Share this...
Facebook
Twitter

Rok 2020 se stal převratnou událostí. Každý rok děláme rekapitulaci zobrazující Ukrajinu na 100 fotografiích. V roce 2020 náš tým zača lkvůli karanténě fotit na expedicích o několik měsíců později . Několik projektů bylo na pokraji zrušení, ale nakonec se uskutečnily. Za rok expedice Ukraїner navštívila čtyři regiony: Poltavsko, Siverii, Slobožanščynu a Tavriji a kromě toho se podařilo vytvořit několik speciálních projektů. V tomto přehledu najdete Ukrajinu, jak ji viděli naši fotografové v roce 2020.

Na začátku roku jsme znovu natáčeli video o zimních svátcích. V té době ještě nikdo netušil, jaký bude celý příští rok. V únoru jsme se poprosili naše fotografy a fanoušky zachytit 29.únor, tedy den, který se opakuje jen jednou za 4 roky. Nejlepší ze stovek odeslaných fotografií byly zveřejněny samostatným fotopříiběhem. 29. února 2020 byl ve skutečnosti jeden z posledních dnů před prvními nakaženými koronavirem na Ukrajině, proto tento fotoprojekt zaznamenal, jaká byla naše země před pandemií.

S nástupem pandemie Ukraїner nemohl vyrazit na expedici, a proto jsme začali publikovat příběhy z archivu, které z různých důvodů nevyšly dříve. Taky jsme začali sérii fotografií V karanténě, ve které lidé fotili sami sebe. Ve vydání o iniciativách, které vznikly během pandemie, jsme ukázali až 40 příběhů najednou.

V létě, při dodržování karanténních opatření, jsme se vydali na expedice. Společně s hlavní expedicí v Německu proběhla další speciální expedice v rámci projektu Země zvenčí.
První byla expedice, ve které jsme zaznamenali 120 svědků Hladomoru pro speciální projekt spolu z Muzeem Hladomoru.Poté následovala expedice po farmách pro speciální projekt se Stánkem tradic a uzavřeli jsme to expedicí pro projekt o národnostních menšinách s UCBI a Zelenou expedicí s veřejnou organizací Greencubator a EBRD (Evropská banka pro obnovu a rozvoj). Na konci roku se nám také podařilo realizovat speciální projekt “Rodný Krym” a začít spolupráci s Ukrajinském institutem. A to není ani úplný seznam všeho, co se během roku stalo.

Ve chvíli, kdy si tento článek čtete, se nám podařilo za tento rok nashromáždit téměř milion hřiven. I vy můžete podpořit Ukraїner na naší webové stránce nebo pomocí aplikace Patreon.

Můžete se také podívat na fotografie z minulých ročníků: 100 foto z roku 2019, 100 foto z roku 2018 a 100 foto z roku 2017!

Umělec Ivan Marčuk ve své kyjevské dílně. 5. ledna 2020. Fotografie: Chrystyna Kulakovska.

Příběh o jednom z nejslavnějších ukrajinských umělců naší doby.

Východ slunce ve vesnici Kosmač, Karpaty. Kosmač je jedním z center umění a řemesel v karpatské oblasti. 13. ledna 2020. Fotografie: Olexandr Chomenko.

Čert je postava Kosmacké Malanky. 13. ledna 2020 Fotografie: Olexandr Chomenko.

Klemens Pul — kurátor uměleckých projektů platformy kulturních iniciativ «Izolace» stojící před Skupinobusem (mobilní umělecké centrum, které cestuje po regionech Ukrajiny) 5. Února 2020. Fotografie: Jurij Stefanjak.

Herci divadla DACH na zkouškách. 14. Února 2020. Fotografie: Artem Halkin.

Příběh o prvním ukrajinském soukromém divadelním prostoru.

Městu Prypjat by letos bylo 50 let. Státní a veřejné organizace, které zkoumají černobylskou katastrofu, uspořádaly uměleckou akci, která má ukázat nový smysl Prypjati jako centra umění. 5. února 2020. Fotografie: Olexandr Chomenko.

Seznam příběhů o Černobylské zóně.

Viktor Maruščenko — ukrajinský dokumentární fotograf a zakladatel Školy fotografie Viktora Maruščenka. Interview s Viktorem, ktere se stalo součástí příběhu o kyjevské fotografii, bylo jedním z posledních. Viktor Maruščenko zemřel 28. září. 17 února 2020. Fotografie: Katja Akvareľna.

— Moderní fotografie propojuje obraz a váš postoj.. Protože krásné fotografie se dnes dělá hodně, ale ony už samy o sobě nefungují. A právě proto je důležité, co chce fotograf sdělit.

Viktor Maruščenko

Jaroslav Mišenov — zakladatel ukrajinského komiksového nakladatelství Vovlulaka. Kyjiv, Naddniprjanščyna. 16. února 2020. Fotografie: Iryna Hromocka.

Sevastopol, Krym. Nábřeží a pláž Křišťálový. 29. února 2020. Fotografie: Hanna Pryhoďko (pseudonym).

Fotografie byla pořízena v rámci fotografického projektu 366. den Ukrajiny.

Turisté stoupají na Hoverlu. 29. února 2020. Fotografie: Andrij Vachnij.

Fotografie byla pořízena v rámci fotografického projektu 366. den Ukrajiny.

Ukrajinští designéři od firmy LUKIS se připojili k boji proti pandemii, a to tak, že začali vyrábět ochranné kombinézy pro zdravotnický personál. Speciální projekt V karanténě. 10. dubna 2020. Fotografie: Serhij Korovajný.

Andrij Pavlov založil informační platformu no-covid.org.ua, aby pomohl kyjivským medikům při dojíždění do práce a z práce kvůli omezení veřejné dopravy. Speciální projekt V karanténě. 12. dubna 2020 Fotografie: Serhij Korovajný.

Laboratorní pracovník rychlého prototypování FabLab vyrábí ochranné prostředky pro lékaře. Speciální projekt V karanténě. 18. dubna 2020 Fotografie: Chrystyna Kulakovska.

Komunita svatého Egidia pomáhala bezdomovcům během karantény, rozdáváli jídlo, dezinfekci a roušky zdarma. 19. dubna 2020. Speciální projekt V karanténě. Fotografie: Serhij Korovajný.

Jeden z dobrovolniků Ukraїner, Bohdan Sujunbajev, pracuje jako rodinný lékař v Kyjivě během pandemie koronaviru. Speciální projekt V karanténě 29. dubna 2020. Fotografie: Jurij Stefanjak.

— Když začala válka, naše armáda ,se proměnila. Podobně i pro ukrajinskou medicínu bude tato epidemie šokem. Taky by se měla změnit. Reformy se musí provést a musejí být intenzivní.

Bohdan Sujunbajev

Roman Pjatkovka - ukrajinský fotograf, pedagog, slavný představitel druhé generace Charkovské školy fotografie. Expedice Slobožanščynou. 11. června 2020. Fotografie: Mychajlo Čubun.

Ihor Liski - klient firmy SolarGaps. Firma vytváří inteligentní žaluzie, které vytvářejí energii ze slunečního světla. Speciální projekt Zelená expedice. 12. června 2020. Fotografie: Sergij Korovajný.

Výhled na řeku Lopaň, která protéká jedním z okresů Charkova - Moskalivku. Expedice Slobožanščynou. 12. června 2020. Fotografie: Sergij Sverdělov.

Komise Charkovské školy architektury prohlíží diplomové práce studentů. Expedice Slobožanščynou. 12. června 2020. Fotografie: Sergij Sverdělov.

Andrij Kačur, ředitel maďarského divadla v Berehove na Zakarpatí. Speciální projekt Národnostní menšiny. 12. června 2020. Fotografie: Mykyta Zavilinský.

Volochy - etnická skupina smíšeného rumunského původu, která žije na Zakarpatí. Speciální projekt Národnostní menšiny. 13. června 2020. Fotografie: Mykyta Zavilinský.

Příběhy speciálního projektu Národnostní menšiny.

Pouliční umělec Hamlet Ziňkovský zdobí plot v Charkově. Expedice Slobožanščynou. 14. června 2020. Fotografie: Mychajlo Čubun.

Vladyslav Krasnošček - ukrajinský fotograf, představitel Charkovské školy fotografie, člen skupiny Šylo ve dvoře vedle svého domu. Expedice Slobožanščynou. 16. června 2020. Fotografie: Sergij Sverdělov.

Výroba kluzných ložisek moderní technologií ve firmě Symbol. 16. června 2020. Speciální projekt Zelená expedice. Fotografie: Sergij Korovajný.

Zkouška národní folklorní amatérské skupiny Kalynoňka ve vesnici Lyman. 17. června 2020. Expedice Slobožanščynou. Fotografie: Mychajlo Čubun.

Portréty slavných ukrajinských spisovatelů na území Charkovského literárního muzea. 9. června 2020. Expedice Slobožanščynou. Fotografie: Mychajlo Čubun.

Kaligrafické představení v Národním literárním muzeu G.S. Skovorody. 19. června 2020. Expedice Slobožanščynou. Fotografie: Mychajlo Čubun.

Josyp Kaloy, etnický Rakušan, majitel pekárny ve vesnici Barbovo, Zakarpatí. 19. června 2020. Speciální projekt Národnostní menšiny. Fotografie: Mykola Zavilinský.

Borys Ěhiazarjan - ukrajinský umělec arménského původu ve své dílně v Kyjevě, Naddniprjanščyna. 20. června 2020. Speciální projekt Národnostní menšiny. Fotografie: Olexandr Chomenko.

Děti si hrají s krysou v prostorách skateparku v Sěvěrodonecku, Slobožanščyna. 25. června 2020. Fotografie: Jurij Stefanjak.

Borys Romanov - umělec, grafik a odborník na Exlibris exlibrista ve sve dílně v Sěvěrodonecku. 26. června 2020. Expedice Slobožanščynou. Fotografie: Jurij Stefanjak.

Turisté se dívají na západ slunce na Ščukovem vrchu poblíž vesnice Zakitne. 27. června 2020. Expedice Slobožanščynou. Fotografie: Jurij Stefanjak.

Hvězdná obloha. 28. června 2020. Expedice Slobožanščynou. Fotografie: Jurij Stefanjak.

Klient firmy Delfast na pozadí nástěnné malby, která se nachází na velodromu v Kyjevě. 30. června 2020. Speciální projekt Zelená expedice. Fotografie: Sergij Korovajný.

Orest Kovaľ - ukrajinský klavírista, varhaník, zakladatel festivalu Organum, Bach-fest a Jazz-fest. 3. července 2020. Expedice Slobožanščynou. Fotografie: Anastasija Nekypila.

Koupálské věnce - jeden z nezbytných atributů svátku Ivana Kupalay 6. července 2020. Expedice Slobožanščynou. Fotografie: Mychajlo Čubun.

Jeleni na ostrově Džarylhač, Tavrija. 14. července 2020. Fotografie: Olexandr Dombrovský.

Julija Maruško - ukrajinská umělkyně, veřejná aktivista a waldorfská učitelka. Speciální projekt Ukrajina zvenčí venku. 18. července 2020. Fotografie: Olexij Šerepenko.

Dítě rodnověrů žijících poblíž Dykanky. 19. července 2020. Expedice Poltavskem. Fotografie: Albert Lores.

Kostrová zahrada - kruhový park v centru Poltavy. Expedice Poltavskem. 19. července 2020. Fotografie: Pavlo Paško.

Poltavské muzeum místních tradic 20. července 2020. Expedice Poltavskem. Fotografie: Albert Lores.

Účastníci známého unikátního vícehlasého folklorního souboru Strom ve vesnici Krjačkivka. 22. července 2020. Expedice Poltavskem. Fotografie: Albert Lores.

Nadija Mykytivna Rozdobara - členka efolklorního souboru Strom. 27. července 2020. Expedice Poltavskem. Fotografie: Konstantyn Huzenko.

Kněz Bohdan Puškar se už 20 let stará o řeckokatolickou farnost svateho Mykolajé ve Bamberku. Speciální projekt Ukrajina zvenčí. 24. července 2020. Fotografie: Olexij Šerepenko.

— Věřím, že bychom jako Ukrajinci měli být vyslanci ukrajinské kultury, ukrajinských zájmů v Německu, ale respektovat zákony, kulturu, zvyky lidí, s kterými zdežijeme. Jsem vděčný Němcům za to, že mi umožnili zde žít, ale to ještě neznamená, že bych se měl vzdát lásky ke svým lidem a ke své kultuře.

Bohdan Puškar

Serhij Putilov pracuje na zachování a restaurování škol Lochvyckého zemstva, postavených před více než 100 lety architektem Opanasem Slastionem ve vesnici Charsiky. 27. července 2020. Expedice Poltavskem. Fotografie: Konstantyn Huzenko.

Stoh sena ve vesnici Kamjana Jaruha. 31. července 2020. Expedice Slobožanščynou. Fotografie: Serhij Svěrdělov.

Děti jezdí na kolech ve vesnici Chrystanivka. 31. července 2020. Expedice Poltavskem. Fotografie: Pavlo Paško.

Obyvatelé vesnice Chrystanivka si povídají vedle obchodu. 31. července 2020. Expedice Poltavskem. Fotografie: Mykyta Zavilinský.

Děti Margarity a Romana Martynových běhají v terénu. Rodina vyrábí domácí omáčky ve Žovtych Vodách. 31. července 2020. Speciální projekt Zemědělství. Fotografie: Jurij Stefanjak.

Hliněné talíře ve skanzenu Národního muzea ukrajinské keramiky v Opišnomu. 2. srpna 2020. Expedice Poltavskem. Fotografie: Irynka Hromocka.

Příběh domácího muzea keramiky, kde to všechno začalo.

Dělníci drůbeží farmy kontrolují vejce. 2. srpna 2020. Speciální projekt Zelené expedice. Fotografie: Serhij Korovajný.

Muž na koni kousek od Lvovské sýrárny Jersej. 4. srpna 2020. Speciální projekt Zemědělství. Fotografie: Sergij Korovajný.

Lidé se fotí před vozem projektu Ukraїner v Koteloví. 5. srpna 2020. Expedice Poltavskem. Fotografie: Irynka Hromocka.

Sběr mléka na ekologické volyňské farmě Starý Poryck. 5. srpna 2020. Speciální projekt Zemědělství. Fotografie: Sergij Korovajný.

Pyvycha - pahorek vysoký 168 m.n.m. kousek od vesnice Hradyzk. 7. srpna 2020. Expedice Poltavskem. Fotografie: Pavlo Paško.

Latinskoamerický taneční festival na území CubaCamp, který se nachází na ostrově Truchanov v Kyjevě. 7. srpna 2020. Speciální projekt Národnostní menšiny . Fotografie: Jurij Stefanjak.

Manželský pár Ihor Reva a Solomija Bratach připravujísýr a džemy podle tradičních a vlastních receptů ve vlastní sýrárně ve vesnici Milčyci. 8. srpna 2020. Speciální projekt Zemědělství. Fotografie: Sergij Korovajný.

Avantgardní umělec a sochař Lavrant Borotej ve své dílně ve vesnice Čynadijovo. 9. srpna 2020. Expedice Zakarpatí. Fotografie: Chari Krišnan.

Pastýř pase ovce v zakarpatské vesnici Solotvino. 10. srpna 2020. Speciální projekt Národnostní menšiny. Fotografie: Chari Krišnan.

Volodymyr Jarema - sládek a spoluorganizátor festivalu KozaFest, který se koná každoročně ve vesnici Kozova na Halyči. 10. srpna 2020. Fotografie: Mykola Korol.

Rekreanti na pláži na Fedotovém výběžku, Přiazoví. 11 srpna 2020. Fotografie: Sergij Sverdělov.

Dobrovolníci projektu Ukraїner na výročním dobrovolnickém táboře, který se letos konal online. 13. srpna 2020. Fotografie: Iryna Hromocka.

Pasoucí se krávy při západu slunce, Tavrija. 18. srpna 2020. Speciální projekt Národnostní menšiny. Fotografie: Jurij Stefanjak.

Ivan Stepanovyč Melnyk a Xenija Karolivna Bondarčuk. Přežili Hladomor, když jim bylo 7. 19. srpna 2020. Speciální projekt Hladomor, realizováno společně s Národním muzeem hladomorské-genocidy. Fotografie: Valentyn Kuzan.

Žernov, vlastněný v Ivanem Stepanovyčem Melnykem a Kseniji Korolivnou Bondarčuk. 19. srpna 2020. Speciální projekt Hladomor, realizováno společně s Národním muzeem hladomorské-genocidy. Fotografie: Valentyn Kuzan.

Západ slunce na Henečivském jezeře, Tavrija. 22. Srpna 2020. Speciální projekt Národnostní menšiny. Fotografie: Jurij Stefanjak.

Molokanove. 22. srpna 2020. Speciální projekt Národnostní menšiny. Fotografie: Jurij Stefanjak.

Jezero Nesamovyte - jedno z nejvyšších vysokohorských jezer v ukrajinských Karpatech. 23. srpna 2020. Fotografie: Taras Kovalčuk.

Slané Heničeské jezero se nachází v mezích Arabacké šipky. 29. srpna 2020. Expedice Tavrijou. Fotografie: Pavlo Paško.

Hlavnípláž města Skadovsk. 30. srpna 2020. Expedice Tavrijou. Fotografie: Pavlo Paško.

Kitesurfingistá Roman Kocjuk se připravuje na trénink ve vesnici Ivanivka. 31. srpna 2020. Expedice Tavrijou. Fotografie: Katja Akvareľna.

Syvaš - záliv v Azovském moři se spoustou mělčin, který tvoří hranici mezi pevninou a poloostrovem Krym. 31. srpna 2020. Expedice Tavrijou. Fotografie: Pavlo Paško.

Tatjana Bolgarova, migrantka z Krymu tvoří z hlíny ve své dílně v Chersonu. 6. září 2020. Expedice Tavrijou. Fotografie: Katja Akvareľna.

Sklízení hroznů Merlot v rodinném vinařství Kurin. 7. září 2020. Expedice Tavrijou. Fotografie: Katja Akvareľna.

Lesní divadlo v Oleshkivském lese v táboře zelené turistiky Čumacká studna. Od května do září zde hrají hry z repertoáru chersonského divadla. 11. září 2020. Expedice Tavrijou. Fotografie: Irynka Hromocka.

Dům ukrajinské umělkyně Poliny Rajko ve městě Olešky. 13. září 2020. Expedice Tavrijou. Fotografie: Irynka Hromocka.

Nápis poblíž místa sklizně hroznů na vesnici Dniprovske. 14. září 2020. Expedice Tavrijou. Fotografie: Irynka Hromocka.

Národní rezervace Sofija Kyjivska - muzejní komplex, který sdružuje desítky architektonických památek. Je na seznamu světového dědictví UNESCO. 18. září 2020. Fotografie: Dmytro Bartoš.

Lodě na pláži na Fedotovym výběžku, Přiazoví. 27 září 2020. Fotografie: Sergij Sverdělov.

Vjačeslav Vyrovec - šlechtitel, profesor Ústavu lýkových kultur v Hluchivu. 30. září 2020. Expedice Severií. Fotografie: Roman Matkov.

Sklizeň konopí v Institutu lýkových plodin v Hluchivu. 30. září 2020. Expedice Severií. Fotografie: Roman Matkov.

Řeka Desna ve městě Novgorod-Siverský. 3. října 2020. Expedice Severií. Fotografie: Roman Matkov.

Oxana Lyniv - známá dirigentka, která spolupracuje s hlavními světovými hudebními scénami a založila ve Lvově festival LvivMozArt. 3. řijna 2020. Speciální projekt Ukrajina zvenčí. Fotografie: Kateryna Akvarelna.

— Jen jsem přemýšlela nad tím, jestli teď každý obyvatel Lvova ví, že Mozart zde skutečně žil?

Oxana Lyniv

Dřevěná krajka Černihova - jedinečný neziskový projekt, který se snaží o zachování dřevěné architektury regionu. 4. října 2020. Expedice Severií. Fotografie: Roman Matkov.

Spálená pole ve vesnici Čerkaska Lozova, Slobožanščyna. 6. října 2020. Fotografie: Sergij Sverdělov.

Obyvatelka města Slavutyč před mozaikou. 6. října 2020. Expedice Severií. Fotografie: Roman Matkov.

Žuravlivský hydropark v Charkově z ptačí perspektivy. 7. října 2020. Fotografie: Sergij Sverdělov.

Nábřeží Ternopilského rybníku, Halyčyna. 7. října 2020. Fotografie: Olexandr Ratušnjak.

Noc v umělecké vesnici Obyrok, která se nachází na Severii. 11. října 2020. Fotografie: Jurij Stefanjak.

Pohled z dronu na území Charkovského leteckého institutu, Slobožanščyna. 16. října 2020. Fotografie: Sergij Sverdělov.

Solární elektrárna poblíž Novomoskovska (Podněpří a Záporoží) - jedna z největších v Evropě. 25. října 2020. Fotografie: Sergij Sverdělov.

Největší jezero v ukrajinských Karpatech - Synevyr senachází v horním masivu Vnitřní Gorgany na Zakarpatí. 30. října 2020. Fotografie: Chari Krišnan.

Cesta na horskou louku Apetska na okraji vesnice Dubove, na Zakarpatí. 1. listopadu 2020. Fotografie: Chari Krišnan.

Mychajlo Veklyn - zakladatel recyklačního studia RE. laboratory a ekologickeho projektu Urban garden na střeše bývalé sovětské továrny, která je dnes moderním inovačním centrem Promprylad.Renovace. 2. listopadu 2020. Fotografie: Katija Akvareľna.

Příběh o renovaci, která mění Ivano-Frankivsk.

Kyjevskopečerská lávra - klášterní komplex, založený v roce 1051. Je v seznamu světového dědictví UNESCO. 3. listopadu 2020. Fotografie: Dmytro Bartoš.

Dětská železnice Mala Pivdenna v Charkově, Slobožanščyna. 16. listopadu 2020. Fotografie: Sergij Sverdělov.

Mustafa Džemiljev - politik, veřejný činitel, jeden z vůdců krymsko-tatarského národního hnutí. 16. listopadu 2020. Speciální projekt Rodný Krym Fotografie: Sergij Korovajný.

Pláž ve Feodosiji. Krym, Tavrija. 18. listopadu 2020. Speciální projekt Rodný Krym Fotografie: Autor fotografie není uveden z bezpečnostních důvodů.

Restaurátor ve dílně v Národním muzeu umění pojmenovaném podle Bohdana a Varvary Chanenko v Kyjevě, Naddniprjanščyna. 30. listopadu 2020. Fotografie: Mykyta Zavilinský.

Chlapec Danija žije ve Svitlodarsku, vedle bojové linie. Miluje zvířata a dává jidlo městským psům a kočkám. Prodejem vlastních ulovených ryb vydělává peníze na jejich krmenít 13. prosince 2020. Fotografie: Pavlo Paško.

Materiál je připraven

Zakladatel Ukraїner:

Bohdan Logvynenko

Redaktorka:

Natalija Ponedilok

Korektor:

Olena Lohvynenko

Fotoeditor:

Kaťa Akvarelna

Content manažerka:

Julija Bezpečna

Překladatel:

Jurij Černych

Redaktorka překladu:

Olha Libalova

Koordinátorka překladu:

Marharyta Golobrodska

Sleduj Expedici