Як працює соціальна відповідальність? Кейс SoftServe

20 листопада 2021
Share this...
Facebook
Twitter

SoftServe — одна з перших IT-компаній в Україні, яка звернула увагу свою та оточення на соціальні питання: технологічну освіту в школах, допомогу медикам тощо. Компанія активно просуває ідею корпоративної соціальної відповідальності на бізнесовій арені, створила окремий благодійний фонд та краудсорсингову платформу для допомоги громадським ініціативам, державним проєктам і своїм працівникам.

Компанія SoftServe починала свою громадську діяльність, коли благодійні ініціативи під егідою бізнесів ще не були на вустах в Україні. Але вже з перших років вона показувала ефективні для суспільства приклади взаємодопомоги. Понад двадцять років SoftServe надає тисячам українців не тільки робочі місця, а й можливості докластися до цікавих та важливих для українського суспільства проєктів.

Концепція корпоративної соціальної відповідальності (КСВ), що означає відповідальність підприємства за вплив його дій на суспільство та довкілля, упродовж ХХ століття ширилась західними країнами. З роками вона стає лише потужнішою, оскільки компанії, що вкладають ресурси лише у заробляння грошей, викликають все більше скепсису в потенційних працівників і клієнтів.

2010 року ухвалили Міжнародне керівництво із соціальної відповідальності, яке стало всесвітньо узгодженою інструкцією для запровадження КСВ в організації. Запроваджуючи і втілюючи програму КСВ, компанія може позитивно впливати на середовище, в якому вона працює, а також розбудовувати репутацію вартого довіри працедавця, постачальника послуг та бізнес-партнера.

Соціальні проєкти як частина бізнесу

У 1993 році в Україні з’явилась IT-компанія SoftServe, яка з часом трансформувалася в одного з найбільших гравців ринку інформаційних технологій Центральної та Східної Європи. Офіси SoftServe є в семи містах України: Львові, Києві, Дніпрі, Харкові, Чернівцях, Рівному та Івано-Франківську, а також у таких країнах світу: США, Канаді, Великій Британії, Сінгапурі, Швеції, Німеччині, Польщі, Болгарії та ОАЕ.

Сьогодні компанія не лише надає послуги і консультації у галузі цифрових технологій в Україні та за її межами, а й розвиває сферу корпоративної соціальної відповідальності, зосередившись на трьох основних напрямах: розвиток талантів, розбудова спільнот та покращення IT-освіти.

Глобальна місія компанії, за словами співзасновника SoftServe Тараса Вервеги, — «змінити світ на краще». І це не просто слова:

— Це наше бачення того, як ми будуємо компанію. Вона (відповідальність. — ред.) з’явилася в процесі розвитку компанії, в процесі росту протягом багатьох років, коли ми зрозуміли, чим насправді займаємося.

Тарас згадує, що ще 20 років тому в Україні не було моди на корпоративні соціальні ініціативи, проте SoftServe опікувався соціальними проєктами від початку своєї діяльності.

— Це просто йшло в рамках — потрібно допомогти нашим працівникам чимось, чи університету, чи школам, медичним закладам. І ми цим займалися постійно. Просто в якийсь момент зрозуміли, що ця робота потребує кращої організації та більш систематичного підходу.

У 2017 році SoftServe розробив «Політику корпоративної соціальної відповідальності» компанії — документ, який визначає управління процесами та проєктами КСВ. Також створили Комітет з корпоративної соціальної відповідальності SoftServe. Він відповідає за те, щоб підходи КСВ були інтегровані у бізнес-процеси компанії, а ініціативи — спрямовані на розв’язання соціальних проблем. Кожна програма має чіткі цілі, терміни та вимірювані показники досягнень та успіхів (де це можливо).

Сьогодні SoftServe у межах КСВ має краудсорсингову платформу OpenTech, де кожен охочий працівник компанії може стати волонтером і займатися ініціативами, які йому близькі, та благодійний фонд «Відкриті очі», який опікується збором коштів. Також компанія має програми у напрямах рівності та інклюзії, турботи про довкілля, розбудови спільнот та покращення ІТ-освіти.

Краудсорсинг
Залучення людських можливостей для спільного вирішення певних проблем або втілення проєктів.

Львівський офіс компанії SoftServе. Фото надане героями публікації.

OpenTech

Поява краудсорсингової платформи OpenTech зумовлена бажанням компанії об’єднати «профільні» соціальні ініціативи компанії SoftServe «під однією парасолею». Йдеться про проєкти, які потребують підтримки у створенні, наприклад, інформаційного ресурсу або програмного забезпечення, тобто втілюються завдяки безспосереднім компетенціям працівників. Все починалось зі звичайних анкет для співробітників SoftServe із запитаннями, чи готові ті волонтерити, в яких напрямах та скільки часу можуть цьому приділяти. Координаторка програми Таїсія Братасюк говорить, що OpenTech дає працівникам компанії можливість знайти своє заняття для душі.

— Ми збираємо волонтерів, які готові присвячувати свій час, свої вміння (власне, робити те, що вони вміють найкраще) для проєктів, які вони самі можуть обрати.

Практика надання послуг pro bono, тобто для суспільного блага, поширена у багатьох країнах. Юридичні, маркетингові, технологічні та інші фірми надають свої послуги безкоштовно соціально важливим проєктам, які не мають бюджету на їх виконання. За словами координаторки, OpenTech — це більше, ніж просто благодійність. Програма є корисною й для самих працівників компанії. Вони можуть потренувати навички, які не використовують у звичній роботі, але якими їм цікаво оволодіти.

— Як правило, клієнтський проєкт спрямований на американський ринок. Тому співробітники роблять продукт, яким користуються інші. А в рамках цієї програми вони можуть обрати те, чим будуть користуватися самі чи суспільство загалом.

Станом на осінь 2021 року OpenTech має 14 завершених проєктів та 17 активних. Учасники платформи створили портал про альтернативну освіту в Україні, платформу для навчання традиційній українській вишивці, сервіс для синхронного перекладу театральних вистав. До команди волонтерів вже приєдналося 200 людей. Найбільш стале партнерство в компанії сформувалось із міжнародною організацією UNICEF. Також працівники можуть пропонувати проєкти самостійно. Таїсія пояснює, з чого починається кожен соціальний проєкт, яким вони опікуються:

UNICEF
Міжнародна організація із захисту прав та інтересів дітей. Українське представництво організації працює в Києві з 1997 року.

— Вони (працівники. — ред.) знають, що в якоїсь організації є запит, й вони готові були б туди долучитись. Вони пишуть нам на OpenTech або на загальну пошту. І ми проглядаємо ці проєкти й беремо в роботу ті, що відповідають внутрішнім критеріям відбору.

за підтримки

Проєкт реалізується за підтримки MacPaw.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Проєктна менеджерка:

Анастасія Жохова

Авторка тексту:

Анастасія Шкалєва

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Катерина Легка

Коректорка:

Олена Логвиненко

Продюсерка проєкту,

Інтерв’юерка:

Ірина Макарчук

Асистентка продюсера:

Наталія Вишинська

Фотограф:

Костянтин Гузенко

Оператор:

Сергій Розов

Юрій Паливода

Денис Єфімов

Операторка:

Анна Лозінська-Корман

Ольга Оборіна

Режисерка монтажу,

Режисерка:

Марія Теребус

Звукорежисерка:

Анастасія Климова

Більдредакторка:

Катя Акварельна

Транскрибаторка:

Ольга Шеленко

Софія Базько

Інтерв’юер:

Олексій Оліяр

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Ukraїner підтримують

Стати партнером

Слідкуй за експедицією