«Яблуня». Навчальна платформа для резервістів

18 червня 2022
Share this...
Facebook
Twitter

Українці 18–60 років під час воєнного стану і загальної мобілізації є резервістами, якщо вони придатні для військової служби. Навіть не маючи досвіду участі в бойових діях чи служби в армії, такі громадяни у свій час можуть стати ефективними захисниками й захисницями від російських окупантів. Уже зараз, ще будучи в тилу й потенційно очікуючи на повістку, резервісти можуть завчасно підготуватися до оборони України. Для цього існують відкриті освітні ініціативи, одна з яких — платформа «Яблуня».

Фото: Фейсбук-сторінка Анни Бандрівської.

До того, як створити освітню платформу «Яблуня», з перших днів повномасштабного вторгнення IT-фахівчиня Анна Бандрівська з друзями (з ІТ і не лише) поринули в кіберфронт.

— Згодом хтось подався в тероборону, хтось почав шукати, де навчитись базовим військовим навичкам і підготуватися до виклику з військкомату. Навчання не проводились, а ті організації, які раніше організовували ви́школи, в один голос сказали, що всі їхні інструктори зараз на фронті. Ми зрозуміли, що треба занурюватись в тему навчання.

Анна взялась розробляти пілотну версію навчальної платформи «Яблуня», щоб потестувати її і отримати відгуки від користувачів. Жінка каже, що за умови достатнього попиту вони планували зробити повноцінну систему управління навчанням (з англ. learning management system), можливо в партнерстві з іншими організаціями.

— Я намагаюсь довести «Яблуню» до рівня, коли можна буде підключити інших (учасників) з чіткими цілями, зібраними даними і розумінням впливу. Без відповідей на питання «чому саме у цей проєкт потрібно вкладати свій час і ресурси» (бажано з цифрами і даними) сильну команду не зібрати і не втримати.

Шукаючи матеріали для платформи, Анна натрапила на такий приклад успішного використання тепловізорів і приборів нічного бачення: 29 серпня 2019 року штурмова група полку Національної гвардії «Азов» знищила опорний пункт російських окупантів «Яблоня» в селі Зайцеве на Донеччині. Це надихнуло на назву для ресурсу:

— Вразив рівень планування, підготовки, дисципліни, сміливості і креативності. Операцію планував і командував нею Денис Прокопенко, захисник Маріуполя, командир Окремого загону спеціального призначення «Азов». Коли почали думати про назву, «Яблуня» одразу виринула як асоціація з героїчним і професійним захистом Маріуполя та успішною, відточеною до ідеалу операцією в часи «режиму тиші». Ця назва асоціюється з найкращим, що є в українському війську: розум, сміливість, дисципліна, мотивація, наполегливість, винахідливість, ініціатива і свободолюбивість. І неймовірна повага до людського життя, де життя і здоров’я кожного воїна цінне.

Перед початком роботи Анна консультувалась з декількома військовими, які мали бойовий досвід в АТО й відповідну освіту. Вони допомогли сформувати структуру та підібрати теми, які можна осягнути онлайн.

— Зараз такий час, що можна написати зовсім незнайомим людям без жодних прелюдій і вони допомагають, консультують, діляться знаннями. Це мега круто. Тому всі ті, хто виділив мені свій час, щоб підказати чи поділитись фідбеком, теж є командою.

Пілотна версія «Яблуні» працює як агрегатор наявного контенту, тому важливим є внесок людей, які генерують всі ці матеріали. На платформі є багато відео з особистих каналів українських ветеранів, які вони записували останні 8 років.

— Часто це дуже якісно і цікаво зроблений контент. Чесно кажучи, я поки збирала матеріали, бувало, до 4 чи 5 години ночі засиджувалась за їхніми відео. Наприклад, канал нацгвардійця «Прямой выстрел». Коли додавала його відео на «Яблуню», прочитала, що він загинув у березні, обороняючи Маріуполь. Тепер навіть посмертно він зможе навчати новачків і допомагати їм завдяки своїй просвітницькій роботі.

Ідея ресурсу полягає в тому, щоб зібрати досвід найкращих українських військових, який їм часто доводиться отримувати методом проб і помилок.

— Тому ми хочемо, щоб ця платформа з часом стала наче краудсорсинг, де військові зможуть ділитись досвідом і знаннями. В ІТ-секторі обмін знаннями дуже розвинений, для цього є безліч платформ і ресурсів. А враховуючи, що тепер військом стає весь народ, нам необхідно кращі практики з усіх сфер перенести на військовий сектор.

Перед створенням «Яблуні», розповідає Анна, вони досліджували, чи є схожі проєкти і як вони працюють, адже хотіли зробити дійсно унікальний та корисний продукт. Виявилось, що схожі ініціативи існували, але вони не були завершені й зараз не активні, однак мають у своєму архіві корисні відео, які «Яблуня» теж додає в агрегатор.

— Наприклад, колись ветеран і айтівець Василь Корсун створив проект «Вишкіл». Вони встигли записати відеолекції на 3 чи 4 теми. Сьогодні команда на фронті. Зараз до речі, підключились самі ЗСУ і є вже канал на ютубі і сайт від Тероборони. Також крутим і якісним є «Спротив» для руху опору: це і сайт, і оновлення в соцмережах.

Також є проєкти, в межах яких створюють відеоматеріали різні військові, часто ті, які вже вели канали до війни.

— Наша ж мета — обʼєднувати і систематизувати всі ці матеріали.

Щоб наповнювати ресурс, Анна шукає офіційні джерела, посібники для військових, моніторить профільні YouTube-канали, продивляється матеріали в медіа, що пишуть про війну.

— Шукаю теж військових, які ведуть свої соцмережі, де часто діляться то навчальним відео, то якимось посібником чи графікою, чи навіть пишуть пости з порадами для новачків. Оскільки я не можу оцінити якість інформації, то часто покладаюсь на репутацію і досвід того, хто її створив чи поширив.

Усі зібрані на платформі матеріали не є інструкцією чи офіційною програмою підготовки. Також платформа не є заміною військової підготовки. Крім цього, є ще багато прогалин у контенті, адже деякі теми війни з різних причин іще взагалі не висвітлені.

— Звичайно, що можна взяти скучний PDF-посібник на 150 сторінок, але сумніваюсь, що його буде хтось читати. Найкраще — це все ж відео і короткі текстові замітки, написані в легкій і приємній для читання формі. Саме за таким форматом я і полюю, хоча посилання на різні посібники, довші лекції теж додаю до платформи.

Перша версія «Яблуні» була готова 10 квітня. Тоді Анна надала її в користування своїм близьким.

— Почасти я робила цю платформу теж з думкою про них, щоб вони були готові до мобілізації. Поспішала з найголовнішими темами — «тактична медицина» і «безпека».

Фото: полк «Азов».

На платформі вже є низка розділів, наприклад: що взяти з собою на війну, тактична медицина, техніка безпеки (міни, вогнепальна зброя, повітряний напад, інформаційна гігієна), військова топографія, різні види підготовки (інженерна, розвідувальна, вогнева, тактична, психологічна), побут та виживання, а також збірка корисних ресурсів, книжок і посібників.

— Я була свідком декількох епізодів, коли чоловіки отримували повістку і починався переполох в родині: «що треба мати, що взяти з собою?». Адже в них ніяких речей не було підготовлено для такого випадку. Щоб зменшити такий стрес, варто готуватись завчасно. Також усвідомлення «що тебе чекає» може зменшити рівень стресу, який виникає від невизначеності.

Фото: полк «Азов».

Завдяки рекомендаціям «друзям друзів», а також публікаціям ветеранів військової служби (як-от Марії Берлінської) кількість користувачів навчальної платформи поступово зростає. Анна постійно додає нові матеріали, а про зміни повідомляє в телеграм-каналі «Яблуні».

— Зараз наша мета — розповісти про платформу якомога більшій кількості людей і задіяти тих, хто хоче ділитись матеріалами, своїм досвідом і допомагати з верифікацією контенту. Після цього на основі зібраного фідбеку будемо вирішувати, чи йти в сторону повноцінної навчальної платформи, чи розвиватись у форматі «Вікіпедії» і платформи для обміну досвідом. Було б круто теж об’єднатись зі схожими ініціативами, якщо такі будуть.

Фото: Слава Ратинський.

Анна радить резервістам готуватися заздалегідь і самостійно, не прикриваючись фразою «там навчать». Так можна підвищити свої шанси бути ефективним і повернутися живим.

— Якщо хоча б ста людям «Яблуня» допоможе зберегти здоров’я чи життя, краще виконати завдання, бути краще підготовленим і легше пережити дзвінок із військкомату — це буде просто чудово.

Команда шукає військових із досвідом, які зараз не залучені в обороні і готові допомогти створювати інструмент для самостійної підготовки цивільних, резервістів і новоспечених тероборонівців.

— Досвід цих людей дуже цінний і ми просимо написати нам. Описати свій досвід, якийсь конкретний кейс, загальні настанови, чи навіть допомогти з формуванням матеріалів. Я ось, наприклад, досі не можу знайти якісних матеріалів по побудові бліндажа чи інженерному облаштуванню позицій. А навик копати, як ми знаємо, в цій фазі війни важливіший навіть на володіння автоматом.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту:

Наталія Понеділок

Шеф-редакторка:

Анна Яблучна

Редакторка тексту:

Євгенія Сапожникова

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією