і потрапляє в полон. Після звільнення на нього чекає мирне життя, проте його переслідує минуле. Надію зцілитися дає спілкування з колишньою дружиною та 12-річною донькою, яка також травмована через смерть близької людини на війні.

Цитата з фільму:
— Вчора новий список полонених прийшов. Андрія там знову немає.

«Відблиск» можна вважати неофіційним приквелом до «Атлантиди», попередньої роботи режисера. Одну з ролей знову виконує непрофесійний актор Андрій Римарук — ветеран російсько-української війни, керівник військового відділу БФ «Повернись живим».

Приквел
Фільм-передісторія певної стрічки.

Світова прем’єра фільму відбулася на минулорічному Венеційському кінофестивалі, де картина змагалася за головну нагороду — «Золотого лева».

Національна фестивальна прем’єра — 20–26 жовтня на «Київському тижні критики».

«Бачення метелика», 2022

Режисер: Максим Наконечний
Сценаристи: Максим Наконечний, Ірина Цілик

Про що кіно: аеророзвідницю добровольчого батальйону з позивним «Метелик» обмінюють після двох місяців російського полону. Повернувшись додому, вона оговується від отриманих травм, але раптом дізнається, що вагітна. Дівчина хоче зробити аборт, бо ця дитина — від наглядача, який її зґвалтував. Близькі намагаються прийняти її рішення, та їм усе важче порозумітися.

Цитата з фільму:
— Ліль, третій Майдан вже мирним не буде, січьош? Коли аборт?

«Бачення метелика» — фільм-учасник програми «Особливий погляд» на Каннському кінофестивалі 2022 року.

Режисер фільму Максим Наконечний також відомий як продюсер. Зокрема, він спродюсував стрічку «Цей дощ ніколи не скінчиться».

Відзнаки: нагорода «Найкращий фільм» у конкурсній програмі «Паралелі та зустрічі» на кінофестивалі Palić European Film Festival у Сербії.

Національна фестивальна прем’єра — 20–26 жовтня на «Київському тижні критики».

«Маріуполіс 2», 2022

Режисери: Мантас Кведаравічус, Ганна Білоброва

Про що кіно: Режисер стрічки — литовець Мантас Кведаравічус після повномасштабного вторгнення знову приїздить у Маріуполь, щоб зустрітися з героями свого першого однойменного фільму, знятого у 2016 році, коли місто вже переживало російську окупацію. Ця стрічка — продовження їхніх історій.

Мантас Кведаравічус потрапив у полон до росіян — його розстріляли. Роботу над фільмом продовжила його наречена — українка Ганна Білоброва, якій вдалося зберегти відзнятий матеріал.

Цитата з фільму (переклад з рос.):
— Біля ноги впав (маленький уламок снаряда. — ред.). Гарячий. Так, це не іграшки, не сміх. Це смерть. Давай викину.

Прем’єра стрічки «Маріуполіс 2» відбулася на цьогорічному Каннському кінофестивалі.

Де-факто «Маріуполіс 2» — не українська стрічка, а копродукція Литви, Франції та Німеччини. Однак це важливе дослідження українського суспільства, що живе у часи війни; і завершила роботу над картиною українка Ганна Білоброва.

Відзнаки: спеціальний приз журі «Золоте око» на Каннському кінофестивалі 2022 року.

У кіно в 2022 році.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Автор тексту:

Сергій Греков

Шеф-редакторка:

Анна Яблучна

Редакторка тексту:

Яна Мазепа

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією