Від початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України Білорусь активно підтримує російську армію. Вона надає свій повітряний простір для здійснення з нього ворожих обстрілів території України, надає свою територію для базування, транзиту та перегрупування російських військових, надає російським військам свою військову інфраструктуру.
Колони російської техніки з перших днів атакували Україну з території Білорусі, яку нині називають «сателітом РФ». Білоруські паливно-мастильні бази та шпиталі використовують для забезпечення тилових потреб підрозділів російської армії. До цього додається використання бойової авіації, артилерії, балістичних ракет та інших засобів з території РБ.
Та російському керівництву цього замало, і воно намагається зробити все можливе, щоб білоруська армія також перетнула кордон з Україною. На тлі власних значних втрат Росія зацікавлена перетворити білоруських військових на додаткове «гарматне м’ясо».
Генеральний штаб ЗСУ, Головне управління розвідки Міністерства оборони України, розвідка США та НАТО передбачають вторгнення армії Білорусі на нашу землю найближчим часом.
Дані соціологічних досліджень білоруської ініціативи британського Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House за 5-14 березня свідчать, що 39% білорусів виступають за негайне виведення російських військ з території РБ, а 67% опитаних — категорично проти обстрілів України з території Білорусі. Також неодноразово з’являлася інформація, що переважна більшість білоруських військових відмовляються вступати у війну на боці росіян.
Як уже фактичний співагресор, Білорусь має понести відповідальність за участь у війні проти України, і заслуговує на негайні санкції. Однак Білорусь ще має шанс не зганьбитися остаточно і не посилати своїх військових воювати проти українців та помирати на українській землі.
Говорити з білорусами
Аби запобігти участі білоруських солдатів у чужій для них війні, IT-спільнота розробила сайт https://zarmy.rip, за допомогою якого можна написати або зателефонувати військовим в Білорусі та їхнім близьким. На сайті можна обрати функції: «E-mail», «SMS», «Call», «Whatsapp».
Сайт автоматично генерує білоруські контакти та тексти російською: окремо для солдатів та їхніх близьких. Наприклад: «Два диктатора потребовали крови. Но почему ТЫ должен умирать? Не иди на войну, это не твоя война!» Або: «Зачем умирать за Украину, если можно ЖИТЬ за Беларусь?! Сегодня война заберет твоего отца, мужа, брата. А завтра — твоих детей! Не дайте умирать дорогим людям!»
Українці намагаються донести білоруським воякам та їхнім родинам ці меседжі, щоби в солдат був вихід не померти, а здатись в полон.
Тож будь ласка:
– активно використовуйте сайт — це справді працює!
– поширюйте лінк на сайт серед друзів
Дуже важливо донести білорусам їхню реальну перспективу тут, в Україні. І закликати до альтернативи — скласти зброю одразу ж після переходу кордону.
Як росіянам та білорусам правильно здаватися в полон в Україні. Інструкція
Спеціально для окупантів з Росії та Білорусі Асоціація правників України та юридична група LCF підготували покрокову інструкцію, як правильно здатися в полон: що і як правильно робити, якщо це один солдат або цілий підрозділ; до кого можна здаватися в полон, яку інформацію при здачі в полон про себе необхідно надати тощо.
В інструкції нагадують, що Україна не є агресором, і виконує Женевську конвенцію про поводження з військовополоненими. Після закінчення війни усі полонені зможуть повернутися додому з поверненням тимчасово конфіскованих грошей та цінних предметів.