Як дерусифікувати наші пристрої

Share this...
Facebook
Twitter

Українці все масовіше та впевненіше відмовляються від усього, що асоціюється з Росією: мови, культури, економічних відносин. Настав час також уважніше придивитися до наших пристроїв і впевнитися, що вони не допомагають державі-агресору.

1. Відключити російську розкладку клавіатури та мову інтерфейсу

Ви можете легко відмовитися від російського триколору у панелі перемикання мов, навіть якщо говорите російською або періодично послуговуєтесь російськими літерами на письмі (скажімо, щоб погуглити рівень підготовки й оснащення «другої армії світу»).

Для чого це взагалі робити? Кожен пристрій передає дані іншим: про вашу розкладку, про мову інтерфейсу тощо. Коли ухвалюється рішення про переклад якогось контенту чи програм різними мовами, аналізується також їхня поширеність через саме такі дані. Видаляючи російську і встановлюючи українську, ви збільшуєте шанс, що не лише Netflix, а й більш нішеві продукти «заговорять» українською.

Російські букви можна набирати в українській розкладці через alt (для Windows) або opt (для macOS). Наприклад, alt/opt + i = ы, а alt/opt + є = э.

Зробити це на macOS (або якщо встановити стандартну розкладку Ukrainian-PC, потрібні російські літери будуть доступні через opt).

Зробити на Windows/Linux.

На iOS це теж працює: довге натискання на «и» видає меню, де можна вибрати «ы»; з іншими буквами — те саме.

Також якщо ваш комп’ютер або смартфон досі мав російську мову інтерфейсу, саме час її змінити. Це робиться у налаштуваннях параметрів пристрою і займає хвилину часу.

Інструкції:

Для Windows,
Для macOS,
Для пристроїв на Android,
Для iPhone, iPad або iPod touch.

2. Замінити ПЗ російського походження

Сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній Опендатабот і агенція інтернет-маркетингу Netpeak створили перелік програмного забезпечення російського походження та невизнаних республік, зокрема ПМР, ОРДЛО, Абхазії, яким користуються в Україні. Продовжувати користуватися цими програмами — не дуже вдале рішення, по-перше, через фінансування економіки РФ, по-друге, через ризик втратити інформацію чи ще гірше — несвідомо передати дані (свої чи свого бізнесу) до рук країни-агресора.

Серед цих програм — системи керування відносинами з клієнтами (CRM), облікові системи, антивіруси, освітні платформи, корпоративні соцмережі, контент-сервіси тощо. Автори надають не лише перелік потенційно небезпечних програм, а й надійні українські та закордонні альтернативи.

Серед найпопулярніших російських сервісів, що потребують заміни — сервіс для організації роботи Bitrix24, облікова система 1С, сервіс для email-розсилок Unisender, антивіруси DrWeb і Kaspersky Security та багато інших.

Також українським бізнесам, які користувались російськими конструкторами сайтів (наприклад, Tilda Publishing або InSales) або послугами російських хостинг-провайдерів (наприклад, Timeweb. SpaceWeb, AdminVPS, RegRU), варто потурбуватися про перехід на безпечніші платформи.

3. Захистити персональні дані від РФ і Білорусі

Інженери продуктової ІТ-компанії MacPaw створили застосунок для macOS SpyBuster, який визначає програми та вебсайти з серверами в РФ і Білорусі.

Користувачі SpyBuster можуть:
– просканувати комп’ютер і визначити створені в РФ та Білорусі програми, а також видалити їх;
– дізнатися про підключення програм і сайтів до російських та білоруських серверів у режимі реального часу та заблокувати потенційно небезпечні з’єднання.

За посиланням можна безплатно завантажити програму. Для встановлення необхідна версія macOS 10.15 або новіша.

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Авторка тексту,

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Катерина Легка

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Людмила Кучер

Слідкуй за експедицією