Вшанування полеглих воїнів — важливий елемент культури багатьох країн. Щоб закарбувати пам’ять про тих, хто віддав найдорожче за мир і свободу рідної держави століття тому чи в сучасних збройних конфліктах, співвітчизники створюють меморіали, започатковують пам’ятні дні й ініціюють різноманітні заходи.
У цьому дописі розглянемо, як у світі вшановують загиблих захисників і захисниць.
Пам’ятні дні
На другу неділю листопада у Великій Британії і країнах Співдружності націй припадає Remembrance Sunday, що в перекладі з англійської — Неділя пам’яті або Поминальна неділя. Вона є частиною днів ушанування полеглих у двох світових війнах, які починаються з 11 листопада (Дня перемир’я). Того дня в 1918 році вщухли гармати й зупинилися бої Першої світової. Відтоді щороку об 11 годині ранку, 11 дня 11 місяця у Великій Британії оголошують дві хвилини тиші. Уся країна завмирає, зупиняється транспорт, замовкає радіо й телебачення.
День АНЗАК (англ. Anzac Day) — національний день пам’яті в Австралії та Новій Зеландії. Під час Першої світової війни 25 квітня 1915 року в Дарданелльській військовій операції особливо відзначилися війська Австралійсько-новозеландського армійського корпусу (англ. Australian and New Zealand Army Corps, ANZAC). Відтоді День АНЗАК став офіційним днем пам’яті австралійців і новозеландців, загиблих у Першій світовій. Нині в Австралії та Новій Зеландії щороку 25 квітня згадують усіх військових цих країн, хто поліг у війнах, військових конфліктах і миротворчих операціях.
В Ізраїлі день пам’яті полеглих у війнах називається Йом Ха-Зікарон. Він починається сиреною о 20:00, після якої громадяни Ізраїлю припиняють будь-яку роботу й де би не були, вшановують загиблих хвилиною мовчання. Після першої сирени біля Стіни плачу в Єрусалимі починається Державна церемонія пам’яті.
Наступного дня сирена об 11:00 сигналізує про початок приватних поминальних дійств. Уночі на національному кладовищі Ізраїлю проходить завершальна церемонія.
Символи та вбрання
Наприкінці жовтня – початку листопада британці прикріплюють на свій одяг паперову чи тканинну брошку у вигляді квітки червоного маку — символ пролитої крові і загиблих у війнах солдатів.
Мешканці Австралії та Нової Зеландії прикріплюють до вбрання гілочку розмарину як знак вшанування пам’яті полеглих. Ця рослина росте на півострові Галліполі в Туреччині, — саме там солдати обох країн служили під час Першої світової війни.
У Франції в День пам’яті заведено одягати темний або чорний одяг.
Пам’ятні знаки й меморіали
Задля поширення культури вшанування полеглих військових Королівський британський легіон разом із Національним меморіальним дендропарком створили Remembrance Glade, тобто Галявину Пам’яті. Сюди охочі можуть прийти в будь-який день, щоб віддати шану полеглим героям.
У Китаї на кладовищах, де поховані загиблі учасники воєн, встановлюють стіни з QR-кодами, які скеровують відвідувачів до статті з інформацією про солдата і місцем розташування його могили. Так кожен, хто приходить вшанувати пам’ять загиблих військових, може дізнатися більше про їхній життєвий шлях.
Паради й урочистості
У Франції шану ветеранам війни також віддають 11 листопада. У цей день в різних частинах країни влаштовують паради й урочисті заходи. Представники збройних сил покладають квіти до меморіалів, зокрема до L’Anneau de la Mémoire (із фр. «Кільце пам’яті») — меморіалу Першої світової війни в Аблен-Сен-Назер.
В Австралії у військових парадах чи маршах іноді бере участь кінь без вершника (з англ. riderless horse) і з черевиками, розвернутими у стременах. Він символізує загиблих у боях воїнів-кавалеристів.
Вічний вогонь — поширений символ пам’яті, що горить на військових меморіалах по всьому світу.
У 2020 році в Австралії ініціювали проєкт «Засвітіть світанок», щоб адаптувати традицію до обмежень, пов’язаних із пандемією COVID-19. Австралійці влаштовували особисте вшанування, запалюючи свічки у своїх домівках.