Розпочата Росією велика війна вплинула на всі галузі життя в Україні, зокрема на економіку й бізнес. Підприємці вчаться бути гнучкими в нових умовах, наскільки це можливо. Самі українці, як і раніше, люблять своє, тому готовність підтримувати українських виробників лише зростає. А іноземцям цікаво відкривати для себе українське — багатьом уперше, тому що, як для них виявилося: Україна — не Росія і не її частина, а окрема автентична держава зі своєю культурою.
«Ще до початку війни в лютому, Україна була відома як осередок креативності в моді, мистецтві та дизайні», — йдеться у матеріалі Guardian. Зараз світові бренди активно залучають українських креаторів для спільних проєктів, з’являються гранти для підтримки й розвитку бізнесу, значно спрощується вихід на міжнародну арену. Зокрема, завдяки підприємцям світ говорить про українське і це — добре.
У цих умовах багато українських підприємців на практиці опановують ризик-менеджмент, чіткіше визначають пріоритети, оптимізують свої процеси та ресурси. Щодня українці прокидаються трошки сильнішими, ніж учора. І бренди — не виняток. Але вони також потребують підтримки, особливо якщо вперше виходять на міжнародний ринок.
Щоб підтримати українську економіку, популяризуючи українські бренди на міжнародному ринку, 6 квітня 2022 року українські підприємці Ярослав Ажнюк і Андрій Клен заснували некомерційну організацію Spend With Ukraine (SWU). Вона курує веб-платформу, на якій на цей момент представлено понад 200 українських компаній, і список постійно поповнюється. Гасло проєкту — звернення до міжнародної аудиторії: Spend with Ukraine to stand with Ukraine. Тобто, купуйте українське, підтримуючи таким чином Україну.
Цю масштабну ініціативу підтримав Офіс Президента, даруючи знаменитостям, що відвідують Україну, спеціальні подарункові набори з товарами українського виробництва, що зібрав проєкт SWU. Перший набір із товарами для дому, одягом, екологічними продуктами і технікою отримав лідер гурту U2 Боно, другий — актор Бен Стіллер, третій — актор Шон Пенн.
Spend With Ukraine — це про креативний потенціал України, інновації та технології, стиль життя, творчість та моду. Поєднання культури та комерції, яке представляють креативні бренди, створює унікальний та прогресивний імідж України.
У спільному з командою Spend With Ukraine матеріалі розповідаємо про український бізнес за кордоном. Керівниця SWU Дарія Воєвода розповіла, як зацікавити іноземних клієнтів, на що звернути увагу при виході на міжнародний ринок, яких помилок уникнути та чим допомагає SWU українському бізнесу.
Які українські бізнеси цікавлять іноземців?
— У лідерах фізичні продукти — мода, ґаджети, товари для дому та аксесуари є найвідвідуванішими категоріями. Також цікавляться категорією lifestyle, особливо AI-технологіями (штучний інтелект. — ред.) та розробками в напрямку сталого розвитку. За цим майбутнє.
Сталий розвиток (англ. sustainability)
Здатність людей безпечно співіснувати на Землі протягом тривалого часу і задовольняти свої потреби, не шкодячи майбутнім поколінням.Топ–10 компаній щотижня змінюються. Це залежить від медійної активності, нашого контенту, сезонності й актуальності. Традиційно, найпопулярнішими є: валізи Have A Rest, електробайки Delfast, жалюзі із сонячними панелями SolarGaps, пристрої для власників домашніх тварин від Petcube, вишиванки Etnodim, одяг від брендів Anna October, SNDCT, Bevza, KSENIASCHNAIDER, взуття Hvoya, речі на основі традиційних етнічних культур Gunia.
Фото: Сергій Коровайний.
Найменше уваги приділяється креативним агенціям та сервісам, особливо B2B сегменту. Це природньо, адже такі сервіси направлені на вузький профіль користувачів. У той же час, ми розуміємо, що економічна користь від одного потенційного клієнта для дизайн-агенції може бути набагато вища, ніж сто транзакцій у модного бренду.
B2B (business to business)
Продажі іншим компаніям, тобто обслуговування корпоративних клієнтів.На що звернути увагу українському виробникові, щоб вийти на іноземні ринки?
— Насамперед — попереднє дослідження ринку та правильне виявлення своєї аудиторії. Подальша побудова стратегії має базуватися на основі цих даних.
Для прикладу, ми бачили як берлінці не купують звичайні футболки з принтом за 100 євро, хоча вони «made in Ukraine». Але вони точно куплять щось upcycled (вторинне використання. — ред.) чи еко. Також радимо звернути увагу на такі фактори:
Конкурентоспроможність, унікальність та якість
Найголовніше — відповісти на питання: «Чому Джонні із Сан-Франциско, умовно, має чекати на ваш продукт у кращому випадку три тижні?» Особливо, коли на локальному ринку є альтернативи.
Упаковка та зручний інтерфейс
Важливо враховувати культурні відмінності та ментальність тої країни, на ринок якої ви прагнете вийти. Перший контакт із вашим брендом має бути максимально зрозумілим (чи то фізична упаковка продукту, чи то презентація на сайті). Насамперед, це стосується інноваційних сервісів.
Доставка, оплата і зворотний зв’язок
Варто заздалегідь продумати і запропонувати різні опції доставки й оплати, максимально спростити та пришвидшити покупку. Полегшіть людям життя, і, повірте, вони будуть вам за це вдячні.
Соціальна та національна відповідальність
Пам’ятайте, що українське — це бренд. І ваш бізнес є важливою складовою його репутації. Зробіть його найкращим у своїй галузі.
Фото: Катя Акварельна.
Які бувають поширені помилки підприємців і як їм зарадити?
— Узагалі не думаємо, що в підприємництві бувають помилки. Це, скоріше, прекрасний (хоч іноді болісний) досвід та пошук зон розвитку. Кожен підприємець обирає свій шлях.
Якщо до Spend With Ukraine звертається бренд із хорошим продуктом чи сервісом, але, наприклад, недопрацьованим сайтом, ми радимо, як можна покращити свій ресурс, щоби компанія могла доєднатися до платформи. Відбираючи бренди для SWU, ми виділили такі помилки на шляху просування за кордон:
Відсутність сайту та/або соціальних мереж
Сайт — це база. Соціальні мережі не є обов’язковими, але вони створюють додаткові канали комунікації. Наприклад, Respeecher — нішева українська компанія, що пропонує програмне забезпечення для клонування голосу, отримала один лід (потенційного клієнта. — ред.) вже у день запуску свого інстаграму за рахунок репостів та WOM маркетингу.
WOM маркетинг
Маркетинг із уст в уста (англ. Words of mouth marketing, WOM marketing), також відомий українською як черезтинне радіо — різновид безкоштовної реклами, при якому відбувається передача інформації від однієї особи до іншої в усній чи письмовій формах.Увага до трендів, а не якості
По-перше, тренди в різних країнах неоднакові і швидко змінюються. По-друге, тренд відійде, а якість і враження від вашого продукту залишиться. Будуйте бізнес із точки зору довгострокової перспективи та любові до бренду, а не швидкоплинної закоханості. Хоча іноді вона буває прекрасна.
Неактуальна інформація
На сайті не повинно бути недійсних каталогів продукції, застарілих портфоліо чи презентацій. Крім цього, інтерфейс має бути зрозумілим і легким у взаємодії. Пройдіть шлях свого потенційного клієнта, відчуйте його.
Перекладати сайт через Google Translate
Це не жарт. Ви навіть не уявляєте поширеність цієї помилки. Найміть перекладача, а ще краще — дайте переклад на вичитку носію мови.
Як Spend with Ukraine допомагає українським бізнесам?
— Ми пропонуємо західному споживачу капіталістичний спосіб допомогти Україні та нашому народу: купувати українські продукти та сервіси як альтернативу донатам, тим самим отримуючи і користь для себе, і інвестуючи кошти в економіку країни. І навіть коли фактичної купівлі не відбувається, ми отримуємо промоцію, збільшення обізнаності про українські бренди, стимулювання продажів, піар та розширення міжнародних зв’язків.
У перші місяці існування платформи SWU у бренду українського одягу Etnodim міжнародні продажі зросли на 5 %. Так само у бренду валіз Have A Rest і українського екологічного виробництва свічок Rekava. Навіть Respeecher (дуже нішева AI-технологія клонування голосу) отримала два перспективні ліди. Люди знайомляться з брендами і, навіть якщо не купують одразу, зростає впізнаваність бренду, а це конверсії в довгостроковій перспективі.
Що стосується піару, то крім пітчингу (коротке представлення бізнесу. — ред.) у західних медіа, ми налагоджуємо партнерства з рітейлами, торгово-промисловими палатами та спрощуємо брендам вихід на міжнародну арену.
Десь ми є мостом-комунікатором для участі в міжнародних івентах: нью-йоркський i am u are, берлінський поп-ап Skrynya, благодійний продюсерський майданчик Ukrainian Signal.
Нещодавно спільно з офісом Google в Дубліні ми провели благодійний аукціон, на якому три наші «торби» з товарами українських виробників (як любить їх називати один із засновників Petcube Ярослав Ажнюк) зібрали більше 15 тисяч євро, що направили на гуманітарні потреби для України.
Учасники нашої платформи також допомагають нам розвивати проєкт і залучати аудиторію: наприклад, бренд інтерактивних технологій Kodisoft надали свої дисплеї в семи країнах світу, агенція інтернет-маркетингу Inweb допомагає з діджитал маркетингом та супроводом Google ad Grants, а компанія Empat, що створює інноваційні IT-продукти, — розробкою сайту. Щирий win-win по-українськи.
Декого наш проєкт стимулює вдосконалюватися. І ми цьому безмежно радіємо. Коли ми бачимо щиру зацікавленість бренду до розміщення на наших ресурсах, що означає готовність до масштабування та розвитку, завжди даємо розширений список рекомендацій. Наприклад, виробники свічок Sabi додали опцію міжнародної доставки, бренд екологічних свічок і посуду Rekava швидше впровадив англомовне маркування, а Free on Friday, що виготовляють професійну косметику для чоловіків, почали створювати індивідуальні упаковки товарів.
Чому важливо підтримувати український бізнес?
— Крім економічного впливу, це, безумовно, робота над іміджем і розкриття величезного креативного потенціалу країни. Це знайомство із сучасною Україною, нашою ідентичністю — через продукти нашої творчості, праці й історичного досвіду.
Ми маємо, що запропонувати світові. Більше того, ми маємо чого навчити світ. І про це треба говорити.
Коли в коментарях під постом Володимира Зеленського про наш проєкт іноземець доводить, що українська онлайн-платформа на основі штучного інтелекту для допомоги у спілкуванні англійською мовою Grammarly не має нічого спільного з Україною — болить. Чи коли українка, користуючись багато років освітньою платформою Preply, вважає, що це іспанський стартап. У той же час, українські біонічні протези Esper Bionics увійшли в топ-200 винаходів 2022 року за версією журналу TIME, український стартап Respeecher отримує Emmy Awards, а капелюхи від бренду Ruslan Baginskiy все частіше бачимо на світових знаменитостях.
Іноді ми самі не уявляємо, наскільки велична наша країна і наші люди.