Креативні збори для армії. Аукціони, макулатура, піші походи та стріми

Share this...
Facebook
Twitter

Українці продовжують доводити собі і світові, що для перемоги зроблять усе можливе й немислиме. Підтримка військових на фронті потребує чималих коштів, адже «розхідний матеріал» — автівки, дрони й інше устаткування — постійно потрібне у величезних кількостях. Тому громадяни в тилу шукають або переосмислюють все нові креативні способи збирати кошти для армії.

Протягом місяців великої війні деякі інструменти зборів стали вже доброю традицією, але з’являються й нові ідеї, з якими фандрейзинг стає все більше схожим на мистецтво.

Аукціони

Аукціони — один із популярних інструментів продавати унікальні речі воєнного часу, щоб зібрати кошти на ЗСУ. Так, у листопаді в системі Prozorro.Продажі розпродали воєнні трофеї, зокрема штатну радіостанцію (за 50 тис. грн), уламок російського зенітно-ракетного комплексу «Тор» (за 120 тис. грн), військовий прилад хімічної розвідки (за 10 тис. грн). Гроші йдуть на рахунки благодійних фондів, які купують устаткування й передають його ЗСУ.

*Із 3 січня 2023 уряд тимчасово призупинив електронні аукціони через систему Prozorro, бо через відключення світла не охочі можуть брати участь в торгах. За час великої війни на цій платформі вже зібрали понад 4 млрд грн в бюджети різних рівнів.

До Дня захисників Національний антарктичний науковий центр почав благодійний аукціон із унікальними лотами: українським прапором, що майорів на антарктичних вітрах, паспортом полярника, особистою онлайн екскурсією «Вернадським» тощо. Зібрані кошти (понад 100 тис. грн) спрямували на технічне оснащення одного з підрозділів ЗСУ, в якому полярники захищають Україну.

Фото: Марія Шавель.

6 грудня у львівському театрі Лесі Українки відбувся благодійний аукціон із нагоди Дня ЗСУ. Актори й акторки театру виставили зокрема такі лоти як чокер і кольє з гільз, розмальований у стилі яворівської іграшки тубус від гранатомета, художньо оформлену скриню з-під боєприпасів. Завдяки цій події вдалося зібрати необхідні 60 тис. грн на два дрони для Сил спеціальних операцій.

Російська макулатура

Українці очищують свої бібліотеки від російської літератури — здаючи такі книги на макулатуру, підтримують військових. Скажімо, в київській муніципальній книгарні «Сяйво книги» у вересні зібрали на переробку близько 48 тис. (майже 25 тонн) російських книг. За півтора місяці понад 1700 киян принесли й надіслали поштою «рускаязичниє» видання. Отримані від реалізації макулатури кошти передали БФ «Гуркіт», із якими влаштовували акцію і які придбали авто для одного з батальйонів ЗСУ на передовій.

Схожі збори відбуваються і в інших містах. У Кропивницькому з вересня по грудень зібрали 15 тонн книжок (на зібрані гроші також придбали автівку військовим). А вінничани виручили з російської макулатури близько 30 тис. грн, на які закупили теплі речі для вчителів, які нині захищають країну в лавах ЗСУ.

Фото: Яна Ковальова.

Піші походи

Волонтери і прихильники екстрим-туризму вирушають пішки на великі відстані, щоб зібрати кошти для ЗСУ. Наприклад, учитель Владислав Пастушенко дійшов із Києва до Карпат і піднявся на Говерлу, завдяки чому зібрав 260 тис. грн на автівку для військових. А актор Микола Михальченко пройшов близько 1000 км зі Львова до Харкова, зібравши понад 500 тис. грн для «Госпітальєрів».

Двоє друзів — Антон із Дніпра й Артем із Харкова — йдуть країнами Європи заради донатів на українську армію. Вирушили з Берліна і через Прагу, Відень та Братиславу хочуть дістатися Варшави. Вони планують здолати пішки 1300 км (долаючи 20–30 км/день), щоб назбирати 1 млн 300 тис. грн для. військових із 231-го Дніпровського батальйону тероборони, де служать їхні друзі. Відео з перебігом подорожі хлопці викладають на своєму ютуб-каналі.

Стріми

13 листопада пройшов «Нескінченний концерт» українського музиканта, мультиінструменталіста Стаса Корольова. Він поставив ціль безупинно грати інструментальну версію однієї пісні по колу, доки збере 1 млн грн на зимові шини для медбатальйону «Госпітальєри». В результаті музикантам за 7 годин надонатили навіть більше: 1 186 337 грн. Концерт транслювали на ютуб-каналі медіа про музику й культуру СЛУХ.

Фото: Євген Медовник.

2 грудня ІТ-компанія N-iX разом із фондом «Повернись живим» та ІТ-спільнотою DOU організувала 5-годинний благодійний стрім — «Типовий корпоратив» на ютуб-каналі «Телебачення Торонто». На захід запросили музикантів, стендаперів та інших гостей. Метою стріму було зібрати 8 млн грн на купівлю 365 джерел живлення для ЗСУ. До завершення стріму вдалося зібрати майже 7 млн грн, а 3 січня фонд закрив збір на позначці 9,5 млн грн. Цієї суми має вистачити для купівлі понад 430 джерел живлення для ЗСУ.

Які приклади креативного збору коштів для захисників запам’яталися вам?

Над матерiалом працювали

Засновник Ukraїner:

Богдан Логвиненко

Збір інформації:

Ірина Онишкевич

Шеф-редакторка:

Наталія Понеділок

Редакторка тексту:

Анна Яблучна

Більдредактор:

Юрій Стефаняк

Контент-менеджерка:

Катерина Юзефик

Слідкуй за експедицією